Рішення
від 08.11.2018 по справі 220/1537/18
ВЕЛИКОНОВОСІЛКІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ДОНЕЦЬКОЇ ОБЛАСТІ

Номер справи 220/1537/18

Номер провадження № 2/220/642/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

08 листопада 2018 року смт.Велика Новосілка Донецької області

Великоновосілківський районний суд Донецької області у складі:

головуючого - судді - Яненко Г.М.,

за участю секретаря - Кірпічнікової Н.Е.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Велика Новосілка Донецької області цивільну справу за позовом ОСОБА_1, поданим його представником адвокатом ОСОБА_2, до виконкому Іскрівської сільської ради Великоновосілківського району Донецької області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини та встановлення факту родинних відносин,

ВСТАНОВИВ:

06 липня 2018 року до суду надійшла заява ОСОБА_1, подана його представником адвокатом ОСОБА_2, до виконкому Іскрівської сільської ради Великоновосілківського району Донецької області про визначення додаткового строку для прийняття спадщини та встановлення факту родинних відносин. Вимоги позивача мотивовано відмовою нотаріуса у видачі йому свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку після смерті матері ОСОБА_3, померлої 03.02.2013 року, через недоведеність родинних зв'язків зі спадкодавцем через відмінність прізвищ, а також в зв'язку з пропуском строку для подання заяви про прийняття спадщини. Зазначене змушує його звернутись до суду.

В судове засідання позивач, його представник не з'явилися, до суду надійшли заяви, в яких позов підтримали, просили його задовольнити, вважаючи вимоги законними та обґрунтованими.

Уповноважений представник відповідача в судове засідання не з'явився, разом з тим, на адресу суду надійшла заява, в якій Іскрівська сільська рада із позовними вимогами погодилась повністю та клопотала про можливість судового розгляду без участі представника.

При даних обставинах суд прийшов до висновку про можливість розгляду справи за наявними документами.

Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що заявлені вимоги обґрунтовані та підлягають задоволенню з таких підстав.

Згідно п. 7 Постанови Пленуму Верховного суду України № 5 від 31 березня 1995 р. Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення вбачається, що суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв'язку із втратою годувальника.

Суд не може відмовити в розгляді заяви про встановлення факту родинних відносин з мотивів, що заявник може вирішити це питання шляхом встановлення неправильності запису в актах громадянського стану.

Згідно п. 2 Постанови Пленуму Верховного суду України № 7 від 30 травня 2008р. Про судову практику у справах про спадкування вбачається, що справи про спадкування розглядаються судами за правилами позовного провадження, якщо особа звертається до суду з вимогою про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які можуть вплинути на спадкові права й обов'язки інших осіб та (або) за наявності інших спадкоємців і спору між ними.

Якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження.

Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 256 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення, зокрема: родинних відносин між фізичними особами.

03.02.2013 року померла ОСОБА_4, про що видане свідоцтво про смерть серія І-НО № 671839 від 04.02.2013 року.

Згідно оглянутих в судовому засіданні копій заповітів вбачається, що за життя ОСОБА_4 було складено два заповіти. Відповідно до заповіту складеного від імені ОСОБА_4, що 17.02.1994 року, що був посвідчений секретарем виконавчого комітету Іскрівської сільської ради народних депутатів Великоновосілківського району Донецької області ОСОБА_5В, зареєстрованого в реєстрі за №15, все належне їй майно де б воно не знаходилося та з чого б воно не складалося вона заповідала своєму сину ОСОБА_1.

Відповідно до заповіту, складеного 07.05.2009 року, та посвідченого секретарем виконкому Іскрівської сільської ради народних депутатів Великоновосілківського району Донецької області ОСОБА_5 та зареєстрованого в реєстрі за №4, житловий будинок, що знаходиться в селі Іскра по вулиці Набережній номер чотириста двадцять, Великоновосілківського району Донецької області, земельну ділянку біля дому та земельну ділянку, належну ОСОБА_4 згідно Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯА № 924124 розміром 3,510 га., що знаходиться на території Іскрівської сільської ради вона заповіла ОСОБА_6.

Данні відомості узгоджуються із Витягом зі Спадкового реєстру (заповіти/спадкові договори) № 52441724, виданого Великоновлсілківською районною державною нотаріальною конторою 27.06.2018 року.

Постановою державного нотаріуса Великоновосілківської державної нотаріальної контори ОСОБА_7 № 892/02-14 від 27.06.2018 року ОСОБА_1 було відмовлено у видачі Свідоцтва про право на спадщину за законом на майно померлої 03.02.2013 року ОСОБА_4 в зв'язку з пропуском строку для подачі заяви про прийняття спадщини, а також через не підтвердження родинних зв'язків зі спадкодавцем, адже прізвище спадкоємця українською значиться як Кузнецов , а спадкодавця - Кузнецова .

Згідно ст. 1217 ЦК України, спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Ст. 1223 ЦК України, встановлює, що право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.

Ч. 1 ст. 1268 ЦК України встановлюється, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Відповідно до ч. 1 ст.. 1270 Цивільного Кодексу України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Ст. 1220 ч. 2 Цивільного Кодексу України встановлює, що часом відкриття спадщини є день смерті особи, або день з якого вона оголошується померлою.

Відповідно до ст.. 1272 ЦК України якщо спадкоємиць протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

П. 1 ОСОБА_5 ВССУ з розгляду цивільних і кримінальних справ від 16.05.2013 року № 24-753/0/4-13 встановлюється, що при вирішенні справ про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини слід також враховувати, що додатковий строк визначається у разі, якщо суд визнає причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними. У зазначеній категорії справ є обов'язковим обґрунтування в мотивувальній частині судового рішення поважності причин пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини.

Відповідно до п. 24 Постанови Пленуму Верховного суду України від 30.05.2007 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування зазначається, що вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причини пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Відповідно до ч. 2 ст. 234 ЦПК України, суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.

Ст. 256 ЦПК України, встановлюється, що суд розглядає справи про встановлення факту родинних відносин між фізичними особами та факту належності правовстановлюючих документів особі, прізвище ім'я, по батькові, місце і час народження якої, що зазначені в документі, не збігаються і з ім'ям, по батькові, прізвищем, і часом народження цієї особи, зазначеному в свідоцтві про народженні або паспорті.

П. 7 Постанови пленуму Верховного суду України від 31.03.1995 року № 5 Про судову практику в справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення встановлюється, що відповідно до п.1 ст. 273 ( 1502-06 ) ЦПК суд вправі розглядати справи про встановлення родинних відносин, коли цей факт безпосередньо породжує юридичні наслідки, наприклад, якщо підтвердження такого факту необхідне заявникові для одержання в органах, що вчиняють нотаріальні дії, свідоцтва про право на спадщину, для оформлення права на пенсію в зв'язку із втратою годувальника.

Таким чином, проаналізувавши надані позивачем докази: заповіт складений ОСОБА_4 на ім'я позивача із зазначенням того, що останній є її сином; довідку №184, видану 16.04.2018 року Іскрівською сільською радою згідно якої позивач з 1987 р. по 1988 р. з 1990 р. по 1992 р. з 2004 р. по 2007 р. був зареєстрований та проживав у будинку де проживала померла мама ОСОБА_4 по вулиці Академіка Бондаря, 420, с. Іскра Великоновосілківського району Донецької області; фотокартку на якій позивач зображений разом із мамою у її подвір'ї; Свідоцтво про народження серія VI-УР № 1278372 від 07.07.1970 року відповідно до якого батьками (мовою оригіналу російською) ОСОБА_8, ІНФОРМАЦІЯ_1, являются ОСОБА_9 и ОСОБА_10; наявність в розпорядженні позивача оригіналів правовстановлюючих документів на майно спадкодавця - Державного акту на право власності на земельну ділянку, суд вважає доведеним факт родинних відносин позивача ОСОБА_1 з померлою ОСОБА_4, а саме те, що позивач є її рідним сином.

Отже судом встановлено правомірність звернення заявника до суду із заявленими вимогами, оскільки про це свідчать письмові докази, а тому позов в частині встановлення факту родинних відносин підлягає задоволенню.

Відповідно до ст. 41 Конституції України, кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю. Право власності набувається в порядку, визначеному законом. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч.3 ст.1222, ч.1 ст.1220, ч.1 ст.1270 ЦК України).

Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її (ч.1 ст.1268 ЦК України).

Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (ч. 1 ст. 1269 ЦК України).

Відповідно до ч. 3 ст. 1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважних причин, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

Тобто, право на спадщину належить спадкоємцеві з моменту її відкриття й закон зобов'язує спадкоємця, який постійно не проживав із спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.

Враховуючи викладене, правила ч. 3 ст. 1272 ЦК України можуть бути застосовані, якщо у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви і ці обставини визнані судом поважними.

Як вбачається зі змісту позову, спадкоємець майна померлої за законом, своєчасно не прийняла спадщину через те, що був повідомлений братом про намір спадкування ним майна померлої за заповітом складеним на його користь, проте нещодавно з'ясувалося, що належна матері земельна ділянка може бути передана у власність територіальної громади як безхазяйне майно, адже до теперішнього часу не була оформлена після смерті матері. З невідомих позивачу причин, до своєї смерті яка настала 27.06.2013 року, ОСОБА_11 не звернувся до нотаріуса, що підтверджується витягом зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину) № 52441719 від 27.06.2018 року, виданого Великоновосілківською державною нотаріальною конторою, інформація щодо заведених спадкових справ на спадкодавця ОСОБА_4 померлу 03.02.2013 року в селі Іскра Великоновосілківського району Донецької області у Спадковому реєстрі відсутня.

Суд також приймає до уваги відсутність заперечень з боку відповідачів.

За таких обставин, суд вважає, що строк для прийняття спадщини ОСОБА_1 пропущений з поважних причин, тому є підстави для застосування до спірних правовідносин положень ч. 3 ст. 1272 ЦК України, тобто для визначення додаткового строку для подання позивачем заяви про прийняття спадщини.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 23, 258, 259, 263, 264, 265 ЦПК України, суд,

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 задовольнити.

Визначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1, зареєстрованого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, додатковий строк в три місяці для подання заяви про прийняття спадщини після померлої 03.02.2013 року в с. Іскра Великоновосілківського району Донецької області матері ОСОБА_4.

Встановити факт родинних відносин, а саме те, що померла 03.02.2013 року в с. Іскра Великоновосілківського району Донецької області, ОСОБА_4, є рідною матір'ю ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1, зареєстрованого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_4 Донецької областію.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційну скаргу може бути подано протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення суду до Донецького апеляційного суду через Великоновосілківський районний суд Донецької області.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Г.М. Яненко

СудВеликоновосілківський районний суд Донецької області
Дата ухвалення рішення08.11.2018
Оприлюднено11.11.2018
Номер документу77723305
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —220/1537/18

Рішення від 08.11.2018

Цивільне

Великоновосілківський районний суд Донецької області

Яненко Г. М.

Ухвала від 09.07.2018

Цивільне

Великоновосілківський районний суд Донецької області

Яненко Г. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні