Рішення
від 01.11.2018 по справі 910/10864/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД МІСТА КИЄВА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

01.11.2018Справа № 910/10864/18

За позовомТовариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Кредит-Капітал до Товариства з обмеженою відповідальністю Фінансовий регістр простягнення 1532032,00 грн

Суддя Смирнова Ю.М.

Секретар судового засідання Багнюк І.І.

Представники учасників процесу:

від позивачаУсенко М.І. від відповідачане з'явились

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Кредит-Капітал звернулося до Господарського суду міста Києва з позовом про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю Фінансовий регістр 1532032,00 грн.

Позовні вимоги мотивовані тим, що на виконання умов укладеного між сторонами Договору відступлення прав вимоги № 2-ФР від 10.05.2018 позивач перерахував відповідачу грошові кошти у розмірі 1586909,64 грн. В подальшому, позивачем та відповідачем складено акт, відповідно до якого позивач повернув відповідачу частину із переданих на виконання договору прав вимоги, а відповідач зобов'язався повернути позивачу кошти у розмірі 1532032,00 грн. Проте відповідач взятих на себе зобов'язань не виконав, кошти у сумі 1532032,00 грн не повернув.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 21.08.2018 відкрито провадження у справі №910/10864/18, справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання у справі призначено на 20.09.2018.

У підготовчому засіданні 20.09.2018 було оголошено перерву до 04.10.2018.

Ухвалою Господарського суду міста Києва від 04.10.2018 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 01.11.2018.

Представник позивача в судове засідання з'явився, позов підтримав.

Відповідач представників в судове засідання не направив, відзив на позов не надав.

Відповідача було належним чином повідомлено про дату, час та місце розгляду справи, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення №0103047631576.

За приписами ч. 9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

У судовому засіданні судом оголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представника позивача, Господарський суд міста Києва

ВСТАНОВИВ:

10.05.2018 між Товариством з обмеженою відповідальністю Фінансовий регістр (кредитор) та Товариством з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Кредит-Капітал (новий кредитор) було укладено договір відступлення права вимоги №2-ФР (надалі - Договір).

Відповідно до п. 1.1 Договору на умовах, встановлених цим договором, кредитор передає (відступає) новому кредиторові за плату, а новий кредитор приймає належні кредиторові права грошової вимоги (права вимоги) до боржників за кредитними договорами, вказаними у реєстрі боржників, укладеними між кредитором і боржниками (портфель заборгованості).

Згідно з п. 1.2 Договору внаслідок передачі (відступлення) портфеля заборгованості за цим договором, новий кредитор заміняє кредитора у кредитних договорах, що входять до портфеля заборгованості та відповідно вказані у реєстрі боржників, та набуває прав грошових вимог кредитора за цими кредитними договорами, включаючи право вимагати від боржників належного виконання всіх грошових та інших зобов'язань боржників за кредитними договорами.

У відповідності до п. 6.1 Договору кредитор передає (відступає) новому кредиторові права вимоги до боржників, які виникли у кредитора внаслідок укладення з боржниками кредитних договорів та надання кредитором боржникам кредитних коштів, та які входять до портфелю заборгованості. Загальний розмір портфеля заборгованості боржників, права вимоги до яких відступаються, складає 118051646,39 грн станом на дату підписання сторонами цього договору.

За змістом п. 6.2 Договору, оформлення відступлення права вимоги відбувається в наступному порядку. За цим договором кредитор передає, а новий кредитор приймає права вимоги в розмірі портфеля заборгованості. Для підтвердження дійсності прав вимоги, що відступаються, кредитор надає новому кредиторові документацію в порядку, передбаченому цим договором. Права вимоги переходять до нового кредитора з моменту підписання сторонами цього договору, після чого новий кредитор стає кредитором по відношенню до боржників стосовно їх заборгованості. При цьому, виконання новим кредитором умов, що визначені цим пунктом є необхідною та достатньою підставою для оформлення відступлення права вимоги, додаткового оформлення відступлення права вимоги у цих випадках не вимагається. Відступлення права вимоги за цим договором здійснюється без згоди боржників.

Пунктом 7.1 Договору визначено, що в якості компенсації за придбання (відступлення) прав вимоги, новий кредитор сплачує кредиторові плату в розмірі, що станови на дату підписання сторонами цього договору складає 1586909,64 грн без ПДВ. При цьому, оплата прав вимоги, які підлягають відступленню згідно цього договору, до кожного окремого боржника визначається згідно додатку №1 до даного договору.

Відповідно до п.п. 7.2 - 7.3 Договору новий кредитор здійснює оплату кредиторові шляхом перерахування суми, що вказана в п. 7.1 цього договору, на вказаний у реквізитах до цього договору рахунок, протягом 14 робочих днів з дати підписання сторонами договору. Днем здійснення оплати вважається день списання грошових коштів з рахунку нового кредитора.

За правовою природою укладений між сторонами Договір є договором факторингу.

Відповідно до ст. 1077 Цивільного кодексу України за договором факторингу (фінансування під відступлення права грошової вимоги) одна сторона (фактор) передає або зобов'язується передати грошові кошти в розпорядження другої сторони (клієнта) за плату (у будь-який передбачений договором спосіб), а клієнт відступає або зобов'язується відступити факторові своє право грошової вимоги до третьої особи (боржника). Клієнт може відступити факторові свою грошову вимогу до боржника з метою забезпечення виконання зобов'язання клієнта перед фактором.

За змістом ст. 1078 Цивільного кодексу України предметом договору факторингу може бути право грошової вимоги, строк платежу за якою настав (наявна вимога), а також право вимоги, яке виникне в майбутньому (майбутня вимога). Майбутня вимога вважається переданою фактору з дня виникнення права вимоги до боржника. Якщо передання права грошової вимоги обумовлене певною подією, воно вважається переданим з моменту настання цієї події. У цих випадках додаткове оформлення відступлення права грошової вимоги не вимагається.

У відповідності до ч. 1 ст. 1081 Цивільного кодексу України клієнт відповідає перед фактором за дійсність грошової вимоги, право якої відступається, якщо інше не встановлено договором факторингу.

З матеріалів справи вбачається, що на виконання умов Договору 10.05.2018 сторонами підписано Реєстр прав вимоги №1, в якому наведено перелік боржників, права вимоги до яких первісний кредитор відступив на новому кредитору на підставі Договору.

25.05.2018 Товариство з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Кредит-Капітал у відповідності до п.п. 7.1, 7.2 Договору в рахунок оплати прав вимоги, які підлягають відступленню згідно цього договору, сплатило на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Фінансовий регістр грошові кошти у розмірі 1586909,64 грн, що підтверджується платіжним дорученням №10568 від 25.05.2018 та відповідною банківською випискою по рахунку.

Пунктом 9.1 Договору передбачено, що право вимоги до боржників може бути повернене новим кредитором до кредитора у наступних випадках: боржник помер; боржник визнаний судом померлим; боржник визнаний судом безвісно відсутнім; боржник визнаний судом недієздатним або обмежено дієздатним; боржник знаходиться в місцях позбавлення волі; відсутнє документально підтвердження заборгованості (в тому числі документів, зазначених у п.п. 1-5 терміну Документація згідно п. 2 даного договору); якщо суму заборгованості було погашено боржником перед кредитором до переходу права грошової вимоги від кредитора до нового кредитора; дані, вказані в реєстрі боржників не співпадають із даними, зазначеними у документації; кредитний договір з боржником був укладений в результаті пред'явлення втраченого (викраденого паспорту), та/або боржник був визнаний вироком суду винним у шахрайстві, або шахрайстві з фінансовими ресурсами, та/або боржник був визнаний потерпілим у справі або шахрайстві з фінансовими ресурсами, та /або боржник був визнаний потерпілим у справі про шахрайство пов'язаним із кредитним договором; кредитний договір було визнано судом недійсним; якщо кредитор протягом терміну, передбаченого п. 6.5 не здійснив заміну сторони у справах, щодо примусового стягнення заборгованості (суд, державна виконавча служба) по конкретних боржниках, щодо яких здійснюється примусове стягнення заборгованості (суд, державна виконавча служба); кредитором порушені гарантії, зазначені в п.3 цього Договору.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що опрацювавши реєстр боржників, отриманий від відповідача, Товариство з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Кредит-Капітал виявило, що 98% прав вимог, відступлених Товариством з обмеженою відповідальністю Фінансовий регістр є такими, що ніколи не існували, або такими, що були видані внаслідок вчинення шахрайських дій третіми особам. У зв'язку з цим в порядку Розділу 9 Договору такі права вимоги були повернуті відповідачу. Проте, як зазначає позивач, в порушення умов Договору відповідачем не було повернуто позивачу кошти, отримані від нового кредитора за відступлення права вимоги по відношенню до боржників, право вимоги до яких повернуто.

Відповідно до п.п. 9.2, 9.3 Договору право вимоги до боржників підлягає поверненню кредитору на умовах, передбачених даним договором. Після виявлення новим кредитором випадків, передбачених п. 9.1 цього Договору, відносно боржників він: формує перелік боржників, право вимоги до яких підлягає поверненню кредитору, у вигляді акту (в подальшому в цьому пункті договору - Акт) за формою, передбаченою додатком №3 до цього Договору та надає вказаний акт кредитору для підписання; надає кредитору підтверджуючі документи про настання вказаних випадків; надає кредитору гарантійний лист за формою, встановленою в додатку №6 до даного договору, в якому повідомляє про суму отриманих коштів від боржника в рахунок погашення відступленої кредитором заборгованості (в разі неотримання вказаних сум, новий кредитор зазначає про це в гарантійному листі). Протягом 3 робочих днів з моменту отримання кредитором акту, підтверджуючих документів та гарантійного листа уповноважений представник кредитора підписує вказаний акт, скріплює печаткою та передає підписаний примірник акту новому кредиторові. Протягом 10-ти робочих днів після підписання сторонами акту, новий кредитор передає кредитору всю документацію, яка має відношення до боржників, право вимоги до яких підлягає поверненню (повернуто) кредитору та перераховується в акті.

За приписами п.п. 9.3.3 Договору протягом 10-ти робочих днів після підписання сторонами акту кредитор повертає кошти, отримані від нового кредитора відповідно до умов цього договору за відступлення права вимоги по відношенню до боржників, право вимоги до яких повернуто (повертається) кредитору в розмірі, передбаченому у графі Оплата права грошової вимоги (без ПДВ) Додатку №1 до цього договору плюс витрати нового кредитора в розмірі 200,00 грн за роботу, пов'язану із обслуговуванням справи по відношенню до конкретного боржника.

З матеріалів справи вбачається, що у відповідності до п.п. 9.2, 9.3 Договору позивачем було сформовано у вигляді акту за формою, передбаченою додатком №3 до Договору, перелік боржників, право вимоги до яких підлягає поверненню кредитору.

Так, за змістом Акту від 31.05.2018 повернення права вимоги до Договору відступлення прав вимоги №2-ФР від 10.05.2018, у зв'язку з виявленням (встановленням) сторонами недійсності щодо права вимоги, фактор повернув, в клієнт прийняв згідно з вимогами п.п. 9.1, 9.2, 9.3 Договору відступлення прав вимоги №2-ФР від 10.05.2018, права вимоги, перелічені в таблиці №1 до цього акту; клієнт повертає фактору суму фінансування, сплачену фактором за право вимоги до відповідних боржників протягом 2 банківських днів з дати підписання цього Акту повернення прав вимоги. Загальна сума повернення, згідно Акту від 31.05.2018, становить 1532032,00 грн.

Акт від 31.05.2018 повернення права вимоги до Договору відступлення прав вимоги №2-ФР від 10.05.2018 підписаний представниками обох сторін та скріплений печатками підприємств. Будь-яких зауважень щодо змісту даного акту відповідач в ході розгляду справи не надав.

За приписами ч.1 ст. 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться і до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення Цивільного кодексу України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

У відповідності до ст.ст. 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватись належним чином, відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту та інших вимог, що звичайно ставляться, одностороння відмова від виконання зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.

Положеннями ст. 629 Цивільного кодексу України встановлено, що договір є обов'язковим до виконання сторонами.

Згідно зі ст. 530 Цивільного кодексу України, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).

Однак, як свідчать матеріали справи, в порушення наведених вище положень законодавства та умов Договору, відповідачем не було повернуто позивачу суму коштів, отриману за відступлення права вимоги до боржників, право вимоги до яких повернуто кредитору, внаслідок чого у відповідача перед позивачем утворилась заборгованість у розмірі 1532032,00 грн.

За приписами ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.

Відповідно до ст. 14 Господарського процесуального кодексу України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Товариством з обмеженою відповідальністю Фінансовий регістр заперечень проти позову не наведено, доказів на спростування обставин, повідомлених позивачем, а також доказів погашення заборгованості в добровільному порядку не надано.

Враховуючи викладене, вимоги позивача про стягнення з відповідача заборгованості за Договором відступлення прав вимоги №2-ФР від 10.05.2018 у розмірі 1532032,00 грн є обґрунтованими, документально підтвердженими та такими, що підлягають задоволенню.

У відповідності до ст. 129 Господарського процесуального кодексу України витрати по сплаті судового збору покладаються на відповідача.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 76-80, 129, 236, 237, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва

ВИРІШИВ:

1. Позов задовольнити повністю.

2. Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю Фінансовий регістр (04119, м.Київ, вулиця Якіра, будинок 10-А, ідентифікаційний код 39495338) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Фінансова компанія Кредит-Капітал (03035, м.Київ, вулиця Сурикова, будинок 3 А, ідентифікаційний код 35234236) заборгованість у розмірі 1532032 (один мільйон п'ятсот тридцять дві тисячі тридцять дві) грн 00 коп. та судовий збір у розмірі 22980 (двадцять дві тисячі дев'ятсот вісімдесят) грн 48 коп.

Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Рішення, відповідно до ст.ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України, може бути оскаржено до Північного апеляційного господарського суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення. При цьому, згідно з п.п.17.5 п. 17 Розділу XI Перехідні положення Господарського процесуального кодексу України, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Повне рішення складено: 15.11.2018.

Суддя Ю.М. Смирнова

СудГосподарський суд міста Києва
Дата ухвалення рішення01.11.2018
Оприлюднено16.11.2018
Номер документу77881382
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —910/10864/18

Рішення від 01.11.2018

Господарське

Господарський суд міста Києва

Смирнова Ю.М.

Ухвала від 04.10.2018

Господарське

Господарський суд міста Києва

Смирнова Ю.М.

Ухвала від 20.09.2018

Господарське

Господарський суд міста Києва

Смирнова Ю.М.

Ухвала від 21.08.2018

Господарське

Господарський суд міста Києва

Смирнова Ю.М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні