Справа № 291/1232/18
2/291/490/18
У К Р А Ї Н А
Ружинський районний суд Житомирської області
Р І Ш Е Н Н Я
І м е н е м У к р а ї н и
16 листопада 2018 року
Ружинський районний суд Житомирської області
в складі : головуючого - судді Руденко З.Б.
за участю секретаря судового засідання Гладишко Н.А.,
представника позивача ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в смт.Ружині Житомирської області цивільну справу за позовом
ОСОБА_2
до Вербівської сільської ради Ружинського району Житомирської області
про встановлення факту родинних відносин, визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 звернувся до суду з позовом, в якому зазначив, що його мати ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 , мала у власності нерухоме майно, розташоване на території Вербівської сільської ради Ружинського району Житомирської області. На даний час позивач бажає оформити спадщину після смерті своєї матері, однак зробити цього не може, так як відсутні документи, які посвідчують їхні родинні стосунки, а саме: відсутній актовий запис про одруження його батьків і, відповідно, зміну прізвища матері з дівочого -ОСОБА_3 на ОСОБА_3.
В зв'язку з цим, ОСОБА_2 просить встановити факт родинних відносин: що дійсно його матір'ю була ОСОБА_3
Крім того, позивач просить визначити йому додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини своєї матері, вважаючи, що цей строк він пропустив з поважних причин.
В судовому засідання представник позивача позовні вимоги підтримав з наведених вище підстав, пояснивши, що позивач та його мати ОСОБА_3 на час смерті останньої проживали разом, а тому, відповідно, позивач вважав, що прийняв спадщину своєї матері. Проте нотаріус не прийняв до уваги відповідну довідку Вербівської сільської ради Ружинського району про вказане та відмовив позивачеві у видачі свідоцтва про право на спадщину з підстав пропуску строку для прийняття спадщини, оскільки місце реєстрації позивача та його матері були різні.
Представник відповідача - Вербівської сільської ради Ружинського району Житомирської області в судове засідання не з'явився, подав заяву, в якій просить справу слухати у його відсутність, позовні вимоги визнає повністю.
2
Суд, вислухавши пояснення представника позивачки, свідків, дослідивши письмові докази по справі, прийшов до висновку, що позовна заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
ОСОБА_3, яка народилась ІНФОРМАЦІЯ_2 в с.Вербівка Ружинського району Житомирської області та постійно проживала там, померла ІНФОРМАЦІЯ_4. На час смерті ОСОБА_3 проживала одиноко та була зареєстрована по АДРЕСА_1. Вказане вбачається з свідоцтва про смерть ОСОБА_3, копії її паспорта та довідки Вербівської сільської ради Ружинського району від 05.09.2018р. №568(а.с.7, 8, 26).
Після смерті ОСОБА_3 залишилась спадщина, що складається з права власності на земельну ділянку площею 3.2930 га , розташованої на території Вербівської сільської ради Ружинського району Житомирської області, що підтверджується Державним актом на право власності на земельну ділянку серія НОМЕР_2, виданим Ружинською райдержадміністрацією Житомирської області 27.10.2003р., оригінал якого знаходиться у позивача (а.с.11).
Спадкова справа відносно майна ОСОБА_3 не заводилась, що стверджується інформаційною довідкою зі Спадкового реєстру(спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину), наданою 10.10.2018р. Ружинською державною нотаріальною конторою Житомирської області (а.с.10).
Таким чином з вказаних письмових доказів вбачається, що спадкоємців ОСОБА_3, які б прийняли її спадщину, немає.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_2 народився ІНФОРМАЦІЯ_3 в с.Вербівка Ружинського району Житомирської області і в актовому записі про народження його батьками зазначено: мати -ОСОБА_3 та батько ОСОБА_5 (а.с.5,6).
Запису про одруження батьків позивача не виявлено, що стверджується довідкою Ружинського районного відділу ДРАЦС ГТУЮ у Житомирській області від 23.10.2018р. № 82.8.18-96 (а.с.23).
Позивачеві нотаріусом відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на майно ОСОБА_3 в зв'язку з відсутністю документів, які б підтверджували його родинні стосунки із спадкодавцем та пропущенням строку для подання заяви про прийняття спадщини, що вбачається з повідомлення приватного нотаріуса Ружинського районного нотаріального округу Житомирської області від 19.10.2018р. (а.с.9).
Враховуючи те, що відповідно до ст.1261 ЦК України право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, тому відсутність вищевказаного акту про одруження батьків позивача є перешкодою у реалізації його права на спадщину ОСОБА_3
Таким чином, позивач не має іншої можливості одержати або відновити загублений чи знищений документ, який посвідчує факт, що має юридичне значення. іншим способом ніж в судовому порядку
Факт родинних відносин між померлою ОСОБА_3 та позивачем стверджується співпаданням його прізвища та прізвища спадкодавця на час смерті, які відображені в свідоцтві про народження позивача та в паспорті і свідоцтві про смерть ОСОБА_3; а також тим, що як вбачається з пояснень свідків ОСОБА_6, ОСОБА_7, вказані особи за свого життя підтримували родинні стосунки, проживали в одному житловому будинку, позивач здійснював догляд за ОСОБА_3 і після її смерті залишився проживати в належному їй житловому будинку та взаємовідносини між ними були як між рідним сином та матір'ю.
Суд вважає, що дані пояснення свідків достовірні, оскільки вони проживали в одному селі з померлою ОСОБА_3 , знали її та знають позивача, спілкувалися з ними, а тому їх твердження про родинні відносини вказаних осіб заслуговують на увагу.
3
Ідентичність імені "ОСОБА_3", яке зазначено в паспорті та свідоцтві про смерть спадкодавця ОСОБА_3, та імені "ОСОБА_3", яке зазначено в графі щодо відомостей про матір позивача в його свідоцтві про народження, підтверджуються даними вказаними в Словнику-довіднику "Власні імена людей" за редакцією В.М.Русанівського , 1986 року випуску.
На підставі вищевказаних доказів, суд приходить до впевненості, що дійсно померла ОСОБА_3 була матір'ю позивача.
За таких обставин, суд вважає, що зазначений факт родинних відносин знайшов своє підтвердження у судовому засіданні, а отже, позовна заява ОСОБА_2 в частині встановлення факту родинних відносин підлягає задоволенню, оскільки встановлення даного факту має для нього юридичне значення, так як дозволяє реалізувати свої права, пов'язані з отриманням свідоцтва про право на спадкове майно.
Крім того, позивач просить визначити йому додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України суд за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Судом при розгляді вказаної позовної вимоги встановлено, що дійсно, як вбачається з пояснень свідків ОСОБА_6 та ОСОБА_7 на час відкриття спадщини ОСОБА_3 разом з нею постійно проживав її син ОСОБА_2
Однак як вбачається з повідомлення державного нотаріуса Ружинської державної нотаріальної контори від 19.10.2018р. №352/01.16 позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на майно померлої ОСОБА_3 в тому числі і з підстав пропущення строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до ч 4 ст.174 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Як вбачається із заяви відповідача, поданої до суду, Вербівська сільська рада Ружинського району до початку розгляду справи по суті визнає позовні вимоги повністю.
Суд вважає, що вказане визнання позову не суперечить вимогам законодавства, не порушує прав та законних інтересів ні сторін по справі, ні інших осіб, а тому з вказаних підстав позовні вимоги підлягають повному задоволенню.
Керуючись ст. ст.265-268, 273, 430 ЦПК України, суд
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги ОСОБА_2 до Вербівської сільської ради Ружинського району Житомирської області про встановлення факту факту родинних відносин, визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,задовольнити повністю.
Встановити факт, що ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 в с.Вербівка Ружинського району Житомирської області, була матір'ю ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, уродженця с.Вербівка Ружинського району Житомирської області.
Визначити ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3 народження,ідентифікаційний податковий номер НОМЕР_1, додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 в с.Вербівка Ружинського району Житомирської області, терміном на 1 (Один) місяць з часу набрання рішенням законної сили.
4
Повний текст рішення складено 19.11.2018р.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня його проголошеннябезпосередньо до суду апеляційної інстанції.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається за правилами, що діяли відповідно до ЦПК України в редакції чинній до 15.12.2017р.
Сторони:
позивач: ОСОБА_2, адреса місця проживання: 13615, АДРЕСА_2, ідентифікаційний податковий номер НОМЕР_1;
відповідач: Вербівська сільська рада Ружинського району Житомирської області, місцезнаходження: 13615, Житомирська область, Ружинський район, с.Вербівка, вул.Н.Лемчука, буд.3, код ЄРДПОУ 04344742.
Суддя З. Б. Руденко.
Суд | Ружинський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 16.11.2018 |
Оприлюднено | 20.11.2018 |
Номер документу | 77929493 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Ружинський районний суд Житомирської області
Руденко З. Б.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні