Рішення
від 21.11.2018 по справі 665/1368/18
ЧАПЛИНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ХЕРСОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Рішення набрало чинності "___"


20____р. Справа № 665/1368/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"21" листопада 2018 р. Чаплинський районний суд Херсонської області в складі:

головуючого судді Пилипенко І.О.,

за участю секретаря судового засідання Ткаченко Л.Г.,

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду в смт. Чаплинка Херсонської області цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Чаплинської селищної ради Чаплинського району Херсонської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду із позовом про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, в якому посилається на те, що 30 червня 2016 року ОСОБА_2 зробила заповітне розпорядження,яким на випадок своєї смерті заповідала йому належну їй земельну ділянку, розміром 6.140 га, яка розташована на території Першокостянтинівської сільської ради Чаплинського району Херсонської області.

30 квітня 2017 року ОСОБА_2 померла. Внаслідок її смерті відкрилася спадщина, до якої ввійшла належна померлій земельна ділянка.

У встановлений законом строк, позивач, будучи спадкоємцем за заповітом вказаного вище майна, не подав заяву про прийняття спадщини до Чаплинської державної нотаріальної контори, оскільки вважав, що спадщина прийняв, так як відмову від неї на заявляв.

Крім того, вказує, що оскільки ОСОБА_2 померла на тимчасово окупованій території АР Крим, то необхідно було отримати свідоцтво про смерть встановленого законодавством України зразку для здійснення подальших дій щодо оформлення спадщини.

На даний час, звернувшись до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини, був повідомлений про необхідність визначення додаткового строку для подання такої заяви, у зв'язку з пропуском строку визначеного ст..1270 ЦК України. Позивач вважає, що за даних обставин строк для подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини пропущено ним з поважних причин, а тому просить суд визначити йому додатковий строк для її подання.

Позивач в судове засідання не з'явився, через канцелярію суду подав заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги просив задовольнити.

Представник відповідача в судове засідання не з'явився, до суду подано заяву про визнання позовних вимог та розгляд справи без участі представника Чаплинської селищної ради.

Відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, в зв'язку з неявкою сторін, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Згідно ч.ч. 1, 4 ст. 206 ЦПК України, позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову у підготовчому судовому засіданні. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.

У зв'язку з викладеним, враховуючи визнання відповідачем позову, що не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позову.

Судом встановлено, що 30 червня 2016 року ОСОБА_2 зробила заповітне розпорядження, яким на випадок своєї смерті, заповідала належну їй на підставі державного акту на право приватної власності на землю, серії І-ХС №035800 земельну ділянку, площею 6.14 га, кадастровий номер 6525483100:03:004:0004, яка розташована на території Першокостянтинівської сільської ради Чаплинського району Херсонської області ОСОБА_1.

Відповідно до копії свідоцтва про смерть, серії 1-КГ №245405, виданого 15.12.2017 року Чаплинським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області, ОСОБА_2 померла 30 квітня 2017 року в м. Армянськ АР Крим.

Внаслідок її смерті відкрилася спадщина, до якої ввійшла належна їй земельна ділянка, яку вона.

За загальними положеннями про спадкування, право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, а спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою і для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220, 1222, 1270 ЦК України).

Відповідно до ч.1 ст.1269 ЦК спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини. Згідно із ч.1 ст.1270 ЦК для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.

З матеріалів справи, та пояснень позивача, викладених у позовній заяві вбачається, що після смерті ОСОБА_2 позивач від свого права на спадщину не відмовлявся та вважав, що спадщину прийняв.

З копії свідоцтва про смерть, серії 1-КГ №245405, встановлено, що ОСОБА_2 померла 30.04.2017 року на території АР Крим, тоді актовий запис про смерть складено Чаплинським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Херсонській області лише 03 листопада 2017 року.

З матеріалів справи вбачається, що позивач звернувся з заявою про прийняття спадщини поза встановленим законом шестимісячним строком, у зв'язку з чим йому повідомлено про необхідність визначення додаткового строку для реалізації свого права на отримання спадщини.

Відповідно до ч.3 ст.1272 Цивільного кодексу України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

У п.24 Постанови Пленуму №7 від 30.05.2008 Про судову практику у справах про спадкування Верховний Суд роз'яснив, що вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.

Судом встановлено, що строк для прийняття спадщини за заповітом пропущено ОСОБА_1 у зв'язку із необхідністю отримання свідоцтва про смерть зразка що відповідає законодавству України, що на думку суду свідчить про поважність причин пропуску цього строку.

Таким чином суд вважає, що позивачем надано докази про наявність причин, що, у розумінні ч.1 ст.1272 ЦК є поважними.

Відповідно до статті 66 Закону України Про нотаріат свідоцтво про право на спадщину видається за місцем відкриття спадщини. З урахуванням цієї обставини на позови спадкоємця про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини поширюються правила виключної підсудності і вони пред'являються за місцем знаходження майна або основної його частини, якщо такі позови виникають із приводу нерухомого майна (Вищий Спеціалізований суд України з розгляду цивільних і кримінальних справ - лист від 10.07.2012 року №6-47/0/9-12).

З огляду на ту обставину, що позивачем, доведені поважні причини пропуску строку для прийняття спадщини, позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Визнання позову відповідачем не протирічить закону і не порушує прав інших осіб. Вимоги про розподіл судових витрат в судовому засіданні сторонами не заявлялись.

Керуючись ст. ст. 206, 258, 259, 263, 264, 268 ЦПК України, ст.. 1269, 1270, 1273 ЦК України, суд,-

В И Р І Ш И В:

Позов ОСОБА_1 - задовольнити.

Визначити для ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, додатковий строк тривалістю два місяці, починаючи з дня набрання рішенням суду законної сили, для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, що відкрилась після смерті ОСОБА_2 , яка померла 30.04.2017 року в м. Армянськ АР Крим.

На рішення суду може бути подана апеляційна скарга, яка подається безпосередньо до суду Херсонського апеляційного суду, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У відповідності до п.п. 15.5 Перехідних Положень ЦПК України в новій редакції, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Чаплинський районний суд.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя: І.О. Пилипенко

СудЧаплинський районний суд Херсонської області
Дата ухвалення рішення21.11.2018
Оприлюднено23.11.2018
Номер документу78042102
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —665/1368/18

Рішення від 21.11.2018

Цивільне

Чаплинський районний суд Херсонської області

Пилипенко І. О.

Ухвала від 04.10.2018

Цивільне

Чаплинський районний суд Херсонської області

Пилипенко І. О.

Ухвала від 31.08.2018

Цивільне

Чаплинський районний суд Херсонської області

Пилипенко І. О.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні