Рішення
від 07.11.2018 по справі 526/1176/18
ГАДЯЦЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 526/1176/18

Провадження № 2/526/576/2018

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

07 листопада 2018 року Гадяцький районний суд Полтавської області в складі

головуючої судді Тищенко Л. І.

з участю секретаря Синепол С.А.

розглянувши у підготовчому засіданні в залі суду в м. Гадяч цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Лютенської сільської ради, третя особа: приватний нотаріус Антонова Тетяна Василівна про визнання права на спадкове майно,

в с т а н о в и в:

до суду звернувся ОСОБА_1з позовною заявою до Лютенської сільської ради про визнання права на спадкове майно.

У позовній заяві позивач вказує, що ІНФОРМАЦІЯ_6 помер його батько ОСОБА_4. Після його смерті відкрилася спадщина на все майно померлого, зокрема на право на земельну частку (пай) площею 3,28 в умовних кадастрових одиницях на території Лютенської сільської ради, що належав померлому на підставі списку померлих громадян - членів КСП ім. Шевченка, які мали право на отримання сертифіката на земельну частку (пай), затвердженого розпорядженням голови Гадяцької районної державної адміністрації № 42 від 06.02.1997. Після смерті батька спадщину прийняли, але не переоформили позивач та його мати - дружина померлого ОСОБА_5. ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_5 померла. Після її смерті відкрилася спадщина на все майно померлої, зокрема і на ? частину земельної частки (паю) після смерті чоловіка ОСОБА_4, яку вона прийняла, але не оформила спадкових прав.Після смерті матері він прийняв та частково оформив спадщину у приватного нотаріуса Антонової Т.В. на спадкове майно, що їй належало, проте вказана земельна частка (пай) лишилась не оформленою, так як відсутній правовстановлюючий документ на право на вищевказану земельну частку (пай). Зазначене тягне за собою неможливість отримання ним свідоцтва про право на спадщину та подальшої реєстрації права власності на земельну частку (пай). Посилаючись на вищевикладене, позивач звернувся до суду з позовом про визнання права на спадкове майно.

Позивач ОСОБА_1 у підготовче засідання не з'явився, направив до суду заяву, в якій просив розглянути справу без його участі, позовні вимоги підтримує у повному обсязі.

Представник відповідача Лютенської сільської ради у підготовче засідання також не з'явився, направив заяву, в якій зазначив, що не заперечує проти позовних вимог позивача та просив розглянути справу без участі представника сільської ради.

Третя особа приватний нотаріус Антонова Т.В. направила заяву про можливість розгляду справи без її участі.

Підстав для відкладення розгляду справи, передбачених ч. 2 ст. 223 ЦПК України, судом не встановлено.

Згідно ч. 3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.

Частиною 3 ст. 200 ЦПК України передбачено, що за результатами підготовчого провадження, суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши наявні матеріали, вважає, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Лютенської сільської ради про визнання права на спадкове майно підлягають до задоволення, з таких підстав.

Судом встановлено, що ОСОБА_4 помер ІНФОРМАЦІЯ_6 в с. Лютенька Гадяцького району Полтавської області, про що також свідчить свідоцтво про смерть серії НОМЕР_2, актовий запис № 86.

Як значиться у свідоцтві про народження позивача ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, його батьками були ОСОБА_4 та ОСОБА_5.

Згідно свідоцтва про одруження серії НОМЕР_3, ОСОБА_4 та ОСОБА_5 перебували у зареєстрованому шлюбі з 05 лютого 1958 року.

Відповідно до довідки відділу у Гадяцькому районі Головного управління держгеокадастру у Полтавській області від 14.06.2018 № 733/0/193-18, сертифікат на право на земельну частку (пай) та Державний акт на право приватної власності на землю на ОСОБА_4 не видавалися. ОСОБА_4 дійсно був включений до Списку померлих громадян - членів КСП ім. Шевченка, що мали право на отримання сертифіката на право на земельну частку (пай) площею 3,28 умовних кадастрових гектарів на території Лютенської сільської ради Гадяцького району Полтавської області.

Зі змісту довідки виконавчого комітету Лютенської сільської ради Гадяцького району Полтавської області від 07.06.2018 № 02-16/524 слідує, що ОСОБА_4, 1938 року народження, дійсно був додатково включений до списку померлих громадян - членів КСП ім. Шевченка, що мали право на отримання сертифіката на право на земельну частку (пай) площею 3,28 умовних кадастрових гектарів на території Лютенської сільської ради Гадяцького району Полтавської області. Список був затверджений розпорядженням районної державної адміністрації від 06.02.1997 № 42.

Відповідно до довідки виконавчого комітету Лютенської сільської ради Гадяцького району Полтавської області від 17.05.2018 № 02-46/408, померлий ОСОБА_4 був зареєстрований на день смерті (ІНФОРМАЦІЯ_6) по АДРЕСА_1. На день його смерті за вищевказаною адресою були зареєстровані: дружина ОСОБА_5, 1936 року народження та син ОСОБА_1, 1967 року народження. Інших зареєстрованих осіб станом на ІНФОРМАЦІЯ_6 за адресою: АДРЕСА_1 не значилось.

Відповідно до приписів Постанови Пленуму ВСУ від 30.05.2008 № 7 Про судову практику у справах про спадкування , у разі відкриття спадщини до 01 січня 2004 року застосовується чинне на той час законодавство, зокрема, відповідні правила Цивільного кодексу Української РСР, у тому числі щодо прийняття спадщини, кола спадкоємців за законом.

Згідно вимог ст. 524 ЦК УРСР, спадкоємство здійснюється за законом і за заповітом.

Відповідно до ч. 1 ст. 529 ЦК УРСР, при спадкоємстві за законом спадкоємцями першої черги є, в рівних частках, діти (у тому числі усиновлені), дружина і батьки (усиновителі) померлого.

Пунктом 1 ч. 1 ст. 549 ЦК УРСР було визначено, що спадкоємець прийняв спадщину якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.

Як вбачається з матеріалів, доданих до позовної заяви, ОСОБА_1 та ОСОБА_5 прийняли спадщину після померлого батька та чоловіка ОСОБА_4, оскільки на день його смерті були зареєстровані за однією адресою разом з померлим, тому вважаються такими, що фактично вступили в управління та володіння спадковим майном.

Зі змісту повідомлення приватного нотаріуса Гадяцького районного нотаріального округу Антонової Т.В. від 06.07.2018 № 294 вбачається, що спадкова справа після померлого ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_4 відкрита на підставі заяви ОСОБА_1 про відкриття спадкової справи, який прийняв спадщину згідно п. 1 ст. 549 Цивільного кодексу України (в редакції 1963 року). Свідоцтва про право на спадщину не видавались.

Відповідно до свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4, виданого виконавчим комітетом Лютенської сільської ради, ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_7, актовий запис № 09.

У довідці виконавчого комітету Лютенської сільської ради Гадяцького району Полтавської області від 02.03.2016 № 02-46/276 зазначено, що ОСОБА_5 була зареєстрована на день смерті ІНФОРМАЦІЯ_7 в АДРЕСА_1. На день її смерті за данною адресою були зареєстровані: син ОСОБА_1, невістка ОСОБА_6 та внучка ОСОБА_7 Інших зареєстрованих осіб станом на ІНФОРМАЦІЯ_7 за вищевказаною адресою не значилось.

Зі змісту постанови приватного нотаріуса Гадяцького районного нотаріального округу Антонової Т.В. від 04.07.2018 вбачається, що 23 серпня 2016 року, на підставі заяви від імені ОСОБА_1 про видачу свідоцтва про право на спадщину, відкрито спадкову справу № 124/2016 після померлої ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_5

Позивачу ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, зокрема на земельну частку (пай) розміром 3,28 умовних кадастрових гектарах, що знаходиться на території Лютенської сільської ради Гадяцького району Полтавської області та залишилось після померлої ІНФОРМАЦІЯ_7 ОСОБА_5 з підстав відсутності документів, що підтверджують право спадкодавця на вказане майно.

У п. 11 Постанови Пленуму Верховного суду України № 7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування зазначено, що при вирішенні спору про спадкування права на земельну частку (пай) основним документом, що посвідчує таке право, є сертифікат про право на земельну частку (пай).

Згідно п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року № 7 Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акту на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай).

Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 знайшли підтвердження належними доказами по справі, є законними та обґрунтованими, тому підлягають до задоволення.

Визнання відповідачем позову не суперечить закону і не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.

Керуючись п. 1 ч. 2 ст. 16, ст. ст. 1261, 1268 ЦК України, ст. ст. 12, 81, 200, 247, 263-265 ЦПК України, суд, -

у х в а л и в :

Позовні вимоги ОСОБА_1 до Лютенської сільської ради, третя особа: приватний нотаріус Антонова Тетяна Василівна про визнання права на спадкове майнозадовольнити.

Визнати заОСОБА_1 право на земельну частку (пай) розміром 3,28 га в умовних кадастрових гектарах, що знаходиться на території Лютенської сільської ради Гадяцького району Полтавської області та належало померлому ІНФОРМАЦІЯ_6 ОСОБА_4.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Полтавського апеляційного суду через Гадяцький районний суд Полтавської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення повного рішення суду.

Відомості, що не проголошуються:

Позивач ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_5, РНОКПП НОМЕР_1, зареєстрований у встановленому законом порядку, місце проживання (перебування): АДРЕСА_2.

Головуючий Л. І. Тищенко

СудГадяцький районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення07.11.2018
Оприлюднено09.11.2018
Номер документу77699032
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —526/1176/18

Рішення від 07.11.2018

Цивільне

Гадяцький районний суд Полтавської області

Тищенко Л. І.

Ухвала від 24.10.2018

Цивільне

Гадяцький районний суд Полтавської області

Тищенко Л. І.

Ухвала від 20.08.2018

Цивільне

Гадяцький районний суд Полтавської області

Тищенко Л. І.

Ухвала від 09.07.2018

Цивільне

Гадяцький районний суд Полтавської області

Максименко Л. В.

Рішення від 10.07.2018

Цивільне

Гадяцький районний суд Полтавської області

Максименко Л. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні