Рішення
від 21.11.2018 по справі 349/1617/18
РОГАТИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ІВАНО-ФРАНКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 349/1617/18

Провадження № 2/349/610/18

Р І Ш Е Н Н Я

іменем України

21 листопада 2018 року м. Рогатин

Рогатинський районний суд Івано-Франківської області

в складі головуючого судді Лошак О.О.

з участю секретаря судового засідання Мартиновської І.П.

розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Данильченської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області про визначення додаткового строку для подання в нотаріальну контору заяви про прийняття спадщини, -

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 звернувся в суд із позовом до Уїздівської сільської ради про визначення йому додаткового строку для подання в нотаріальну контору заяви про прийняття спадщини за законом після смерті брата ОСОБА_2, який помер 27 січня 2010 року.

Ухвалою суду від 06 листопада 2018 року проведено заміну первісного відповідача - Уїздівську сільську раду на належного відповідача - Данильченську сільську раду.

В обгрунтування позову зазначено, що 27 січня 2010 року в м.Рогатині Рогатинського району Івано-Франківської області помер брат позивача ОСОБА_2, якому на праві приватної власності належали земельні ділянки (паї) для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, для ведення особистого селянського господарства, які розташовані на території Данильченської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області. Він є єдиним спадкоємцем на майно брата, інших спадкоємців, які б претендували на спадкове майно немає. В даний час позивач бажає оформити право власності на спадкове майно, однак не може цього зробити через те, що він пропустив строк, визначений для подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини. Причиною пропуску стало те, що він на час смерті брата перебував на роботі у Російській Федерації звідки повернувся в 2011 році. Просить вважати причини пропуску строку прийняття спадщини поважними та визначити йому додатковий строк для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини.

У судове засідання позивач не прибув, направив на адресу суду письмове клопотання про слухання справи у його відсутності. Позовні вимоги підтримала повністю, просила позов задовольнити.

Представник відповідача - Данильченської сільської ради у судове засідання не прибув, направив на адресу суду письмове клопотання про слухання справи без його участі. Позовні вимоги визнає повністю та не заперечував щодо задоволення позову.

За ст.43 ЦПК України участь у судових засіданнях є правом, а не обов'язком сторін по справі.

Суд, дослідивши та перевіривши всі докази в їх сукупності, встановив такі факти та відповідні їм правовідносини.

ОСОБА_2 помер 27 січня 2010 року в м.Рогатині Рогатинського району Івано-Франківської області, що підтверджується свідоцтвом про смерть серія І-НМ № 105444, виданим 29 січня 2010 року виконавчим комітетом Уїздівської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області.

Згідно довідки виконавчого комітету Уїздівської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області №150 від 18 вересня 2018 року на день смерті ОСОБА_2 проживав один в ІНФОРМАЦІЯ_1. Заповіт від імені ОСОБА_2 в Уїздівській сільській раді не реєструвався і не посвідчувався.

Факт родинних відносин між спадкоємцем та спадкодавцем документально підтверджується свідоцтвами про народження ОСОБА_1 і ОСОБА_2, серія V-УР №1315541 та серія ІV-УР №2146171, виданими відповідно 22 лютого 1971 року Калинівською сільською радою та 23 січня 1963 року Жовчівською сільською радою, відповідно до яких батьками обох зазначені ОСОБА_3 і ОСОБА_4.

Приватним нотаріусом Рогатинського районного нотаріального округу ОСОБА_5, 01 жовтня 2018 року ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_2 у зв'язку з пропуском строку для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини.

За статтею 16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.

Згідно статті 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав і обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця) до інших осіб (спадкоємців). За статтею 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.

Як вбачається зі ст. 1270 ч.1 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

Згідно ч.1 ст.1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини.

До складу спадщини входять усі права і обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті, за виключенням тих прав і обов'язків, що зазначені у статті 1219 ЦК України. Часом відкриття спадщини є день смерті особи, або день, з якого вона оголошується померлою (частина друга статті 1220 ЦК України). Спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її (частина перша статті 1268 ЦК України). Дії, які свідчать про прийняття спадщини спадкоємцем спадщини визначені у частинах 3, 4 статті 1268, статті 1269 ЦК України. Відповідно до частини третьої статті 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.

Чинне законодавство розмежовує поняття прийняття спадщини (глава 87 ЦК України "Здійснення права на спадкування") та оформлення спадщини (глава 89 ЦК України "Оформлення права на спадщину"). Відповідно до частини першої статті 1296 ЦК України спадкоємець, який прийняв спадщину, може одержати свідоцтво про право на спадщину. Разом з тим, незалежно від часу прийняття спадщини, вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини (частина п'ята статті 1268 ЦК України). Частиною першою статті 1297 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.

Судовий порядок продовження даного строку застосовується у випадках, коли інші спадкоємці, які прийняли спадщину, або хоча б один із них, заперечують проти вступу у спадщину особи, що пропустила вказаний строк, якщо спадщина перейшла до територіальної громади і немає інших спадкоємців або усі спадкоємці, крім позивача, відмовилися від спадщини. За частинами першою та третьою статті 1272 ЦК України, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 ЦК України не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини. Законодавцем не надається ніякого значення тривалості періоду, який пройшов з дня закінчення строку для прийняття спадщини, що не виключає можливості одержання своєї частки спадкоємцем, який пропустив строк для прийняття спадщини, також і після спливу значного строку. Підставами для прийняття судом рішення про визначення спадкоємцеві, який пропустив строк для прийняття спадщини, додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини, є визнання причин пропуску строку на прийняття спадщини поважними.

Відповідно до роз'яснень, даних у п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року №7 «Про судову практику у справах про спадкування» , особа, яка не прийняла спадщини в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

За наведених вище обставин, суд приходить до висновку, що причини пропуску позивачем строку для прийняття спадщини є поважними, тому позов слід задовольнити і визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подачі до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини.

Керуючись ст.ст.12,13,81,264 ЦПК України, суд,-

в и р і ш и в :

Позов ОСОБА_1 до Данильченської сільської ради Рогатинського району Івано-Франківської області про визначення додаткового строку для подання заяви в нотаріальну контору про прийняття спадщини задовольнити.

Визначити ОСОБА_1 додатковий строк - чотири місяці з часу набрання рішенням суду законної сили, для подання ним заяви в нотаріальну контору про прийняття спадщини за законом, що відкрилась внаслідок смерті ОСОБА_2, який помер 27 січня 2010 року.

Рішення може бути оскаржене до Івано-Франківського апеляційного суду через Рогатинський районний суд Івано-Франківської області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1, житель ІНФОРМАЦІЯ_3.

Відповідач: Данильченська сільська рада Рогатинського району Івано-Франківської області, місцезнаходження: с.Данильче Рогатинського району Івано-Франківської області, код ЄДРПОУ 26214589.

Повне судове рішення складено 21 листопада 2018 року.

Суддя: О.О.Лошак

СудРогатинський районний суд Івано-Франківської області
Дата ухвалення рішення21.11.2018
Оприлюднено23.11.2018
Номер документу78024056
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —349/1617/18

Рішення від 21.11.2018

Цивільне

Рогатинський районний суд Івано-Франківської області

Лошак О. О.

Ухвала від 06.11.2018

Цивільне

Рогатинський районний суд Івано-Франківської області

Лошак О. О.

Ухвала від 08.10.2018

Цивільне

Рогатинський районний суд Івано-Франківської області

Лошак О. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні