Справа № 549/568/18
Провадження № 2/549/168/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 листопада 2018 року Чорнухинський районний суд Полтавської області
у складі: головуючого судді Глущенко Н.М.
з участю секретаря Міщенко Т.А.
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду в смт.Чорнухи цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Куріньківської сільської ради Чорнухинського району Полтавської області, про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Куріньківської сільської ради Чорнухинського району Полтавської області, про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом.
Обґрунтовуючи свої вимоги тим, що ІНФОРМАЦІЯ_2 помер її чоловік ОСОБА_2, після смерті якого відкрилась спадщина, до складу якої увійшла земельна ділянка площею 2,9 га, розташована на території Куріньківської сільської ради Чорнухинського району Полтавської області
Скористатися послугами нотаріуса для подачі заяви про прийняття спадщини не має можливості, оскільки відсутній правовстановлючий документ - державний акт на право власності на земельну ділянку (пай).
У зв'язку з чим просить визнати за нею право власності на зазначену земельну ділянку в порядку спадкування за законом.
В судове засідання позивач не з'явилася, подала до суду заяву в якій просила розглянути справу без її участі, позовні вимоги підтримує.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, подав заяву , в якій вказав, що позовні вимоги визнає повністю та просив провести розгляд справи у його відсутності.
Враховуючи те, що представником відповідача було визнано позов в повному обсязі, визнання позову відповідачем не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, керуючись ч. 3 ст. 200, ч. 4 ст. 206 ЦПК України, суд дійшов висновку про наявність підстав для ухвалення рішення у підготовчому засіданні.
З огляду на те, що розгляд справи відбувався у відсутність сторін, відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 є чоловіком ОСОБА_1, що підтверджується свідоцтвом про одруження, виданого виконкомом Куріньківської сільської ради Чорнухинського району від 02.09.1999. актовий запис № 01 (а.с.8).
Із матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 помер ІНФОРМАЦІЯ_2, що підтверджується копією свідоцтва про смерть серії НОМЕР_1 від 17.02.2011 року виданого Уваровським селищним виконкомом Гомельської області Буда-Кошелевського району, Республіка Білорусія (а.с.9).
Після його смерті залишилася спадщина, а саме земельна ділянка розміром 2,9 га, розташована на території Куріньківської сільської ради Чорнухинського району Полтавської області.
Відповідно до листа відділу у Чорнухинському районі Головного управління Держгеокадастру в Полтавській області від 20.07.2018 № 264/117-18 Державний акт на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_2, зареєстровано в Книзі записів державних актів на право власності на землю та право постійного користування землею, договору оренди землі від 17.06.2005 року № НОМЕР_3, власником якого є ОСОБА_1
Згідно з ст.1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Відповідно до ст.1218 ЦК України до складу спадщини входять всі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Відповідно до приписів ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, то й з подружжя, який його пережив, та батьки.
На підставі ст. 1221 ЦК України, п.1.12 глави 10 розділу ІІ Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця відповідно до ст. 29 ЦК України.
ОСОБА_2 мешкав на території Республіки Білорусь, але при цьому мав майно на території України: земельну ділянку площею 2,9 га, яка розташована на території Куріньківської сільської ради Чорнухинського району Полтавської області. Якщо спадкодавець, якому належало майно на території України мав останнє місце проживання на території іноземної держави, місце відкриття спадщини визначається на підставі Закону України Про міжнародне приватне право .
Згідно ст. 71 Закону України Про міжнародне приватне право спадкування нерухомого майна, що підлягає державній реєстрації регулюється правом держави, на території якої знаходиться це майно, а майно, яке підлягає державній реєстрації в Україні, - правом України.
Відповідно до листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування від 16.05.2013 року №24-753/0/4-13 При вирішенні спору про визнання права власності на спадкове майно потрібно розмежовувати час і підстави виникнення права власності у спадкодавця, які кваліфікуються відповідно до законодавства України чинного на час виникнення права власності та підстави спадкування зазначеного майна, що визначаються на час відкриття спадщини та згідно із п. 5 Прикінцевих та перехідних положень ЦК.
Належність правовстановлюючих документів встановлюється судом відповідно до законодавства, яке було чинним на час набуття права власності на житло.
Умовою для переходу в порядку спадкування права власності на об'єкти нерухомості, в тому числі житловий будинок, інші споруди, земельну ділянку є набуття спадкодавцем зазначеного права у встановленому законодавством України порядку.
У відповідності до ч.1 ст.328 ЦК України, право власності набувається на підставах, що не заборонені законом. Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом.
Як роз'яснено в п.10 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року №7 Про судову практику у справах про спадкування відповідно до статті 1225 ЦК право власності на земельну ділянку переходить до спадкоємців за загальними правилами спадкування (зі збереженням її цільового призначення) при підтвердженні цього права спадкодавця державним актом на право власності на землю або іншим правовстановлюючим документом.
У зв'язку з цим відповідно до ст.392 ЦК України право власності позивача підлягає захисту, що не буде суперечити закону, та при цьому не будуть порушені права, свободи чи інтереси інших осіб.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.392, 1218, 1261 ЦК України, ст.ст. 12,13,81,206,247,263-265 ЦПК України, суд,
в и р і ш и в :
Позов ОСОБА_1 до Куріньківської сільської ради Чорнухинського району Полтавської області, про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування за законом, задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, право власності на земельну ділянку розміром 2,9 га, розташовану на території Куріньківської сільської ради Чорнухинського району Полтавської області, що належала померлому ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_2 на підставі державного акту на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_4, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право власності на землю та право постійного користування землею,, договору оренди землі від 17.06.2005 року № НОМЕР_3.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Полтавського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається учасниками справи через Чорнухинський районний суд Полтавської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку для подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя:
Суд | Чорнухинський районний суд Полтавської області |
Дата ухвалення рішення | 21.11.2018 |
Оприлюднено | 27.11.2018 |
Номер документу | 78095221 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Чорнухинський районний суд Полтавської області
Глущенко Н. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні