Справа № 681/1293/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
22 листопада 2018 року м.Полонне
Полонський районний суд Хмельницької області в складі:
головуючого - судді Горгулько Н.А.,
з участю секретаря - Будника Д.О.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Полонне цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Кустовецької сільської ради про визнання права власності на будинок з господарськими спорудами в порядку спадкування за заповітом,
встановив:
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про визнання за ним право власності на 2/3 частини житлового будинку з господарськими спорудами в порядку спадкування за заповітом.
В обґрунтування вимог вказав, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла його мати ОСОБА_2, а ІНФОРМАЦІЯ_3 помер його батько ОСОБА_3 За життя батьки проживали в будинку по АДРЕСА_1, який був побудований в 1965 році. Станом на 15 квітня 1991 року домогосподарство відносилось до колгоспного двору, членами якого були позивач та його батьки, тобто кожному належало по 1/3 частині вказаного домоволодіння. Після смерті матері позивача спадщину фактично прийняв батько позивача, але спадкових прав не оформив. Після смерті батька позивач є єдиним спадкоємцем за заповітом, проте, оскільки за життя батько позивача не здійснив державної реєстрації права власності на вказаний будинок, не оформив відповідної документації, ОСОБА_1 при оформленні спадщини нотаріусом відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на 2/3 частини згаданого житлового будинку у зв'язку з відсутністю правовстановлюючих документів та рекомендовано звернутись для суду для вирішення даного питання.
Позивач в судове засідання не з'явився, доручила представляти свої інтереси ОСОБА_4, який надав заяву про розгляд справи у його відсутності, позов підтримує.
Представник відповідача - Кустовецької сільської ради Полонського району до суду не з'явився, надав заяву про розгляд справи без його участі, не заперечує проти задоволення позову.
Відповідно до ч.3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого судового засідання суд ухавлює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Дослідивши письмові докази, суд зазначає про таке.
Встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_2 померла мати позивача ОСОБА_2, а ІНФОРМАЦІЯ_3 помер його батько ОСОБА_3 За життя батьки проживали в будинку по АДРЕСА_1, який був побудований в 1965 році. Станом на 15 квітня 1991 року домогосподарство відносилось до колгоспного двору, членами якого були позивач та його батьки, кожному належало по 1/3 частині вказаного домоволодіння. Після смерті матері позивача спадщину фактично прийняв батько позивача, але спадкових прав не оформив. Після смерті батька позивач є єдиним спадкоємцем за заповітом, проте, оскільки за життя батько позивача не здійснив державної реєстрації права власності на вказаний будинок, не оформив відповідної документації, ОСОБА_1 при оформленні спадщини нотаріусом відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину на 2/3 частини згаданого житлового будинку у зв'язку з відсутністю правовстановлюючих документів та рекомендовано звернутись для суду для вирішення даного питання.
Вказані обставини підтверджуються даними свідоцтв про смерть ОСОБА_2 та ОСОБА_3 (а.с.4, 5), довідки Кустовецької сільської ради №800 від 27 серпня 2018 року про те, що домоволодіння по АДРЕСА_1 відносилось до колгоспного двору, головою якого був ОСОБА_3, будинок та надвірні споруди побудовано на виділеній земельній ділянці з дотриманням правил забудови і прийнятий в експлуатацію, свідоцтва про право власності не видавалось (а.с.8); довідки Кустовецької сільської ради №803 від 05 вересня 2018 р. про те, що ОСОБА_2 була зареєстрована та проживала за вказаною вище адресою разом з чоловіком ОСОБА_3 та сином ОСОБА_1 (а.с.7); свідоцтва про право на спадщину за заповітом, згідно з яким ОСОБА_1, як спадкоємець за заповітом успадкував земельну ділянку після смерті ОСОБА_3 (а.с.9),витягу про реєстрацію в Спадковому реєстрі, згідно з яким єдиним спадкоємцем після смерті ОСОБА_3 є ОСОБА_1 (а.с.10), довідки від нотаріуса про неможливість видати свідоцтво про право на спадщину на житловий будинок АДРЕСА_1 через відсутність правовстановлюючих документів (а.с.11); технічного паспорта на будинок (а.с. 13-15).
Відповідно до п.23 Постанови Пленуму Верховного Суду Украни Про судову практику у справах про спадкування №7 від 30.05.2008 року, свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розгляду не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину, особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Згідно з ч.1 ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ст.392 ЦК України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Однак, умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об'єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.
Беручи до уваги те, що позивач позбавлений можливості отримати свідоцтво про право на спадщину за законом в нотаріуса, спір про спадкове майно відсутній, суд дійшов висновку, що право позивача на спадщину підлягає захисту шляхом визнання права власності на спадкове майно.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що позов підлягає до задоволення, а порушене цивільне право позивача на отримання спадщини відповідно до ст. 16 ЦК України підлягає судовому захисту шляхом визнання права власності на 2/3 частини згаданого домоволодіння.
Керуючись наведеним, ст.ст. 2, 81, 200, 263, 265, 268, 273 ЦПК України суд, -
ухвалив:
Позов задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1 в порядку спадкування за заповітом право власності на 2/3 житлового будинку та господарських споруд, що розташовані по АДРЕСА_1 і належали ОСОБА_3, який помер ІНФОРМАЦІЯ_3.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
На рішення суду може бути подано апеляційну скаргу до Хмельницького апеляційного суду через Полонський районний суд протягом тридцяти днів з дня його підписання суддею.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручене у день його підписання суддею має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків, зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Позивач - ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП -НОМЕР_1, проживає по АДРЕСА_1;
Відповідач - Кустовецька сільська рада Полонського району, код ЄДРПОУ - 04404846, с.Кустівці, вул. Терешкової, 68 Полонського району Хмельницької області, індекс 30542.
Головуюча Н.А.Горгулько
Суд | Полонський районний суд Хмельницької області |
Дата ухвалення рішення | 22.11.2018 |
Оприлюднено | 25.11.2018 |
Номер документу | 78071709 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Полонський районний суд Хмельницької області
Горгулько Н. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні