Справа № 653/2447/18
Провадження № 2/653/1067/18
РІШЕННЯ
іменем України
05 листопада 2018 року
Генічеський районний суд Херсонської області в складі:
головуючого судді Берлімової Ю.Г.,
за участю секретаря Волвенко А.О.,
позивача ОСОБА_1,
відповідача ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Генічеськ цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про встановлення земельного сервітуту ,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернулася до суду із зазначеним позовом, просить встановити їй строковий безоплатний земельний сервітут строком на три місяці, на право встановлення будівельних риштувань та складання будівельних матеріалів з метою ремонту східної стіни належного їй житлового будинку по проспекту Миру, 42, в м. Генічеськ, шириною - 0,60 - 0,80 м. від межі її земельної ділянки, довжиною 23,15 м. вздовж східної сторони її житлового будинку (пл. 15 кв. м.) відносно частини земельної ділянки, яка належить ОСОБА_2 на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯБ 082308 від 10 травня 2006 року.
Період дії сервітуту визначити у будь-яку пору року, крім періоду з листопада по березень поточного року включно.
Мотивує свої вимоги, тим, що вона є співвласником земельної ділянки з кадастровим номером 6522110100:01:001:1206 та власником житлового будинку з господарськими спорудами, який розташований за адресою: Херсонська область, м. Генічеськ, проспект Миру, 42.
Її земельна ділянка межує із земельною ділянкою по вул. Монастирська, 13, яка належала на праві спільної сумісної власності ОСОБА_2 та ОСОБА_3, яка 16 липня 2015 року померла.
Актом від 05 грудня 2017 року складеного за участю фахівців Генічеської міської ради і власників сусідніх житлових будинків, була встановлена межа між вказаними земельними ділянками, якою визначена відстань від стіни належного їй житлового будинку до межі сусідньої земельної ділянки шириною 20 см.
Через непорозуміння з відповідачкою на протязі багатьох років вона не може обслуговувати свій будинок зі східної сторони, стіна якого перебуває в аварійному стані. Це підтверджується актом обстеження домоволодіння від 04 липня 2018 року, складеного комісією виконавчого комітету Генічеської міської ради.
Враховуючи, що для здійснення ремонтно-будівельних робіт стіни будинку, який має висоту 6 м. та для її утеплення необхідно встановити будівельні риштування, вона змушена звернутися до суду із позовом про встановлення строкового безоплатного сервітуту з метою використання для цих цілей одного метра належної відповідачці земельної ділянки, оскільки добровільної згоди вона не надає.
В судовому засіданні позивач підтримала свій позов, просить його задовольнити. Судові витрати з відповідача на її користь просила не стягувати.
Відповідач в судовому засіданні заперечувала проти позову в повному обсязі, пояснила, що згідно з рішенням Генічеського районного суду Херсонської області від 14 квітня 2011 року встановлено, що будинок позивача побудований з відхиленням від проекту - його розмір значно збільшився в сторону належній їм земельній ділянці. До цього їх земельна ділянка, яку їм виділили, була 600 кв.м. Тому, щоб прийняти в експлуатацію будинок позивача, міська рада передала їй частину їх земельної ділянки, зменшивши їх земельну ділянку пл. 524 кв.м. Але і в цьому випадку будинок позивача опинився на межі (на червоній лінії). Тобто, самовільним збільшенням розміру будинку, ніж передбачено проектом, позивач сама поставила себе не в зручне становище, так як не залишила собі частину земельної ділянки для обслуговування будинку з тильної сторони. Після цього позивач побудувала також на межі з їх земельною ділянкою 2-х поверхову будівлю, яка вказана в рішенні суду під літерою Є , поряд з житловим будинком, та є самовільним будівництвом. Вони намагалися підтримувати добросусідські відносини з позивачем, пропонували побудувати спільний паркан та зробити хвіртку, щоб вона мала доступ до своєї будівлі, але вона від цієї пропозиції відмовилися та звернулася до суду, де вона спір програла.
Також, відповідач зазначила, що на цієї частині земельної ділянки ростуть зелені насадження, стоїть паркан, а також руйнується фундамент її будинку, тому вона не може уявити як позивач буде встановлювати будівельні риштування та складати будівельні матеріали без пошкодження всього цього.
Просить в задоволенні позову відмовити.
Суд, вислухавши сторони, дослідивши матеріли справи, встановив фактичні обставини та зміст спірних правовідносин.
Згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯБ 082308 від 10 травня 2006 року, гр. ОСОБА_2 належить земельна ділянка, розташована за адресою: Херсонська область, м. Генічеськ, вул. Монастирська (Червоного Жовтня), 13, кадастровий номер 6522110100:01:030:0005.
Згідно витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності № 91705800 ОСОБА_4, ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_1 належить земельна ділянка, розташована за адресою: Херсонська область, м. Генічеськ, проспект Миру, 42, кадастровий номер 6522110100:01:001:1206.
Відповідно свідоцтва про право власності від 16 травня 2012 року, серія САС № 941245 житловий будинок з господарськими спорудами, розташований за адресою: Херсонська область, м. Генічеськ, проспект Миру, 42, належить ОСОБА_1.
Згідно акту обстеження даного домоволодіння від 04 липня 2018 року, складеного виїзною комісією виконкому Генічеської міської ради встановлено:
-земельна ділянка, розташована за адресою: Херсонська область, м. Генічеськ, проспект Миру, 42, кадастровий номер 6522110100:01:001:1206 межує із земельною ділянкою по вул. Монастирська, 13, користувач ОСОБА_2;
-об'єкт нерухомого майна при візуальному огляді має зі східної сторони пошкодження фасадної частини стіни, яка складена з піщаника, за технологією будівельних робіт він потребує обов'язкового оздоблення матеріалами, які забезпечують захист від вологи та низьких температур, часткове руйнування елементів фундаменту, які знаходяться вище рівня планувальних відміток, а саме наявність тріщин, які порушують суцільність бетонної конструкції фундаменту будівлі;
-за нормою пункту 3.25* ДБН 360-92** Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень для догляду за будівлями і здійснення їх поточного ремонту відстань до межі сусідньої земельної ділянки від найбільш виступної конструкції стіни треба приймати не менше 1.0 метра;
-наявність на суміжній земельній ділянці об'єктів - накопичувачів побутових стоків у вигляді вигребу не є допустимим та є порушенням пункту 3.256 ДБН 360-92** Містобудування. Планування і забудова міських і сільських поселень , пунктів 2.21, 2.24 Державних санітарних норм та правил утримання територій населених місць, затверджених наказом Міністерства охорони здоров'я від 17 березня 2011 року №145;
-роботи з ремонту та утримання житлового будинку покладено на власника, утеплення фасадів будівель не потребує отримання дозволу на виконання будівельних робіт на підставі наказу Мінрегіонбуду від 07 червня 2017 року №406.
Враховуючи вище наведене, комісія рекомендує усунути виявлені порушення та забезпечити тимчасовий доступ для обслуговування та проведення ремонтних робіт житлового будинку, розташованого за адресою: м. Генічеськ, проспект Миру, 42 з боку суміжних землекористувачів. В разі відсутності згоди пропонують вирішувати питання в судовому порядку.
Аналогічну відповідь на своє звернення щодо вирішення конфліктної ситуації із суміжним землекористувачем ОСОБА_2 гр. ОСОБА_1 отримала від виконавчого комітету Генічеської міської ради 20 червня 2018 року вих. № 02.08.14- 620.
Надаючи правову оцінку виниклим правовідносинам, суд виходить з наступного.
Відповідно до ст. 98 ЗК України право земельного сервітуту - це право власника або землекористувача земельної ділянки на обмежене платне або безоплатне користування чужою земельною ділянкою. Земельний сервітут здійснюється способом найменш обтяжливим для власника земельної ділянки.
Статтею 99 ЗК України визначено види права земельного сервітуту. Перелік, зазначений в даній статті, не є вичерпним.
Згідно з ч. 1 ст. 99 ЗК України вимагати встановлення земельних сервітутів можуть власники або землекористувачі земельних ділянок.
Згідно зі ст. 100 ЗК України земельний сервітут може бути встановлений договором, законом, заповітом або рішенням суду.
Відповідно до ст. 401 ЦК України право користування чужим майном (сервітут) може бути встановлене щодо земельної ділянки, інших природних ресурсів (земельний сервітут) або іншого нерухомого майна для задоволення потреб інших осіб, які не можуть бути задоволені іншим способом.
Згідно зі ст. 403 ЦК України сервітут визначає обсяг прав щодо користування особою чужим майном. Сервітут не позбавляє власника майна, щодо якого він встановлений, права володіння, користування та розпорядження цим майном, а збитки, завдані власникові (володільцеві) земельної ділянки або іншого нерухомого майна, особою, яка користується сервітутом, підлягають відшкодуванню на загальних підставах.
Відповідно до ч. 1 ст. 404 ЦК України право користування чужою земельною ділянкою або іншим нерухомим майном полягає у можливості проходу, проїзду через чужу земельну ділянку, прокладання та експлуатації ліній електропередачі, зв'язку і трубопроводів, забезпечення водопостачання, меліорації тощо.
У п. 22-2 постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року № 7 Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ роз'яснено, що види земельних сервітутів, які можуть бути встановлені рішенням суду, визначені статтею 99 ЗК України і цей перелік не є вичерпним. Встановлюючи земельний сервітут на певний строк чи без зазначення строку (постійний), суд має враховувати, що метою сервітуту є задоволення потреб власника або землекористувача земельної ділянки для ефективного її використання; умовою встановлення є неможливість задовольнити такі потреби в інший спосіб, і в рішенні суд має чітко визначити обсяг прав особи, що звертається відносно обмеженого користування чужим майном.
Отже, суд погоджується з позивачем в частині того, що іншим способом вона не може здійснити ремонтні роботи східної частини свого будинку. Відповідач не надала будь-яких доказів на підтвердження того, що позивач має можливість здійснити ремонт стіни свого будинку в інший менш обтяжливий для неї спосіб ніж запропонований.
Посилання відповідача на самовільно побудовані споруди позивачем, суд не приймає до уваги, оскільки на сьогодні право власності на нерухоме майна за ОСОБА_1 чинне та ніким не скасоване, на земельну ділянку також.
Але, суд вважає, що запропонований позивачем строк земельного сервітуту на три місяця є завищеним, оскільки ремонт та утеплення стіни не потребує такого часу, а буде достатньо для виконання таких робіт два тижні.
Крім того, враховуючи заперечення відповідача щодо можливого пошкодження фундаменту її будинку, паркану та зелених насаджень, суд покладає ці витрати по відновленню цих об'єктів на позивача.
Таким чином, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про необхідність задовольнити позов частково.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 213, 215, 259 ЦПК України, ст. 1270, 1272 ЦК України, суд
в и р і ш и в:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 про встановлення земельного сервітуту - задовольнити частково.
Встановити ОСОБА_1, строковий безоплатний земельний сервітут строком на два тижні, на право встановлення будівельних риштувань та складання будівельних матеріалів з метою ремонту східної стіни належного їй житлового будинку по проспекту Миру, 42, в м. Генічеськ, шириною - 0,60 - 0,80 м. від межі її земельної ділянки, довжиною 23,15 м. вздовж східної сторони її житлового будинку (пл. 15 кв. м.) відносно частини земельної ділянки, яка належить ОСОБА_2 на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії ЯБ 082308 від 10 травня 2006 року.
Визначити період дії сервітуту з 01 березня 2019 року по 15 березня 2019 року включно.
Відшкодування витрат, пов'язаних з можливим пошкодженням майна ОСОБА_7, а саме: паркану, фундаменту та зелених насаджень покласти на ОСОБА_1.
Рішення може бути оскаржене до Херсонського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду до Генічеського районного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя Генічеського районного суду ОСОБА_8
Суд | Генічеський районний суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 05.11.2018 |
Оприлюднено | 16.11.2018 |
Номер документу | 77874158 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Генічеський районний суд Херсонської області
Берлімова Ю. Г.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні