ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
12.11.2018Справа № 910/11885/18
Суддя Господарського суду міста Києва Босий В.П., розглянувши в письмовому провадженні справу за позовом Приватного акціонерного товариства ДТЕК Київські Електромережі
до Житлово-будівельного кооперативу Проектувальник-3
про стягнення 14 529,60 грн.,
ВСТАНОВИВ:
Приватне акціонерне товариство ДТЕК Київські Електромережі (надалі - ПрАТ ДТЕК Київські Електромережі ) звернулося до Господарського суду міста Києва із позовною заявою до Житлово-будівельного кооперативу Проектувальник-3 (надалі - ЖБК Проектувальник-3 ) про стягнення 14 529,60 грн.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що в порушення Правил користування електричною енергією відповідач самовільно здійснив підключення електрообладнань до електричних мереж ПрАТ ДТЕК Київські Електромережі без укладення відповідного договору, без дозволу та без оплати за спожиту електроенергію, у зв'язку з чим позивачем заявлено вимогу про стягнення з відповідача вартості самовільно спожитої електричної енергії у розмірі 14 529,60 грн.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 11.09.2018 відкрито провадження у справі та ухвалено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження, відповідачу визначено строк для подання відзиву на позов - протягом 15 днів з дня вручення даної ухвали для подання заперечень на відповідь на відзив (якщо така буде подана) - протягом 5 днів з дня отримання відповіді на відзив, позивачу визначено строк для подання відповіді на відзив протягом 5 днів з дня його отримання.
24.09.2018 через канцелярію суду від ЖБК Проектувальник-3 надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого відповідач заперечує проти позовних вимог та просить суд відмовити в задоволенні позовних вимог з огляду на те, що договір на постачання електричної енергії між сторонами не укладений, а електрична енергія ЖБК Проектувальник-3 не використовується.
05.11.2018 до Господарського суду міста Києва надійшла відповідь на відзив, в якій позивач підтримав позовні вимоги та зауважив, що рішення комісії з розгляду актів порушень відповідачем не оскаржено, а виставлені рахунки не сплачено.
Будь-яких інших заяв, клопотань або заперечень від сторін не надходило.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Господарський суд міста Києва встановив наступне.
Актом про порушення №050204 від 08.02.2018 уповноваженими представниками Публічного акціонерного товариства ДТЕК Київські Електромережі , правонаступником якого є ПрАТ ДТЕК Київські Електромережі , було зафіксовано факт самовільного підключення ЖБК Проектувальник-3 струмоприймачів до електричної мережі електропостачальника з метою безоблікового споживання електричної енергії у п'ятиповерховому житловому будинку на 4 під'їзди, 70 квартир, що знаходиться за адресою: м. Київ, вул. Ніщинського, 10.
Вказаний акт про порушення підписаний уповноваженими особами електропостачальника, а також в ньому зроблено відмітку про те, що уповноважений представник споживача від підпису відмовився.
В акті про порушення №050204 від 08.02.2018 встановлено, що споживач при користуванні електричною енергією порушив п.п. 4, 13 ч. 2 ст. 77 Закону України Про ринок електричної енергії та п.п. 1.3, 5,1, 6.40, 10.2 Правил користування електричною енергією, затверджених Постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України №28 від 31.07.1996.
На підставі вказаного акту про порушення, комісією з розгляду актів порушень ПрАТ ДТЕК Київські Електромережі було прийнято рішення, оформлене протоколом №283 від 06.03.2018, провести нарахування до сплати вартості не облікованої електричної енергії на загальну суму 14 529,60 грн.
На виконання вказаного рішення позивачем були виставлені відповідачу рахунки на оплату не облікованої електричної енергії.
Спір у справі виник у зв'язку з відмовою відповідача відшкодовувати вартість спожитої електричної енергії на загальну суму 14 529,60 грн.
Відповідно до ст. 77 Закону України Про ринок електричної енергії учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом.
Пунктами 4, 13 частини 2 статті 77 Закону України Про ринок електричної енергії встановлено, що правопорушеннями на ринку електричної енергії є крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об'єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку, а також неукладення договорів відповідно до вимог цього Закону та інших нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії.
Пунктом 5.1 Правил користування електричною енергією, затверджених Постановою Національної комісії з питань регулювання електроенергетики України №28 від 31.07.1996 (надалі - Правила ), встановлено, що договір на постачання електричної енергії є основним документом, який регулює відносини між постачальником електричної енергії за регульованим тарифом, що здійснює свою діяльність на закріпленій території, і споживачем та визначає зміст правових відносин, прав та обов'язків сторін.
Згідно з підпунктом 1 пункту 10.2 Правил споживач електричної енергії зобов'язаний користуватися електричною енергією виключно на підставі договору (договорів).
За змістом частини 2 статті 275 Господарського кодексу України відпуск енергії без оформлення договору енергопостачання не допускається.
Згідно з підпунктами 15 та 16 пункту 8.1 Правил постачальник електричної енергії має право контролювати додержання споживачами та субспоживачами вимог цих Правил відповідно до умов укладених договорів, а також складати акти про невідповідність дій (бездіяльності) споживача умовам договору про постачання електричної енергії та порушення вимог законодавства України в електроенергетиці.
За змістом пункту 6.41 Правил у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником постачальника електричної енергії, від якого споживач одержує електричну енергію, або електропередавальної організації порушень цих Правил або умов договору на місці виявлення порушення у присутності представника споживача оформляється акт порушень.
Із матеріалів справи вбачається, що внаслідок самовільного підключення електроустановок струмоприймачів відповідача до електричної мережі електропередавальної організації з метою без облікового споживання електричної енергії, ПрАТ ДТЕК Київські Електромережі було складено акт про порушення №050204 від 08.02.2018, від підпису якого уповноважена особа споживача відмовилась.
Відповідно до п. 6.41 Правил у разі відмови споживача підписати акт в ньому робиться запис про відмову. У цьому разі акт вважається дійсним, якщо він підписаний не менше ніж трьома уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації).
Споживач має право подати пояснення і зауваження щодо змісту акта, які зазначаються в акті, а також викласти мотиви своєї відмови від його підписання.
Пунктом 6.42 Правил передбачено, що на підставі акта порушень уповноваженими представниками постачальника електричної енергії (електропередавальної організації) під час засідань комісії з розгляду актів про порушення визначаються обсяг недоврахованої електричної енергії та сума завданих споживачем збитків.
Листом №030/34-447 від 09.02.2018 позивач повідомив відповідача про проведення засідання з розгляду акта про порушення №050204 від 08.02.2018, який отримано Головою правління ЖБК Проектувальник-3 Ларіоновим Є.Л. 21.02.2018, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення №0421016415524.
Як підтверджується протоколом №283 від 06.03.2018, комісією з розгляду актів про порушення Правил прийнято рішення про проведення нарахування за вказаним вище актом згідно з пунктом 2.6 Методики визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачем правил користування електричною енергією, затвердженої постановою НКРЕ №562 від 04.05.2006 (надалі - Методика ), яка застосовується постачальником електричної енергії за регульованим тарифом при визначенні обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення правил користування електричною енергією та/або виявлення фактів крадіжки електричної енергії, самовільного підключення до об'єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без приладів обліку (пункт 1.2 Методики).
Із змісту вказаного протоколу комісії вбачається, що уповноважений представник ЖБК Проектувальник-3 на засіданні присутній не був.
За наслідками засідання вказаної комісії прийняті рішення про проведення нарахування до сплати відповідачем вартості не облікованої електричної енергії на загальну суму 14 529,60 грн.
Суд відзначає, що враховуючи приписи Правил і Методики, ПрАТ ДТЕК Київські Електромережі правомірно застосувало положення вказаних нормативно-правових актів для визначення обсягу та обрахування вартості електричної енергії, яку відповідач споживав за відсутності укладеного між сторонами договору про постачання електричної енергії.
Відповідно до статті 1212 Цивільного кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов'язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Згідно з ч. 3 ст. 1212 Цивільного кодексу України положення цієї глави застосовуються, зокрема, до вимог про відшкодування шкоди особою, яка незаконно набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи.
За змістом ч. 2 ст. 1213 Цивільного кодексу України у разі неможливості повернути в натурі потерпілому безпідставно набуте майно відшкодовується його вартість.
Пунктом 6.43 Правил визначено, що споживач зобов'язаний оплатити розрахункові документи на недораховану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка.
Виявивши факт споживання відповідачем електричної енергії без укладення договору на її постачання, ПрАТ ДТЕК Київські Електромережі згідно з вимогами Правил та відповідно до приписів Методики виставило відповідачу до сплати відповідний рахунок.
Листом №030/34-618 від 07.03.2018 ПрАТ ДТЕК Київські Електромережі направило ЖБК Проектувальник-3 копію протоколу комісії №283 від 06.03.2018, розрахунок вартості електроенергії, спожитої без обліку та рахунок на оплату, які отримані Головою правління Ларіоновим Є.Л. 12.03.2018, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення №0421016414749.
Суд відзначає, що належних та допустимих доказів оскарження рішення комісії з розгляду акту про порушення, оформленого протоколом №283 від 06.03.2018, відповідачем не надано.
З огляду на викладене, заборгованість відповідача перед ПрАТ ДТЕК Київські Електромережі за самовільно спожиту електроенергію станом на момент звернення до суду становить 14 529,60 грн., а строк виконання грошового зобов'язання настав.
Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Як унормовано приписами частини другої статті 42 Господарського процесуального кодексу України, учасники справи зобов'язані, зокрема: сприяти своєчасному, всебічному, повному та об'єктивному встановленню всіх обставин справи; подавати усі наявні у них докази в порядку та строки, встановлені законом або судом, не приховувати докази.
Згідно з приписами частини першої статті 43 Господарського процесуального кодексу України учасники судового процесу та їх представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається.
Частиною 4 статті 13 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій.
За таких обставин суд приходить до висновку про необхідність повного задоволення позовних вимог та стягнення з ЖБК Проектувальник-3 на користь ПрАТ ДТЕК Київські Електромережі заборгованості у розмірі 14 529,60 грн.
Витрати по сплаті судового збору відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України, покладаються на відповідача.
Керуючись статтями 129, 232, 236-241, 252 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва -
ВИРІШИВ:
1. Позов Приватного акціонерного товариства ДТЕК Київські Електромережі задовольнити повністю.
2. Стягнути з Житлово-будівельного кооперативу Проектувальник-3 (03049, м. Київ, вул. Ніщинського, будинок 10; ідентифікаційний код 22873639) на користь Приватного акціонерного товариства ДТЕК Київські Електромережі (04080, м. Київ, вул. Новокостянтинівська, будинок 20; ідентифікаційний код 41946011) заборгованість у розмірі 14 529 (чотирнадцять тисяч п'ятсот двадцять дев'ять) грн. 60 коп. та судовий збір у розмірі 1 762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) грн. 00 коп. Видати наказ.
3. Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
4. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.П. Босий
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 12.11.2018 |
Оприлюднено | 13.11.2018 |
Номер документу | 77787079 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Босий В.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні