Ухвала
від 08.11.2018 по справі 590/1400/18
ЯМПІЛЬСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 590/1400/18

Провадження № 2-о/590/86/18

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"8" листопада 20187 року Ямпільський районний суд

Сумської області

в складі: головуючого судді - Бондарчук Я.П.

за участю секретаря судового засідання - Романенко О.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в смт. Ямпіль Сумської області цивільну справу за заявою Органу опіки і піклування Ямпільської районної державної адміністрації Сумської області (місцезнаходження: бул. Ювілейний, 1, смт. Ямпіль, Сумська область, 41200), представник заявника: Служба у справах дітей Ямпільської районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 41482789, місцезнаходження: бул. Ювілейний, 1, смт. Ямпіль, Ямпільський район, Сумська область, 41200) про припинення піклування над неповнолітнім, -

ВСТАНОВИВ:

Орган опіки і піклування Ямпільської районної державної адміністрації Сумської області в особі представника заявника: Служба у справах дітей Ямпільської районної державної адміністрації звернувся до суду з завою про припинення піклування над неповнолітнім. Свої вимоги мотивував тим, що згідно рішення Ямпільського районного суду Сумської області від 02.08.2010 року (справа № 2-467/2010) громадян ОСОБА_7 та ОСОБА_4 було позбавлено батьківських прав відносно їх сина ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, над дитиною було встановлено опіку та призначено опікуна ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_2. З 18.18.2010 року неповнолітній ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, перебуває на первинному обліку служби у справах дітей Ямпільської районної державної адміністрації Сумської області як дитина, позбавлена батьківського піклування. ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_6 померла, що засвідчується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1, виданим 12.10.2018 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану по Ямпільському та Серединобудському районах Головного територіального управління юстиції у Сумській області. Відповідно до п.п. 49-50 постанови Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 року № 866 Питання діяльності органів опіки та піклування, пов'язаної із захистом прав дитини опіка і піклування припиняється у разі смерті опікуна. Зважаючи на вищевказане, керуючись ст.251 Сімейного Кодексу України, Правилами опіки та піклування, для подальшого влаштування дитини в сімейні форми просять суд постановити ухвалу, якою припинити піклування над ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, та звільнити ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_2, від здійснення повноважень піклувальника.

Заявник Орган опіки і піклування Ямпільської районної державної адміністрації Сумської області в судове засідання не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи (а.с.13), клопотань про відкладення розгляду справи та розгляд справи у його відсутність до суду не надав.

Представник заявника, представник Служба у справах дітей Ямпільської районної державної адміністрації, діючий на підставі довіреності №01.01-24/828 від 12.03.2018 року (а.с.15) в судове засідання не з'явився, хоча належним чином був повідомлений про дату, час та місце розгляду справи (а.с.12), надав до суду заяву про розгляд справи у його відсутність, заявлені вимоги підтримав та просив суд їх задовольнити.

Відповідно до ч.2 ст.247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази у їх сукупності, суд вважає, що справа підлягає до закриття на підставі п.1 ч.1 ст.255 ЦПК України.

Як встановлено в судовому засіданні, згідно рішення Ямпільського районного суду Сумської області від 02.08.2010 року (справа № 2-467/2010) громадян ОСОБА_7 та ОСОБА_4 було позбавлено батьківських прав відносно їх сина ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, над дитиною було встановлено опіку та призначено опікуна ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.4).

Відповідно до розпорядження голови районної державної адміністрації Ямпільської районної державної адміністрації Сумської області Про надання ОСОБА_5 статусу дитини, позбавленої батьківського піклування від 20.08.2010 року №505 (а.с.3) встановлено, що ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1, надано статус дитини, позбавленої батьківського піклування.

ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_6 померла, що засвідчується свідоцтвом про смерть серія НОМЕР_1, виданим 12.10.2018 року відділом державної реєстрації актів цивільного стану по Ямпільському та Середино-Будському районах Головного територіального управління юстиції у Сумській області, актовий запис про смерть №60 від 12.10.2018 року (а.с.6).

Відповідно до висновку Ямпільської районної державної адміністрації Сумської області про доцільність припинення піклування над неповнолітнім ОСОБА_5 від 24.10.2018 року №01.01-24/3396 (а.с.7) встановлено, що Ямпільська районна державна адміністрація Сумської області, враховуючи положення п.50 постанови Кабінету Міністрів України від 24.09.2008 року № 866 Питання діяльності органів опіки та піклування, пов'язаної із захистом прав дитини та у зв'язку зі смертю піклувальника ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_2, вважає за доцільне припинити піклування над неповнолітнім ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_1.

Відповідно до пункту 49 постанови Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 р. №866 Питання діяльності органів опіки та піклування, пов'язаної із захистом прав дитини , орган, який встановив опіку, піклування, за заявою особи може звільнити її від здійснення повноважень опікуна, піклувальника. Районна, районна у мм. Києві та Севастополі держадміністрація, виконавчий орган міської, районної у місті ради або суд може звільнити особу від здійснення повноважень опікуна, піклувальника у разі невиконання нею своїх обов'язків, поміщення дитини до медичного, навчального, виховного закладу, іншого закладу або установи, в яких проживають діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, у разі, коли між опікуном, піклувальником та дитиною склалися стосунки, які перешкоджають здійсненню опіки, піклування, а також за наявності обставин, зазначених у статті 212 Сімейного кодексу України.

Стаття 212 СК України визначає, що не можуть бути усиновлювачами особи, які:

1) обмежені у дієздатності;

2) визнані недієздатними;

3) позбавлені батьківських прав, якщо ці права не були поновлені;

4) були усиновлювачами (опікунами, піклувальниками, прийомними батьками, батьками-вихователями) іншої дитини, але усиновлення було скасовано або визнано недійсним (було припинено опіку, піклування чи діяльність прийомної сім'ї або дитячого будинку сімейного типу) з їхньої вини;

5) перебувають на обліку або на лікуванні у психоневрологічному чи наркологічному диспансері;

6) зловживають спиртними напоями або наркотичними засобами;

7) не мають постійного місця проживання та постійного заробітку (доходу);

8) страждають на хвороби, перелік яких затверджений центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я;

9) є іноземцями, які не перебувають у шлюбі, крім випадків, коли іноземець є родичем дитини;

10) були засуджені за злочини проти життя і здоров'я, волі, честі та гідності, статевої свободи та статевої недоторканості особи, проти громадської безпеки, громадського порядку та моральності, у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, а також за злочини, передбачені статтями 148, 150, 150-1, 164, 166, 167, 169, 181, 187, 324, 442 Кримінального кодексу України, або мають непогашену чи не зняту в установленому законом порядку судимість за вчинення інших злочинів;

11) за станом здоров'я потребують постійного стороннього догляду;

12) є особами без громадянства;

13) перебувають у шлюбі з особою, яка відповідно до пунктів 3-6, 8 і 10 цієї статті не може бути усиновлювачем.

Крім осіб, зазначених у частині першій цієї статті, не можуть бути усиновлювачами інші особи, інтереси яких суперечать інтересам дитини.

В такому разі служба у справах дітей готує проект рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті ради про звільнення опікуна, піклувальника від здійснення повноважень або на вимогу суду - проект висновку районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті ради про доцільність звільнення опікуна, піклувальника від зазначених повноважень.

Зазначені у заяві обставини не підпадають під жоден з вищеописаних випадків за якими орган, який встановив опіку, піклування, за заявою особи може звільнити її від здійснення повноважень опікуна, піклувальника; або таке звільнення від здійснення повноважень опікуна, піклувальника може бути здійснено судом.

Як зазначалося вище, опікун ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_2, померла ІНФОРМАЦІЯ_3

Відповідно до пункту 50 постанови Кабінету Міністрів України від 24 вересня 2008 р. №866 Питання діяльності органів опіки та піклування, пов'язаної із захистом прав дитини , опіка, піклування припиняється у разі:

- передачі дитини батькам (усиновлювачам);

- реєстрації шлюбу;

- надання дитині повної цивільної дієздатності;

- смерті опікуна, піклувальника або підопічного.

Проект висновку районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті ради для подання до суду (у разі встановлення опіки, піклування судом) або проект рішення районної, районної у мм. Києві та Севастополі держадміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті ради про припинення опіки готує відповідна служба у справах дітей. Якщо дитина досягла 14-річного віку, особа, яка виконувала обов'язки опікуна, стає піклувальником без прийняття окремого рішення. Окреме рішення також не приймається у разі досягнення підопічним повноліття або його смерті.

Сімейний кодекс України розрізняє припинення опіки (піклування) над дитиною (ст.250) і звільнення опікуна (піклувальника) дитини від таких обов'язків.

Згідно зі ст.250 СК України опіка (піклування) над дитиною припиняється у випадках, встановлених ЦК України.

Враховуючи те, що прийняття рішення про звільнення опікуна (піклувальника) дитини від їх обов'язків є складовою частиною правосуб'єктності органу опіки і піклування, а також те, що опіка, як правило, припиняється не автоматично, а за рішенням органу опіки та піклування, можна стверджувати, що опіка (піклування) припиняються у випадках, встановлених цивільним та адміністративним законодавством України.

Припинення опіки, як правило, відбувається тоді, коли відпала необхідність у її продовженні.

Підставами для припинення опіки є:

- досягнення малолітнім чотирнадцяти років, за винятком випадків, коли він буде в установленому порядку визнаний недієздатним внаслідок психічного захворювання;

- повернення малолітнього на виховання батькам;

- смерть підопічного;

- смерть опікуна.

За наявності однієї з цих підстав опіка припиняється автоматично.

Автоматично опіка припиняється у разі смерті підопічного або по досягненні дитиною чотирнадцятирічного віку.

При встановленні інших обставин, які є підставою для припинення опіки, потрібно, щоб про зняття опіки було прийняте спеціальне рішення органу опіки і піклування.

Піклування над неповнолітніми дітьми припиняється:

- по досягненні підопічним вісімнадцяти років;

- при реєстрації неповнолітнім шлюбу;

- внаслідок смерті особи, що перебувала під піклуванням;

- внаслідок смерті піклувальника.

В усіх зазначених випадках піклування знімається автоматично.

Зазначені підстави припинення піклування засновані на засадах цивільно-правової дієздатності особи.

Дієздатність особи припиняється з настанням її смерті, що також є підставою припинення піклування.

Отже, в нашому випадку опіка/піклування припинилися автоматично, внаслідок смерті опікуна/піклувальника.

І окреме рішення суду з цього приводу не потребується.

Окреме рішення про припинення обов'язків піклувальника чи опікуна приймається в нижчеописаних випадках.

У тих випадках, коли опікуну чи піклувальнику внаслідок збігу обставин стало важко виконувати обов'язки по опіці і піклуванню, він вправі просити орган опіки і піклування за місцем проживання підопічного про звільнення його від цих обов'язків або ж органи опіки і піклування з власної ініціативи можуть звільнити опікуна чи піклувальника від виконання цих обов'язків.

Обставини, внаслідок яких можливе звільнення опікунів і піклувальників на їх прохання від виконання обов'язків, можуть бути різними. Це - хвороба опікуна чи піклувальника, яка зробила неможливим здійснення нагляду за підопічним, зміна умов життя опікуна чи піклувальника, погіршення не з вини опікуна (піклувальника) взаємин з підопічним та інші. У разі, коли підопічні діти передані на виховання своїм батькам (наприклад, раніше позбавлених батьківських прав) або усиновлені в установленому законом порядку, орган опіки та піклування незалежно від волі опікуна чи піклувальника зобов'язаний вирішити питання про його звільнення від обов'язків по опіці чи піклуванню цих дітей. Орган опіки та піклування з власної ініціативи, за клопотанням підопічних, державних або громадських організацій, а також згідно з обґрунтованими заявами будь-яких осіб може звільнити опікуна чи піклувальника від виконання покладених на нього обов'язків, якщо встановить, що опікун чи піклувальник не відповідає своєму призначенню або належним чином не виконує своїх обов'язків. Прикладом того, що опікун (піклувальник) не відповідає своєму призначенню слід вважати негідне його поводження в сім'ї, зловживання спиртними напоями, наркотичними засобами, ведення аморального способу життя. За наявності подібних легковажних проявів у поведінці опікуна (піклувальника) він повинен бути звільнений від виконання функцій по опіці і піклуванню незалежно від його прихильності до підопічної особи. Опікун (піклувальник) може вести і пристойний спосіб життя, але при цьому несумлінно ставитись до виконання своїх обов'язків по опіці і піклуванню. І за цих умов він повинен бути звільнений від виконання таких обов'язків. Не виключені випадки навмисного використання опікуном чи піклувальником наданих йому прав у своїх корисливих цілях (заволодіння житловою площею підопічного, належним йому майном) або залишення підопічного напризволяще без необхідних засобів до існування. При встановленні подібних правопорушень опікун чи піклувальник повинен бути не тільки звільнений від виконання своїх обов'язків, але й притягнутий до відповідальності згідно з чинним законодавством.

Зважаючи, що дієздатність особи припиняється з настанням її смерті, що також є підставою припинення піклування, то подана заява не підлягає розгляду у суді в порядку цивільного судочинства.

Згідно п.1 ч.1 ст.255 ЦПК України, суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.

За наведеного наявні підстави для закриття провадження у справі.

Керуючись ст.ст. 12, 81, п.1 ч.1 ст.255, ст.259 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Провадження в справі за Органу опіки і піклування Ямпільської районної державної адміністрації Сумської області (місцезнаходження: бул. Ювілейний, 1, смт. Ямпіль, Сумська область, 41200), представник заявника: Служба у справах дітей Ямпільської районної державної адміністрації (код ЄДРПОУ 41482789, місцезнаходження: бул. Ювілейний, 1, смт. Ямпіль, Ямпільський район, Сумська область, 41200) про припинення піклування над неповнолітнім - закрити.

Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов'язки, мають право оскаржити ухвалу суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до апеляційного суду Сумської області протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повної ухвали суду.

Ухвала суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги ухвала, якщо її не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Я.П. Бондарчук

СудЯмпільський районний суд Сумської області
Дата ухвалення рішення08.11.2018
Оприлюднено09.11.2018
Номер документу77705171
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —590/1400/18

Ухвала від 08.11.2018

Цивільне

Ямпільський районний суд Сумської області

Бондарчук Я. П.

Ухвала від 02.11.2018

Цивільне

Ямпільський районний суд Сумської області

Бондарчук Я. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні