Рішення
від 12.11.2018 по справі 922/2489/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41


РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"12" листопада 2018 р.м. ХарківСправа № 922/2489/18

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Шатернікова М.І.

при секретарі судового засідання Цірук О.М.

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження справу

за позовом Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі регіональної філії "Придніпровська залізниця" Публічного АТ "Українська залізниця", м. Дніпро

до Приватного акціонерного товариства "Гусарівський гірничо-збагачувальний комбінат формувальних матеріалів", с. Гусарівка

про стягнення 79518,00 грн.

за участю представників:

позивач - не з'явився;

відповідач - ОСОБА_1 ( ордер 1694 серії ХВ № 000022 від 01.09.2018р.)

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ПАТ "Українська залізниця" в особі регіональної філії "Придніпровська залізниця" Публічного АТ "Українська залізниця", 10.09.2018 року звернувся до господарського суду Харківської області з позовом про стягнення з приватного акціонерного товариства "Гусарівський гірничо-збагачувальний комбінат формувальних матеріалів" штраф у розмірі 79518,00 грн. за неправильно зазначену адресу вантажоодержувача у перевізному документі, а також про стягнення з відповідача суми судового збору у розмірі 1762,00 грн.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 12 вересня 2018 року позов прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі № 922/2489/18, розгляд якої вирішено здійснювати в порядку спрощеного позовного провадження, розгляд справи призначено на 10 год. 30 хв. 09.10.2018.

27.09.2018 р. на адресу суду надано відзив (вх. 28198), в якому відповідач позовні вимоги визнає частково та посилаючись на норми ст. 551 ЦК України та 233 ГК України, враховуючи відсутність доказів понесення позивачем збитків внаслідок невірно зазначеної адреси вантажоодержувача чи настання для позивача іншого негативного наслідку, просить суд зменшити розмір штрафу до однієї провізної плати за всю відстань перевезення.

Ухвалою господарського суду Харківської області від 09.10.2018 р. розгляд справи № 922/2489/18 було відкладено на 31.10.2018 р.

У судовому засіданні 31.10.2018 р. було задоволено клопотання позивача про відкладення розгляду справи та оголошено перерву у судовому засіданні з розгляду справи по суті в порядку спрощеного позовного провадження до 07 листопада 2018 року об 11:00 год.

Позивача правом на участь у судовому засіданні 07.11.2018 р. свого повноважного представника не скористався, про час та місце судового засідання був повідомлений належним чином, обставини, які б перешкодили розгляду справи за відсутності представника позивача суду не повідомив.

Представник відповідача просить суд зменшити розмір штрафу до однієї провізної плати за всю відстань перевезення.

Розглянувши надані учасниками судового процесу документи і матеріали, всебічно та повно з'ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об'єктивно оцінивши в сукупності докази надані до суду, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.

16 травня 2018 року згідно накладної № 49759186 із станції Гусарівка Донецької залізниці на станцію Правда Придніпровської залізниці було здійснено групове відправлення вагонів, відправником якого виступило приватне акціонерне товариство "Гусарівський гірничо-збагачувальний комбінат формувальних матеріалів".

При оформлені зазначеної залізничної накладної № 49759186 відправником - ПАТ "Гусарівський гірничо-збагачувальний комбінат формувальних матеріалів" (відповідачем) було вказано в графі "одержувач" ПАО "Днепровагонмаш" 51925, г. Днепродзержинск Днепропетр. обл. ул. Украинская, 4.

На станції призначення - Правда Придніпровської залізниці 20.05.2018, по прибутті групової відправки № 49759186, було виявлено, що адреса одержувача, зазначена відправником в накладних, не відповідає адресі ПАТ "Дніпровагонмаш".

Станцією призначення Правда на станцію відправлення Гусарівка було надіслано телеграму № НР92 про невірно зазначену адресу в накладній (а.с. 12).

На підставі телеграми відповіді № НР4 щодо виправлення адреси одержувача у накладних на станції призначення Правда Придніпровської залізниці в накладній № 49759186 зроблено виправлення адреси одержувача на вірну: 51925, Дніпропетровська область, м. Кам'янське, вул. Українська, 4. Факт неправильного зазначення відправником адреси одержувача вантажу був засвідчений актом загальної форми № 1172 від 20.05.2018 (а.с. 11).

Статтею 307 ГК України, яка кореспондується зі статтею 908 Цивільного кодексу України, передбачено, що умови перевезення вантажів окремими видами транспорту, а також відповідальність суб'єктів господарювання за цими перевезеннями визначаються транспортними кодексами, транспортними статутами та іншими нормативно-правовими актами та правилами, що видаються відповідно до них.

Стаття 3 Закону України "Про залізничний транспорт" встановлює, що нормативні документи, які визначають порядок і умови перевезень, користування засобами залізничного транспорту загального користування, безпеки руху, охорони праці, забезпечення громадського порядку, перетину залізничних колій іншими видами транспорту та комунікаціями, пожежної безпеки, санітарні норми та правила на залізничному транспорті України, є обов'язковими для всіх юридичних і фізичних осіб на території України.

Відповідно до частини першої статті 908 ЦК України перевезення вантажу, пасажирів, багажу, пошти здійснюється за договором перевезення.

За договором перевезення вантажу одна сторона (перевізник) зобов'язується доставити довірений їй другою стороною (відправником) вантаж до пункту призначення та видати його особі, яка має право на одержання вантажу (одержувачеві), а відправник зобов'язується сплатити за перевезення вантажу встановлену плату. Договір перевезення вантажу укладається у письмовій формі. Укладення договору перевезення вантажу підтверджується складенням транспортної накладної (коносамента або іншого документа, встановленого транспортними кодексами (статутами) (частини 1, 2, 3 статті 909 Цивільного кодексу України).

Згідно зі статтею 920 ЦК України у разі порушення зобов'язань, що випливають із договору перевезення, сторони несуть відповідальність, встановлену за домовленістю сторін, якщо інше не встановлено цим Кодексом, іншими законами, транспортними кодексами (статутами).

Відповідно до статті 6 Статуту залізниць України накладна - це основний перевізний документ встановленої форми, оформлений відповідно до цього Статуту та Правил і наданий залізниці відправником разом з вантажем. Накладна є обов'язковою двосторонньою письмовою формою угоди на перевезення вантажу, яка укладається між відправником та залізницею на користь третьої сторони - одержувача.

За договором залізничного перевезення вантажу, згідно з частиною першою статті 22 Статуту залізниць України, залізниця зобов'язується доставити ввірений їй вантажовідправником вантаж у пункт призначення в зазначений термін і видати його одержувачу, а відправник зобов'язується сплатити за перевезення встановлену плату.

Відправники повинні надати станції навантаження на кожне відправлення вантажу заповнену накладну (комплект перевізних документів). Станція призначення видає накладну одержувачу разом з вантажем. Дата приймання і видачі вантажу засвідчується на накладній календарним штемпелем станції. У разі проведення митного контролю дата видачі вантажу ставиться після закінчення митних операцій (ч. 1, 2, 3 ст. 23 Статуту залізниць України).

Вантажовідправники несуть відповідальність за всі наслідки неправильності, неточності або неповноти відомостей, зазначених ним у накладній.

Залізниця має право перевіряти правильність цих відомостей, а також періодично перевіряти кількість та масу вантажу, що зазначаються у накладній (ч. 1, 2 ст. 24 Статуту залізниць України).

Згідно з пунктом 5.5 розділу 5 Правил оформлення перевізних документів, затверджених наказом Міністерства транспорту України 21.11.2000 року № 644, якщо під час перевезення вантажу або на станції його призначення буде виявлено неправильне зазначення у накладній відомостей про адресу одержувача, його код, назву вантажу, його кількість, то з відправника стягується штраф згідно зі статтею 122 Статуту залізниць України. Факт неправильного зазначення відправником указаних відомостей засвідчується актом загальної форми, якщо за цим фактом не складався комерційний акт.

Статтею 118 Статуту залізниць України встановлено, що штраф за невірно зазначену адресу одержувача вантажу підлягає стягненню у розмірі п'ятикратної провізної плати за всю відстань перевезення.

Як вбачається з наведеного в позові розрахунку, провізна плата за спірною накладною складала 15903,60 грн., що в п'ятикратному розмірі становить 79518,00 грн.

Відповідач посилаючись на ту обставину, що спірна накладна формувалась на офіційному сайті ПАТ "Українська залізниця", в якому відповідачем було введено лише код отримувача, а адреса отримувача автоматично була заповнена у формі, при цьому відповідач наголошує, що його дії не нанесли позивачеві матеріальних збитків, у зв'язку з чим, керуючись ст. 551 Цивільного кодексу України та ст. 233 Господарського кодексу України, відповідач просить зменшити розмір штрафу до однієї провізної плати за всю відстань перевезення.

Відповідно до п.п.1.1, 1.3 "Правил оформлення перевізних документів", затверджених наказом Міністерства транспорту України від 21.11.2000 року №644, зареєстрованих в Міністерстві юстиції України 24.11.2000 року за №863/5084 (далі - Правила), на кожне відправлення вантажу відправник повинен подати станції навантаження накладну (комплект перевізних документів). Форми бланків перевізних документів, затверджені наказом Мінтрансу від 19.11.1998 року №460 Про затвердження бланків перевізних документів . Накладна є складовою частиною комплекту перевізних документів, до якого, крім неї, входять: дорожня відомість, корінець дорожньої відомості та квитанція про приймання вантажу. Бланки цих документів видаються вантажовідправникам за плату згідно з тарифом. Усі відомості, передбачені формою бланка перевізного документа, повинні бути внесені відправником до відповідних граф. Виправлення не допускаються, у разі зміни відомостей, внесених до перевізного документа відправник зобов'язаний заповнити новий перевізний документ.

Відповідно до ст. 6 Статуту залізниць України, накладна - основний перевізний документ встановленої форми, оформлений відповідно до цього Статуту залізниць та Правил і наданий залізниці відправником разом з вантажем. Накладна є обов'язковою двосторонньою письмовою формою угоди на перевезення вантажу, яка укладається між відправником та залізницею на користь третьої сторони - одержувача. Накладна одночасно є договором на заставу вантажу для забезпечення гарантії внесення належної провізної плати та інших платежів за перевезення. Накладна супроводжує вантаж на всьому шляху перевезення до станції призначення.

Суд наголошує, що саме вантажовідправники несуть відповідальність за всі наслідки неправильності, неточності або неповноти відомостей, зазначених ним у накладній (ст.24 Статуту залізниць України).

Статтею 122 Статуту залізниць України передбачено, що за неправильно зазначені у накладній масу, кількість місць вантажу, його назву, код та адресу одержувача з відправника, порту стягується штраф у розмірі згідно із статтею 118 цього Статуту. При цьому відправник несе перед залізницею відповідальність за наслідки, які виникли.

При цьому, в силу вимог ч. 1 ст. 129 Статуту залізниць України, обставини, що можуть бути підставою для матеріальної відповідальності залізниці, вантажовідправника, вантажоодержувача, пасажирів під час залізничного перевезення, засвідчуються комерційними актами або актами загальної форми, які складають станції залізниць.

У застосуванні статей 118 та 122 Статуту слід враховувати, що штраф підлягає стягненню за самий факт допущення вантажовідправником зазначених порушень, незалежно від того, чи завдано залізниці у зв'язку з цим збитки.

Збитки (додаткові витрати), завдані залізниці через допущені відправником порушення, зазначені у статтях 118 та 122 Статуту, підлягають відшкодуванню відправником незалежно від сплати ним штрафу, оскільки згідно із статтею 24 Статуту вантажовідправники несуть відповідальність за всі наслідки неправильності, неточності або неповноти відомостей, зазначених ними у накладній (п.6.2.).

Щодо посилань відповідача на відсутність збитків залізниці, суд зазначає, що відповідні обставини не звільняють від відповідальності за недостовірність даних залізничної накладної, яка покликана дисциплінувати оформлення вантажовідправних документів. Недостовірність даних в залізничній накладній могла б спричинити виникнення непорозумінь, в яких залізниця змушена була б доводити свою непричетність. Таким чином, недостовірність даних є суттєвим порушенням, яке може мати негативні наслідки для вантажоперевізника, тому за таке порушення передбачено відповідальність.

Крім того, Статутом залізниці України передбачена відповідальність не лише за неправильність, а й за неточність або неповноту відомостей, зазначених у накладній.

Таким чином, оскільки відповідачем в залізничній накладній на перевезення неправильно зазначено фактичні дані про місцезнаходження Одержувача (не перевірено вихідні дані, які засвідчені відповідачем як вірні, що також змусило залізницю вживати додаткових заходів по з'ясуванню непорозуміння, з відповідача підлягає стягненню штраф відповідно до ст. ст.118 та 118 Статуту в п'ятикратному розмірі провізної плати, що складає 79518,00 грн.

При цьому, суд зазначає, що обставини якими обґрунтовує відповідач своє клопотання про зменшення штрафу, не є винятковими та такими, що є підставою для зменшення штрафних санкцій.

Як визначено ст. 73 Господарського процесуального кодексу України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно статті 129 Господарського процесуального кодексу України, судові витрати покладаються на відповідача.

Враховуючи вищевикладене, керуючись ст. ст. 73, 74, 123, 129, 191, 232, 233, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Гусарівський гірничо-збагачувальний комбінат формувальних матеріалів" (64780, Харківська обл., Барвінківський район, село Гусарівка, вул.. Привокзальна, 25; ідент. код 05748915) на користь Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" в особі регіональної філії "Придніпровська залізниця" Публічного акціонерного товариства "Українська залізниця" (49602, м. Дніпро, пр. Д.Яворницького, 108; ідент. код 40081237) 79518,00 грн. штрафу за неправильно зазначену адресу вантажоодержувача та 1762,00 грн. судового збору.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду (ст. 241 ГПК України).

Відповідно до ст.ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України, рішення може бути оскаржене безпосередньо до Східного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складання повного рішення.

Повне рішення складено 12.11.2018 р.

Суддя ОСОБА_2

СудГосподарський суд Харківської області
Дата ухвалення рішення12.11.2018
Оприлюднено15.11.2018
Номер документу77850421
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —922/2489/18

Ухвала від 19.11.2018

Господарське

Господарський суд Харківської області

Шатерніков М.І.

Рішення від 12.11.2018

Господарське

Господарський суд Харківської області

Шатерніков М.І.

Ухвала від 31.10.2018

Господарське

Господарський суд Харківської області

Шатерніков М.І.

Ухвала від 09.10.2018

Господарське

Господарський суд Харківської області

Шатерніков М.І.

Ухвала від 12.09.2018

Господарське

Господарський суд Харківської області

Шатерніков М.І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні