Справа № 573/1898/18
Номер провадження 2/573/615/18
У Х В А Л А
і м е н е м У к р а ї н и
15 листопада 2018 року м. Білопілля
Білопільський районний суд Сумської області в складі:
головуючої судді: Свиргуненко Ю. М.
з участю секретаря: Федорченко Г. В.,
розглянувши у підготовчому засіданні в залі суду в м. Білопілля цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Сергіївської сільської ради Білопільського району Сумської області, третя особа - Білопільська районна державна нотаріальна контора Головного територіального управління юстиції Сумської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом,
в с т а н о в и в :
18 жовтня 2018 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Сергіївської сільської ради Білопільського району про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом. Свої вимоги позивач мотивує тим, що 09 жовтня 2004 року у м. Санкт-Петербург Росії померла її рідна тітка по лінії матері - ОСОБА_2. Після смерті останньої відкрилася спадщина, до складу якої увійшла земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва №244, площею 4,44 га, розташована на території Сергіївської сільської ради, посвідчена державним актом серії ІІ-СМ №029717. З метою прийняття спадщини звернулася до нотаріуса з відповідною заявою. Однак, у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом їй відмовлено у зв'язку з відсутністю правовстановлюючого документа на землю. Посилаючись на викладені вище обставини ОСОБА_1 просить визнати за нею у порядку спадкування за законом після смерті тітки, ОСОБА_2, яка померла 09 жовтня 2004 року, право власності на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 4,44 га, розташовану на території Сергіївської сільської ради, посвідчену державним актом серії ІІ-СМ №029717, виданим на ім'я ОСОБА_2.
Ухвалою від 19 жовтня 2018 року відкрито провадження у справі за вказаним вище позовом та призначено її до підготовчого засідання в порядку загального позовного провадження (а. с. 37-38).
Позивач ОСОБА_1 у підготовче засідання не з'явилася, подала заяву про розгляд справи в її відсутність, позов підтримує. Одночасно з цим заявила клопотання, в якому просить: залучити до участі у справі в якості співвідповідача ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, мешканку м. Санкт-Петербург м. Сестрорєцьк Російської Федерації, АДРЕСА_1, звернутися до компетентного органу Російської Федерації з судовим дорученням про надання правової допомоги в отриманні доказів, зокрема, спадкової справи після смерті ОСОБА_2 (в російськомовному написанні ОСОБА_4), яка померла 09 жовтня 2004 року у м. Санкт-Петербург Росії, інформації про місце реєстрації останньої на день смерті та коло осіб, які спільно з нею були зареєстровані і проживали на день смерті, а також вручення відповідачу ОСОБА_3 копії позовної заяви з додатками та допиту її компетентним судом з приводу заявлених позовних вимог (а. с. 57).
Представник відповідача - Сергіївської сільської ради Білопільського району Сумської області у підготовче засідання не з'явився. Сільський голова надіслав листа про розгляд справи у відсутність їх представника, позов визнають (а. с. 45).
Представник третьої особи - Білопільської районної державної нотаріальної контори Головного територіального управління юстиції Сумської області у підготовче засідання не з'явився. Завідувач державної нотаріальної контори Головного територіального управління юстиції Сумської області ОСОБА_5 надіслала листа про розгляд справи без участі їх представника. При ухваленні рішення покладаються на розсуд суду (а. с. 43).
У зв'язку з неявкою сторін, третьої особи суд розглядає справу без їх участі, на підставі наявних доказів, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу.
Вивчивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Відповідно до ч. 1, ч. 4 ст. 51 ЦПК України суд першої інстанції має право за клопотанням позивача до закінчення підготовчого провадження, а у разі розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження - до початку першого судового засідання залучити до участі у ній співвідповідача. Про залучення співвідповідача чи заміну неналежного відповідача постановляється ухвала. За клопотанням нового відповідача або залученого співвідповідача розгляд справи починається спочатку.
З матеріалів справи вбачається, що 09 жовтня 2004 року у м. Санкт-Петербург Росії померла рідна тітка позивача по лінії матері - ОСОБА_2 (у російськомовному написанні ОСОБА_4). Після смерті останньої відкрилася спадщина, до складу якої ввійшла земельна ділянка для ведення товарного сільськогосподарського виробництва площею 4,44 га, розташована на території Сергіївської сільської ради, посвідчена державним актом серії ІІ-СМ №029717. 02 березня 2018 року за заявою ОСОБА_1 заведено спадкову справу №52/2018 після смерті ОСОБА_2, яка померла 09 жовтня 2004 року. Однак, у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом позивачу відмовлено у зв'язку з відсутністю правовстановлюючого документа на вищевказану земельну ділянку, який згідно з матеріалами справи втрачений.
Як зазначає представник позивача у своєму клопотанні, ОСОБА_3 є донькою померлої ОСОБА_2, а отже, і спадкоємцем першої черги, була зареєстрована та проживала з останньою на день смерті та відповідно до положень ст. 1268 ЦК України прийняла спадщину.
Відповідно до ч. 1 ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця та той з подружжя, який його пережив, та батьки.
В силу положень ст. ст. 1268, 1269, 1270 ЦК України спадкоємець за законом має право прийняти спадщину шляхом постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини чи подачі до нотаріальної контори або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяви про прийняття спадщини.
Згідно з установленою судовою практикою належними відповідачами у справах про визнання права власності на майно в порядку спадкування є спадкоємці, які у передбаченому законом порядку прийняли спадщину.
З огляду на викладене вище, суд приходить до висновку про задоволення клопотання позивача та залучення ОСОБА_3 до участі в справі в якості співвідповідача.
Щодо клопотання позивача про звернення до компетентного органу Російської Федерації з судовим дорученням про отримання необхідних доказів по справі, саме: 1) інформації про те, з ким була зареєстрована і проживала на день смерті ОСОБА_2 (у російськомовному написанні ОСОБА_4), яка відповідно до свідоцтва про смерть серії ІІ-АК №581871, виданого відділом ЗАГС адміністрації Курортного району Санкт-Петербургу 11 жовтня 2004 року, померла 09 жовтня 2004 року у м. Санкт-Петербург Росії; 2) належним чином завіреної копії спадкової справи відносно ОСОБА_2 (у російськомовному написанні ОСОБА_4), яка померла 09 жовтня 2004 року в м. Санкт-Петербург Росії, а також вручення відповідачу ОСОБА_3 копії позовної заяви з додатками та допиту її компетентним судом з приводу заявлених позовних вимог суд зазначає наступне.
За приписами ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених Кодексом. Суд, зберігаючи об'єктивність і неупередженість, сприяє учасникам судового процесу в реалізації ними прав, передбачених Кодексом.
Відповідно до ст. 83 ЦПК України позивач, особи, яким законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб, повинні подати докази разом з поданням позовної заяви.
Згідно з положеннями ст. 84 ЦПК України учасник справи, у разі неможливості самостійно надати докази, вправі подати клопотання про витребування доказів судом. Таке клопотання повинно бути подане в строк, зазначений у частинах другій та третій статті 83 Кодексу.
Відповідно до ст. 498 ЦПК України у разі якщо в процесі розгляду справи суду необхідно вручити документи, отримати докази, провести окремі процесуальні дії на території іншої держави, суд України може звернутися з відповідним судовим дорученням до іноземного суду або іншого компетентного органу іноземної держави (далі - іноземний суд) у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України. Доручення суду України надсилається у порядку, встановленому цим Кодексом або міжнародним договором, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, а якщо міжнародний договір не укладено, - Міністерству юстиції України, яке надсилає доручення Міністерству закордонних справ України для передачі дипломатичними каналами.
Статтями 4, 6 Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах (укр/рос), ратифікованої Законом України №240/94-ВР від 10 листопада 1994 року передбачено, що установи юстиції Договірних Сторін надають правову допомогу у цивільних, сімейних і кримінальних справах відповідно до положень цієї Конвенції.
Сторони надають один одному правову допомогу шляхом виконання процесуальних і інших дій, передбачених законодавством запитуваної Договірної Сторони, зокрема складання і пересилання документів, проведення обшуків, вилучення, пересилання і видачі речових доказів, проведення експертизи, допиту сторін, обвинувачених, свідків, експертів, порушення карного переслідування, розшуку і видачі осіб, що вчинили злочини, визнання і виконання судових рішень по цивільним справам, вироків у частині цивільного позову, виконавчих написів, а також шляхом вручення документів.
Відповідно до ст. 80 Закону України Про міжнародне приватне право у разі якщо при розгляді справи з іноземним елементом у суду виникне необхідність у врученні документів або отриманні доказів, у проведенні окремих процесуальних дій за кордоном, суд може направити відповідне доручення компетентному органу іноземної держави в порядку, встановленому процесуальним законом України або міжнародним договором України.
Згідно з положеннями ст. 87 ЦПК України суд, який розглядає справу або заяву про забезпечення доказів, в разі виникнення потреби в збиранні доказів за межами його територіальної юрисдикції доручає відповідному суду вчинити певні процесуальні дії.
У відповідності зі ст. 197 ЦПК України судове доручення направляється судом у підготовчому засіданні.
Враховуючи викладене, те, що докази, про надання правової допомоги в отриманні яких у компетентного органу Російської Федерації просить позивач, мають суттєве значення для правильного вирішення справи та не можуть бути самостійно надані останнім, виходячи з положень Конвенції про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах, ратифікованої Законом України №240/94-ВР від 10 листопада 1994 року, суд приходить до висновку про необхідність звернення до компетентного органу Російської Федерації з судовим дорученням про надання відповідної правової допомоги.
На підставі п. 8 ч. 1 ст. 252 ЦПК України провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Сергіївської сільської ради Білопільського району Сумської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом зупинити на час виконання судового доручення.
На підставі викладеного, керуючись Конвенцією про правову допомогу і правові відносини у цивільних, сімейних і кримінальних справах, ратифікованою Законом України №240/94-ВР від 10 листопада 1994 року, ст. 80 Закону України Про міжнародне приватне право , ст. ст. 12, 83, 84, ст. 197, п. 8 ч. 1 ст. 252, ч. 1 ст. 498 ЦПК України, суд
п о с т а н о в и в :
Клопотання позивача ОСОБА_1 про звернення до компетентного органу Російської Федерації з судовим дорученням про надання правової допомоги задовільнити.
Доручити компетентному органу Російської Федерації вручити відповідачу ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, мешканці м. Санкт-Петербург м. Сестрорєцьк Російської Федерації, АДРЕСА_1 копії позовної заяви з додатками, копію ухвали про відкриття провадження у справі, копію даної ухвали та повідомити про дату підготовчого засідання, яке відбудеться в приміщенні Білопільського районного суду Сумської області, за адресою: Україна, Сумська область, м. Білопілля, вул. Шевченка, 17 о 09 год. 00 хв. 31 травня 2019 року.
У випадку, якщо повідомлення відповідача про час і місце проведення підготовчого засідання не встигне прибути своєчасно, суд проведе підготовче засідання в день резервної дати 05 липня 2019 року о 09 год. 00 хв.
При допиті ОСОБА_3 необхідно з'ясувати наступні питання:
- чи визнає вона позов?
- чи можливо провести розгляд справи за її відсутності?
У разі невизнання позову, запропонувати выдповыдачу ОСОБА_3 надати письмові заперечення із всіма матеріалами, на підставі яких вони ґрунтуються, або зафіксувати її пояснення.
Після виконання доручення, протокол допиту відповідача та її письмові пояснення зі всіма зібраними матеріалами направити на адресу Білопільського районного суду Сумської області.
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі інтернет, за якою сторони можуть отримати інформацію щодо справи: http://court.gov.ua/fair/sud1801/.
Доручити компетентному органу Російської Федерації отримати наступні докази:
- інформацію про те, з ким була зареєстрована і проживала на день смерті ОСОБА_2 (у російськомовному написанні ОСОБА_4), яка відповідно до свідоцтва про смерть серії ІІ-АК №581871, виданого відділом ЗАГС адміністрації Курортного району Санкт-Петербургу 11 жовтня 2004 року, померла 09 жовтня 2004 року у м. Санкт-Петербург Росії, хто здійснив її поховання та розпорядився майном;
- належним чином завірену копію спадкової справи відносно ОСОБА_2 (у російськомовному написанні ОСОБА_4), яка померла 09 жовтня 2004 року в м. Санкт-Петербург Росії.
Зупинити провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Сергіївської сільської ради Білопільського району Сумської області, ОСОБА_3, третя особа - Білопільська районна державна нотаріальна контора Головного територіального управління юстиції Сумської області про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом на час виконання судового доручення.
Копію даної ухвали направити сторонам, третій особі для відома та Головному територіальному управлінню юстиції Сумської області для подальшого спрямування до компетентного органу Російської Федерації
Ухвала в частині зупинення провадження може бути оскаржена в апеляційному порядку протягом п'яти днів з дня її проголошення, а особами, які брали участь у справі, але не були присутніми під час проголошення ухвали - протягом п'яти днів з дня отримання її копії.
В іншій частині ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя:
Суд | Білопільський районний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 15.11.2018 |
Оприлюднено | 19.11.2018 |
Номер документу | 77898101 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Білопільський районний суд Сумської області
Свиргуненко Ю. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні