Справа № 404/147/18
Номер провадження 2/404/1411/18
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
16 жовтня 2018 року Кіровський районний суд м. Кіровограда в складі:
головуючого судді - Іванової Н.Ю.
при секретарі - Гуйван О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Кропивницькому за правилами загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління комунальної власності Міської ради міста Кропивницького, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку Промінь 2006 про визнання права власності на квартиру в порядку спадкування за законом, суд -
ВСТАНОВИВ:
В січні 2018 року ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Управління власності та приватизації комунального майна Міської ради міста Кропивницького, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку Промінь 2006 , по якому просить визнати за ним в порядку спадкування спадщини за законом, яка відкрилась після смерті ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_6 року, право власності на квартиру АДРЕСА_6
В обґрунтування позовних вимог зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_6 року помер батько позивача ОСОБА_2, після смерті якого відкрилась спадщина, до складу якої входить земельна ділянка (для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 6,133 га, що розташована: Кіровоградська область, Маловисківський район, Оникіївська сільська рада) та квартира, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_1.
18.10.2017 року ОСОБА_1 було видано свідоцтво про право на спадщину за законом на вищевказану земельну ділянку.
Дружина спадкодавця ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_5 року.
Оскільки позивач постійно проживав та був зареєстрований разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, про відмову від прийняття спадщини не заявляв, згідно ч. 3 ст. 1268 ЦК України, вважає, що прийняв спадщину.
До складу спадщини, яка відкрилась після смерті ОСОБА_2, входила також квартира, так як спадкодавець був членом житлово-будівельного кооперативу та повністю вніс за неї пайовий внесок.
В установленому законом порядку, позивач звернувся до приватного нотаріуса Кропивницького міського нотаріального округу Кіровоградської області Корчак Л.В. із заявою про видачу свідоцтва про право на спадщину. Проте нотаріусом було відмовлено, оскільки відсутній правовстановлюючий документ на квартиру.
За вказаного, змушений звернутись до суду з позовом про визнання права власності на спадкове майно.
Ухвалою судді Кіровського районного суду м. Кіровограда від 15.01.2018 року відкрито провадження по справі та призначено підготовче засідання /а.с. 21-22/.
Ухвалою Кіровського районного суду м. Кіровограда від 30.05.2018 року закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті /а.с. 75-76/.
В судове засідання позивач не з'явився, повідомлений судом про час та місце розгляду справи належним чином, надав до суду заяву, якою просив провести розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав у повному обсязі.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, надав до суду заяву, якою просив розглянути справу без його участі.
Представник третьої особи в судове засідання не з'явився, повідомлявся про час та місце розгляду справи належним чином, причини неявки суду невідомі.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку щодо задоволення позовних вимог у повному обсязі, виходячи з наступного.
Судом встановлено, що батьками ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 є: ОСОБА_2 та ОСОБА_3, що підтверджується копією свідоцтва про народження серії НОМЕР_2 від 01.04.1983 року /а.с. 5/.
Згідно ордеру виконавчого комітету Кіровоградської міської ради №155 від 01.08.1978 року, ОСОБА_2, сім'я якого складалась з дружини ОСОБА_3 та сина ОСОБА_5, було надано право зайняття 2 кімнат загальною житловою площею 27,25 кв.м. в квартирі АДРЕСА_2 /а.с. 9/.
ІНФОРМАЦІЯ_5 року померла мати позивача ОСОБА_3, про що свідчить копія свідоцтва про смерть серії НОМЕР_3 виданого Міським відділом по державній реєстрації смертей реєстраційної служби Кіровоградського міського управління юстиції 13.10.2015 року /а.с. 6/.
ІНФОРМАЦІЯ_6 року помер батько позивача ОСОБА_2, про що свідчить копія свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4, виданого Кропивницьким міським відділом державної реєстрації смерті Головного територіального управління юстиції у Кіровоградській області 15.04.2017 року /а.с. 5 на звороті/.
Згідно довідки Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку Промінь 2006 №108 від 11.12.2017 року, ОСОБА_1, який мешкає: АДРЕСА_3, в кооперативному будинку має квартиру загальною площею 46,9 кв.м. На день видачі довідки заборгованості по позиці державі немає, останній пайовий внесок зроблено батьком ОСОБА_2 у серпні 1992 року в сумі сорок п'ять карбованців 71 коп. /а.с. 11/.
Відповідно до довідки Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку Промінь 2006 №91 від 30.10.2017 року, ОСОБА_1 зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_6. Також зазначено, що попередня адреса розташування будинку була: АДРЕСА_2, згідно з рішенням Кіровоградського міськвиконкому адресу було змінено на АДРЕСА_3, а на теперішній час на вулицю АДРЕСА_1 /а.с. 10/.
Згідно довідки Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку Промінь 2006 №88/2 від 25.10.2018 року, позивач зареєстрований та проживає за адресою: АДРЕСА_3 з моменту народження 04.02.1983 року по теперішній час /а.с. 11 на звороті/.
Відповідно до довідки Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку Промінь 2006 №104 від 11.12.2017 року, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_4, на момент смерті ІНФОРМАЦІЯ_6 року, проживав разом з сином ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрованих осіб більше немає /а.с. 11 на звороті/.
05.09.2017 року позивач звернувся до приватного нотаріуса Кропивницького міського нотаріального округу Кіровоградської області Корчак Л.В. із заявою про прийняття спадщини /а.с. 54/.
18.10.2017 року приватним нотаріусом Кропивницького міського нотаріального округу Кіровоградської області Корчак Л.В. було видано ОСОБА_1 свідоцтво про право на спадщину за законом після смерті ОСОБА_2, 1952 року народження, на земельну ділянку для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, площею 6,9133 гектарів, що розташована: Кіровоградська область, Маловисківський район, Оникіївська сільська рада /а.с. 6 на звороті/.
Постановою приватного нотаріуса Кропивницького міського нотаріального округу Кіровоградської області Корчак Л.В. №109/02-31 від 18.10.2017 року було відмовлено позивачу у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на квартиру, що знаходиться за адресою: АДРЕСА_4, після смерті ОСОБА_2, померлого ІНФОРМАЦІЯ_6 року, оскільки відсутній правовстановлюючий документ на квартиру /а.с. 12/.
Згідно довідки ОКП Кіровоградське обласне об'єднане бюро технічної інвентаризації №40063 від 14.09.2017 року, реєстрація права власності на квартиру АДРЕСА_3 не проводилась. За даними Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, право власності на кватиру (ні на її частку) не зареєстровано /а.с. 71/.
Також в матеріалах справи міститься заява ОСОБА_5 від 18.01.2018 року, згідно якої останній спадщину після смерті батька ОСОБА_2, померлого ІНФОРМАЦІЯ_6 року, не приймав та на неї не претендує. Справжність підпису ОСОБА_5 посвідчено приватним нотаріусом Харківського міського нотаріального округу Харківської області ОСОБА_8
Відповідно до п. 5-1 Постанови пленуму Верховного суду України № 9 від 18.09.1987 року Про практику застосування судами законодавства про житлово-будівельні кооперативи що згідно із ст.15 Закону України "Про власність" (697-12) член ЖБК, який повністю вніс свій пайовий внесок за квартиру, надану йому в користування, набуває право власності на квартиру і вправі розпоряджатись нею на свій розсуд - продавати, заповідати, обмінювати, в тому числі на інше жиле приміщення у будинку державного або громадського житлового фонду чи іншого ЖБК, на жилий будинок (частину будинку), що належить громадянину на праві власності і вчиняти відносно неї інші угоди, що не заборонені законом. Виходячи з цього, особа, якій відчужена членом ЖБК квартира, має переважне право на вступ до цього кооперативу.
Відповідно до п.8 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування від 30.05.2008 № 7, якщо будівництво здійснювалося згідно із законом, то у разі смерті забудовника до завершення будівництва його права та обов'язки як забудовника входять до складу спадщини. У разі смерті члена житлово-будівельного, дачно-будівельного, гаражно-будівельного кооперативу, члена садівницького товариства, яким до дня смерті не були внесені повністю пайові внески, до складу спадщини входять частина внесеного паю та інші суми, які підлягають поверненню, а не квартира, дача, гараж, садовий будинок. Частка пайового внеску, що належала померлому, входить до складу спадщини на загальних підставах. Якщо спадкодавець повністю вніс пайовий внесок, то до складу спадщини включається відповідно квартира, дача, гараж, садовий будинок, інші будівлі та споруди.
Згідно ч. 2 ст. 124 Конституції України юрисдикція суду поширюється на всі правовідносини, які виникають у державі. Ст. 55 Конституції України гарантує судовий захист прав і свобод людини і громадянина. Тобто, будь-які цивільні права та інтереси, які охороняються законом, можуть заслуговувати на судовий захист.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно зі ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою.
Відповідно до ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Згідно зі ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Згідно зі ст. 1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.
Стаття 1273 ЦК України зазначає, що спадкоємець за заповітом або за законом може відмовитися від прийняття спадщини протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу. Заява про відмову від прийняття спадщини подається нотаріусу за місцем відкриття спадщини.
Суд враховуючи неможливість оформлення позивача у спадкових правах в нотаріальному порядку, що знайшло своє підтвердження у судовому засіданні, а також ст. 16 ЦК України, яка передбачає, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу і обраний позивачем спосіб захисту відповідає вимогам закону, вважає за можливе визнати право власності за позивачем в порядку спадкування за законом на квартиру АДРЕСА_6
Керуючись ст.ст. 76, 141, 258, 259, 263-265 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Управління комунальної власності Міської ради міста Кропивницького, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку Промінь 2006 про визнання права власності на квартиру в порядку спадкування за законом - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за законом, право власності на квартиру АДРЕСА_3, після смерті ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_6 року.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Відомості про учасників справи:
Позивач: ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1).
Відповідач: Управління комунальної власності Міської ради м. Кропивницького (місцезнаходження: вул. Велика Перспективна 41, м. Кропивницький, ЄДРПОУ 23226959).
Третя особа: Об'єднання співвласників багатоквартирного будинку Промінь 2006 (місцезнаходження: вул. Юрія Коваленка, 7, кв. 60, м. Кропивницький, ЄДРПОУ 34448566).
Повний текст рішення суду складено 25.10.2018 року.
Суддя Кіровського Н. Ю. Іванова
районного суду
м.Кіровограда
Суд | Кіровський районний суд м.Кіровограда |
Дата ухвалення рішення | 16.10.2018 |
Оприлюднено | 23.11.2018 |
Номер документу | 78025370 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Кіровський районний суд м.Кіровограда
Іванова Н. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні