Справа № 585/3726/18
Номер провадження 2-о/585/353/18
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 жовтня 2018 року м.Ромни
Роменський міськрайонний суд Сумської області
в складі: головуючої - судді Машини І.М.,
при секретарі - Дмитренко М.О.,
прокурора - Кондратенко В.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Ромни справу за заявою керівника Роменської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Галківської сільської ради Роменського району Сумської області, заінтересована особа: приватний нотаріус Роменського районного нотаріального округу Головного територіального управління юстиції у Сумській області ОСОБА_1 про встановлення факту, що має юридичне значення та про визнання спадщини відумерлою,-
В С Т А Н О В И В :
Керівник Роменської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Галківської сільської ради Роменського району Сумської області звернувся до суду з заявою про встановлення факту, що має юридичне значення та про визнання спадщини відумерлою, мотивуючи тим, що відповідно до ч.1 ст. 1277 ЦК України у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини зобов'язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою. 25.02.2004 року померла ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1. У день смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина, яка складається із земельних ділянок, загальною площею 4,376 га, які розташовані на території Галківської сільської ради Роменського району Сумської області. Спадкоємців за законом та заповітом, що прийняли спадщину у встановлений законом спосіб, у померлої немає. Крім того, державні акти на право приватної власності на землю видано ОСОБА_3, однак, правильним її прізвищем ім'ям та по-батькові є ОСОБА_2, що підтверджується, зокрема, актовим записом про смерть громадянки від 26.02.2004 № 02. У зв'язку з викладеним прокурор просить визнати належність державного акта на право приватної власності на землю серія РЗ №741354, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №291 від 05.09.2002 року та Державного акта на право приватної власності на землю серія РЗ №706854, зереєстрованого в Книзі записів даржавних актів на право приватної власності на землю за №682 від 05.09.2002 року, померлій ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 та визнати спадщину, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2, яка померла 25.02.2004 року на земельну ділянку (пай) розміром 3,443 га вартістю 117219,63 грн. та 0,933 га вартістю 5453, 61 грн. відумерлою та передати її територіальній громаді Галківській сільській раді Роменського району Сумської області.
Прокурор в судовому засіданні позов підтримав і просив його задовільнити.
Представник Галківської сільської ради Роменського району Сумської області в судове засідання не з'явився, в заяві до суду просить розглядати справу у його відсутності, заявлені вимоги визнають.
Заінтересована особа: приватний нотаріус Роменського районного нотаріального округу Головного територіального управління юстиції у Сумській області ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилася, в заяві до суду просить розглядати справу у її відсутності.
Заслухавши пояснення прокурора, вивчивши матеріали справи, та дослідивши письмові докази, суд дійшов наступних висновків.
Відповідно до ч. 1 ст. 293 ЦПК України, окреме провадження - це вид непозовного цивільного судочинства, в порядку якого розглядаються цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Відповідно до п. 8 ч. 2 ст. 293 ЦПК України суд розглядає в порядку окремого провадження, зокрема, справи про визнання спадщини відумерлою.
В судовому засіданні встановлено, що на території Галківської сільської ради Роменського району знаходиться майно, яке залишилось без власника та не передане до комунальної власності територіальної громади.
25.02.2004 року померла жителька с. Галка, Роменського району ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, про що складено актовий запис про смерть № 02 від 26.02.2004 року, відповідно до свідоцтва про смерть І-БП № 186443 (а.с.8).
Згідно зі ст. 1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Останнім місцем проживання ОСОБА_2 є с. Галка, вул. Перемоги, буд. 44, Роменського району Сумської області.
Відповідно до відомостей, наданих відділом у Роменському районі Головного управління Держгеокадастру у Сумській області на ім'я ОСОБА_3 видано державний акт серії РЗ № 741354 від 05.09.2002 на право приватної власності на земельну ділянку площею 3,443 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території Галківської сільської ради Роменського району, а також Державний акт серії РЗ № 706854 від 05.09.2002 на право приватної власності на земельну ділянку площею 0,933 га для ведення особистого селянського господарства, що розташована на території Галківської сільської ради Роменського району (а.с.10-11).
Вказані акти зареєстровані в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №291 та №682 відповідно. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки (паю) з коефіцієнтом індексації на 2018 рік на земельну ділянку площею 3,443 га становить 117219,63 грн., на земельну ділянку площею 0,933 га - 5453,61 грн.(а.с.9).
Таким чином, у день смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина, яка складається із земельних ділянок, загальною площею 4,376 га, які розташовані на території Галківської сільської ради Роменського району Сумської області.
У Спадковому реєстрі відсутня інформація про спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину, в тому числі на земельні ділянки загальною площею 4,376 га, які відкрилися після смерті ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3 (а.с.12).
В виконавчому комітеті Галківської сільської ради Роменського районі відсутні відомості щодо осіб, які на час смерті ОСОБА_2 проживали із нею. Так само відсутні дані про спадкоємців за законом та/або за заповітом ОСОБА_2 (а.с.6-7).
Відповідно до частини 1 статті 1268 Цивільного кодексу України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Таким чином, спадщина в порядку вимог ст. 1268 ЦК України наданий час не прийнята.
Частина 1 статті 1270 Цивільного кодексу України передбачає, що для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ст. 1277 Цивільного кодексу України у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини зобов'язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою.
Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.
В порядку вимог ст. 1277 ЦК України спадкове майно у вигляді вищевказаної земельної ділянки за правом спадкоємства до держави не перейшло.
Разом з цим, в Державних актах на право приватної власності на землю Серії РЗ № 751354, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 291, та Серії РЗ № 706854, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 2682, вказано, що даний державний акт видано Калита Ганна Савеліївна .
Однак, насправді, прізвищем ім'ям та по-батькові власника вказаного державного акта є ОСОБА_2, що підтверджується, зокрема, актовим записом про смерть громадянки від 26.02.2004 № 02 (а.с.8).
Довідкою Галківської сільської ради Роменського району від 05.09.2018 № 240, встановлено що власником земельної частки (паю) є ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.7).
На час смерті ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, проживала в с. Галка, Перемоги, буд. 44, Роменського району Сумської області.
Іншим способом встановити вказаний факт немає можливості, оскільки ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, померла 25.02.2004, а спадкоємці за законом та/або за заповітом у останньої відсутні.
Відповідно до п. 6 ч. 1 ст. 315 ЦПК України, суд розглядає справи про встановлення належності правовстановлюючих документів особі.
Згідно ст. 140 Земельного кодексу України, однією з підстав припинення права власності на земельну ділянку є смерть власника та відсутність у нього спадкоємців.
Пунктом 34 статті 26 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні визначено, що виключною компетенцією сільських, селищних, міських рад є вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Відповідно до ч.1 ст.10 зазначеного Закону сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Місцеве самоврядування здійснюється територіальними громадами як безпосередньо, так і через сільські ради, що передбачено ч. 2 ст. 2 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні .
Держава зацікавлена у ефективному та раціональному використанні землі, для чого створюються відповідні умови набуття права власності на земельні ділянки.
Пунктом 34 статті 26 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні визначено, що виключною компетенцією сільських, селищних, міських рад є вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин.
Отже, територіальна громада в особі Галківської сільської ради Роменського району має право на успадкування права власності на земельну ділянку.
Крім того, згідно ст. 338 ЦПК України суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні, або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовилися від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді відповідно до закону.
У Конституції України (ст.142) та Законі України Про місцеве самоврядування в Україні (ст.16) визначено, що матеріальною і фінансовою основою місцевого самоврядування є рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, земля, природні ресурси, що є у власності територіальних громад сіл, селищ, міст, районів у містах, а також об'єкти їхньої спільної власності, що перебувають в управлінні районних і обласних рад.
Відповідно ч. 1 ст. 10 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Частиною 1 ст. 60 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні передбачено, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, доходи місцевих бюджетів, інші кошти, землю, природні ресурси, підприємства, установи та організації, в тому числі банки, страхові товариства, а також пенсійні фонди, частку в майні підприємств, житловий фонд, нежитлові приміщення, заклади культури, освіти, спорту, охорони здоров'я, науки, соціального обслуговування та інше майно і майнові права, рухомі та нерухомі об'єкти, визначені відповідно до закону як об'єкти права комунальної власності, а також кошти, отримані від їх відчуження. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.
Враховуючи вищевикладене, суд прийшов до висновку, що є наявні законні підстави для визнання спадщини ОСОБА_2 у вигляді земельної ділянки загальною площею 4,376 га - відумерлою, переведення нерухомого майна у власність територіальної громади Галківської сільської ради Роменського району та встановлення факту належності Державного акта на право приватної власності на землю Серія РЗ № 741354, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 291 та Державного акта Серії РЗ № 706854, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 682, померлій ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, у зв'язку з чим заява є обгрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6-13, 81, 258, 259, 263, 264, 265, 293, 334-338, 354 ЦПК України, ст.ст. 1220, 1221, 1270, 1277 ЦК України, Законом України Про місцеве самоврядування в Україні , суд, -
В И Р І Ш И В :
Заяву керівника Роменської місцевої прокуратури в інтересах держави в особі Галківської сільської ради Роменського району Сумської області (місце знаходження: 42040, Сумська область, Роменський район, с. Галка, ідентифікаційний код - 04388863), заінтересована особа: Приватний нотаріус Роменського районного нотаріального округу Головного територіального управління юстиції у Сумській області ОСОБА_1 (місце знаходження: 42000, Сумська область, м. Ромни, вул. Коржівська, 100/39) про встановлення факту, що має юридичне значення та про визнання спадщини відумерлою - задовольнити.
Встановити належність Державного акта на право приватної власності на землю серія РЗ №741354, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №291 від 05.09.2002 року та Державного акта на право приватної власності на землю серія РЗ №706854, зереєстрованого в Книзі записів даржавних актів на право приватної власності на землю за №682 від 05.09.2002 року, померлій ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Визнати спадщину, яка відкрилася після смерті ОСОБА_2, яка померла 25.02.2004 року на земельну ділянку (пай) розміром 3,443 га вартістю 117219,63 грн. та 0,933 га вартістю 5453,61 грн. відумерлою та передати її територіальній громаді Галківській сільській раді Роменського району Сумської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом 30 днів з дня його проголошення в порядку передбаченому п. 15.5.) Перехідних положень ЦПК України. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення суду виготовлено 08.11.2018 року.
Суддя: підпис...
Копія вірна:
СУДДЯ РОМЕНСЬКОГО
МІСЬКРАЙОННОГО СУДУ ОСОБА_4
Суд | Роменський міськрайонний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 30.10.2018 |
Оприлюднено | 15.11.2018 |
Номер документу | 77812961 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Роменський міськрайонний суд Сумської області
Машина І. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні