РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
19 листопада 2018 року м. Рівне №460/2566/18
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Зозулі Д.П. розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом
ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 доУправління Державної міграційної служби України в Рівненській області Сарненський районний відділ про визнання відмови протиправною, зобов'язання вчинення певних дій, - В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 звернулася до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Сарненського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Рівненській області про визнання дій протиправними та зобов'язати вчиняти певні дії.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що є матір'ю ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1. Вказує про те, що по досягненню дитиною 16-річного віку вона та її дочка звернулися до Сарненського районного відділу Управління Державної міграційної служби в Рівненській області із заявою від ОСОБА_1 з проханням оформити і видати дитині ОСОБА_2 паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 № 2503-ХІІ. Зазначає також про те, що у заяві повідомлено про відмову, за релігійними переконаннями, від оформлення і отримання паспорта у формі картки - документа Реєстру та обґрунтовано право на паспорт- книжечку. Проте, районний відділ ДМС листом від 07.08.2018 відмовив у наданні дочці такого паспорта, посилаючись на Закон України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус", відповідно до якого оформлення і видача паспорта громадянина України здійснюється розпорядником ЄДДР у формі картки. Вважаючи таку відмову протиправною просить суд позов задовольнити повністю.
Ухвалою суду від 19.10.2018 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.
Відповідачем - Управлінням Державної міграційної служби України в Рівненській області у встановленні судом строки подано відзив на позовну заяву. В обґрунтування своїх заперечень відповідач зазначає, що позивач звернувся до Сарненського РС УДМС із заявою про видачу її доньці - ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1 по досягненню нею 16- річного віку паспорта громадянина України зразка 1994 року. Зазначає про те, що до заяви не було додано жодного документа, у тому числі і свідоцтва про народження дитини в підтвердження наявності родинних зв'язків. Також вказує про те, що оскільки заява позивача щодо наміру отримання її донькою - ОСОБА_2 по досягненню нею 16-річного віку паспорта громадянина Україні - зразка 1994 року, була подана з порушенням норм чинного законодавства, ще регулює дані правовідносини, то вона розглянута УДМС відповідно до вимог Закону України "Про звернення громадян". Крім того, зазначає, що рішення щодо відмовити особі в оформленні або видачі паспорта не приймалося. Звертає увагу суду на те, що, твердження позивача про те, що УДМС було відмовлено її дитині в отриманні паспорту не відповідає дійсним обставинам справи, оскільки звернення (заява) ОСОБА_1 від 12.07.2018 не є заявою про надання адміністративної послуги, а відповідно листи-відповіді Сарненського РВ УДМС в Рівненській області - рішенням про відмову у наданні адміністративної послуги. Враховуючи викладене просить суд в задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Враховуючи, що розгляд справи здійснюється в порядку письмового провадження, відповідно до ч.4 ст.229 КАС України фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши позовну заяву, відзив на позовну заяву, з'ясувавши усі обставини справи, перевіривши їх дослідженими доказами, суд дійшов висновку, що адміністративний позов до задоволення не підлягає, з огляду на наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, є дочкою ОСОБА_1, що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_1 (а.с.5).
12.11.2018 ОСОБА_1 звернулася до Сарненського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Рівненській області з заявою про видачу її дочці ОСОБА_2, у зв'язку з досягненням 16-річного віку, паспорта книжечки зразка 1994 року (а.с.34).
Сарненський районний відділ Управління Державної міграційної служби України в Рівненській області листом від 07.08.2018 №31/1012 повідомив ОСОБА_1, що документом, який посвідчує особу і підтверджує громадянство України є паспорт громадянина України, порядок оформлення, видачі, обміну регламентує Закон України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" від 20.11.2012 №5492-VI, а також прийняті на виконання цього Закону урядові постанови 25.03.2015 № 302 "Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України" та від 18.10.2017 № 784 "Про затвердження Порядку ведення Єдиного державного демографічного реєстру та надання з нього інформації, взаємодії між уповноваженими суб'єктами, а також здійснення ідентифікації та верифікації". Також вказано про те, що за фактом оформлення паспорта громадянина України до Реєстру підлягають внесенню персональні дані такої особи, у зв'язку з чим у Реєстрі формується унікальний номер, запис про який вноситься до паспорту громадянина України (а.с.7-8, 35).
Вважаючи, що така відмовою відповідача грубо і безпідставно порушує законні права та інтереси дочки ОСОБА_1 звернулася з даним позовом до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до ст. 5 Закону України "Про громадянство України" від 18.01.2001 № 2235-III документом, що підтверджує громадянство України, є, зокрема, паспорт громадянина України.
Положення про паспорт громадянина України затверджено Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 року №2503-XII (далі - Положення).
Згідно з пунктами 1, 3 Положення паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу власника та підтверджує громадянство України. Паспорт дійсний для укладання цивільно-правових угод, здійснення банківських операцій, оформлення доручень іншим особам для представництва перед третьою особою лише на території України, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України. Бланки паспортів виготовляються у вигляді паспортної книжечки або паспортної картки за єдиними зразками, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до ч. 2 ст. 14 Закону України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" від 20.11.2012 №5492-VI (далі - Закон №5492-VI) документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклета.
Згідно з ч. 1 ст. 16 Закону №5492-VI оформлення, видача, обмін документів, їх пересилання, вилучення, повернення державі та знищення відбуваються в порядку, встановленому законодавством, якщо інше не передбачено цим Законом.
Частиною 2 статті 21 Закону №5492-VI визначено, що кожен громадянин України, який досяг чотирнадцятирічного віку, зобов'язаний отримати паспорт громадянина України. Оформлення, видача, обмін паспорта громадянина України, його пересилання, вилучення, повернення державі та знищення здійснюються в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 7 Постанови Кабінету Міністрів України від 25.03.2015 № 302 "Про затвердження зразка бланка, технічного опису та Порядку оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України" (далі - Постанова № 302) передбачено, що оформлення (у тому числі замість втраченого або викраденого), обмін та видача паспорта здійснюються, зокрема, особі, яка досягла 14-річного віку на підставі заяви-анкети, поданої нею особисто.
За правилами п. 14 Постанови № 302 до заяви-анкети вноситься така інформація про особу, на ім'я якої оформляється паспорт: 1) ім'я особи (прізвище, власне ім'я та по батькові особи, яка є громадянином України, якщо інше не випливає із закону або звичаю національної меншини, до якої вона належить); 2) дата народження; 3) місце народження (держава, область, район/місто, селище/село); 4) стать; 5) дата та підстави набуття громадянства; 6) унікальний номер запису в Реєстрі (у разі наявності); 7) відцифрований образ обличчя особи; 8) відцифрований підпис особи (крім осіб, які в установленому законом порядку визнані недієздатними). Підпис осіб з фізичними вадами вноситься за їх бажанням. Підпис осіб, які відбувають покарання в установах виконання покарань або перебувають на тривалому стаціонарному лікуванні в закладах МОЗ закритого типу, а також осіб, які не можуть пересуватися самостійно у зв'язку з тривалим розладом здоров'я, що підтверджується медичним висновком відповідного закладу охорони здоров'я, оформленим в установленому порядку, - вноситься із застосуванням засобів Реєстру шляхом сканування; 9) відомості про внесення до безконтактного електронного носія, що міститься у паспорті, засобів електронного цифрового підпису; 10) відомості про згоду на внесення до безконтактного електронного носія, що міститься у паспорті, відцифрованих відбитків пальців рук; 11) місце проживання із зазначенням адреси (держава, область, район/місто, селище/село, вулиця, номер будинку, корпусу, квартири); 12) номер контактного телефону заявника та/або адреса електронної пошти; 13) реквізити документа, на підставі якого оформляється паспорт; 14) відомості про законного представника особи чи уповноважену особу (ім'я, дата народження, реквізити документа, що посвідчує особу, та документа, що підтверджує її повноваження); 15) додаткова змінна інформація (відомості про місце проживання, про народження дітей, про шлюб і розірвання шлюбу, про зміну імені, у разі наявності - про реєстраційний номер облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків або повідомлення про відмову від його прийняття (для осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття зазначеного номера та офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу); 16) відомості про сплату адміністративного збору або про звільнення від його сплати; 17) дата заповнення заяви-анкети.
Відповідно до п. 35 Постанови № 302 заявник для оформлення паспорта подає такі документи: 1) свідоцтво про народження або документ, що підтверджує факт народження, виданий компетентними органами іноземної держави (далі - свідоцтво про народження); 2) оригінали документів, що підтверджують громадянство та посвідчують особу батьків або одного з них, які на момент народження особи перебували у громадянстві України (для підтвердження факту належності особи до громадянства України). У разі відсутності таких документів або у разі, коли батьки чи один із батьків такої особи на момент її народження були іноземцями або особами без громадянства, або у разі набуття особою громадянства України на території України подається довідка про реєстрацію особи громадянином України; 3) паспорт громадянина України для виїзду за кордон (для осіб, які постійно проживали за кордоном, після повернення їх в установленому порядку на проживання в Україну та для осіб, які набули громадянство України за кордоном); 4) посвідчення про взяття на облік бездомних осіб (для бездомних осіб); 5) довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (для внутрішньо переміщених осіб); 6) рішення суду про встановлення особи (для осіб, яких не було встановлено за результатами проведення процедури встановлення особи); 7) документ, що посвідчує особу законного представника/уповноваженої особи, та документ, що підтверджує повноваження особи як законного представника/уповноваженої особи; 8) документи, що підтверджують сплату адміністративного збору, або оригінал документа про звільнення від його сплати. Оригінал документа про звільнення від сплати адміністративного збору повертається заявнику, а до заяви-анкети додається його копія, засвідчена працівником територіального підрозділу ДМС, уповноваженого суб'єкта шляхом проставлення відмітки "Згідно з оригіналом" та підпису із зазначенням його посади, прізвища, ініціалів та дати; 9) документи, що підтверджують відомості для внесення додаткової змінної інформації до безконтактного електронного носія та у паспорт (за наявності таких документів): про місце проживання - довідку органу реєстрації встановленого зразка; про народження дітей - свідоцтва про народження дітей; про шлюб і розірвання шлюбу - свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, або виданий компетентними органами іноземної держави документ, який згідно з її національним законодавством підтверджує відповідний факт; про зміну імені - свідоцтво про зміну імені, свідоцтво про народження, свідоцтво про шлюб, свідоцтво про розірвання шлюбу, рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили, або виданий компетентними органами іноземної держави документ, який згідно з її національним законодавством підтверджує відповідний факт; довідку про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків або повідомлення про відмову від його прийняття; 10) документ, виданий відповідним органом, установою, організацією, який містить фотозображення особи, - для осіб, які звертаються за оформленням паспорта вперше після досягнення 18-річного віку. У разі відсутності такого документа особа подає письмове звернення в довільній формі, в якому зазначається інформація про адресу місць проживання, навчання, роботи, установ виконання покарань та інша інформація, відомості про батьків або інших родичів, які будуть залучені до проведення процедури встановлення особи; 11) одну фотокартку розміром 10 х 15 сантиметрів для внесення відцифрованого образу обличчя особи шляхом сканування із застосуванням засобів Реєстру - для оформлення паспорта особі, яка не може пересуватися самостійно у зв'язку з тривалим розладом здоров'я, що підтверджується медичним висновком відповідного закладу охорони здоров'я, оформленим в установленому порядку, або особі, яка відбуває покарання в установах виконання покарань або перебуває на тривалому стаціонарному лікуванні в закладах МОЗ закритого типу (в разі потреби). Фотокартка повинна відповідати вимогам рекомендацій Міжнародної організації цивільної авіації (IКAO) Doc 9303.
З аналізу наведених норм вбачається, що незважаючи на бажання особи оформити паспорт громадянина України у вигляді книжечки чи у вигляді картки, порядок оформлення паспорта та подачі документів являється єдиним: 1) особа звертається до територіального органу ДМС самостійно; 2) заяву-анкету подає особисто; 3) надає необхідний повний пакет документів.
Як було встановлено судом, ОСОБА_1 - матір ОСОБА_2 звернулася до Сарненського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Рівненській області з заявою про видачу її дочці ОСОБА_2, у зв'язку з досягненням 16-річного віку, паспорта-книжечки зразка 1994 року (а.с.34).
Дана заява не містить ніяких додатків.
Отже, в супереч викладеним нормам позивачем не було дотриманого встановленого порядку звернення для отримання паспорта громадянина України, а саме з заявою про видачу паспорта громадянина України звернулася матір ОСОБА_2, а не сама ОСОБА_2, крім того до поданої заяви не було долучено жодних документів, які передбаченні п. 35 Постанови № 302.
Наведена обставина виключає можливість прийняття Сарненським районним відділом Управління Державної міграційної служби України в Рівненській області рішення про відмову у прийнятті документів чи про відмову у видачі паспорту громадянина України, оскільки фактично заява встановленої форми про видачу паспорту разом із необхідним документами ОСОБА_2 взагалі не надавалася, що свідчить про помилковість тверджень позивача про протиправність наведеної відмови через її відсутність.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що заявлені позовні вимоги законного представника ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 про визнання протиправною відмову Сарненського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Рівненській області у видачі ОСОБА_2, у зв'язку з досягненням 16-річного віку, паспорта у формі книжечки задоволенню не підлягають.
Зважаючи на встановлені обставини, позовні вимоги позивача про зобов'язання Управління Державної міграційної служби України в Рівненській області Сарненський районний відділ оформити та видати ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, у зв'язку з досягненням 16-річного віку, паспорт громадянина України у формі книжки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26.06.1992 №2503-ХІІ, без передачі будь-яких даних про дитину і про її батьків до Єдиного державного демографічного реєстру, без формування (присвоєння) унікального номеру запису в Реєстрі (УНЗР), без відцифрованого підпису особи, без від цифрованого образу обличчя особи, без відцифрованих відбитків пальців рук, без використання будь-яких засобів ЄДДР, задоволенню також не підлягають.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених ст. 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач, як суб'єкти владних повноважень обґрунтував обставини, на яких ґрунтуються його заперечення, а позивач не довела ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги.
При зазначених обставинах, вимоги позивача не правомірні, не обґрунтовані і не підлягають до задоволення.
Відповідно до ст. 139 КАС України підстави для стягнення судового збору відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 в інтересах неповнолітньої дитини ОСОБА_2 (АДРЕСА_1, 34560, паспорт серія НОМЕР_2) до Сарненського районного відділу Управління Державної міграційної служби України в Рівненській області (вул. Демократична, 46, м. Сарни, 34500, ЄДРПОУ 37829784) про визнання дій протиправними та зобов'язати вчиняти певні дії, - відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення складено 19 листопада 2018 року.
Суддя Зозуля Д.П.
Суд | Рівненський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 19.11.2018 |
Оприлюднено | 20.11.2018 |
Номер документу | 77922199 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Рівненський окружний адміністративний суд
Зозуля Д.П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні