Справа №: 398/3408/18
провадження №: 2/398/2410/18
РІШЕННЯ
Іменем України
"15" листопада 2018 р. м. Олександрія
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області в складі головуючого судді Коліуш Г.В., з участю секретаря судового засідання Михно О.Л., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Долинської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області про визнання права власності на спадкове майно за заповітом, -
за участю:
представника позивача - ОСОБА_2
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернулась до суду з позовом про визнання права власності на земельну ділянку площею 10,15 га, яка розташована на території Долинської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області, що належала на праві приватної власності ОСОБА_3, яка померла 12.05.2017 року.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 12 липня 2015 року померла ОСОБА_3, після її смерті відкрилася спадщина на належне їй майно, за життя ОСОБА_3 заповіла належну їй земельну ділянку площею 10,15 га, розташовану на території Долинської сільської ради, позивачу, інших спадкоємців, які б заявляли вимоги відносно спадкового майна, немає. У зв'язку з необхідністю переоформити спадщину на своє ім'я ОСОБА_1 звернулась до державного нотаріуса Олександрійської районної державної нотаріальної контори, оскільки вважає себе такою, що прийняла спадщину на підставі факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Постановою про відмову у вчиненні нотаріальних дій від 10 серпня 2018 року, державний нотаріус відмовила у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом, у зв'язку з пошкодженням правовстановлюючого документа, а саме державного акту на права власності спадкодавця на землю, тому позивачка змушена звернутися до суду.
Позивач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, причину неявки суду не повідомила.
Представник позивача в судовому зсіданні позовні вимоги підтримала повністю та просила їх задовольнити з підстав, зазначених в позові, надала на огляд оригінал Державного акту на право приватної власності на землю від 01 червня 2000 року серії КР 00651
Представник Долинської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав заяву про розгляд справи без участі представника проти позовних вимог не заперечував.
Вислухавши вступне словопредставника позивача, з'ясувавши обставини справи, дослідивши докази, суд вважає, що позов підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
ОСОБА_3 померла 12 липня 2015 року, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії І-ОЛ №207511, виданим Виконавчим комітетом Попельнастівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області 14 липня 2015 року.
З заповіту, посвідченого секретарем Виконавчого комітету Попельнастівської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області 02 вересня 2014 року, вбачається, що ОСОБА_3 заповіла позивачу земельну ділянки площею 10,15 га, розташовану на території Долинської сільської ради.
Право власності ОСОБА_3 на вказану земельну ділянку підтверджується Державним актом на право приватної власності на землю від 01 червня 2000 року серії КР 00651. Досліджений у судовому засіданні оригінал вказаного акту містить потертості, що не перешкоджають суду встановити достовірність зазначених у ньому відомостей.
Зареєстрованим місцем проживання позивача та ОСОБА_3, на час смерті ОСОБА_3, був будинок № 7 по вул. Перемоги у с. Попельнасте Олександрійський район Кіровоградська область, ОСОБА_1 і на даний час зареєстрована за вказаною адресою.
З матеріалів спадкової справи після померлої ОСОБА_3 вбачається, що05.12.2015 року, тобто в межах шестимісячного строку, позивач звернулася до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_3
Постановою від 10 серпня 2018 року державним нотаріусом Олександрійської районної державної нотаріальної контори, у зв'язку з пошкодженням документа, що підтверджує право власності спадкодавця на земельну ділянку, позивачу відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину після смерті ОСОБА_3
Відповідно до ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу, способом захисту цивільних прав та інтересів може бути визнання права.
Згідно ст. 328 ЦК України, право власності вважається набутим правомірно, якщо інше право не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом. Відповідно до ст. 392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також в разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Згідно з п. г ч. 1 ст. 81 ЗК України, громадяни України набувають право власності на земельні ділянки на підставі прийняття спадщини.
В п. 10 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику в справах про спадкування від 30 травня 2008 р. №7 зазначено, що відповідно до ст. 1225 ЦК України право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.
Як встановлено ст.1216 ЦК України - спадкуванням є перехід прав та обов'язків від фізичної особи, яка померла до інших осіб спадкоємців. Згідно ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або законом. Відповідно до вимог ч.1 ст.1220 ЦК України, спадщина відкривається внаслідок смерті особи.
Відповідно до ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.
Відповідно до ч.1 ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Відповідно до ч. 3 статті 1296 ЦК України відсутність свідоцтва про право на спадщину не позбавляє спадкоємця права на спадщину.
В п. 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування від 30 травня 2008 року № 7 зазначено, що свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
За таких обставин, суд приходить до висновку, що дійсно ОСОБА_1 на підставі заповіту є спадкоємцем ОСОБА_4, у визначений ст.1270 ЦК України шестимісячний строк звернулася до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини.
Враховуючи, що після смерті спадкодавця ОСОБА_1 вчинила необхідні для видачі свідоцтва про право на спадщину дії, однак з незалежних від неї причин у видачі такого їй було відмовлено, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню.
Керуючись ст. ст. 12, 13, 81, 89, 141, 264, 265, 273, 352, 354 ЦПК України, суд -
В И Р І Ш И В:
Позов ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платників податків НОМЕР_1, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2) до Долинської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області (місцезнаходження: Кіровоградська область, Олександрійський район, с. Долинське, вул. Горобця, 90, код ЄДРПОУ 04366092) про визнання права власності на спадкове майно за заповітом - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 (ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки платників податків НОМЕР_1, місце проживання: ІНФОРМАЦІЯ_2) у порядку спадкування за заповітом право власності на земельну ділянку розміром 10,15 га, кадастровий номер 3520382900:02:000:0032, цільове призначення земельної ділянки: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташовану на території Долинської сільської ради Олександрійського району Кіровоградської області, яка належала ОСОБА_3, яка померла 12 липня 2015 року, на підставі державного акту на право приватної власності на землю серії КР 00651 від 01 червня 2000 року,зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю за №2089.
Рішення суду може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Кропивницького апеляційного суду через Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду;
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 23 листопада 2018 року.
Суддя Коліуш Г.В.
Суд | Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 15.11.2018 |
Оприлюднено | 25.11.2018 |
Номер документу | 78058711 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Коліуш Г. В.
Цивільне
Олександрійський міськрайонний суд Кіровоградської області
Коліуш Г. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні