Борівський районний суд Харківської області
справа: № 614/1013/18
провадження: 2/614/311/18
категорія: 38
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н ЕМ У К Р А Ї Н И
26.11.2018 р. Борівський районний суд Харківської області в складі судді Гуляєвої Г.М., розглянувши в судовому засіданні в смт. Борова цивільну справу № 614/1013/18 за позовом ОСОБА_1 до Борівської селищної ради Борівського району Харківської області
про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини за законом
В С Т А Н О В И В :
Позивач звернулася до Борівського районного суду Харківської області з позовною заявою, в якій вказала, що 12 лютого 2012 р. помер її батько ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, який значився зареєстрованим ІНФОРМАЦІЯ_2 Факт смерті підтверджується свідоцтвом про смерть (повторно) серії І-ВЛ №338327, яке видане Борівським РВ ДРАЦС ГТУЮ у Харківській обл. 13 лютого 2012 р.
Після смерті батька спадщину прийняв його син (брат позивача), який постійно проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини. Про те, що брат позивача фактично прийняв спадщину свідчить те, що він проживав у будинку батька, обробляв земельну ділянку, ніс витрати на утримання будинку, що підтверджується довідкою Борівської с/ради Харківської обл. від 06.03.2012 р. №673. Оформити спадщину належним чином ОСОБА_3 не встиг, оскільки 27 листопада 2012 р. він помер (свідоцтво про смерть І-ВЛ №373251).
Після смерті брата залишилось спадкове майно, яке він прийняв після смерті батька, а саме: земельні ділянки для ведення товарного сільськогосподарського виробництва: рілля, кадастровий №6321055100:09:003:0010; пасовище, кадастровий №6321055100:17:004:0015; сіножать, кадастровий №6321055100:08:002:0089. Земельні ділянки він прийняв у спадщину, але належним чином не оформлені.
В травні поточного року до позивача звернувся представник ПП фірми ЛІС та повідомив їй, що закінчується строк дії договору оренди землі, який був укладено між ПП фірмою ЛІС та батьком позивача, та який необхідно переукласти на новий строк.
Позивач звернулась до Борівської ДНК Харківської обл. з заявою на прийняття у спадщину вищевказаної земельної ділянки, яку було надано в оренду, але їй відмовили в усній формі, мотивуючи тим, що нею був пропущений строк для прийняття спадщини. Зважаючи на те, що будь-яких спадкоємців, крім позивача, після смерті її батька та брата не залишилось взагалі, то вважає за необхідне звернутися до суду для встановлення додаткового строку для прийняття спадщини.
Вказує, що строк для прийняття спадщини нею був пропущений тому, що вона не знала про наявність у власності батька земельної ділянки. 5 грудня 2011 р. в жилому будинку, де проживав її батько виникла пожежа, в результаті якої були знищені всі речі, документи, в тому числі і державний акт на земельну ділянку, договір оренди земельної ділянки. Після пожежі документи спадкодавцями не відновлювалися і тому про наявність земельної ділянки позивач не знала. Про її існування позивачу стало відомо тільки після звернення орендаря. Будинок після пожежі так і не було відновлено. Батько з братом фактично проживали в будинку позивача за адресою: с. Новоплатонівка, вул. Садова,5, а позивач виїхала на постійне місце проживання в обласний центр, де проживає і по теперішній час. Звертатися до нотаріуса для оформлення спадкових прав на будинок не було необхідності, так як немає самого будинку, який було знищено пожежею, необхідність у прийнятті спадщини виникла тільки зараз, коли позивач дізналася, що є земельна ділянка та що є можливість прийняти її у спадщину.
Вважає, що форс-мажорні обставини, а саме: пожежа в будинку, в результаті якої були знищені всі документи, в тому числі і на земельну ділянку є поважною причиною для встановлення додаткового строку для прийняття спадщини.
19.10.2018 р. ухвалою судді відкрито провадження у справі в порядку загального позовного провадження.
08.11.2018 р. ухвалою Борівського районного суду закрито підготовче провадження і справа призначена до судового розгляду.
В судове засідання позивач надала заяву про підтримання позовних вимог та розгляд справи за її відсутності.
Борівська с/рада Борівського р-ну Харківської обл. в судове засідання надала заяву про визнання позову та розгляд справи за відсутності її представника.
Суд вважає можливим розглянути справу у відсутності сторін, які заявили про розгляд справи за їх відсутності, на підставі наявних у справі матеріалів, без здійснення фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, що відповідає вимогам ч. 3 ст.211, ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Згідно ч. 4 ст. 206 ЦПК України у разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову. Якщо визнання відповідачем позову суперечить закону або порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, суд постановляє ухвалу про відмову у прийнятті визнання відповідачем позову і продовжує судовий розгляд.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Згідно ст.1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини; якщо виникнення у особи права на спадщину залежить від неприйняття спадщини або відмови в його прийнятті іншими спадкоємцями, строк для прийняття спадщини встановлюється в три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття.
Відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Відповідно до ст.1272 ЦК України визначено наслідки пропущення строку для прийняття спадщини, зокрема, якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст.1270 ЦК України, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її. За письмовою згодою спадкоємців, які прийняли спадщину, спадкоємець, який пропустив строк для прийняття спадщини, може подати заяву про прийняття спадщини нотаріусу за місцем відкриття спадщини. За позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Позивач пропустила встановлений строк для прийняття спадщини з поважних причин, оскільки проживала не за місцем відкриття спадщини, крім того незнала про її існування, так як всі документи на земельну ділянку були втрачені при пожежі домоволодіння спадкодавця в 2011 р., тому вправі звернутись в суд з позовом для визначення їй додаткового строку для прийняття спадщини.
В суді встановлено та підтверджується письмовими доказами, що згідно копії Державного акту на право власності на земельну ділянку ОСОБА_2 є власником земельної ділянки, яка розташована на території Борівської с/ради КСП Борівське та надана для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с.6); відповідно до копії свідоцтва про смерть, ОСОБА_2 помер 12 лютого 2012 р. (а.с.7); згідно копії свідоцтва про смерть, ОСОБА_3 помер 27 листопада 2012 р. (а.с.8); згідно копії свідоцтва про народження ОСОБА_4, її батьками є ОСОБА_2 та ОСОБА_5 (а.с.9); згідно копії свідоцтва про укладення шлюбу, ОСОБА_6 та ОСОБА_4 уклали шлюб 15 червня 1985 р. (а.с.10); відповідно до Довідки виконкому Борівської с/ради, ОСОБА_3 дійсно проживав та був зареєстрований в ІНФОРМАЦІЯ_3 по день своєї смерті 27 листопада 2012 р., проживав сам за вищевказаною адресою (а.с.11), відповідно до Довідки виконкому Борівської с/ради від 06.03.2012 р., ОСОБА_3 дійсно проживав, вів спільне господарство і здійснював догляд за своїм батьком ОСОБА_2, по день його смерті 12 лютого 2012 р., за адресою: с. Новоплатонівка, вул. Садова,б.7, Борівського р-ну Харківської обл. і по даний час являється мешканцем даного домоволодіння та користується житлово-комунальними послугами; на сьогодні немає змоги переоформити право на спадщину до моменту вступу на це право (до 12.08.2012 р.) (а.с.12); згідно Довідки виконкому Борівської с/ради, ОСОБА_2 дійсно проживав та був зареєстрований в ІНФОРМАЦІЯ_3 по день своєї смерті 12 лютого 2012 р., разом з ним проживав, був зареєстрований на момент його смерті: син ОСОБА_3 (а.с.13); 5 грудня 2011 р. приблизно о 13 год. 00 хв. виникла пожежа в житловому будинку приватного домоволодіння гр. ОСОБА_2 за адресою: Харківська обл., Борівський р-н, с. Новоплатонівка, вул. Садова,б.№7; причиною виникнення пожежі є несправність димохідної труби печі на твердому паливі житлового будинку; про що засвідчує запис №18 в журналі обліку пожеж за 2011 р. Борівського РС ДІТБ в Харківській обл.; що підтверджується копією довідки Борівського РС ГУ ДСУ з надзвичайних ситуацій у Харківській обл. (а.с.14); орендодавець ОСОБА_2 передав орендарю ПП фірмі ЛІС в оренду земельну ділянку площею 3.8651 га, що підтверджується копією Договору оренди землі від 18 травня 2008 р. (а.с.15-21).
Згідно п.24 Постанови Пленуму Верховного суду України №7 від 30.05.2008 р. Про судову практику у справах про спадкування , особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України. Суди відкривають провадження в такій справі у разі відсутності письмової згоди спадкоємців, які прийняли спадщину, а також за відсутності інших спадкоємців, які прийняли спадщину, а також за відсутності інших спадкоємців, які могли б дати письмову згоду на подання заяви до нотаріальної контори про прийняття спадщини.
Проаналізувавши встановлені обставини по справі, оцінивши надані в силу положень ст.81 ЦПК України докази в їх сукупності, оскільки позивач пропустила строк прийняття спадщини, то суд вважає за необхідне визнати причини пропуску строку подачі заяви про прийняття спадщини спадкоємцем поважними, а позов задовольнити і визначити їй додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини.
Задовольняючи позов суд враховує, що додатковий строк визначається у разі, якщо суд визнає причини пропуску строку для прийняття спадщини поважними.
Факт пропуску строку для прийняття спадщини не є підставою для усунення від спадкування.
Таким чином суд вважає, що позивач пропустила строк подачі заяви до ДНК про прийняття спадщини з поважних причин, оскільки проживала не за місцем відкриття спадщини, крім того незнала про її існування, так як всі документи на земельну ділянку були втрачені при пожежі домоволодіння спадкодавця в 2011 р.
З урахуванням викладеного, керуючись ст.ст.12, 13, 81, 206, ч. 3 ст. 211, ч. 2 ст. 247, 264, 265, 273, п. 15.5 Перехідних положень ЦПК України, на підставі ст.ст.1270,1272 Цивільного Кодексу України, суд,
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Борівської селищної ради Борівського району Харківської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини за законом - задовольнити.
ОСОБА_1 визначити додатковий строк для подачі заяви про прийняття спадщини, яка відкрилася після смерті її брата ОСОБА_3, який помер 27 листопада 2012 р., на 3 (три) місяці після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду може бути оскаржене до Харківського апеляційного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги через Борівський районний суд Харківської області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного розгляду.
Суддя Гуляєва Г. М.
Суд | Борівський районний суд Харківської області |
Дата ухвалення рішення | 26.11.2018 |
Оприлюднено | 27.11.2018 |
Номер документу | 78101431 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Борівський районний суд Харківської області
Гуляєва Г. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні