Постанова
від 14.11.2018 по справі 612/250/15-ц
ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД

ХАРКІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД


ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 листопада 2018 року

м. Харків

Справа № 612/250/15-ц

Провадження № 22-ц/818/1299/18

Харківський апеляційний суд в складі колегії суддів судової палати у цивільних справах:

головуючого - Овсяннікової А.І.

суддів - Коваленко І.П., Сащенко І.С.,

при секретарі - Дашковської Н.К.

учасники справи:

заявник - Берестівська сільська рада Близнюківського району Харківської області,

заінтересовані особи: Близнюківська державна нотаріальна контора Харківської області,

Близнюківська районна державна адміністрація Харківської області,

розглянув у відкритому судовому засіданні в місті Харкові цивільну справу №612/250/15-ц за заявою Берестівської сільської ради Близнюківського району Харківської області про визнання спадщини відумерлою, заінтересовані особи: Близнюківська державна нотаріальна контора Харківської області, Близнюківська районна державна адміністрація Харківської області, за апеляційною скаргою ОСОБА_1 в особі його представника ОСОБА_2 на рішення Близнюківського районного суду Харківської області від 24 червня 2015 року, ухвалене суддею Масло С.П., -

ВСТАНОВИВ:

У травні 2015 року Берестівська сільська рада Близнюківського району Харківської області звернулася до суду із заявою про визнання спадщини відумерлою, заінтересовані особи: Близнюківська державна нотаріальна контора Харківської області, Близнюківська районна державна адміністрація Харківської області.

В обгрунтування заяви посилається на те, що ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_2. Після неї залишилася спадщина, а саме: земельна частка (пай) розміром 8,5298га, кадастровий номер НОМЕР_1, що належала їй на праві власності на підставі державного акту на право власності на землю НОМЕР_2. Після її смерті пройшло більше 17 років, але її родичі чи інші особи не звернулися до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини. Заповіту ОСОБА_3 не залишила.

Просить: визнати відумерлою спадщину - земельну частку (пай) в розмірі 8,5298га, кадастровий номер НОМЕР_1, що належала ОСОБА_3 на праві власності на підставі державного акту на право власності на землю НОМЕР_2

Заінтересовані особи - Близнюківська районна державна адміністрація Харківської області, Близнюківська державна нотаріальна контора Харківської області надали до суду заяви з проханням справу розглядати без участі їх представників. Близнюківська державна нотаріальна контора Харківської області проти задоволення заяви не заперечувала.

Рішенням Близнюківського районного суду Харківської області від 24 червня 2015 року заяву Берестівської сільської ради Близнюківського району Харківської області про визнання спадщини відумерлою - задоволено.

Визнано спадщину, яка відкрилась після смерті ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2, та складається з земельної частки (паю) площею 8,5298 га, кадастровий номер НОМЕР_1, що посвідчується державним актом на право власності на землю НОМЕР_3, сертифікат на право на земельну частку (пай) серії НОМЕР_4, яка розташована на території Берестівської сільської ради Близнюківського району Харківської області - відумерлою та передано її у власність територіальній громаді в особі Берестівської сільської ради Близнюківського району Харківської області.

Рішення мотивовано тим, що з часу відкриття спадщини пройшло більше одного року; із заявою про визнання спадщини відумерлою звернувся до суду належний орган; спадкова справа після смерті ОСОБА_3 не заводилась.

В апеляційній скарзі ОСОБА_1 в особі його представника ОСОБА_2 просить рішення скасувати та ухвалити нове про відмову в задоволенні заяви.

Апеляційна скарга мотивована тим, що він є племінником померлої ОСОБА_3; він є спадкоємцем за законом, який фактично прийняв спадщину після її смерті; інші спадкоємці відсутні.

Колегія суддів, вислухав суддю - доповідача, обговоривши доводи апеляційної скарги вважає, що скарга підлягає задоволенню.

Задовольняючи заяву про визнання спадщини відумерлою, суд першої інстанції виходив з того, що після смерті ОСОБА_3 спадкова справа не заводилась, з часу відкриття спадщини пройшло більше одного року, а тому маються підстави для визнання спадщини відумерлою та передачі її у власність територіальній громаді.

З такими висновками суду погодитись не можна.

Судовим розглядом встановлено та підтверджується наявними в матеріалах справи доказами, що на ім'я ОСОБА_3 зареєстровано сертифікат на право на земельну частку (пай) НОМЕР_4 розміром 10,15 умовних кадастрових га, а також виготовлено та зареєстровано державний акт на право приватної власності на землю серії НОМЕР_3.

ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 померла.

На час смерті ОСОБА_3 зареєстрована та проживала за адресою: АДРЕСА_1.

В день смерті ОСОБА_3 відкрилась спадщина на вказану земельну ділянку (ч.1 ст.1220 ЦК України)

Як вбачається з Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру наданої Близнюківською ДНК Харківської області станом на 21 травня 2015 року спадкова справа після смерті ОСОБА_3 не заводилась; вказана інформація перевірена за період з 01 січня 2001 року по теперішній час.

Згідно листа від 12 червня 2015 року та Інформаційної довідки зі Спадкового реєстру наданої Харківським обласним державним нотаріальним архівом Головного територіального управління юстиції у Харківській області, станом на 11 червня 2015 року спадкова справа після смерті ОСОБА_3 не заводилась; вказана інформація перевірена за наявними в нотаріальному архіві даними за період з 1997 року по 2000 рік.

Частинами 1, 2, 3 ст.1277 ЦК України передбачено, що у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини зобов'язаний подати до суду заяву про прийняття спадщини відумерлою. Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини. Спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади за місцем відкриття спадщини.

Згідно положень ст. 525, 526, п.1, ч.1 ст.549 ЦК УРСР 1963 року, який діяв на час смерті ОСОБА_3, часом відкриття спадщини визнається день смерті спадкодавця, а при оголошенні його померлим - день, зазначений в статті 21 цього Кодексу.

Місцем відкриття спадщини визнається останнє постійне місце проживання спадкодавця (стаття 17 цього Кодексу), а якщо воно невідоме, - місцезнаходження майна або його основної частини.

Визнається, що спадкоємець прийняв спадщину якщо він фактично вступив в управління або володіння спадковим майном.

Відповідно до статті 278 ЦПК України (в редакції, що діяла на момент ухвалення рішення) суд, встановивши, що спадкоємці за заповітом і за законом відсутні, або спадкоємці усунені від права на спадкування, або спадкоємці не прийняли спадщину чи відмовились від її прийняття, ухвалює рішення про визнання спадщини відумерлою та про передачу її територіальній громаді відповідно до закону.

З матеріалів справи вбачається, що суд, ухвалюючи рішення, не з'ясував обставини, на які посилався заявник, звертаючись до суду з такою вимогою, зокрема не з'ясував питання відсутності спадкоємців за заповітом чи законом після померлої ОСОБА_3, або усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, як того вимагала ст. 278 ЦПК України.

Згідно з свідоцтв про народження ОСОБА_4 та ОСОБА_5 їх батьками є ОСОБА_6 та ОСОБА_7

17 листопада 1936 року між ОСОБА_4 та ОСОБА_8 зареєстровано шлюб, що підтверджується свідоцтвом про одруження серія НОМЕР_5. Після укладання шлюбу ОСОБА_4 змінила своє прізвище на ОСОБА_4 .

Як вбачається зі свідоцтва про народження ОСОБА_1 (апелянт) його батьками є ОСОБА_5 та ОСОБА_9

Отже, ОСОБА_1 (апелянт) приходиться для померлої ОСОБА_4 племінником, а вона йому тіткою.

Постановою державного нотаріуса Близнюківської ДНК Харківської області від 25 липня 2018 року про відмову у вчиненні нотаріальної дії ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом на спірну земельну ділянку, після смерті ОСОБА_3

Як вбачається з цієї постанови спадкоємцем майна померлої є племінник спадкодавця, у зв'язку з тим, що його батько - брат спадкодавця ОСОБА_5 помер ІНФОРМАЦІЯ_3.

Чоловік спадкодавця ОСОБА_8 помер ІНФОРМАЦІЯ_4.

Інших спадкоємців, які подали заяву про прийняття спадщини до Близнюківської ДНК Харківської області не має.

ОСОБА_1 спадщину прийняв фактично відповідно до положень ст.549 ЦК УРСР від 1963 року і п.4.5 Перехідних та Прикінчцевих положень ЦК України, спадкова справа №136/2018.

Оскільки оскаржуваним рішенням вказана спадщина визнана як відумерла, видати свідоцтво про право на спадщину за законом на спірну земельну ділянку після смерті ОСОБА_3 неможливо.

Крім того, згідно відповіді СГ ТОВ Агрофірма Берестівська від 03 серпня 2018 року, після смерті ОСОБА_4 з ІНФОРМАЦІЯ_2 по теперішній час плату за користування земельною ділянкою отримує її спадкоємець - ОСОБА_1

З огляду на наведене, відсутні підстави для задоволення поданої заяви для визнання спадщини відумерлою.

Згідно п.п.1, 4 ч.1 ст.376 ЦПК України підставами для скасування судового рішення повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни судового рішення є неповне з'ясування обставин, що мають значення для справи, та порушення норм процесуального права або неправильне застосування норм матеріального права.

За таких обставин рішення суду підлягає скасуванню з ухваленням нового про відмову у задоволенні заяви.

Керуючись ст.ст. 367, 368, 374 ч. 1 п. 2, 376, 381, 382, 383, 384 ЦПК України, -

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу ОСОБА_1 в особі його представника ОСОБА_2 - задовольнити.

Рішення Близнюківського районного суду Харківської області від 24 червня 2015 року - скасувати.

Ухвалити нове рішення.

В задоволенні заяви Берестівської сільської ради Близнюківського району Харківської області про визнання спадщини відумерлою, заінтересовані особи: Близнюківська державна нотаріальна контора Харківської області, Близнюківська районна державна адміністрація Харківської області- відмовити.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття і може бути оскаржена у касаційному порядку безпосередньо до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Повну постанову складено 20 листопада 2018 року.

Головуючий Овсяннікова А.І.

Судді Коваленко І.П.

Сащенко І.С.

СудХарківський апеляційний суд
Дата ухвалення рішення14.11.2018
Оприлюднено23.11.2018
Номер документу78032624
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —612/250/15-ц

Постанова від 14.11.2018

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Овсяннікова А. І.

Постанова від 14.11.2018

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Овсяннікова А. І.

Ухвала від 29.10.2018

Цивільне

Харківський апеляційний суд

Овсяннікова А. І.

Ухвала від 11.09.2018

Цивільне

Апеляційний суд Харківської області

Коваленко І. П.

Ухвала від 23.08.2018

Цивільне

Апеляційний суд Харківської області

Коваленко І. П.

Рішення від 24.06.2015

Цивільне

Близнюківський районний суд Харківської області

Масло С. П.

Ухвала від 06.05.2015

Цивільне

Близнюківський районний суд Харківської області

Масло С. П.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні