справа №619/3507/18
провадження №2/619/1550/18
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 листопада 2018 року Дергачівський районний суд
Харківської області
в складі: головуючого - судді Якименко Л.О.
за участю: секретаря судового засідання Ломанової І.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Дергачі цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради Дергачівського району Харківської області, третя особа Головне управління Держгеокадастру у Харківській області про встановлення факту, що має юридичне значення, та про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом.
В С Т А Н О В И В:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до Дергачівського районного суду Харківської області з позовом до ОСОБА_2 сільської ради Дергачівського району Харківської області, третя особа Головне управління Держгеокадастру у Харківській області про встановлення факту, що має юридичне значення, та про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом.
В обґрунтування позову позивач ОСОБА_1 посилається на те, що згідно державного акту про право приватної власності на землю серія IV-ХР № 093340, виданого 27 квітня 2000 року на підставі рішення виконавчого комітету ОСОБА_2 сільської ради № 51 від 18.04.2000 року, ОСОБА_3 є власником земельної ділянки площею 6,55 га під № 136, яка розташована на території ОСОБА_2 сільської ради, КСП Проходянське . Землю передано для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Акт зареєстровано в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 12.
ОСОБА_3 померла 22.11.2007 року.
Позивач у справі спадщину після смерті ОСОБА_3 прийняв шляхом спільного постійного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, вів з нею спільне господарство, допомагав їй як матеріально, так і морально, купував за власні кошти їй ліки, речі першої необхідності, готував їй їжу.
Земельною ділянкою спадкодавця позивач користується з 2000 року.
Між ОСОБА_1 та ОСОБА_3 05.03.2000 року було укладено за розпискою договір боргу. Остання передала йому в оренду земельну ділянку на території ОСОБА_2 сільської ради Дергачівського району Харківської області, яку він використовує з 2000 року.
06.09.2018 приватний нотаріус Дергачівського районного нотаріального округу Харківської області ОСОБА_4 надала відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину, після смерті ОСОБА_3, померлої 22.11.2007 року, у зв'язку з тим, що не надано оригіналу правовстановлюючого документу, що підтверджує право власності на спадкове майно.
Згідно відповіді відділу Держгеокадастру у Дергачівському районі Харківської області від 06.09.2018 № 29-20-0.23.18-1097/109-18 встановлено, що відповідно до запису в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі земельна ділянка площею 6,55 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території ОСОБА_2 сільської ради Дергачівського району Харківської області, ділянка № 136, перебуває у приватній власності ОСОБА_3 на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії IV-ХР № 093340 від 27.04.2000.
Згідно звіту про експертну грошову оцінку вартості земельної ділянки № 136, наданої Приватним підприємством Перспектива-Земля вартість земельної ділянки загальною площею 6,55 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території ОСОБА_2 сільської ради Дергачівського району Харківської області КСП Проходянське становить 110699 гривень.
Позивач ОСОБА_1 важає, що має право на спадкування у четверту чергу за законом, так як проживав зі спадкодавцем однією сім'єю п'ять років до часу відкриття спадщини.
Позивач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явився, в поданій до суду заяві позов підтримав повністю, просив позов задовольнити. Розгляд справи просив проводити без фіксації технічними засобами та в його відсутність, що суд вважає за можливе.
Представник відповідача ОСОБА_2 сільської ради Дергачівського району Харківської області в судове засідання не з'явився, в поданій до суду заяві не заперечував проти задоволення позову, справу просив проводити в його відсутність,що суд вважає за можливе.
Третя особа у справі - представник Головного управління Держгеокадастру у Харківській області в судове засідання не з'явився, надав пояснення на позовну заяву, які просив суд врахувати при винесенні рішення, справу по суті просив проводити в його відсутність та без фіксації судового засідання технічними засобами, що суд вважає за можливе.
Суд, вважає можливим справу розглянути за відсутності сторін по справі.
Вивчивши матеріали справи, суд приходить висновку, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
Як передбачено ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно ч.ч. 1, 5, 6 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Судом встановлено, що згідно державного акту про право приватної власності на землю серія IV-ХР № 093340, виданого 27 квітня 2000 року на підставі рішення виконавчого комітету ОСОБА_2 сільської ради № 51 від 18.04.2000 року, ОСОБА_3 є власником земельної ділянки площею 6, 55 га під № 136, яка розташована на території ОСОБА_2 сільської ради, КСП Проходянське . Землю передано для ведення товарного сільськогосподарського виробництва. Акт зареєстровано в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 12.
ОСОБА_3 померла 22.11.2007 року, що підтверджується копією актового запису про смерть від 26 листопада 2007 року, де прізвище померлої вказане в російському написанні Желтухіна.
Позивач у справі спадщину після смерті ОСОБА_3 прийняв, шляхом спільного проживання разом зі спадкодавцем на час відкриття спадщини, що підтверджується поясненнями свідків ОСОБА_5, ОСОБА_6, ОСОБА_7 про те, що ОСОБА_1 проживав разом з ОСОБА_3 з 2000 року по 2007 рік, вів з нею спільне господарство, допомагав їй матеріально, купував продукти харчування та ліки, обробляв земельний пай, переданий на підставі розписки.
Між ОСОБА_1 та ОСОБА_3 05.03.2000 року було укладено розписку боргу, згідно з якою остання отримала під позивача за земельний сертифікат 300 грн., передавши йому в оренду земельну ділянку.
06.09.2018 приватний нотаріус Дергачівського районного нотаріального округу Харківської області ОСОБА_4 надала відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину, після смерті ОСОБА_3, померлої 22.11.2007 року, у зв'язку з тим, що не надано оригіналу правовстановлюючого документу, що підтверджують право власності на спадкове майно.
Згідно відповіді відділу Держгеокадастру у Дергачівському районі Харківської області від 06.09.2018 № 29-20-0.23.18-1097/109-18 встановлено, що відповідно до запису в Книзі записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі земельна ділянка площею 6,55 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, що розташована на території ОСОБА_2 сільської ради Дергачівського району Харківської області, ділянка № 136 , перебуває у приватній власності ОСОБА_3 на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії IV-ХР № 093340 від 27.04.2000.
Згідно звіту про експертну грошову оцінку вартості земельної ділянки під № 136, наданої Приватним підприємством Перспектива-Земля вартість земельної ділянки загальною площею 6,55 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташованої на території ОСОБА_2 сільської ради Дергачівського району Харківської області КСП Проходянське становить 110699 гривень.
Відповідно до п. 113 Інструкції про порядок вчинення нотаріальних дій нотаріусами України від 07.07.1994 року, свідоцтво про право на спадщину видається спадкоємцям, що прийняли спадщину (тим, які постійно проживали разом зі спадкодавцем, чи подавали заяву нотаріусу про прийняття спадщини).
Згідно Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 № 7 Про судову практику у справах про спадкування , спадкові відносини регулюються Цивільним кодексом України , законами України від 02 вересня 1993 року №3425-XII "Про нотаріат" , від 23 червня 2005 року №2709-IV "Про міжнародне приватне право" , іншими законами, а також прийнятими відповідно до них підзаконними нормативно-правовими актами.
Факти, які підлягають встановленню, повинні мати юридичний характер, тобто відповідно до закону викликати юридичні наслідки: виникнення, зміну або припинення особистих чи майнових прав громадян або організацій.
Згідно ч. 2 ст. 315 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути встановлені факти, від яких залежить виникнення, зміна або припинення особистих чи майнових прав фізичних осіб, якщо законом не визначено іншого порядку їх встановлення. Якщо під час розгляду справи у порядку окремого провадження виникає спір про право, який вирішується в порядку позовного провадження, суд залишає заяву без розгляду і роз'яснює заінтересованим особам, що вони мають право подати позов на загальних підставах. (ст. 294 ч. 6 ЦПК України).
Згідно Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 № 7 Про судову практику у справах про спадкування справи про спадкування розглядаються судами за правилами позовного провадження, якщо особа звертається до суду з вимогою про встановлення фактів, що мають юридичне значення, які можуть вплинути на спадкові права й обов'язки інших осіб та (або) за наявності інших спадкоємців і спору між ними.
Якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка у разі відсутності спору, розглядається за правилами окремого провадження.
Тому судом відразу розглядається справа про встановлення факту та про визнання права власності, так як встановлення вищевказаного факту пов'язане зі спором про право.
Згідно ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Згідно ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців на загальних підставах, із збереженням її цільового призначення.
Згідно ст. 1264 ЦК України у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини.
Згідно ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкоємцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом встановленого ст. 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Згідно ст. 16 ЦК України суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом у визначених законом випадках. В даному випадку застосовується захист права - визнання права.
Таким чином, аналізуючи вищевказане, беручи до уваги надані суду докази, суд приходить до висновку про задоволення позовних вимог в повному обсязі.
На підставіст.ст. 16, 1216-1218, 1220-1223, 1225, 1264, 1268, 1270 ЦК України, керуючись ст.ст. 77-81, 89 ЦПК України (в редакції 2017 року), суд, -
У Х В А Л И В:
Позов ОСОБА_1 задовольнити повністю.
Встановити факт, що має юридичне значення, а саме факт постійного проживання ОСОБА_1 з 2000 року за адресою: Харківська область Дергачівський район с. Великі Проходи вул. Радянська, 12, разом з ОСОБА_3, померлою 22.11.2007.
Визнати за ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку площею 6,55 га № 136, що розташована на території ОСОБА_2 сільської ради, КСП Проходянське з цільовим використанням: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, згідно державного акту серія IV-ХР № 093340, виданого 27.04.2000 на підставі рішення виконавчого комітету ОСОБА_2 сільської ради № 51 від 18.04.2000, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за № 12, в порядку спадкування за законом четвертої черги, після смерті ОСОБА_3, померлої 22.11.2007.
Рішення може бути оскаржене шляхом подачі апеляційної скарги до апеляційного суду Харківської області в 30-денний строк з моменту оголошення рішення, а особами, які приймають участь у справі, але не були присутні при оголошенні рішення, у той же строк з моменту отримання копії рішення.
Учасники справи:
Позивач - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, (паспорт серія ММ 163716, виданий Дергачівським РВ УМВС України в Харківській області 11.06.1999) прож. 62330 Харківська область Дергачівський район, с. Великі Проходи вул. Радянська № 12, ідентифікаційний .номер НОМЕР_1.
Відповідач - ОСОБА_2 сільська рада Дергачівського району Харківської області код ЄДРПОУ 04398873, юридична адреса: 62330, Харківська область, Дергачівський район, с. Малі Проходи вулиця Конєва № 52А.
Третя особа - Головне управління Держгеокадастру у Харківській області, юридична адреса: 61022, м. Харків, майдан Свободи,5 Держпром,1 під'їзд, 6,7 поверх, код ЄДРПОУ: 39792822
Суддя Л. О. Якименко
Суд | Дергачівський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 21.11.2018 |
Оприлюднено | 23.11.2018 |
Номер документу | 78028086 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Дергачівський районний суд Харківської області
Якименко Л. О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні