Справа № 647/1785/18
№ провадження 2/647/621/2018
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21.11.2018 року Бериславський районний суд Херсонської області
у складі: головуючого - судді Миргород В.С.
за участю секретаря - Татаровської І.В.
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в місті Бериславі Херсонської області в залі суду цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради Бериславського району Херсонської області, ОСОБА_3 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,
за участю представників сторін :
від позивача: представник не прибув, надала до суду заяву про розгляд справи без її участі;
від відповідача ОСОБА_2 сільської ради: представник не прибув, надав до суду заяву про розгляд справи без його участі, суд-
ВСТАНОВИВ:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 сільської ради Бериславського району Херсонської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Ухвалою суду від 06.11.2018 року до справи в якості співвідповідача залучено ОСОБА_3, зареєстрованого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, будинок, 18.
Свої позовні вимоги позивач обгрунтовує тим, що 29.08.2017 року померла мати позивача ОСОБА_4. Після її смерті відкрилася спадщина на земельну ділянку, яка розташована на території ОСОБА_2 сільської ради Бериславського району Херсонської області . За життя вона склала заповіт, відповідно до якого заповіла позивачу земельну ділянку, яка належить їй на праві приватної власності на землю, яка знаходиться на території ОСОБА_2 сільської ради відповідно до державного акта на право приватної власності 11-ХС № 007650 розміром 4,5 га.
Строк звернення до нотаріальної контори для прийняття спадщини пропустив, оскільки смерть матері ввела його в стресову ситуацію, необхідно було відшукувати кошти на поховання, справляння поминальних обідів в день поховання, дев'ять днів, сорок днів. Тяжко переживав смерть матері і як наслідок загострились хронічні хвороби, спазми сосудів головного мозку призвели до до обмороку та короткочасної втрати свідомості, а тому вимушений був звільнитися з роботи, оскільки хвороба створювала загрозу не тільки для нього, але і для оточуючих, що призвело до значних витрат. Крім того, вважав, що оскільки заповіт написано на його користь, то ніхто більше не зможе претендувати на земельну ділянку.
Звернувшись до нотаріальної контори, отримаав відмову та рекомендацію звернутися до суду для встановлення додаткового строку для прийняття спадщини.
Просить визначити йому додатковий строк тривалістю в три місяці для подання заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_4, яка померла 29.08.2017 року.
У підготовче засідання позивач не з'явився, від його представника за довіреністю ОСОБА_5 до суду надійшла заява про розгляд справи без його участі та участі позивача на підставі наявних к справі матеріалів.
Представник відповідача ОСОБА_2 сільської ради Бериславського району Херсонської області в підготовче засідання не з'явився, до суду надійшла заява, про розгляд справи без участі їх представника, позов визнають, не заперечують проти його задоволення.
Відповідач ОСОБА_3 в підготовче засідання не прибув, від його представника за довіреністю ОСОБА_6 до суду надійшла заява про розгляд справи без її участі та участі відповідача, позов визнали в повному обсязі.
Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України, учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.
У відповідності до ст.223 ЦПК України, суд визнав за можливе розглянути справу за відсутності сторін, належних чином повідомлених про день, місце та час розгляду справи на підставі наявних у справі доказів.
Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини і відповідні їм правовідносини.
Згідно заповіту від 10.07.2015 року, посвідченого секретарем виконавчого комітету ОСОБА_2 сільської ради Бериславського району Херсонської області, зареєстрованого в реєстрі за №33, ОСОБА_4 заповіла ОСОБА_1 житловий будинок № 30, який належа їй на праві особистої приватної власності з господарськими будівлями та спорудами, земельну ділянку для обслуговування житлового будинку тат господарських будівель, що знаходиться за адресою вул.. Набережна, с. Червоний Маяк, Бериславського району, Херсонської області, земельну ділянку площею 4,50 га , яка належить їй на праві приватної власності на землю, яка знаходиться на території ОСОБА_2 сільської ради відповідно державного акта на право приватної власності ХС № 007650 виданого 18.05.2010 року № 715040080020001 (а.с.12).
Судом встановлено, що ОСОБА_4 померла 29.08.2017 року в селі Червоний Маяк Бериславського району Херсонської області, про що 29.08.2017 року складено відповідний актовий запис № 17 та Виконавчим комітетом ОСОБА_2 сільської рди Бериславського району Херсонської області 29.08.2017 року видано свідоцтво про смерть серія 1-КГ №240302 (а.с.10), яка відповідно до свідоцтва про народження 1-АГ № 1396375 виданого 14.02.1973 року ОСОБА_2 сілською радою Бериславського району Херсонської області є матір'ю позивача ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_2 (а.с.13).
Відповідно до ст. 1216, 1217 ЦК України спадкування є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Позивач успадковує майно померлого за заповітом, відповідно до ст. 1217 ЦК України.
Відповідно до статті 1272 ЦК за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
По закінченню строку для прийняття спадщини представник позивача ОСОБА_5, яка діяла від імені та в інтересах ОСОБА_1., звернулася до Бериславської державної нотаріальної контори з проханням видати свідоцтво про право на спадщину за заповітом на земельну ділянку та житловий будинок з господарським будівлями та спорудами, що розташовані за адресою : с. Червоний Маяк, вул. Набережна, б. 30 та на земельну ділянку площею 4,50 га, що розташована на території ОСОБА_2 сільської ради Бериславського району Херсонської області, які належали ОСОБА_4, померлій 29.08.2017 року, але у зв'язку з пропущенням строку для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4, померлої 29.08.2017 року, йому було рекомендовано звернутись до суду для визначення додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини (а.с.17).
Згідно листа завідуючої Бериславської державної нотаріальної контори Головного територіального управління юстиції у Херсонській області від 12.07.2018 року № 937/02-14, вбачається, що Бериславською державною нотаріальною конторою 16.01.2018 року заведена спадкова справа до майна померлої 29.08.2017 року ОСОБА_4 - 10/2018 (а.с.18), за заявою онука померлої - ОСОБА_3 про прийняття спадщини за заповітом. Свідоцтво про право на спадщину не видавалось. Згідно довідки виданої ОСОБА_2 сільською радою , 12.07.2018 року за № 708/02-45 померла була зареєстрована за адресою ІНФОРМАЦІЯ_3, б. 30, разом з нею за однією адресою ніхто не зареєстрований та не проживає. Враховуючи, що шестимісячний строк для подання заяви про прийняття спадщини сплив, запропоновано ОСОБА_1 звернутися до Берислдавського районного суду Херсонської області для визначення додаткового строку для прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4.(а.с. 17).
У відповідності до ч.1 ст.81, ч.3 ст.12 ЦПК України кожна сторона зобов'язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до п.п. 3,4 п. 5 ст. 12 ЦПК України - суд сприяє всебічному і повному з'ясуванню обставин справи: роз'яснює особам, які беруть участь у справі, їх права та обов'язки, попереджує про наслідки вчинення або не вчинення процесуальних дій і сприяє захисту їхніх прав у випадках встановлених нормами ЦПК України.
Згідно з вимогами ст.. 13 ЦПК України, суд розглядає цивільні справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Згідно з п. 4 ст. 129 Конституції Україниоднією з основних засад судочинства є змагальність сторін та свобода в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості, а відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод таке конституційне право повинно бути забезпечене судовими процедурами, які повинні бути справедливими.
Відповідно до ст. 82 ЦПК України, обставини, які визнаються учасниками справи, не підлягають доказуванню, якщо суд не має обґрунтованого сумніву щодо достовірності цих обставин або добровільності їх визнання. У зв'язку із цим, суд відповідно до ст. 82 ЦПК України, визнає вказані позивачем обставини такими, що не підлягають доказуванню.
Так, відповідно до ч. 1 ст. 206 ЦПК України, позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. Згідно із ч. 4 ст. 206 ЦПК України, у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Застосовуючи вказану норму процесуального права, суд враховує роз`яснення, викладені Пленумом Верховного Суду України у Постанові від 12 червня 2009 року № 2 Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції , за якими, у разі визнання відповідачем позову, яке має бути безумовним, і якщо таке визнання не суперечить закону й не порушує права, свободи та інтереси інших осіб, суд ухвалює рішення про задоволення позову, обмежившись у мотивувальній частині рішення посиланням на визнання позову без з'ясування і дослідження інших обставин справи.
Відповідно Закону, за відсутності будь-якого застереження, факт визнаний сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі, вважається встановленим. Тобто, визнання позову відповідачем, згідно ст.82 ЦПК України, є обов'язковим для суду, оскільки обставини, визнані сторонами не підлягають доказуванню.
Відповідачем ОСОБА_2 сільською радою Бериславського району Херсонської області до суду було подано письмову заяву про визнання позовних вимог ОСОБА_1 у повному обсязі.
Крім того, представником відповідача ОСОБА_3, також було надано до суду письмову заяву про визнання позову в повному обсязі.
Суд приймає до уваги такі заяви відповідача, не вбачає підстав вважати, що визнання відповідачами позову не є добровільним чи умовним, суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб.
Таким чином, враховуючи те, що на день розгляду справи нотаріальною конторою заведена спадкова справа за заявою про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_4, померлої 29.08.2017 року, жодних заяв більше не надходило, позивач є спадкоємцем за заповітом, а також враховуючи, те що відповідачами визнано позовні вимоги суд вважає за необхідне визначити ОСОБА_1 додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини.
На підставі ст. ст..1216, 1217, 1270, 1272 ЦК України, Постанови №2 Пленуму Верховного Суду України від 12 червня 2009 року Про застосування норм цивільного процесуального законодавства при розгляді справ у суді першої інстанції , керуючись
ст.ст. 12, 13, 77, 81, 211, 259, 247, 263-265, 268, 293, 315 ЦПК України, суд -
УХВАЛИВ:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 сільської ради Бериславського району Херсонської області, ОСОБА_3 про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини- задовольнити.
Визначити ОСОБА_1, додатковий строк тривалістю в три місяці для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті ОСОБА_4, померлого 29 серпня 2017 року в селі Червоний Маяк Бериславського району Херсонської області .
З текстом рішення можна ознайомитись в Єдиному державному реєстрі судових рішень за посиланням http://reyestr.court.gov.ua
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до апеляційного суду Херсонської області, шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення, однак з врахуванням п. 15.5 розділу ХII "Перехідні положення" ЦПК України, тобто до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи до Херсонського апеляційного суду через Бериславський районний суд Херсонської області.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду або у разі розгляду справи без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного рішення суду.
Позивач ОСОБА_1, Черкаська область, Христинівський район, с Розсішки, вул.. Дружби, б. 1, РНКОПП НОМЕР_1.
Відповідач ОСОБА_2 сільська рада Бериславського району Херсонської області, Херсонська область Бериславський район, с. Червоний маяк, вул.. Центральна, б. 5, код ЄДРПОУ 04401351
Відповідач ОСОБА_3, зареєстрований за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_4, РНКОПП НОМЕР_2.
Представник відповідача ОСОБА_6, Херсонська область, Бериславський район, с. Веселе, вул.. Наддніпрянська, б. 20 кв.4, РНКОПП НОМЕР_3.
Повне рішення складено 21.11.2018 року.
Суддя В. С. Миргород
Суд | Бериславський районний суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 21.11.2018 |
Оприлюднено | 23.11.2018 |
Номер документу | 78041465 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Бериславський районний суд Херсонської області
Миргород В. С.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні