441/1620/18 2/441/828/2018
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
13.11.2018р. Городоцький районний суд Львівської області в складі:
головуючої - судді Малахової - Онуфер А.М.
з участю секретаря судових засідань Гелецької Г.В.
позивача
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м.Городок Львівської області цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Грімненської сільської ради Городоцького району Львівської області про визначення додаткового строку на прийняття спадщини, -
в с т а н о в и в :
ОСОБА_2, 27.09.2018р. звернувся в суд з позовом до Грімненської сільської ради Городоцького району Львівської області про визначення йому додаткового строку для прийняття спадщини в порядку спадкування за законом після смерті ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2. мотивуючи тим, що у встановлений законом строк із заявою про прийняття спадщини до нотаріуса не звернувся, оскільки не знав про наявність у спадкодавця майна, лише у липні 2018 року між документами віднайшов сертифікат на ім'я ОСОБА_3 згідно якого їй належить право на земельну частку (пай), після цього звернувся до нотаріальної контори, однак йому відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом через пропуск строку для подання заяви про прийняття спадщини.
Ухвалою судді від 01.10.2018р. провадження у справі відкрито.
Позивач у суді вимоги підтримав покликаючись на мотиви викладені у заяві, окрім цього пояснив, що він єдиний син спадкодавця, що ОСОБА_3 до дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_2. значилася зареєстрованою та проживала на АДРЕСА_2, при житті їй належало право на земельну частку (пай) площею 1, 50 в ум.кад.га без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) у землі, яка перебуває у колективній власності СТзОВ Грімно , він доглядав за матір'ю, займався її похоронами, після смерті останньої бажав прийняти спадщину, однак своєчасно до нотаріуса з відповідною заявою не звернувся. Просить визначити додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини терміном три місяці.
Сільський голова Грімненської сільської ради Городоцького району Львівської області у заяві №345 від 07.11.2018р. просив про розгляд справи за відсутності представника сільської ради, заперечень щодо задоволення позову не висловив (а.с. 20).
Заслухавши позивача, вивчивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд доходить висновку про відмову в позові.
Згідно ст.ст. 4 , 13 ЦПК України , кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів. Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу , в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Із пояснень позивача в суді, із копій паспорта, свідоцтва про народження серія НОМЕР_3 убачається, що ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3 єдиний син спадкодавця ОСОБА_3 (а.с. 3-4, 7).
Згідно сертифікату на право на земельну частку (пай) серія НОМЕР_2 від 12.07.2018р. виданого взамін сертифікату від 10.03.1997р. №164, ОСОБА_3 належить право на земельну частку (пай) площею 1, 50 в ум.кад.га без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) у землі, яка перебуває у колективній власності СТзОВ Грімно (а.с. 6).
ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_2. (а.с. 5).
Як убачається із довідки Грімненської сільської ради Городоцького району Львівської області №426 від 25.09.2018р., ОСОБА_3 до дня смерті була зареєстрована та проживала одна на АДРЕСА_2 (а.с. 8).
За загальними положеннями про спадкування, право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (статті 1220 , 1222 , 1270 ЦК України ).
Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (частина перша статті 1269 ЦК України ).
Таким чином, право на спадщину виникає з моменту її відкриття, і закон зобов'язує спадкоємця, який постійно не проживав зі спадкодавцем, у шестимісячний строк подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини.
Про смерть спадкодавця та про наявність спадкового майна позивач знав, бажав прийняти спадщину після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2. ОСОБА_3, означені обставини ним не заперечуються.
Отже, строк для подання заяви на прийняття спадщини для ОСОБА_2 збіг 09.07.2015р.
Позивач до вказаного строку, із заявою про прийняття спадщини в нотаріальну контору не звернувся, мотивуючи необізнаністю про наявність спадкового майна.
Згідно п.24 Постанови Пленуму Верховного Суду України Про судову практику у справах про спадкування від 30.05.2008р. №7 , поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Судом не можуть бути визнані поважними такі причини пропуску строку для подання заяви про прийняття спадщини, як юридична необізнаність позивача щодо строку та порядку прийняття спадщини, необізнаність особи про наявність спадкового майна, похилий вік, непрацездатність, незнання про існування заповіту, встановлення судом факту, що має юридичне значення для прийняття спадщини (наприклад, встановлення факту проживання однією сім'єю), невизначеність між спадкоємцями, хто буде приймати спадщину, відсутність коштів для проїзду до місця відкриття спадщини, несприятливі погодні умови.
Відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, які пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій.
Правила частини третьої 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Позивач не подав належних та допустимих доказів, які б свідчили про поважність причин пропуску строку і зокрема були пов'язані із об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для нього на вчинення дій щодо прийняття спадщини у встановлений законом строк, у зв'язку із чим він не виконав свій процесуальний обов'язок із доведення тих обставин, на які посилався у заяві як на підставу своїх вимог.
Доводи позивача у заяві про необізнаність щодо наявності спадкового майна, не можуть бути визнані судом як поважні причини, що пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для нього, як спадкоємця для звернення до нотаріуса із заявою про прийняття спадщини після смерті ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3
Більше того, як убачається із тверджень позивача в суді, про право спадкодавця на земельну частку (пай) площею 1, 50 в ум.кад.га без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) у землі, яка перебуває у колективній власності СТзОВ Грімно він знав, так само як і про наявність правовстановлюючого документу на означену земельну частку (пай).
Враховуючи, що позивачем не подано належних та допустимих доказів, які б згідно чинного законодавства свідчили про поважність причин пропуску строку на звернення із заявою про прийняття спадщини, суд вважає вимоги ОСОБА_2 необґрунтовані й такі, що задоволенню не підлягають.
Керуючись ст. ст. 4 , 7 , 12 , 13 , 258-259 , 263-265 , 354 ЦПК України , ст. ст. 1220 , 1268-1270 , 1272 ЦК України , суд -
в и р і ш и в :
У позові ОСОБА_2 (прож. на АДРЕСА_1, ІПН: НОМЕР_1) до Грімненської сільської ради Городоцького району Львівської області (вул. С.Стрільців, 2Б с. Грімне Городоцького району Львівської області, ЄДРПОУ 22344935) про визначення додаткового строку на прийняття спадщини у три місяці після смерті ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_2 - в і д м о в и т и.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повне рішення складено 23.11.2018р.
С у д д я : А.М. Малахова-Онуфер
Суд | Городоцький районний суд Львівської області |
Дата ухвалення рішення | 13.11.2018 |
Оприлюднено | 27.11.2018 |
Номер документу | 78112742 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Городоцький районний суд Львівської області
Малахова-Онуфер А. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні