Рішення
від 15.11.2018 по справі 349/1571/18
РОГАТИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 349/1571/18

Провадження № 2/349/591/18

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

15 листопада 2018 року м. Рогатин

Рогатинський районний суд Івано-Франківської області

у складі головуючого судді Лошак О.О.

з участю секретаря судового засідання Мартиновської І.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження цивільну справу №349/1571/18 за позовом ОСОБА_1 до Луковецько-Вишнівської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області, Рогатинської районної державної адміністрації Івано-Франківської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за заповітом, -

в с т а н о в и в :

ОСОБА_1, в інтересах якої діє адвокат ОСОБА_2, звернулася в суд із позовом до Луковецько-Вишнівської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області, Рогатинської районної державної адміністрації Івано-Франківської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за заповітом після смерті її матері ОСОБА_3, яка померла 31 грудня 2017 року.

У позовній заяві зазначено, що 31 грудня 2017 року померла матір позивачки ОСОБА_3, яка була власником земельної ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Луковець-Вишнівської сільської ради площею 2,1635 га. Внаслідок смерті матері відкрилася спадщина за заповітом, складеним на користь позивачки. Інших спадкоємців, які б претендували на спадкове майно немає. На даний час позивачка бажає оформити свої спадкові права, про що подала відповідну заяву у нотаріальну контору. Однак через те, що державний акт на право приватної власності на землю виданий на ім'я її матері втрачено, їй було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, рекомендовано звернутися до суду із позовом про визнання права власності на земельну ділянку після смерті матері . Просила позовні вимоги задовольнити.

У судове засідання позивачка, представник позивачки не прибули, представник позивачки направила на адресу суду письмове клопотання про слухання справи без її участі. Позовні вимоги підтримує повністю, просить позов задовольнити.

Представники відповідачів, у судове засідання не прибули, направили на адресу суду письмові клопотання про слухання справи без їх участі. Позовні вимоги визнають повністю, не заперечують проти задоволення позову.

Згідно ч. 3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.

Суд, дослідивши та перевіривши всі докази в їх сукупності, встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_3 померла 31 грудня 2017 року, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії І-НМ № 261879, виданим 01.01.2018 р. виконавчим комітетом Луковецько-Вишнівської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області.

Згідно довідки відділу у Рогатинському районі Головного управління Держгеокадастру в Івано-Франківській області від 12.09.2018 р. № 1465/3-08 ОСОБА_3 належала земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Луковецько-Вишнівської сільської ради, площею 2,1635 га., згідно державного акта серії ЯЖ № 630401. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 33125,37 грн.

Згідно заповіту, посвідченого ОСОБА_4, секретарем виконавчого комітету Луковецько-Вишнівської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області 21 грудня 2017 року за реєстровим № 9, ОСОБА_3 все належне їй майно і все майно на яке вона матиме право на день смерті, заповіла ОСОБА_1

Згідно довідки Луковецько-Вишнівської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області від 11.04.2018 р. № 145, заповіт, посвідчений від імені ОСОБА_3 не змінений і не скасований. Останнім постійним місцем проживання ОСОБА_3 було с. Луковець-Вишнівський вул. Івасюка, буд. № 44. На день смерті ОСОБА_3 в житловому будинку разом із нею проживали: зять ОСОБА_5 та онук ОСОБА_6

Приватним нотаріусом Рогатинського районного нотаріального округу ОСОБА_7 10.09.2018 р. ОСОБА_8 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом після смерті ОСОБА_3, на право на земельну ділянку на території Луковець-Вишнівської сільської ради, через відсутність (втрату) правовстановлюючого документа, який посвідчує право власності ОСОБА_3 на земельну ділянку.

У газеті "Голос опілля" № 36 від 15 вересня 2018 року опубліковано оголошення про втрату державного акту на право власності на землю серії ЯЖ № 630401 виданого на ім'я ОСОБА_3

Надаючи правову оцінку викладеним обставинам, суд зазначає наступне.

Право власності на землю гарантується відповідно до положень ст.14 Конституції України.

Відповідно до ст.152 Земельного кодексу України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання права, відновлення стану земельної ділянки, який існував до порушення прав, і запобігання вчинення дій, що порушують права або створюють небезпеку порушення прав; визнання угоди недійсною; визнання недійсним рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування; відшкодування заподіяних збитків; застосування інших, передбачених законом, способів. Необхідність визнання прав на землю виникає тоді, коли в інших осіб виникають сумніви щодо наявності у особи певного суб'єктивного земельного права, суб'єктивне право заперечується чи створюється неможливість реалізації позивачем свого права власності на земельну ділянку чи права користування нею через наявність таких сумнівів чи відсутність або втрату належних правовстановлюючих документів на таку земельну ділянку.

Відповідно до п. г ч.1 ст.81 Земельного кодексу України громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.

Відповідно дост.316 ЦК України правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Відповідно до ст.328 ЦК України право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Зокрема з правочинів. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.

Згідно з ч. 1 ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.

Відповідно до вимог статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

За статтею 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (ст. 1218 ЦК України). Спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців) (ст. 218 ЦК України).

Згідно ст.1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (частина третя статті 46 цього Кодексу). Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця (ч.1 ст.1221 ЦК України).

Статтею 1218 ЦК України встановлено, що до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.

За ст.1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину, або не прийняти її. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.

Згідно з роз'ясненнями Пленуму ВСУ, наданими в п. 11 постанови № 7 від 30 травня 2008 року Про судову практику у справах про спадкування , та відповідно до статті 1225 ЦК України, право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.

Власник майна, відповідно до ст.392 ЦК України, може пред'явити позов про визнання його права власності у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності. Спеціальне визнання судом права власності на майно необхідне тоді, коли щодо його належності у позивача відсутні правовстановлюючі документи.

Статтею 182 ЦК України ч. 1 встановлено, що право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації.

Спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину (ст. 1296 ЦК України). Спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно. (ст. 1297 ЦК України).

Дослідивши та перевіривши всі докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позовна заява обґрунтована, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, а тому позов підлягає до задоволення.

Керуючись ст.ст. 12,13,81,259,263-265 ЦПК України, суд,-

в и р і ш и в :

Позов ОСОБА_1 до Луковецько-Вишнівської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області, Рогатинської районної державної адміністрації Івано-Франківської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за заповітомзадовольнити повністю.

Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва на території Луковецько-Вишнівської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області площею 2,1635 га, вартістю 33125,37 грн., яка на день смерті належала її матері ОСОБА_3, яка померла 31 грудня 2017 р., на підставі державного акту серії ЯЖ № 630401, в порядку спадкування за заповітом.

Рішення може бути оскаржене до Івано-Франківського апеляційного суду через Рогатинський районний суд Івано-Франківської області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, жителька АДРЕСА_1.

Відповідач: Луковецько-Вишнівська сільська рада Рогатинського району Івано-Франківської області, місцезнаходження: с. Луковець-Вишнівський, вул. Центральна, буд. № 4, Рогатинського району, Івано-Франківської області, код ЄДРПОУ 03566386.

Відповідач: Рогатинська районна державна адміністрація Івано-Франківської області, місцезнаходження: м. Рогатин, вул. Галицька,65, Рогатинського району Івано-Франківської області, код ЄДРПОУ 23805775.

Повний текст рішення складено 15.11.2018 року.

Суддя: Лошак О.О.

СудРогатинський районний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення15.11.2018
Оприлюднено16.11.2018
Номер документу77862122
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —349/1571/18

Рішення від 15.11.2018

Цивільне

Рогатинський районний суд Івано-Франківської області

Лошак О. О.

Ухвала від 25.10.2018

Цивільне

Рогатинський районний суд Івано-Франківської області

Лошак О. О.

Ухвала від 01.10.2018

Цивільне

Рогатинський районний суд Івано-Франківської області

Лошак О. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні