Справа № 289/1425/18
Провадження №2/283/808/2018
Р І Ш Е Н Н Я
І м е н е м У к р а ї н и
24 жовтня 2018 року м. Малин
Малинський районний суд Житомирської області в складі головуючого судді Саланди О.М., з секретарем судових засідань Кравець Л.Ю., розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Малині цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Радомишльської міської ради Житомирської області в особі Верлоцького старостинського округу Радомишльського району про визнання права власності на спадкове майно,-
ВСТАНОВИВ:
Позивач 13 липня 2018 року звернувся до Малинського районного суду Житомирської області з позовом до відповідача про визнання права власності на земельну ділянку в порядку спадкування після смерті матері, ОСОБА_3.
На підставі розпорядження голови Радомишльського районного суду Житомирської області №168 від 20.08.2018 року, справа №289/1425/18 була передана на розгляд до Малинського районного суду Житомирської області, як до найбільш територіально наближеного суду.
В позовній заяві ОСОБА_2 зазначив, що ІНФОРМАЦІЯ_4 у віці ІНФОРМАЦІЯ_5 померла його мати, ОСОБА_3 в с. Верлок Радомишльського району Житомирської області. На думку позивача, спадщину після смерті матері він прийняв шляхом постійного проживання з ОСОБА_3 на час відкриття спадщини, доглядом за будинком, обробітком земельної ділянки та сплатою необхідних платежів. Також він отримував кошти за користування спірною земельною ділянкою. Однак оформити право власності на земельну ділянку після смерті матері ОСОБА_2 не має можливості, оскільки відсутня дата видачі на правовстановлюючому документу, а також в державному акті на земельну ділянку невірно зазначено площу земельної ділянки, що є перешкодою для вчинення нотаріусами нотаріальної дії, яка полягає в оформленні права власності.
ОСОБА_2 у позовній заяві просить визнати за ним право власності в порядку спадкування після смерті матері, ОСОБА_3, на земельну ділянку, площею 2,2502 га, кадастровий номер НОМЕР_2, цільове призначення: для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована за адресою: Житомирська область, Радомишльський район, Верлоцька сільська рада, яка належала померлій матері, ОСОБА_3 згідно Державного акта на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_3, виданий на її ім'я на підставі розпорядження Радомишльської РДА №25 від 21.02.2005 року.
Представник позивача, який діє на підставі довіреності від 17.05.2017 року, в судове засідання не з'явився, 24.10.2018 року через канцелярію суду подав заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав в повному обсязі, просив їх задовольнити.
Представник відповідача в судове засідання не з'явився, 23.10.2018 року подав до суду заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги ОСОБА_2 підтримує.
Відповідно до ч.3 ст.200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Дослідивши обставини справи на підставі повно та всебічно досліджених доказів у їх сукупності, суд приходить до висновку, що позвні вимоги підлягають до повного задоволення з огляду на наступне.
Статтею 392 ЦК України визначено, що власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.
Відповідно до Листа Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування від 16.05.2013 року № 24-753/0/4-13 визнання права власності на спадкове майно в судовому порядку є винятковим способом захисту, що має застосовуватися, якщо існують перешкоди для оформлення спадкових прав у нотаріальному порядку.
Відповідно до ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Згідно з ч. 3 ст. 1268 ЦК України спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
Відповідно до п. 4.14 Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 22.02.2012 №296/5, видача свідоцтва про право на спадщину на майно, яке підлягає реєстрації, проводиться нотаріусом після подання правовстановлюючих документів.
Згідно зі ст. 182 ЦК України та ст. 3 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень від 01.07.2004 №1952-ІV, право власності на нерухомість підлягає обов'язковій державній реєстрації та виникає з моменту такої реєстрації. Будь-які правочини щодо нерухомого майна, в тому числі видача свідоцтва про право на спадщину, вчиняються, якщо право власності на таке майно зареєстровано згідно з вимогами цього Закону.
Відповідно до Листа Вищого спеціалізованого суду з розгляду цивільних і кримінальних справ Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування від 16.05.2013 № 24-753/0/4-13 прийняття спадщини спадкоємцем, який звертається з вимогою про визнання права власності на спадкове майно, має встановлюватись належними доказами: копіями документів із спадкової справи, якщо така справа заводилася нотаріусом, довідками з житлово-експлуатаційних організацій, сільських, селищних рад за місцем проживання спадкодавця.
Судом встановлено, що ІНФОРМАЦІЯ_4 померла ОСОБА_3.
Згідно довідки №269 від 17.05.2017 року, виданої виконавчим комітетом Верлоцької сільської ради Радомишльського району Житомирської області, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, померла ІНФОРМАЦІЯ_4. На день смерті ОСОБА_3 постійно проживала та була зареєстрована в АДРЕСА_1. Крмі померлої в даному житловому будинку на день її смерті проживав та був зареєстрований її син - ОСОБА_2. Отже, ОСОБА_2 фактично прийняв спадщину шляхом вступу у фактичне володіння та управління спадковим майном (а.с.9).
Відповідно до Державного акта на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_4, даний державний акт видано на ім'я ОСОБА_3 на підставі розпорядження голови Радомишльської районної державної адміністрації від 21.02.2005 року №25 на земельну ділянку кадастровий номер НОМЕР_2, площею 2,25га, яка розташована на території Верлоцької сільської ради, цільове призначення якої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва (а.с.10).
Згідно Інформації з Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку від 21.09.2017 року, площа земельної ділянки кадастровий номер НОМЕР_2 становить 2,2502 га, місце розташування земельної ділянки: АДРЕСА_2. Суб'єктом права власності на дану земельну ділянку є ОСОБА_3 (а.с.11).
На підставі повно та всебічно з'ясованих обставин справи, суд приходить до висновку, що аналіз досліджених доказів в їх сукупності дає підстави для задоволення позовних вимог, оскільки судом встановлено факт володіння за життя ОСОБА_3 земельною ділянкою кадастровий номер НОМЕР_2, площею 2,2502 га, яка розташована на території Верлоцької сільської ради, цільове призначення якої для ведення товарного сільськогосподарського виробництва та факт вступу у спадщину після смерті ОСОБА_3 її сина ОСОБА_2.
Визнання позову відповідачем не суперечить правам та інтересам третіх осіб.
Керуючись ст.ст. 3, 76,83, 89, 133, 258, 259, 263-265, 268, 273-274, 279 ЦПК України,
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_2 про визнання права власності на земельну ділянку, задовольнити.
Визнати за ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3, який проживав у АДРЕСА_1, ідентифікаційний код НОМЕР_1, право власності на земельну ділянку, кадастровий номер НОМЕР_2, площею 2,2502, цільове призначення - для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована за адресою: Житомирська область, Радомишльський район, Верлоцька сільська рада, в порядку спадкування після смерті ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_4 (актовий запис №3 від 02.02.2006 року).
Судові витрати по справі вважати фактично понесеними.
Рішення може бути оскаржено шляхом подачі апеляційної скарги до Житомирського апеляційного суду через Малинський районний суд Житомирської області протягом 30-ти днів з дня проголошення рішення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження.
Суддя: О. М. Саланда
Суд | Малинський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 24.10.2018 |
Оприлюднено | 28.11.2018 |
Номер документу | 78123737 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Малинський районний суд Житомирської області
Саланда О. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні