ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МИКОЛАЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
======================================================================
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 листопада 2018 року Справа № 915/1053/18
м.Миколаїв
За позовом: публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Миколаївгаз» (54003, м.Миколаїв, вул.Погранічна, буд.159),
до відповідача: відділу освіти Миколаївської районної державної адміністрації Миколаївської області (54036, м. Миколаїв, вул.. Веселинівська, 28),
про : стягнення заборгованості в розмірі 210 204 грн. 36 коп .
Суддя С.М.Коваль
Представники:
Від позивача: не присутні,
Від відповідача: не присутні,
Суть спору: :
Позов поданий про стягнення з відділу освіти Миколаївської районної державної адміністрації Миколаївської області 210 204 грн. 36 коп. вартості не облікованого (донарахованого) об'єму природного газу на користь Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації
« Миколаївгаз » .
Позовні вимоги обґрунтовані необлікованим споживанням природного газу відповідачем, що в свою чергу, було встановлено позивачем у відповідності до вимог чинного законодавства.
Відповідач надіслав на адресу суду заяву про визнання боргу відповідно до ст.191 ГПК України.
Обставини справи.
30.09.2015 року Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2494 було затверджено Кодекс газорозподільних систем (Далі - Кодекс ГРС), який набрав чинності 27.11.2015 року.
Пунктом 1 глави 1 розділу. VI Кодексу ГРС передбачено, що суб'єкти ринку природного газу (у тому числі споживачі), які в установленому законодавством порядку підключені до газорозподільних систем, мають право на отримання/передачу природного газу зазначеними газорозподільними системами за умови дотримання ними вимог цього Кодексу та укладення договору розподілу природного газу.
Договір розподілу природного газу - правочин, укладений між оператором газорозподільної системи та споживачем (у тому числі побутовим споживачем) відповідно до вимог цього Кодексу, згідно з яким забезпечується фізична доставка природного газу, належного споживачу, та/або цілодобовий доступ об'єкта споживача до газорозподільної системи.
Оператор газорозподільної системи (далі - Оператор ГРМ) - суб'єкт господарювання, що на підставі ліцензії здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності або користуванні відповідно до законодавства, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління.
Споживач природного газу (споживач) - фізична особа, фізична особа - підприємець або юридична особа, яка отримує природний газ на підставі договору постачання природного газу з метою використання для власних потреб, зокрема в якості сировини, а не для перепродажу (п.4 гл. 1 Р.І Кодексу ГРС).
Відповідно до п. 1, 3, 4, 7 гл. 3 Р. VI Кодексу ГРС, договір розподілу природного газу має бути укладений Оператором ГРМ з усіма споживачами, у тому числі побутовими споживачами, об'єкти яких в установленому порядку підключені до/через ГРМ, що на законних підставах перебуває у власності чи користуванні Оператора ГРМ.
Споживачі, у тому числі побутові споживачі, для здійснення ними санкціонованого відбору природного газу з ГРМ та можливості забезпечення постачання їм природного газу їх постачальниками зобов'язані укласти договір розподілу природного газу з Оператором ГРМ, до газорозподільної системи якого в установленому законодавством порядку підключений їх об'єкт.
Здійснення відбору (споживання) природного газу споживачем за відсутності укладеного договору розподілу природного газу не допускається.
Договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України за формою Типового договору розподілу природного газу.
Договір розподілу природного газу між Оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті Регулятора та Оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору.
Фактом приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу (акцептування договору) є вчинення споживачем будь-яких дій, які засвідчують його бажання укласти договір розподілу природного газу, зокрема повернення підписаної заяви-приєднання, сплата рахунка Оператора ГРМ та/або документально підтверджене споживання природного газу.
Позивачем, як Оператором ГРМ від відповідача, як споживача природного газу, було отримано таку заяву - приєднання № 0942024104SB017 від 22.12.2016 року, заяву про внесення змін до заяви - приєднання від 14.09.2017 р. № 626-01-29/01 та № 42SBMk24719-17 від 01.01.2018 р. до умов договору розподілу природного газу (для споживача, що не є побутовим).
Відповідно до додатку 4 до Типового договору розподілу природного газу якій додається до заяви-приєднання, на об'єкті споживача за адресою Миколаївська обл. Миколаївській р-н, с. Степове, вул. Космонавтів, 1а було встановлено лічильник газу Курс-01А G16 зав. № 14171 та ОСОБА_1 АОГВ-96 - 3 одиниці.
12 грудня 2017 року при перевірці технічного стану газового обладнання за вказаною адресою працівником позивача у присутності представника відповідача було виявлено факт роботи лічильника природного газу - вузла обліку газу (ВОГ) в позаштатному режимі, а саме відсутність зміни показів.
Відповідно до п. 3 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРС, до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як не з вини споживача ), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу, зокрема, належать пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.
Відповідно до гл. 5 р. ХІ Кодексу ГРС, у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.
Слід зазначити, що акт про порушення після пред'явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об'єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами.
Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акта про порушення свої зауваження та заперечення.
Відповідно до вказаних норм представником Оператора ГРМ 12 грудня 2017 року в присутності представника споживача було складено відповідний акт про порушення № 0936 в якому зафіксовано роботу ВОГ в позаштатному режимі, якій підписано сторонами без зауважень.(наявний в матеріалах справи).
Відповідно до абз. 2 п. 6 гл. 6 р. Х Кодексу ГРС, позаштатний режим роботи комерційного ВОГ, зокрема, включає відсутність зміни показань лічильника газу (обчислювача або коректора об'єму газу), загальмованість або рух з ривками зчитувального механізму при фактичній витраті (споживанні) природного газу;
Якщо внаслідок позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових буде підтверджено факт необлікованого чи облікованого частково об'єму розподіленого (спожитого, переданого) природного газу, розрахунок необлікований (облікованих частково) об'ємів природного газу за період несправності комерційного ВОГ чи його складових здійснюється відповідно до вимог цього Кодексу.
До відновлення роботи комерційного ВОГ або його складових в нормальному режимі за бажанням споживача (суміжного суб'єкта ринку природного газу) може бути припинено газопостачання на його об'єкт.
В той же день, ВОГ відповідно до вимог гл. 11 р. Х Кодексу ГРС, було направлено на експертну повірку, що підтверджується відповідним актом.
Газопостачання на об'єкті непобутового споживача не припинялося.
За результатами проведеної 19 грудня 2017 року експертної повірки ВОГ Курс-01А G16 зав. № 14171 визнано непридатним для подальшій експлуатації у зв'язку із невідповідністю вимогам нормативної документації з метрології та експлуатаційної документації.
Як зазначалося позивачем, 12 грудня 2017 року на об'єкті непобутового споживача за адресою Миколаївська обл. Миколаївській р-н, с. Степове, вул. Космонавтів, 1а було складено акт про порушення № 0936.
Згідно вимог гл. 5 р. ХІ Кодексу ГРС акт про порушення має бути розглянутим комісією з розгляду актів про порушення Оператора ГРМ, яка визначає його правомірність та приймає щодо них відповідне рішення.
За результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.
8 лютого 2018 року рішенням комісії з розгляду актів про порушення, яке оформлено протоколом № 6, було прийнято рішення задовольнити акт про порушення № 0936 від 12.12.2017 року та провести нарахування згідно Кодексу ГРС.
Глава 5 р. ХІ Кодексу ГРС встановлює, що при задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу і його вартості.
При складанні акта-розрахунку враховується таке:
- розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об'єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу;
- при розрахунку необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу має бути віднятий об'єм природного газу, фактично сплачений споживачем протягом періоду порушення. Виключенням є несанкціонований відбір природного газу поза охопленням комерційного вузла обліку.
Відповідно до п. 3 глави 2 розділу ХІ Кодексу ГРС, до порушень (за умови відсутності несанкціонованого втручання в ГРМ або роботу ЗВТ), що сталися внаслідок пошкодження чи позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ або його складових (які кваліфікуються як не з вини споживача ), але внаслідок яких споживачу здійснюється перерахунок розподіленого (спожитого) об'єму природного газу, зокрема, належать пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових в позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується або обліковується некоректно.
Пунктом 4 глави 4 розділу ХІ Кодексу ГРС передбачено, що у разі виявлення Оператором ГРМ несправності лічильника газу, що сталася внаслідок його позаштатного режиму роботи, за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ перерахунок об'єму розподіленого (спожитого) природного газу проводиться з урахуванням такого:
- при визначенні лічильника газу непридатними до застосування за результатами позачергової або експертної повірки, об'єм переданого (прийнятого) газу розраховується за номінальною потужністю неопломбованого газоспоживаючого обладнання - перерахунок проводиться за період з дати виходу з ладу ЗВТ до моменту встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ. У разі якщо дату виходу з ладу ЗВТ неможливо достовірно визначити, перерахунок проводять з початку розрахункового періоду до дати встановлення та опломбування справного та повіреного ЗВТ.
Відповідно до вимог зазначеного пункту Кодексу ГРС, позивачем було розраховано період донарахованого споживання, а саме з 01.12.2017 по 23.01.2018 року (наявний в матеріалах справи).
Вихідна інформація для здійснення перерахунку обсягів спожитого відповідачем природного газу наведена в додатку № 4 до Типового договору розподілу природного газу, якій додається до заяви-приєднання.
Відповідно до додатку 4 до Типового договору розподілу природного газу якій додається до заяви-приєднання, на об'єкті споживача за адресою Миколаївська обл. Миколаївській р-н, с. Степове, вул. Космонавтів, 1а встановлено наступне газоспоживаюче обладнання:
- ОСОБА_1 АОГВ-96 - 3 одиниці з номінальною витратою природного газу 11,52 м 3 /годину кожний;
Також зазначено режим роботи обладнання - 24 години.
Відповідно до умов п. 6.3. Типового договору на розподіл природного газу, затвердженого Постановою НКРЕКП 30.09.2015 № 2498 та зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 р. за № 1384/27829, розрахунковим періодом за цим Договором є календарний місяць а отже розрахунок необхідно розпочати з 01.12.2017 року.
Згідно акту про пломбування комерційного вузла обліку газу від 23.01.2018 року після проведеного ремонту ВОГ було встановлено за адресою споживача, опломбовано, комерційний облік природного газу за допомогою ВОГ розпочато в 12 годин 05 хвилин.
Слід зазначити, що протягом періоду необлікованого споживання природного газу відповідачем, позивачем здійснювалася закупівля природного газу в ПАТ Укртрансгаз для покриття обсягів природного газу на балансування за ціною в грудні 2017 року 9 197,48 грн. за 1000 м 3 (наказ ПАТ Миколаївгаз від 15.01.2018 № 05.2 Но-7-0118), за ціною 9 772,524 за 1000 м 3 (наказ ПАТ Миколаївгаз від 15.02.2018 № 05.2 Но-41-0218).
Крім того, при здійсненні розрахунку було враховано той факт що на момент перевірки на об'єкті відповідача в робочому стані знаходилися два ОСОБА_1 АОГВ-96, що зафіксовано в Протоколі щодо направлення ЗВТ на експертну повірку від 12.12.2017 року та Актом перевірки технічного стану вузла обліку від 27.12.2017 року.
Враховуючи наведене, позивачем було нараховано за період з 01.12.2017 по 31.12.2017 року за таким розрахунком: 31 день х 24 години = 744 години. 744 години х 11,52 м 3 /годину х 2 = 17141,76 м 3 . 17141,76 х 9 197,48 грн. = 157 660,99 грн.
Також позивачем було також нараховано за період з 01.01.2018 по 23.01.2018 року 12:05 годин за таким розрахунком: ((22 день х 24 години х 60 хв.) + (12 годин х 60 хв. + 5 хв.))/60 = 540,083 годин; 540,083 годин х 11,52 м 3 /годину х 2 = 12443,51м 3 ; 12443,51 х 9 772,524 грн. = 121 604,52 грн.
Таким чином, за весь період позивачем було нараховано відповідачу 279 265,52 грн. заборгованості.
Пунктом 12 гл. 5 р. ХІ Кодексу ГРС передбачено, що вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу, яка пред'являється до сплати споживачу (несанкціонованому споживачу) в результаті задоволення акта про порушення, зазначається в окремому платіжному рахунку Оператора ГРМ, який надається під особистий підпис споживача (несанкціонованого споживача) або надсилається йому рекомендованим поштовим відправленням разом із супровідним листом, що оформлюється у довільній формі.
20.03.2018 року на адресу відповідача разом із супровідним листом було направлено акт-розрахунок від 01.03.2018 року та рахунок на оплату.
У відповідь відповідачем на адресу позивача 23.03.2018 року було направлено лист №151-01-29/01 в якому він зазначив про необхідність перегляду суми нарахованих обсягів природного газу, наведених в Акті - розрахунку.
На засіданні комісії з розгляду актів про порушення, яке оформлене протоколом № 19 від 17.05.2018 року було вирішено провести перерахунок донарахованих обсягів природного газу з урахуванням викладених у зазначеному вище листі відповідача обставин.
Відповідно за період з 01.12.2017 року по 23.01.2018 року обсяг донарахованого природного газу було зменшено на 7460,08 м 3 , а загальну суму зменшено на 69 061,16 грн.
11 червня 2018 року рахунок на оплату №00023416 було вручено представнику відповідача, що підтверджується листом відповідача від 25 червня 2018 року № 298-01-29/01, а 18 червня 2018 року відповідачу разом із супровідним листом було вручено коригуючий акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об'єму та обсягу природного газу та його вартості.
Враховуючи наведене, станом на день пред'явлення позову вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу за період з 01.12.2017 року по 23.01.2018 року не оплачена і складає 210 204,36 грн.
Відповідач подав до суду заяву від 29.10.18 р. про визнання позову відповідно до ст.191 ГПК України за підписом начальника відділу освіти Миколаївської районної державної адміністрації Миколаївської області, в якій він визнає позовні вимоги в повному обсязі та просить суд ухвалити рішення про стягнення з останнього суму боргу за необлікований (донарахований) об'єм природного газу.
Враховуючи наведене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими , відповідачем визнаними в повному обсязі, а отже підлягають задоволенню повністю.
Відповідно до ст. 129 ГПК України у разі задоволення позову судові витрати покладаються на відповідача.
Враховуючи наведене, керуючись ст.ст. 185, 232, 233, 236, 238 ГПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
2. Стягнути з Відділу освіти Миколаївської районної державної адміністрації Миколаївської області ( 57125, Миколаївська область, Миколаївській район, с. Кир'яківка, вул..Новоселів,54 ЄДРПОУ 02145004) вартість необлікованого (донарахованого) об'єму природного газу в сумі 200 204 грн. 36 коп. на користь Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації Миколаївгаз ( 54003, м. Миколаїв, вул..Погранічна,159, ЄДРПОУ 05410263).
Рішення може бути оскаржено до Південно-Західного апеляційного господарського суду через Господарський суд Миколаївської області протягом 20 днів з дня складення повного судового рішення.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Оформлене відповідно до статті 238 цього Кодексу, рішення підписано 15.11.2018.
Суддя Коваль С.М.
Суд | Господарський суд Миколаївської області |
Дата ухвалення рішення | 13.11.2018 |
Оприлюднено | 15.11.2018 |
Номер документу | 77850222 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Миколаївської області
Коваль С.М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні