Рішення
від 16.11.2018 по справі 529/1017/18
ДИКАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 529/1017/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

16 листопада 2018 року Диканський районний суд Полтавської області в складі:

головуючого - судді Гвоздика А. Є.

при секретарі Скрипник Р. А.,

розглянувши у порядку загального позовного провадження у відкритому підготовчому засіданні в залі суду в смт. Диканька цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Байрацької сільської ради Диканського району Полтавської області , треті особи, які не заявляють самостійних позовних вимог Полтавська районна державна нотаріальна контора та ОСОБА_3 про визнання права власності на спадкове майно, -

ВСТАНОВИВ:

Після смерті ОСОБА_4, вона як спадкоємець за заповітом, прийняла спадщину, яка складається з земельної ділянки площею 0,85 га для ведення особистого селянського господарства та житлового будинку, розташованих в с. Байрак Диканського району Полтавської області.

Вказуючи на те, що через відсутність правовстановлюючого документу на ім'я померлого на житловий будинок та відсутність відомостей про землю у Держгеокадастрі, позбавлена можливості нотаріально оформити свої спадкові права на дану спадщину, позивач звернулась до суду з позовом про визнання права власності на спадкове майно.

В підготовче засідання позивач не з'явилася, однак на адресу суду подала заяву про підтримання позовних вимог та просила суд розгляд справи по суті провести у її відсутність в підготовчому засіданні з огляду на визнання відповідачем позову.

Представник відповідача Байрацької сільської ради Диканського району Полтавської області / далі - Байрацька сільська рада/ в підготовче засідання не з'явився, в вказаним органом надіслано на адресу суду відзив на позов, згідно якого відповідач визнав позов в повному обсязі та просить розглянути справу без участі його представника.

Представник третьої особи - Полтавської районної державної нотаріальної контори /далі - держнотконтора/ - в підготовче засідання не з'явився. Однак, вказана третя особа була належним чином повідомлена про місце, дату та час розгляду справи, будь-яких пояснень щодо позову, або відзиву на позов не подала, у зв"язку з чим справа була розглянута у його відсутність.

Третя особа ОСОБА_3 в підготовче засідання не з'явилась, однак до суду надала свої письмові пояснення у яких вказала про відсутність заперечень щодо задоволення позову , а також просила розгляд справи провести у її відсутність.

Враховуючи те, що позивач позов підтримала, відповідачем було подано відзив на позов, у якому він зазначив про визнання позову, таке визнання позову не суперечить закону та не порушує права та свободи, інтереси інших осіб, третьою особою держнотконторою жодних пояснень щодо позову у встановлений судом строк не подано, а третя особа надала свої письмові пояснення щодо відсутності заперечень про задоволення позову, судом розгляд справи по суті було проведено в підготовчому засіданні з ухваленням рішення, що прямо передбачено ч. 3 ст. 200 ЦПК України.

Дослідивши документи справи та оцінивши їх у сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

ІНФОРМАЦІЯ_4 року в с. Байрак Диканського району Полтавської області померла ОСОБА_5, що підтверджується відповідним свідоцтвом про смерть.

За життя нині померлій ОСОБА_5, на підставі Державного акта на право приватної власності на землю серії НОМЕР_2, виданого 02 березня 1998 року Байрацькою сільською радою народних депутатів, належала земельна ділянка загальною площею 0,85 (0,15га, 0,18 га, 0,25 га, 0,27 га) га для обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд та ведення особистого підсобного господарства, що розташована в с. Одарюківка та с. Байрак Диканського району Полтавської області.

Вказаний Державний акт був зареєстрований в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю.

Належність вказаної земельної ділянки нині померлій ОСОБА_5 також підтверджується довідкою про нормативну грошову оцінку та Витягами з технічної документації, які видані Відділом у Диканському районі Головного Управління Держгеокадастру у Полтавській області.

Однак, з матеріалів справи вбачається, що відомості про вказану спадкову землю в Державному земельному кадастрі відсутні.

Положенням ст. 125 ЗК України визначено, що право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування виникають з моменту реєстрації цих прав. Однак зміст ст. 125 ЗК України та порядок реєстрації земельних ділянок був змінений у 2009 році, а Закон України "Про Державний земельний кадастр" почав діяти з 01.01.2013 року, тобто після одержання ОСОБА_5 у власність земельної ділянки та видачі Державного акта, який у визначеному на той час порядку був зареєстрований у Книзі записів державних актів на право власності на землю за НОМЕР_3 Сама по собі відсутність реєстрації цієї землі у Держгеокадастрі не позбавляла нині померлу ОСОБА_5 права власності на це майно.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що вказана вище земельна ділянка належала померлій ОСОБА_5 на законних підставах, і є спадковим майном, хоча за життя нею в Держгеокадастрі зареєстрованою не була.

Окрім вказаної спірної земельної ділянки, за життя нині померла ОСОБА_5, на підставі свідоцтва про право на спадщину володіла житловим будинком, розташованим по АДРЕСА_1 Полтавської області, який згідно технічного паспорта на садибний будинок, виданого 26.09.2018 року приватним підприємством Полтавським бюро технічної інвентаризації "Інвентаризатор", в цілому складається з житлового будинку позначеного літерою А-1, літньої кухні - літ. Б, гаражу - літ. В, сараю - літ.Г, погреба - літ. г, вбиральні - літ. Д.

Як вбачається з копії заповіту посвідченого 11 листопада 2004 року секретарем Байрацької сільської ради, що на випадок своєї смерті, нині померла ОСОБА_5 заповіла все своє майно своєму в рівних частинах ОСОБА_3 - третій особі по справі та ОСОБА_6, який помер ІНФОРМАЦІЯ_5 року в с. Байрак Диканського району полтавської області, що підтверджується належно завіреною копією свідоцтва про смерть останнього.

з Довідки Диканської державної нотаріальної контори вбачається, що після смерті ОСОБА_5, на підставі заяви спадкоємця за заповітом, нині померлого ОСОБА_4, була заведена спадкова справа. Окрім вказаної заяви ОСОБА_4, в даній спадковій справі є заява про відмову в прийнятті спадщини від ОСОБА_3 - третьої особи по справі.

Однак, нині померлий ОСОБА_4 за життя не встиг отримати свідоцтва про право на спадщину за заповітом на вказане вище будинковолодіння та земельну ділянку, однак користувався та розпоряджався ними як власник.

В той же час, відповідно до положень ст.ст. 316, 317, 319 ЦК України, правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб. Власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном. Власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.

Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).

Враховуючи те, що право власності на спірну земельну ділянку та домоволодіння набуто нині померлим ОСОБА_4 на законних підставах шляхом спадкування за заповітом після померлої ОСОБА_5, тому суд приходить до висновку, що вказане майно належало йому на законних підставах, хоча він і не встиг оформити своє право власності на нього у встановленому законом порядку, а тому є спадковим майном.

На випадок своєї смерті ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_5 року склав заповіт, який посвідчений секретарем Байрацької сільської ради Диканського району полтавської області. З вказаного заповіту вбачається, що нині померлий ОСОБА_4 все своє майно заповів ОСОБА_1 - позивачу по справі.

З постанови про відмову у вчиненні нотаріальної дії виданої 20.09.2018 року, Полтавською районною державною нотаріальною конторою, вбачається, що після смерті ОСОБА_4 на підставі заяви позивача було заведено спадкову справ. Інші особи з заявами про прийняття спадщини до нотаріальної контори не зверталися. Однак, позивачеві було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на вказане вище спадкове майно, через відсутність відомостей про землю у Держгеокадастрі, а також відсутність правовстановлюючого документа на ім'я померлого на будинковолодіння.

Враховуючи, що спірна земельна ділянка та будинковолодіння належали померлому ОСОБА_4 на законних підставах, позивач у встановленому законом порядку, як спадкоємець за заповітом, прийняла спадщину після його смерті, суд приходить до висновку про наявність підстав для задоволення позову та визнання за позивачем права власності на вказане спадкове майно.

На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 316, 373, 392, 1216-1218, 1220, 1221, 1223, 1225, 1258, 1233, 1268, 1270 ЦК України, ст. 79-1 ч.ч. 9, 10 ЗК України, ст. ст. 10, 12, 17, 81, 89, 200 ч. 3, 206 ч. 4, 263-265, 273, 354, 355 ЦПК України, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1, проживаючої АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, до Байрацької сільської ради Диканського району Полтавської області, розташованої вс. Байрак Диканського району Полтавської області, Код ЄДРПОУ 21049039, треті особи, які не заявляють самостійних позовних вимог Полтавська районна державна нотаріальна контора, яка знаходиться по пров. стешенка, 6 в м. Полтава, Код ЄДРПОУ 02900179, ОСОБА_3, яка проживає АДРЕСА_3 про визнання права власності на спадкове майно, задоволити.

Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, в порядку спадкування за заповітом, право власності на земельну ділянку загальною площею 0,85 га (0,15 га, 0,18 га, 0,25 га, 0,27 га) для обслуговування житлового будинку господарських будівель і споруд та ведення особистого підсобного господарства, що знаходиться на території с. Байрак, с. Одарюківка Диканського району Полтавської області та належала померлому ІНФОРМАЦІЯ_5 року ОСОБА_4, як спадкоємцю за заповітом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_4 року ОСОБА_5, яка їй належала на підставі Державного акта на право приватної власності на землю серії НОМЕР_2, виданого 02 березня 1998 року Байрацькою сільською радою народних депутатів Диканського району Полтавської області і зареєстрованого у Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за НОМЕР_3

Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, в порядку спадкування за заповітом, право власності на житловий будинок, розташований по АДРЕСА_1 Полтавської області та складається з житлового будинку позначеного літерою А-1, літньої кухні - літ. Б, гаражу - літ. В, сараю - літ.Г, погреба - літ. г, вбиральні - літ. Д., який належав померлому ІНФОРМАЦІЯ_5 року ОСОБА_4, як спадкоємцю за заповітом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_4 року ОСОБА_5.

Рішення набирає законної сили через 30 днів з дня його проголошення, якщо на нього не буде подана апеляційна скарга учасниками справи.

Рішення може бути оскаржене протягом 30 днів з дня його проголошення шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Полтавського апеляційного суду.

Головуючий:

СудДиканський районний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення16.11.2018
Оприлюднено20.11.2018
Номер документу77932623
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —529/1017/18

Рішення від 16.11.2018

Цивільне

Диканський районний суд Полтавської області

Гвоздик А. Є.

Ухвала від 29.10.2018

Цивільне

Диканський районний суд Полтавської області

Гвоздик А. Є.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні