Справа № 288/1562/18
Провадження № 2/288/764/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
26 листопада 2018 року смт. Попільня
Попільнянський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді - Рудник М. І.,
з участю секретаря судових засідань - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі суду в смт. Попільня Житомирської області цивільну справу за позовом ОСОБА_2, ОСОБА_3 до ОСОБА_4 сільської ради Попільнянського району Житомирської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Відділ у Попільнянському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області про визнання права на земельну частку (пай) та права власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами в порядку спадкування за законом,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_2 та ОСОБА_3 (далі - позивачі) звернулись до суду з позовом до ОСОБА_4 сільської ради Попільнянського району Житомирської області (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Відділ у Попільнянському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області про визнання права на земельну частку (пай) та права власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами в порядку спадкування за законом, в якому вказують, що 29 жовтня 1995 року помер їх батько та чоловік ОСОБА_5, який постійно до дня смерті проживав та був зареєстрований в ІНФОРМАЦІЯ_1.
Спадщину після смерті ОСОБА_5 позивачі прийняли.
На день смерті ОСОБА_5 разом з ним проживали та були зареєстровані за однією адресою позивачі.
До складу спадкового майна, яке залишилось після смерті ОСОБА_5, ввійшов житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що розташований за вищевказаною адресою та право на земельну частку (пай) члена колективного сільськогосподарського підприємства Паволоч , на території ОСОБА_4 сільської ради Попільнянського району Житомирської області, розміром 4,74 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості).
Земельна ділянка розміром 0,5600 га на якій розташований житловий будинок за вищевказаною адресою, у приватну власність ОСОБА_5 не передавалась.
ОСОБА_6 до сертифікату на право на земельну частку (пай) виданого 02 липня 2018 року та зареєстрованого того ж дня у Книзі реєстрації сертифікатів на право на земельну частку (пай) за № 1102, ОСОБА_5 належить право на земельну частку (пай) члена КСП Паволоч , на території ОСОБА_4 сільської ради Попільнянського району Житомирської області, розміром 4,74 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості).
З метою оформити свідоцтва про право на спадщину за законом на вказане вище спадкове майно, позивачі звернулись до нотаріуса, проте отримали відмову через відсутність правовстановлюючих документів на житловий будинок та в зв'язку з тим, що сертифікат на право на земельну частку (пай) видано 02 липня 2018 року, тобто після смерті спадкодавця ОСОБА_5.
Між спадкоємцями померлого, позивачами по справі, досягнуто домовленості щодо поділу спадкового майна, а саме: що житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами перейде у власність ОСОБА_3, а право на земельну частку (пай) у власність - ОСОБА_2, на підтвердження чого було укладено та посвідчено договір про поділ спадкового майна від 29 вересня 2018 року.
Вартість земельної частки (паю) становить 21 121 гривня 00 копійок.
Інвентаризаційна вартість житлового будинку з господарськими будівлями та спорудами становить 34 123 гривні 00 копійок.
Позивачі просять визнати за ОСОБА_2 право на земельну частку (пай) члена колективного сільськогосподарського підприємства Паволоч , на території ОСОБА_4 сільської ради Попільнянського району Житомирської області, розміром 4,74 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) та визнати за ОСОБА_3 право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що розташований в селі Паволоч, Попільнянського району, Житомирської області по вулиці Бесарабія, 40, в порядку спадкування за законом після смерті 29 жовтня 1995 року батька ОСОБА_5.
Позивачі в підготовче судове засідання не з'явились, в позовній заяві просили справу провести без їх участі.
Представник відповідача ОСОБА_4 сільської ради Попільнянського району Житомирської області в підготовче судове засідання не з'явився, надав до суду заяву в якій просив справу розглядати без представника сільської ради, позовні вимоги визнають.
Представник третьої особи Відділу у Попільнянському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області в підготовче судове засідання не з'явився, надав до суду заяву в якій просив справу розглядати без участі їх представника, проти позову не заперечують.
ОСОБА_6 до ч. 3 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем.
Суд, дослідивши матеріали справи, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Як вбачається з свідоцтва про народження серії ІІ-ТП № 277629, виданого 20 січня 1978 року ОСОБА_4 сільською радою Попільнянського району Житомирської області, батьками ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, вказані ОСОБА_5 та ОСОБА_3, актовий запис № 3.
ОСОБА_6 до ОСОБА_6 з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію шлюбу із зазначенням відомостей про другого з подружжя, сформованого 31 липня 2018 року Попільнянським районним відділом державної реєстрації актів цивільного стану Головного територіального управління юстиції у Житомирській області, до Державного реєстру актів цивільного стану громадян внесено реєстраційний запис про реєстрацію шлюбу 11 січня 1973 року між ОСОБА_5 та ОСОБА_7, прізвище дружини після реєстрації шлюбу змінилось на Венгер , актовий запис № 1.
Згідно свідоцтва про смерть серії І-ТП № 089700, виданого 28 квітня 1998 року Відділом реєстрації актів громадянського стану Попільнянського району Житомирської області, ОСОБА_5 помер 29 жовтня 1995 року, запис № 1.
Як вбачається з ОСОБА_6 про реєстрацію в Спадковому реєстрі виданого 04 серпня 2018 року приватним нотаріусом Попільнянського районного нотаріального округу Житомирської області, до Спадкового реєстру внесено реєстраційний запис про спадкову справу, номер у Спадковому реєстрі: 62806701, спадкодавець - ОСОБА_5.
Довідками № 1071 та № 1073 від 03 серпня 2018 року виконавчого комітету ОСОБА_4 сільської ради Попільнянського району Житомирської області передбачено, що ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3, згідно погосподарської книги на 1991-1995 роки, № 1, лицевий рахунок № 17 є головою домогосподарства будинку в селі Паволоч по вулиці Бесарабія, 40, Попільнянського району, Житомирської області, земельна ділянка розміром 0,5600 га, на якій знаходиться вказаний будинок, у приватну власність не передавалась та рішення сесії сільської ради про передачу у власність не приймалось.
ОСОБА_6 із погосподарської книги № 1 ОСОБА_4 сільської ради на 1991-1995 роки виданого виконавчим комітетом ОСОБА_4 сільської ради Попільнянського району Житомирської області 03 серпня 2018 року за № 1072, в селі Паволоч по вулиці Бесарабія, 40, рахується господарство особовий рахунок № 17, де головою двору є ОСОБА_5, ІНФОРМАЦІЯ_3, уродженець ІНФОРМАЦІЯ_4, в господарстві разом з ним проживають і зареєстровані: дружина - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_5, дочка - ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_6.
Згідно договору про поділ спадкового майна, посвідченого 29 вересня 2018 року приватним нотаріусом Попільнянського районного нотаріального округу Житомирської області, ОСОБА_2 (сторона -1) та ОСОБА_8, який діє від імені ОСОБА_3 (сторона - 2), уклали договорі про те, що сторони є спадкоємцями майна померлого ОСОБА_5, який помер 29.10.1995 року. Спадкове майно складається з: житлового будинку з господарськими будівлями, який розташований за адресою: Житомирська область, Попільнянський район, село Паволоч, вулиця Бесарабія, 40 та з права на земельну частку (пай) у землі, що перебувала у колективній власності КСП Паволоч , яке знаходиться на території села Паволоч, Попільнянського району, Житомирської області, розміром 4,74 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі на місцевості, яке належало ОСОБА_5 на підставі сертифікату на право на земельну частку (пай) та сторони вирішили, що вказаний житловий будинок перейде з урахуванням домовленостей за цим договором, у власність дружини спадкодавця - ОСОБА_3, а право на земельну частку (пай) перейде у власність дочки спадкодавця - ОСОБА_2.
Як вбачається з Технічного паспорту на садибний (індивідуальний) житловий будинок виготовлений 26 квітня 2016 року КП Бердичівським МБТІ Житомирської обласної ради, замовником технічної інвентаризації житлового будинку за адресою: село Паволоч, вулиця Бесарабія, 40, Попільнянського району, Житомирської області, вказана ОСОБА_3. Інвентаризаційна вартість даного будинку становить 34 123 гривні 00 копійок.
ОСОБА_6 до довідки № 1312 від 20 серпня 2018 року виданої КП Бердичівським МБТІ Житомирської обласної ради, на вищевказаний житловий будинок станом на 31.12.2012 року право власності не зареєстровано, правоустановчі документи не оформлені. Станом на 09.08.2018 року: загальна площа будинку - 81,5 кв.м, житлова площа - 49,8 кв.м. Крім того на земельній ділянці розташовано: гараж Б-1 , сарай В-1 , сарай Г-1 , погріб Вп/д . Оціночна вартість житлового будинку та господарських будівель: 34 123 гривні 00 копійок.
Згідно Сертифікату на право на земельну частку (пай) серії РН № 150232, виданого 02 липня 2018 року Попільнянською РДА Житомирської області, ОСОБА_5 на підставі рішення Попільнянської РДА від 20.05.1997 року № 150 належить право на земельну частку (пай) у землі, яка перебуває у колективній власності КСП Паволоч , село Паволоч Попільнянського району Житомирської області, розміром 4,74 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості).
Як вбачається з повідомлення приватного нотаріуса Попільнянського районного нотаріального округу Житомирської області № 1645/02-14 від 20 жовтня 2018 року, ОСОБА_2 та ОСОБА_3, відмовлено у оформлені спадкових прав і відповідно у видачі свідоцтв про право на спадщину за законом на вищевказану нерухомість через відсутність правовстановлюючих документів на даний житловий будинок, та також сертифікат на право на земельну частку (пай) серії РН № 150232, виданий 02 липня 2018 року, тобто після смерті спадкодавця ОСОБА_5, який помер 29.10.1995 року, в той час як правоздатність фізичної особи припиняється в момент її смерті.
Довідкою № 1646/02-14 від 20 жовтня 2018 року приватного нотаріуса Попільнянського районного нотаріального округу Житомирської області визначено, що спадщину після смерті ОСОБА_5, який помер 29.10.1995 року, прийняли за законом: - дружина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_5, - дочка ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_6, заяви будь-яких інших спадкоємців, не надходили. Спадкова справа № 134/2018.
ОСОБА_6 до пункту 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування , у разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутись до суду за правилами позовного провадження.
Статтею 131 Земельного Кодексу України вказано, що громадяни та юридичні особи України, а також територіальні громади та держава мають право набувати у власність земельні ділянки на підставі міни, ренти, дарування, успадкування та інших цивільно-правових угод.
Згідно п. а ч. 3 статті 152 Земельного Кодексу України, захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання прав.
Указом Президента України від 8 серпня 1995 року №720/95 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям визначено, що право на земельний пай мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами цього підприємства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю. При паюванні вартість і розміри в умовних кадастрових гектарах земельних часток (паїв) всіх членів підприємства, кооперативу, товариства є рівними.
ОСОБА_6 до частини 3 Указу Президента України № 666/94 від 10.11.1994 року Про невідкладні заходи щодо прискорення земельної реформи у сфері сільськогосподарського виробництва , право на земельну частку (пай) є об'єктом купівлі-продажу, дарування, міни, успадкування, застави. Кожному члену підприємства, кооперативу, товариства видається сертифікат на право приватної власності на земельну частку (пай) із зазначенням у ньому розміру частки (паю) в умовних кадастрових гектарах, а також у вартісному вираженні.
Частиною 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року № 7 Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ , член колективного сільськогосподарського підприємства (далі - КСП), включений до списку, що додається до державного акту на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акту, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай).
Згідно абзацу 2 п.1 Перехідних положень Земельного Кодексу України від 25 жовтня 2001 року рішення про передачу громадянам України безоплатно у приватну власність земельних ділянок, прийняті органами місцевого самоврядування відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року Про приватизацію земельних ділянок , є підставою для виготовлення та видачі цим громадянам або їх спадкоємцям державних актів на право власності на земельну ділянку за технічною документацією щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку.
ОСОБА_6 до пунктів 16, 17 Перехідних положень Земельного Кодексу України , громадянам - власникам земельних часток (паїв) за їх бажанням виділяються в натурі (на місцевості) земельні ділянки з видачею державних актів на право власності на землю. Сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними прав вимоги на відведення земельної частки (пай) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства.
Згідно статті 2 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є: свідоцтво про право на спадщину; посвідчені у встановленому законом порядку договори купівлі - продажу, дарування, міни, до яких додається сертифікат на право на земельну частку (пай); рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).
Статтею 18 Закону України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень передбачено, що свідоцтво про право власності на нерухоме майно, що підтверджує виникнення права власності при здійснені державної реєстрації прав на нерухоме майно, видається фізичним та юридичним особам у разі безоплатної передачі їм земельної ділянки із земель державної чи комунальної власності за рішенням органів державної влади, ради міністрів АРК, органів місцевого самоврядування.
Статтями 1216 , 1218 Цивільного Кодексу України передбачено, що спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. Таким чином, цивільні права та обов'язки спадкодавця, у тому числі право власності на річ, можуть переходити у спадщину.
Частиною першою статті 182 Цивільного Кодексу України, передбачено, що право власності та інші речові права на нерухомі речі, обмеження цих прав, їх виникнення, перехід і припинення підлягають державній реєстрації, а згідно зі статті 334 того ж Кодексу, право власності на майно, яке підлягає державній реєстрації, виникає з моменту такої реєстрації.
ОСОБА_6 до частини п'ятої статті 1268 Цивільного Кодексу України, незалежно від часу прийняття спадщини, вона належить спадкоємцям з часу її відкриття.
Згідно частини 1 статті 1297 Цивільного Кодексу України спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріуса або в сільських населених пунктах - до уповноваженої на це посадової особи відповідного органу місцевого самоврядування за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно.
Таким чином, зібрані у справі докази та їх належна оцінка вказують на наявність підстав для визнання за позивачами, в порядку спадкування за законом, права власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами та визнання права на земельну частку (пай).
Керуючись Постановою Пленуму Верховного Суду України від 30 травня 2008 року № 7 Про судову практику у справах про спадкування ; Законом України Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень , затвердженого постановою Кабінету Міністрів від 22.06.2011 року № 703; статями 121 , 125, 131, 152 Земельного Кодексу України ; статтями 182, 328, 334, 386, 1216, 1217, 1218, 1220, 1221, 1222, 1223, 1258, 1261, 1262, 1268-1270, 1297 ЦК України; статтями 4, 12, 13, 19, 23, 28, 48, 76, 78, 81, 128, 189-200, 258, 259, 263-265, 352, 354, 355 ЦПК України, суд,-
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_2, ОСОБА_3 до ОСОБА_4 сільської ради Попільнянського району Житомирської області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Відділ у Попільнянському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області про визнання права на земельну частку (пай) та права власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами в порядку спадкування за законом - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, право на земельну частку (пай) члена колективного сільськогосподарського підприємства Паволоч , на території ОСОБА_4 сільської ради Попільнянського району Житомирської області, розміром 4,74 в умовних кадастрових гектарах без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості), в порядку спадкування за законом після смерті 29 жовтня 1995 року батька, ОСОБА_5.
Визнати за ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_7, право власності на житловий будинок з господарськими будівлями та спорудами, що розташований в селі Паволоч, Попільнянського району, Житомирської області по вулиці Бесарабія, 40, в порядку спадкування за законом після смерті 29 жовтня 1995 року чоловіка, ОСОБА_5.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
ОСОБА_6 до пункту 15.5 Перехідних положень Цивільного процесуального Кодексу України в редакції Закону № 2147-VІІІ від 03 жовтня 2017 року, апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.
Суддя Попільнянського
районного суду ОСОБА_9
Суд | Попільнянський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 26.11.2018 |
Оприлюднено | 29.11.2018 |
Номер документу | 78162545 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Попільнянський районний суд Житомирської області
Рудник М. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні