Рішення
від 20.11.2018 по справі 395/1436/18
НОВОМИРГОРОДСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КІРОВОГРАДСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 395/1436/18 Провадження № 2/395/476/2018

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 листопада 2018 року м. Новомиргород

Новомиргородський районний суд Кіровоградської області в складі:

головуючого судді - Забуранного Р.А.,

при секретареві - Лисенку В.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Новомиргороді цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Оситнязької сільської ради Новомиргородського району Кіровоградської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Новомиргородська районна державна адміністрація, про визнання права на земельну частку (пай) у порядку спадкування за законом,-

ВСТАНОВИВ:

До суду із позовом звернулася ОСОБА_1 до Оситнязької сільської ради Новомиргородського району Кіровоградської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Новомиргородська районна державна адміністрація, про визнання права на земельну частку (пай) у порядку спадкування за законом, вказавши, що 01 січня 1996 року помер її батько ОСОБА_2.

Після його смерті відкрилася спадщина, яка складається з права на земельну частку (пай) розміром 4,68 умовних кадастрових гектарів, із земель колективної власності по колишньому КСП «Оситняжка » на території Оситнязької сільської ради Новомиргородського району Кіровоградської області , тобто ОСОБА_1 фактично прийняла спадщину після смерті свого батька, але своїх спадкових прав так і не оформила.

За життя ОСОБА_2 заповіту не склав.

Після смерті батька позивач у встановлений законом термін звернулася до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини, але постановою приватного нотаріуса Новомиргородського районного нотаріального округу ОСОБА_3 від 31 жовтня 2018 року №185/02-31 позивачу було відмовлено у видачі Свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку (пай), що розташована на території Оситнязької сільської ради Новомиргородського району Кіровоградської області через те, що у спадкоємця відсутній правовстановлюючий документ на майно, необхідний для вчинення нотаріальної дії.

Просить суд визнати за нею право на земельну частку (пай) розміром 4,68 умовних кадастрових гектарів у землях колективної власності по колишньому КСП Оситняжка Оситнязької сільської ради Новомиргородського району Кіровоградської області в порядку спадкування після смерті ОСОБА_2, який помер 01 січня 1996 року .

Представник позивача оповіщений в установленому законом порядку про час та місце розгляду справи в судове засідання не з'явився, направив до суду заяву про розгляд справи за його відсутності та просив суд задовольнити позов.

Представник відповідача - Оситнязької сільської ради Новомиргородського району Кіровоградської області в судове засідання не з'явився, про місце та час розгляду у справі був повідомлений у встановленому законом порядку. Представник сільської ради направив до суду заяву, в якій просив суд розглянути справу без його участі та не заперечує проти задоволення позову.

Представник третьої особи - Новомиргородської районної державної адміністрації в судове засідання не з'явився, про місце та час розгляду у справі був повідомлений у встановленому законом порядку, направив до суду заяву, в якій просить суд розглянути справу без його участі та не заперечує проти задоволення позову.

За таких обставин, суд вважає за можливе слухати справу за відсутності сторін за наявними у справі доказами.

Вивчивши письмові матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню за такими підставами.

В судовому засіданні беззаперечно встановлено, що 01 січня 1996 помер ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії I-ОЛ №269018, актовий запис № 1 від 01 січня 1996, вчинене Оситнязькою сільською радою Новомиргородського району Кіровоградської області.

Після його смерті відкрилася спадщина, яка складається з права на земельну частку (пай) розміром 4,68 умовних кадастрових гектарів, із земель колективної власності по колишньому КСП «Оситняжка » на території Оситнязької сільської ради Новомиргородського району Кіровоградської області.

За життя ОСОБА_2 заповіту не складав.

Факт родинного зв'язку між померлим ОСОБА_2 та позивачем (донькою)підтверджується свідоцтвом пронародження позивача серії ЯР №833185, актовий запис №61, що видане 27 серпня 1948 року , копією свідоцтва про одруження щодо підтвердження дошлюбного прізвищасерії І-АБ № 230283 від 20 жовтня 1970 року, актовий запис № 19.

Відповідно до довідки, виданої виконавчим комітетом Оситнязької сільської ради Новомиргородського району Кіровоградської області №538 від 31.10.2018 р. померлий 01 січня 1996 року ОСОБА_2 з дня народження і по дату смерті дійсно проживав у власному будинку по провул. Різдвяний, 5 в селі Оситняжка Новомиргородського району Кіровоградської області, разом з ним проживала його донька, ОСОБА_1. Дочка після смерті батька проживала за вказаною адресою більше шести місяців, після чого продала його житловий будинок та розпорядилася майном покійного батька.

Позивач, перебуваючи в Новомиргородському відділі Держгеокадастру, довідалась, що згідно списку-додатку членів КСП «Оситняжка» , розташованого на території Оситнязької сільської ради Новомиргородського району Кіровоградської області до Державного акта на право колективної власності на землю серії КР №000013 від 20.03.1995 року, її нині покійний батько ОСОБА_2, внесений до зазначеного списку за №382, що підтверджується листом № 570/118-18 від 31.10.2018 року Відділу в Новомиргородському районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області та копією списку членів КСП Оситняжка Новомиргородського району, затверджено протоколом № 2 від 04 грудня 1995 року.

Таким чином, після смерті ОСОБА_2 спадщину прийняла донька, ОСОБА_1, тобто позивачка є такою, що фактично вступила в управління та володіння спадковим майном, але не оформила спадщину шляхом отримання свідоцтва про право на спадщину за законом, інших спадкоємців немає, що підтверджується наявністю на руках ощадної книжки Державного ощадного банку України на ім'я ОСОБА_2 .

Отже, ОСОБА_2, який помер 01 січня 1996 року, являвся батьком позивача ОСОБА_1 та позивач є спадкоємцем по закону після смерті свого батька.

В судовому засіданні встановлено, що інших спадкоємців після смерті ОСОБА_2 немає.

Перебуваючи у Відділі Держгеокадастру у 2018 році позивачка дізналася про те, що її покійний батько має право на землю. Маючи наміри підтвердити чи спростувати цю інформацію щодо права на землю її батька, позивачка 26 жовтня 2018 року звернулася з заявою до відділу Держгеокадастру у Новомиргородському районі. Отримавши 31 жовтня 2018 року відповідь на її заяву за №570/118-18 позивачка дізналася про те, що її батько, ОСОБА_2 відповідно до списку-додатку громадян-членів колективного сільськогосподарського підприємства «Оситняжка » до державного акта на право колективної власності серії КР №000013 від 20.03.1995р. внесений за №382. Сертифікат на право на земельну частку (пай) на ім'я ОСОБА_2 не виготовлявся та не видавався. Середня площа по колишньому КСП «Оситняжка » на території Оситнязької сільської ради Новомиргородського району Кіровоградської області становить 4,68 умовних кадастрових гектарів, середня вартість відповідно до індексації станом на 01.01.2016 р. становить 129 872,00 гривень.

Згідно із Указом Президента України від 08.08.95 р. №270 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільгосппідприємствам і організаціям , Законом України Про колективне сільгосппідприємство - право на земельну ділянку (пай) мають члениколективних сільгоспідприємств,кооперативів, акціонерних товариств, у тому числі пенсіонери, які раніше працювали у ньому та залишились його членами.

Відповідно до постанови Пленуму Верховного Суду № 7 від 30.08.2008 року Про судову практику у справах про спадкування при вирішенні спору про спадкування права на земельну частку (пай) основним документом, що посвідчує таке право, є сертифікат про право на земельну частку (пай).

Відповідно до ухвали Верховного Суду України від 25.04.2002 року, член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами Цивільного кодексу України, в тому числі й у випадку, коли з різних причин він не зміг отримати сертифікат на право на земельний пай.

Таким чином, покійний ОСОБА_2 за час життя мав право на отримання земельної частки (паю), оскільки він був включений до списку-додатку громадян-членів колективного сільськогосподарського підприємства «Оситжняка » до державного акта на право колективної власності серії КР №000013 від 20.03.1995 р. за №382.

Після смерті батька відкрилася спадщина та позивач у встановлений законом термін звернулася до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини, але постановою приватного нотаріуса Новомиргородського районного нотаріального округу ОСОБА_3 від 31 жовтня 2018 року № 185/02-31 позивачу відмовлено у видачі Свідоцтва про право на спадщину на земельну частку (пай) в колективній власності КСП Оситняжка Новомиргородського району Кіровоградської області через те, що у спадкоємця відсутній правовстановлюючий документ на майно, необхідний для вчинення нотаріальної дії.

В судовому засіданні беззаперечно встановлено, що позивач являється єдиним спадкоємцем після смерті ОСОБА_2 за законом, а тому в порядку ст. ст. 526-527, 529, 548-549 ЦК УРСР, який діяв на час виникнення правовідносин, суд прийшов до безсумнівного висновку, що позовна заява підлягає задоволенню та вважає за необхідне визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, право на земельну частку (пай), розміром 4,68 умовних кадастрових гектарів, із земель колективної власності по колишньому КСП «Оситняжка » на території Оситнязької сільської ради Новомиргородського району Кіровоградської області, яка залишилася після смерті її батька ОСОБА_2 .

З урахуванням вищевикладеного, керуючись ст. ст. 200 ч. 3, 259, 263, 265 ЦПК України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Оситнязької сільської ради Новомиргородського району Кіровоградської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Новомиргородська районна державна адміністрація, про визнання права на земельну частку (пай) у порядку спадкування за законом - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1, у порядку спадкування першої черги за законом після смерті батька, ОСОБА_2, який помер 01 січня 1996 року в селі Оситняжка Новомиргородського району Кіровоградської області у віці 96 років, право на земельну частку (пай), розміром 4,68 умовних кадастрових гектарів, вартістю 129 872,00 гривень із земель колективної власності по колишньому КСП «Оситняжка » на території Оситнязької сільської ради Новомиргородського району Кіровоградської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя: Р. А. Забуранний

копія

Справа № 395/1436/18 Провадження № 2/395/476/2018

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

20 листопада 2018 року м. Новомиргород

Новомиргородський районний суд Кіровоградської області в складі:

головуючого судді - Забуранного Р.А.,

при секретареві - Лисенку В.С.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Новомиргороді цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Оситнязької сільської ради Новомиргородського району Кіровоградської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Новомиргородська районна державна адміністрація, про визнання права на земельну частку (пай) у порядку спадкування за законом,-

ВСТАНОВИВ:

До суду із позовом звернулася ОСОБА_1 до Оситнязької сільської ради Новомиргородського району Кіровоградської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Новомиргородська районна державна адміністрація, про визнання права на земельну частку (пай) у порядку спадкування за законом, вказавши, що 01 січня 1996 року помер її батько ОСОБА_2.

Після його смерті відкрилася спадщина, яка складається з права на земельну частку (пай) розміром 4,68 умовних кадастрових гектарів, із земель колективної власності по колишньому КСП «Оситняжка » на території Оситнязької сільської ради Новомиргородського району Кіровоградської області , тобто ОСОБА_1 фактично прийняла спадщину після смерті свого батька, але своїх спадкових прав так і не оформила.

За життя ОСОБА_2 заповіту не склав.

Після смерті батька позивач у встановлений законом термін звернулася до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини, але постановою приватного нотаріуса Новомиргородського районного нотаріального округу ОСОБА_3 від 31 жовтня 2018 року №185/02-31 позивачу було відмовлено у видачі Свідоцтва про право на спадщину за законом на земельну ділянку (пай), що розташована на території Оситнязької сільської ради Новомиргородського району Кіровоградської області через те, що у спадкоємця відсутній правовстановлюючий документ на майно, необхідний для вчинення нотаріальної дії.

Просить суд визнати за нею право на земельну частку (пай) розміром 4,68 умовних кадастрових гектарів у землях колективної власності по колишньому КСП Оситняжка Оситнязької сільської ради Новомиргородського району Кіровоградської області в порядку спадкування після смерті ОСОБА_2, який помер 01 січня 1996 року .

Представник позивача оповіщений в установленому законом порядку про час та місце розгляду справи в судове засідання не з'явився, направив до суду заяву про розгляд справи за його відсутності та просив суд задовольнити позов.

Представник відповідача - Оситнязької сільської ради Новомиргородського району Кіровоградської області в судове засідання не з'явився, про місце та час розгляду у справі був повідомлений у встановленому законом порядку. Представник сільської ради направив до суду заяву, в якій просив суд розглянути справу без його участі та не заперечує проти задоволення позову.

Представник третьої особи - Новомиргородської районної державної адміністрації в судове засідання не з'явився, про місце та час розгляду у справі був повідомлений у встановленому законом порядку, направив до суду заяву, в якій просить суд розглянути справу без його участі та не заперечує проти задоволення позову.

За таких обставин, суд вважає за можливе слухати справу за відсутності сторін за наявними у справі доказами.

Вивчивши письмові матеріали справи, суд прийшов до висновку, що позов підлягає задоволенню за такими підставами.

В судовому засіданні беззаперечно встановлено, що 01 січня 1996 помер ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії I-ОЛ №269018, актовий запис № 1 від 01 січня 1996, вчинене Оситнязькою сільською радою Новомиргородського району Кіровоградської області.

Після його смерті відкрилася спадщина, яка складається з права на земельну частку (пай) розміром 4,68 умовних кадастрових гектарів, із земель колективної власності по колишньому КСП «Оситняжка » на території Оситнязької сільської ради Новомиргородського району Кіровоградської області.

За життя ОСОБА_2 заповіту не складав.

Факт родинного зв'язку між померлим ОСОБА_2 та позивачем (донькою)підтверджується свідоцтвом пронародження позивача серії ЯР №833185, актовий запис №61, що видане 27 серпня 1948 року , копією свідоцтва про одруження щодо підтвердження дошлюбного прізвищасерії І-АБ № 230283 від 20 жовтня 1970 року, актовий запис № 19.

Відповідно до довідки, виданої виконавчим комітетом Оситнязької сільської ради Новомиргородського району Кіровоградської області №538 від 31.10.2018 р. померлий 01 січня 1996 року ОСОБА_2 з дня народження і по дату смерті дійсно проживав у власному будинку по провул. Різдвяний, 5 в селі Оситняжка Новомиргородського району Кіровоградської області, разом з ним проживала його донька, ОСОБА_1. Дочка після смерті батька проживала за вказаною адресою більше шести місяців, після чого продала його житловий будинок та розпорядилася майном покійного батька.

Позивач, перебуваючи в Новомиргородському відділі Держгеокадастру, довідалась, що згідно списку-додатку членів КСП «Оситняжка» , розташованого на території Оситнязької сільської ради Новомиргородського району Кіровоградської області до Державного акта на право колективної власності на землю серії КР №000013 від 20.03.1995 року, її нині покійний батько ОСОБА_2, внесений до зазначеного списку за №382, що підтверджується листом № 570/118-18 від 31.10.2018 року Відділу в Новомиргородському районі Головного управління Держгеокадастру у Кіровоградській області та копією списку членів КСП Оситняжка Новомиргородського району, затверджено протоколом № 2 від 04 грудня 1995 року.

Таким чином, після смерті ОСОБА_2 спадщину прийняла донька, ОСОБА_1, тобто позивачка є такою, що фактично вступила в управління та володіння спадковим майном, але не оформила спадщину шляхом отримання свідоцтва про право на спадщину за законом, інших спадкоємців немає, що підтверджується наявністю на руках ощадної книжки Державного ощадного банку України на ім'я ОСОБА_2 .

Отже, ОСОБА_2, який помер 01 січня 1996 року, являвся батьком позивача ОСОБА_1 та позивач є спадкоємцем по закону після смерті свого батька.

В судовому засіданні встановлено, що інших спадкоємців після смерті ОСОБА_2 немає.

Перебуваючи у Відділі Держгеокадастру у 2018 році позивачка дізналася про те, що її покійний батько має право на землю. Маючи наміри підтвердити чи спростувати цю інформацію щодо права на землю її батька, позивачка 26 жовтня 2018 року звернулася з заявою до відділу Держгеокадастру у Новомиргородському районі. Отримавши 31 жовтня 2018 року відповідь на її заяву за №570/118-18 позивачка дізналася про те, що її батько, ОСОБА_2 відповідно до списку-додатку громадян-членів колективного сільськогосподарського підприємства «Оситняжка » до державного акта на право колективної власності серії КР №000013 від 20.03.1995р. внесений за №382. Сертифікат на право на земельну частку (пай) на ім'я ОСОБА_2 не виготовлявся та не видавався. Середня площа по колишньому КСП «Оситняжка » на території Оситнязької сільської ради Новомиргородського району Кіровоградської області становить 4,68 умовних кадастрових гектарів, середня вартість відповідно до індексації станом на 01.01.2016 р. становить 129 872,00 гривень.

Згідно із Указом Президента України від 08.08.95 р. №270 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільгосппідприємствам і організаціям , Законом України Про колективне сільгосппідприємство - право на земельну ділянку (пай) мають члениколективних сільгоспідприємств,кооперативів, акціонерних товариств, у тому числі пенсіонери, які раніше працювали у ньому та залишились його членами.

Відповідно до постанови Пленуму Верховного Суду № 7 від 30.08.2008 року Про судову практику у справах про спадкування при вирішенні спору про спадкування права на земельну частку (пай) основним документом, що посвідчує таке право, є сертифікат про право на земельну частку (пай).

Відповідно до ухвали Верховного Суду України від 25.04.2002 року, член колективного сільськогосподарського підприємства, включений до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акта, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами Цивільного кодексу України, в тому числі й у випадку, коли з різних причин він не зміг отримати сертифікат на право на земельний пай.

Таким чином, покійний ОСОБА_2 за час життя мав право на отримання земельної частки (паю), оскільки він був включений до списку-додатку громадян-членів колективного сільськогосподарського підприємства «Оситжняка » до державного акта на право колективної власності серії КР №000013 від 20.03.1995 р. за №382.

Після смерті батька відкрилася спадщина та позивач у встановлений законом термін звернулася до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини, але постановою приватного нотаріуса Новомиргородського районного нотаріального округу ОСОБА_3 від 31 жовтня 2018 року № 185/02-31 позивачу відмовлено у видачі Свідоцтва про право на спадщину на земельну частку (пай) в колективній власності КСП Оситняжка Новомиргородського району Кіровоградської області через те, що у спадкоємця відсутній правовстановлюючий документ на майно, необхідний для вчинення нотаріальної дії.

В судовому засіданні беззаперечно встановлено, що позивач являється єдиним спадкоємцем після смерті ОСОБА_2 за законом, а тому в порядку ст. ст. 526-527, 529, 548-549 ЦК УРСР, який діяв на час виникнення правовідносин, суд прийшов до безсумнівного висновку, що позовна заява підлягає задоволенню та вважає за необхідне визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, право на земельну частку (пай), розміром 4,68 умовних кадастрових гектарів, із земель колективної власності по колишньому КСП «Оситняжка » на території Оситнязької сільської ради Новомиргородського району Кіровоградської області, яка залишилася після смерті її батька ОСОБА_2 .

З урахуванням вищевикладеного, керуючись ст. ст. 200 ч. 3, 259, 263, 265 ЦПК України, суд,-

ВИРІШИВ:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Оситнязької сільської ради Новомиргородського району Кіровоградської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Новомиргородська районна державна адміністрація, про визнання права на земельну частку (пай) у порядку спадкування за законом - задовольнити.

Визнати за ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1, у порядку спадкування першої черги за законом після смерті батька, ОСОБА_2, який помер 01 січня 1996 року в селі Оситняжка Новомиргородського району Кіровоградської області у віці 96 років, право на земельну частку (пай), розміром 4,68 умовних кадастрових гектарів, вартістю 129 872,00 гривень із земель колективної власності по колишньому КСП «Оситняжка » на території Оситнязької сільської ради Новомиргородського району Кіровоградської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після розгляду справи апеляційним судом.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Особи, які брали участь у справі, але не були присутні у судовому засіданні під час проголошення судового рішення, можуть подати апеляційну скаргу протягом тридцяти днів з дня отримання копії цього рішення.

Суддя підпис

з оригіналом згідно

Суддя: Р. А. Забуранний

СудНовомиргородський районний суд Кіровоградської області
Дата ухвалення рішення20.11.2018
Оприлюднено22.11.2018
Номер документу78001558
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —395/1436/18

Рішення від 20.11.2018

Цивільне

Новомиргородський районний суд Кіровоградської області

Забуранний Р. А.

Ухвала від 05.11.2018

Цивільне

Новомиргородський районний суд Кіровоградської області

Забуранний Р. А.

Ухвала від 19.10.2018

Цивільне

Новомиргородський районний суд Кіровоградської області

Забуранний Р. А.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні