ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ
18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 жовтня 2018 року м. Черкаси справа № 925/636/18
Господарський суд Черкаської області в складі головуючого - судді Довганя К.І., з секретарем Дяченко Т.В. за участю представників: позивача -Капля Н.В. за довіреністю, відповідача - не з'явився, розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Черкаси справу за позовом державного підприємства "Перечинське лісове господарство" до товариства з обмеженою відповідальністю "Черкаситехноторг" про стягнення 12268,97 грн.
ВСТАНОВИВ:
Заявлено позов про стягнення 12268, 97 грн. заборгованості по договору купівлі - продажу №0072-Т51448/51440 від 05.10.2016р. з яких: 6700,00 попередньої оплати, 4100,48 грн. пені та 1568,49 грн. штрафу.
В обґрунтування заявлених вимог позивач послався на те, що відповідач не виконав умови договору та не поставив передбачений умовами договору товар, тому позивач, вимагає повернення сплачених у якості попередньої оплати коштів, пені та штрафу.
Представник позивача у судовому засіданні наполягав на задоволенні позову з підстав, заявлених у ньому.
Відповідач, будучи належним чином повідомлений про час та місце проведення судового засідання для участі у ньому не з'явився, свого представника не направив, відзиву на позов не подав.
Суд вважає можливим здійснювати розгляд справи в порядку ст.. 202 ГПК України.
Суд, заслухавши представника позивача та дослідивши наявні у справі докази, встановив наступне.
05 жовтня 2018 року сторонами укладено договір купівлі - продажу товару №0072-Т51448/51440.
Пунктами 1.1, 1.2 договору в порядку та на умовах, визначених цим договором, продавець зобов'язався передати у власність покупцеві товар, що визначений у цьому договорі, вільний від прав та претензій третіх осіб, а покупець зобов'язався прийняти товар. Вид, найменування товару:
1. Розширювальний бак Reflex Refleks S.200 L (10 bar) ізол. - 1 шт.
2. Акумулюючий бак Reflex PH 1000 (3bar, 12 кВтг) - 1 шт.
Відповідно до п. 2.1. та 2.2 договору ціна товару встановлюється згідно протоколу електронної закупівлі у системі APS-TENDER і зазначається з ПДВ у рахунках - фактурах продавця, які надаються покупцю згідно його замовлень. Загальна сума даного договору складається із вартості всіх партій товару згідно видаткових накладних продавця.
Сторони пунктом 5.1. договору визначили умови розрахунку:
попередня оплата у розмірі 30% та інші 70% після отримання товару, перевірки його якісних та кількісних характеристик, але не пізніше ніж 5 (п'ять) робочих дні з моменту отримання товару.
На виконання умов договору позивач на підставі отриманого рахунку -фактури №СФ-0000107 від 05.10.2016 року здійснив оплату згідно платіжного доручення №1061 від 11.10.2018 року в розмірі 6700,00 грн. - 30% вартості товару.
Товар постачається засобами і за рахунок продавця на протязі 3 (трьох) банківських днів з моменту отримання передоплати та укладення даного договору. Адреса постачання товару: Закарпатська область, Печеринський район, с. Сімер, вул. Будівельників, 7.
Відповідач порушив взяті за Договором зобов'язання, не поставивши обумовлений у відповідності до положень п. 1.2. Договору товар.
Позивач 23.03.2018 року на адресу відповідача направив претензією №204 від 23.03.2018 року про повернення сплачених коштів протягом 30 календарних днів.
Однак, відповідач відповіді не направив, кошти за непоставлений товар не повернув.
Згідно із п. 5.3. договору, за порушення термінів передачі товару продавець сплачує пеню з розрахунку подвійної облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент прострочення.
Ст.ст. 173, 174, 181, 193 ГК України містять такі положення. Господарським визнається зобов'язання, що виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання з підстав, передбачених цим кодексом, в силу якого один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько-господарського характеру на користь іншого суб'єкта ( виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.
Господарські зобов'язання можуть виникати з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Господарський договір за загальним правилом викладається у формі єдиного документа, підписаного сторонами та скріпленого печатками. Допускається укладення господарських договорів у спрощений спосіб, тобто шляхом обміну листами, факсограмами, телеграмами, телефонограмами тощо, а також шляхом підтвердження прийняття до виконання замовлень, якщо законом не встановлено спеціальні вимоги до форми та порядку укладання даного виду договорів.
До виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.
Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Зобов'язання має виконуватись належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Якщо у зобов'язанні встановлений строк ( термін ) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк ( термін ).
Згідно до ст. 526 ЦК України, Зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Також, як передбачено ч. 1 ст. 530 ЦК України, якщо у зобов'язанні встановлено строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк.
Відповідно до ч. 1 ст. 628 ЦК України, зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.
Відповідно до ст.629 ЦК України, Договір є обов'язковим для виконання сторонами .
Відповідно до п. 1 ст. 655 ЦК України, за договором купівлі-продажу одна сторона (продавець) передає або зобов'язується передати майно (товар) у власність другій стороні (покупцеві), а покупець приймає або зобов'язується прийняти майно (товар) і сплатити за нього певну грошову суму.
Згідно ст. 665 ЦК України у разі відмови продавця передати проданий товар покупець має право відмовитися від договору купівлі-продажу.
Згідно п.2 ст. 693 ЦК України якщо продавець, який одержав суму попередньої оплати товару, не передав товар у встановлений строк, покупець має право вимагати передання оплаченого товару або повернення суми попередньої оплати.
Статтею 610 ЦК України встановлено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Згідно статті 612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Відповідно до ст. 662 ЦК України, Продавець зобов'язаний передати покупцеві товар, визначений договором купівлі-продажу. Продавець повинен одночасно з товаром передати покупцеві його приналежності та документи (технічний паспорт, сертифікат якості тощо), що стосуються товару та підлягають переданню разом із товаром відповідно до договору або актів цивільного законодавства. .
Згідно ч. 3 ст. 5 Господарського кодексу України (далі - ГК України) суб'єкти господарювання та інші учасники відносин у сфері господарювання повинні здійснювати свою діяльність у межах встановленого правового господарського порядку, додержуючись вимог законодавства.
Статтею 611 ЦК України, передбачено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки встановлені договором або законом.
Відповідно до ч. 1 ст. 546 ЦК України виконання зобов'язання може забезпечуватись неустойкою та ін.
Згідно ч. 1 та ч.3 ст. 549 ЦК України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов'язання за кожен день прострочення виконання.
Відповідно до ст. 217 ГК України, господарськими санкціями визнаються заходи впливу на правопорушника у сфері господарювання, в результаті застосування яких для нього настають несприятливі економічні та/або правові наслідки. У сфері господарювання застосовуються такі види господарських санкцій: відшкодування збитків; штрафні санкції; оперативно-господарські санкції. Господарські санкції застосовуються у встановленому законом порядку за ініціативою учасників господарських відносин.
Відповідно до ст. 218 ГК України, підставою господарсько-правової відповідальності учасника господарських відносин є вчинене ним правопорушення у сфері господарювання. Не вважаються обставинами для звільнення від відповідальності, зокрема, порушення зобов'язань контрагентами правопорушника, відсутність на ринку потрібних для виконання зобов'язання товарів, відсутність у боржника необхідних коштів.
Оцінивши доводи сторін та матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Господарські зобов'язання між сторонами виникли на підставі укладеного договору купівлі - продажу товару №0072-Т51448/51440 від 05.10.2016р. Свої зобов'язання за цим договором позивач виконав належним чином та сплатив відповідачу кошти у якості попередньої оплати за Товар.
В свою чергу відповідач не поставив позивачу товар.
Позивач, скористався своїм правом, визначеним приписами названого вище законодавства, та відмовився від договору та вимагав повернення коштів.
Відповідач вимогу позивача не виконав.
Отже, суд приходить до висновку про те, що вимога позивача про стягнення сплачених у якості попередньої оплати коштів є обґрунтованою.
Що стосується вимоги про стягнення відповідача пені та штрафу, передбачених договором , то вона задоволенню не підлягає оскільки відповідач відмовився від цього договору.
Відповідно до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України з відповідача підлягають стягненню на користь позивача понесені останнім витрати на сплату судового збору .
На підставі викладеного, керуючись ст. 129, ст. ст.232, 233, 236-241 ГПК України суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Стягнути з товариства з обмеженою відповідальністю "Черкаситехноторг" (вул. Сумгаїтська, 10, м. Черкаси, 18000, код 40619421) на користь державного підприємства "Перечинське лісове господарство" (вул. Будівельників, 7, с. Сімер, Печеринський район, Закарпатська область, 89203, код 22114603) 6700, 00 грн. основного боргу та 1762,00 грн. судового збору.
В решті позову відмовити.
Рішення може бути оскаржене до Північного апеляційного господарського суду.
Повне рішення складено 09.11.2018р.
СУДДЯ К.І.Довгань
Суд | Господарський суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 30.10.2018 |
Оприлюднено | 09.11.2018 |
Номер документу | 77719376 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Черкаської області
Довгань К.І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні