МАКАРІВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД КИЇВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Д.Ростовського, 35, смт. Макарів, Київська область, 08001, тел/факс (04578)5-13-39, e-mail inbox@mk.ko.court.gov.ua
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"26" жовтня 2018 р. Справа №370/2384/18
Макарівський районний суд Київської області у складі головуючого судді Тандира О.В., при секретарі судового засідання Прокопчук О.О., при розгляді у підготовчому засіданні у порядку загального позовного провадження у залі суду в смт Макарів Макарівського району Київської області справи за позовом
ОСОБА_1 до Великокарашинської сільської ради про встановлення факту проживання однією сім'єю та визнання права власності на спадкове майно,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1, (далі - позивач) звернулася до суду із позовом до Великокарашинської сільської ради (далі - відповідач), в якому вказала, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2.
Після її смерті відкрилася спадщина, до складу якої, зокрема, увійшли земельна ділянка площею 2,04 га та площею 2,2166 га з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, які розташовані на території Великокарашинської сільської ради.
Спадкоємців щодо спадкового майна за законом першої, другої та третьої черги немає.
Позивач належить до спадкоємців четвертої черги за законом відповідно до ст. 1264 ЦК України, оскільки проживала зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини.
Проте, оформити свої спадові права у нотаріуса на вказані земельні ділянки немає можливості, оскільки для прийняття спадщини після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2, необхідно підтвердити факт спільного проживання із спадкодавцем.
Враховуючи викладене, позивач просила суд: встановити факт постійного проживання зі спадкодавцем, ОСОБА_2, однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини, тобто з 2012 року по 28.01.2018 року, та визнати за нею право власності на спадкове майно, а саме на: земельну ділянку площею 2,04 га з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Великокарашинської сільської ради, що належала померлій на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії НОМЕР_2; земельну ділянку площею 2,2166 га з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Великокарашинської сільської ради, що належала померлій на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_3, кадастровий номер НОМЕР_4
У судове засідання позивач не прибула, згідно поданої письмової заяви просила слухати справу у її відсутності, позовні вимоги підтримала та просила їх задовольнити.
Належним чином повідомлений про день та час слухання справи відповідач, Великокарашинська сільська рада, згідно поданого листа просила слухати справу у відсутності її представника, проти задоволення позовних вимог не заперечувала.
Ухвалою Макарівського районного суду Київської області від 28.08.2018 року позов ОСОБА_1, прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі. Розгляд цивільної справи вирішено здійснювати в порядку загального позовного провадження та призначено підготовче засідання на 28.09.2018 року, встановлено відповідачу 15-тиденний строк з дня вручення даної ухвали для подання відзиву на позовну заяву відповідно до ст. 178 ЦПК України.
Також даною ухвалою суду у порядку вимог ст. 84 ЦПК України витребувано від приватного нотаріуса Макарівського районного нотаріального округу Київської області Середюка О.П. належним чином засвідчену копію спадкової справи до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2.
Ухвалою суду від 28.09.2018 року підготовче засідання відкладено на 26.10.2018 року та у порядку вимог ст. 84 ЦПК України витребувано відвід державного нотаріуса Макарівської районної державної нотаріальної контори Київської області належним чином засвідчену копію спадкової справи до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2.
Відповідно до вимог ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд встановив наступне.
ІНФОРМАЦІЯ_1 померла ОСОБА_2, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_5 видане 30.01.2018 року Макарівським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Київській області, актовий запис № 24.
До дня смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2, проживала та була зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1; разом з нею за вказаною адресою проживала з 2012 року без реєстрації ОСОБА_1, вели спільне господарство, що підтверджується довідкою №150, виданою 10.05.2018 року Великокарашинською сільською радою Макарівського району.
Після смерті ОСОБА_2 відкрилася спадщина, зокрема на земельну ділянку площею 2,04 га з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Великокарашинської сільської ради, та належала померлій на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії НОМЕР_2; земельну ділянку площею 2,2166 га з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Великокарашинської сільської ради, та належала померлій на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_3, кадастровий номер НОМЕР_4
Згідно Довідки Управління земельних ресурсів у Макарівському районі Київської області, земельній ділянці відповідно до державного акту серії НОМЕР_2 присвоєно кадастровий номер НОМЕР_6
Згідно відповіді Макарівської районної державної нотаріальної контори №1790/01-16 від 06.10.2018 року, спадкова справа до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 в нотаріальній конторі не заводилась.
Згідно Витягу зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину), спадкова справа до майна померлої ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 заведена 13.02.2018 року приватним нотаріусом Середюком О.П., номер у нотаріуса №7/2018.
Оформити свої спадові права у нотаріуса на вказані земельні ділянки позивач немає можливості, оскільки для прийняття спадщини після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2, необхідно підтвердити факт спільного проживання із спадкодавцем.
Як вбачається із матеріалів вказаної вище спадкової справи №7/2018, позивачу ОСОБА_1 на її заяву щодо порядку оформлення спадкових прав після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 (як спадкоємця 4-ої черги за законом відповідно до ст. 1264 ЦК України) було надано відповідь за №344/02-14 від 30.07.2018 року, що факт проживання однією сім'єю зі спадкодавцем підтверджується рішенням суду, яке набрало законної сили, що і змусило позивача звернутись до суду з вказаним позовом.
Як вбачається із листа за №460/02-14 від 19.09.2018 року приватного нотаріуса Макарівського районного нотаріального округу Київської області Середюка О.П., що на підставі заповіту, посвідченого 10.06.2008 року Латушко К.М., секретарем Великокарашинської сільської ради, померла ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 заповіла право на земельну частку (пай) в рівних частках ОСОБА_1 та ОСОБА_6.
Однак, як вбачається із матеріалів спадкової справи №7/2018, ОСОБА_6, спадщини після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2 не прийняв, оскільки заяви до нотаріуса про прийняття спадщини не подавав, разом із спадкоємцем на час відкриття спадщини не проживав.
Інших спадкоємців щодо спадкового майна ні за законом/заповітом, судом не встановлено.
Вирішуючи спір, суд виходить також з наступного.
Відповідно до вимог ст. 1264 ЦК України, у четверту чергу право на спадкування за законом мають особи, які проживали зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини.
Відповідно до вимог ч. 1 ст. 293 ЦПК України, у судовому порядку можуть бути розглянуті цивільні справи про підтвердження наявності або відсутності юридичних фактів, що мають значення для охорони прав, свобод та інтересів особи або створення умов здійснення нею особистих немайнових чи майнових прав або підтвердження наявності чи відсутності неоспорюваних прав.
Так, встановлення факту проживання зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини, необхідне позивачу, оскільки від встановлення даного факту залежить виникнення його права на спадкування, як спадкоємця четвертої черги за законом.
Відповідно до п. 2 постанови Пленуму Верховного Суду України № 7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування , якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка в разі наявності спору про право, розглядається за правилами позовного провадження.
Відповідно до п. 9 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ Про судову практику розгляду цивільних справ про спадкування 16.05.2013 року № 24-753/0/4-13, якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд із заявою про встановлення цих фактів, яка, у разі відсутності спору, розглядається за правилами позовного провадження. Не допускається вирішення справи в порядку окремого провадження, якщо заява містить вимогу про визнання права, зокрема права власності.
Так, судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 проживала разом із спадкодавцем, ОСОБА_2, за адресою: АДРЕСА_1 з 2012 року по день смерті останньої ІНФОРМАЦІЯ_1, що підтверджується довідкою Великокарашинської сільської ради № 150 від 10.05.2018 року, тобто більш як п'ять років до її смерті, тому позов в частині встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини підлягає задоволенню.
Відповідно до ст. 1218 Цивільного кодексу України до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинились внаслідок його смерті.
Відповідно до ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Не допускається прийняття спадщини з умовою чи із застереженням. Незалежно від часу прийняття спадщини вона належить спадкоємцеві з часу відкриття спадщини.
Відповідно до вимог ст. 1258 ЦК України, спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.
Приймаючи визнання відповідачем позову, що не суперечить закону та не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб, оцінюючи належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності, суд визнає їх належними, допустимими, достовірними, а позов таким, що підлягає задоволенню, оскільки достовірно встановлено, що позивач проживала зі спадкодавцем ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1, однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини, та належить до спадкоємців четвертої за законом майна померлої інші спадкоємці, які прийняли спадщину судом не встановлені, до складу спадщини увійшли земельні ділянки площею 2,04 га та площею 2,2166 га, щодо яких нотаріус відмовив у видачі свідоцтва про право на спадщину.
Судові витрати по оплаті судового збору, не підлягають стягненню з відповідача, оскільки відповідач не вчиняв протиправних дій, що стали підставою даного позову.
Згідно ч. 5 ст. 268 ЦПК України датою ухвалення рішення, ухваленого за відсутності учасників справи, є дата складення повного судового рішення.
Керуючись ч. 4 ст. 206, ч. 3 ст. 200, ст. ст. 5, 76-81, 83, 95, 247, 265, 141, 354-355 ЦПК України суд,
у х в а л и в :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Великокарашинської сільської ради про встановлення факту проживання однією сім'єю та визнання права власності на спадкове майно - задовольнити.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 зі спадкодавцем, ОСОБА_2, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1, однією сім'єю не менш як п'ять років до часу відкриття спадщини, а саме з 2012 року по ІНФОРМАЦІЯ_1, в житловому будинку по АДРЕСА_1
Визнати за ОСОБА_1, у порядку спадкування за законом після смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_2, право власності на земельну ділянку площею 2,04 га з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Великокарашинської сільської ради, яка належала померлій на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії НОМЕР_2, кадастровий номер НОМЕР_6; земельну ділянку площею 2,2166 га з цільовим призначенням для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, яка розташована на території Великокарашинської сільської ради, яка належала померлій на підставі Державного акту на право власності на земельну ділянку серії НОМЕР_3, кадастровий номер НОМЕР_4
Рішення може бути оскаржене до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а якщо воно не проголошувалося - з дати складання повного його тексту, у порядку і строки, передбаченому ст. ст. 354-355 ЦПК України та підпунктом 15.5 пункту 15 частини 1 Розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України в редакції від 03.10.2017 року.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 273 ЦПК України.
Повний текст рішення складено та підписано 26.10.2018 року.
Реквізити сторін:
ОСОБА_1, ІПН НОМЕР_1, адреса: АДРЕСА_2, 08001;
Великокарашинська сільська рада, код ЄДРПОУ 04362384, адреса: вул. Миру, 11, с. Великий Карашин, Макарівський район, Київська область, 08024.
Суддя О.В. Тандир
Суд | Макарівський районний суд Київської області |
Дата ухвалення рішення | 26.10.2018 |
Оприлюднено | 28.11.2018 |
Номер документу | 78125241 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Макарівський районний суд Київської області
Тандир О. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні