Справа №: 343/1950/18
Провадження №: 2/0343/799/18
Р І Ш Е Н Н Я
I М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
16 листопада 2018 року м. Долина
Долинський районний суд Iвано-Франкiвської областi в складi:
головуючого судді - Керніцького І. І.,
секретаря - Оленюк Т. В.,
розглянувши у відкритому підготовчому судовому засіданні в залі Долинського районного суду Івано-Франківської області в м.Долина справу за позовною заявою ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Новоселицька сільська рада, про встановлення факту постійного проживання разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини та визнання права власності в порядку спадкування на нерухоме майно, суд-
В С Т А Н О В И В :
Позивачка, просить постановити рішення, яким встановити факт постійного проживання її із спадкодавцем ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 на час відкриття спадщини в житловому будинку АДРЕСА_1.
Визнати за нею право власності в порядку спадкування на домоволодіння АДРЕСА_1, яке складається з житлового будинку загальною площею 62, 9 кв. м. житловою - 34, 3 кв. м., допоміжною - 28, б кв. м. ( літ. А), літньої кухні ( літ. Б), стодоли ( літ. В), стайні ( літ. Г), вбиральні літ. Д), воріт, огорожі ( №№ 1, 2), яке належало померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3.
Свої вимоги мотивує тим, що ІНФОРМАЦІЯ_1 померла її мама ОСОБА_3. Після її смерті відкрилася спадщина за законом, мама заповіту не складала. На день смерті матері залишилося спадкове нерухоме майно, зокрема домоволодіння АДРЕСА_1. Єдиним спадкоємцем першої черги за законом, який бажає оформити своє право на спадщину, є вона, дочка померлої. Її брат ОСОБА_4, відповідач по справі, не претендує на частку у спадковому майні і не вчинив будь-яких дій по прийнятті спадщини. Інших спадкоємців першої черги за законом немає. Її батько, а чоловік померлої ОСОБА_5 помер раніше - ІНФОРМАЦІЯ_2. До дня смерті матері ОСОБА_3, а також на день її смерті вона проживала разом мамою і вела з нею спільне господарство. Таким чином, вона прийняла спадщину, оскільки на день смерті матері постійно разом з нею проживала. 17.10.2018 року вона звернулася до приватного нотаріуса Депутат О.З. з проханням видати свідоцтво про право на спадщину після смерті матері ОСОБА_3 Однак її відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, та надана її інформація, що спадкова справа після смерті ОСОБА_3 не зареєстрована.
Позивачка ОСОБА_1 в судове засідання не прибула, скерувала на адресу суду заяву про розгляд справи за її відсутності, де зазначила, що позовні позовні вимоги підтримує, просить задоволити.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився, хоч про дату, час та місце слухання справи був повідомлений у встановленому Законом порядку. В Долинський районний суд поступила заява, згідно якої відповідач позовні вимоги визнає, просить справу розглядати без його участі.
Представник третьої особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: Новоселицька сільська рада в судове засідання не з'явився, хоч про дату, час та місце слухання справи був повідомлений у встановленому Законом порядку. В Долинський районний суд поступила заява, згідно якої сільський голова просить розгляд цивільної справи № 343/1950/18 за позовом ОСОБА_1 про визнання права власності на нерухоме майно, розглядати без участі представника Новоселицької сільської ради.
Відповідно до ч. 3 ст. 211 ЦПК України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності. Якщо таке клопотання заявили всі учасники справи, судовий розгляд справи здійснюється на підставі наявних у суду матеріалів.
Згідно з ч. 2 ст. 247 ЦПК України, у разі неявки в судове засідання всіх учасників справи чи в разі якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється судом за відсутності учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Таким чином розгляд даної справи проводиться без фіксування звукозаписувальним технічним засобом.
Відповідно до ч.ч. 1, 4 ст. 206 ЦПК України позивач може відмовитися від позову, а відповідач - визнати позов на будь-якій стадії провадження у справі, зазначивши про це в заяві по суті справи або в окремій письмовій заяві. У разі визнання відповідачем позову суд за наявності для того законних підстав ухвалює рішення про задоволення позову.
Згідно з ч.ч. 3, 4 ст. 200 ЦПК України за результатами підготовчого провадження суд ухвалює рішення у випадку визнання позову відповідачем. Ухвалення в підготовчому засіданні судового рішення у разі відмови від позову, визнання позову, укладення мирової угоди проводиться в порядку, встановленому статтями 206, 207 цього Кодексу.
Суд, дослідивши здобуті та перевірені в підготовчому судовому засіданні докази в їх сукупності вважає, що в матеріалах справи є достатньо даних для її вирішення. Позов підставний і підлягає до задоволення, виходячи з наступного:
Згідно ст.1216 ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Відповідно до вимог ст.1218 ЦК України, до складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
Копія свідоцтва про смерть серії НОМЕР_2 від 10.12.2015 р. підтверджує, що ОСОБА_3, померла ІНФОРМАЦІЯ_1(а.с.11).
Після смерті ОСОБА_3 відкрилася спадщина за законом, зокрема на домоволодіння АДРЕСА_1, остання заповіту не складала, що вбачається з довідки виконкому Новоселицької сільської ради №1005 від 20.08.2018 року (а.с.24).
У відповідності до п. 1 ст. 1221 ЦК України, місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Відповідно до технічного паспорта на садибний ( індивідуальний) житловий будинок ОКП Івано-Франківське ОБТІ від 30.08.2018 року домоволодіння АДРЕСА_1 складається з житлового будинку загальною площею 62, 9 кв. м. житловою - 34, 3 кв. м., допоміжною - 28, 6 кв. м. ( літ. А), літньої кухні ( літ. Б), стодоли ( літ. В), стайні ( літ. Г), вбиральні ( літ. Д), воріт, огорожі ( №№ 1, 2) (а.с.17-20).
Довідка ОКП Івано-Франківське ОБТІ за №139 від 08.08.2018 року засвідчує, що реєстрація права власності на домоволодіння по АДРЕСА_1 в ОКП Івано-Франківське ОБТІ не проводилась (а.с.21).
На підставі ст.1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
Судом встановлено, що єдиним спадкоємцем першої черги за законом, який бажає оформити своє право на спадщину, є ОСОБА_1, дочка померлої. Її брат ОСОБА_4, відповідач по справі, не претендує на частку у спадковому майні і не вчинив будь-яких дій по прийнятті спадщини, що підтверджується його заявою наданою суду. Інших спадкоємців першої черги за законом не має. Батько сторін, чоловік померлої ОСОБА_5 помер - ІНФОРМАЦІЯ_2 ( копія свідоцтва про одруження серії НОМЕР_3 від 15.12.2002 року, актовий запис за № 28, копія свідоцтва про смерть серії НОМЕР_4 від 13.01.1995 року, актовий запис за №1 (а.с. 12,13)
Як вбачається з матеріалів справи, родинні відносини ОСОБА_1 з ОСОБА_3 підтверджуються свідоцтвом про народження позивачки, серії НОМЕР_5 від 10.01.1956 року, актовий запис за № 38 від 14.12.1955 року, в якому зазначено: батько ОСОБА_7, мати - ОСОБА_3 (а.с.14), прізвище ОСОБА_3 остання змінила на ОСОБА_3 , а згодом на ОСОБА_3 у зв'язку з реєстрацією шлюбу та розлученням, що підтверджується витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про шлюб щодо підтвердження дошлюбного прізвища № 00021159306 від 09.10.2018 року та №00021159824 від 09.10.2018 року (а.с.15,16).
Встановлено в судовому засіданні, 17.10.2018 року ОСОБА_1 звернулася до приватного нотаріуса Депутат О.З. з заявою про видачу свідоцтво про право на спадщину після смерті матері ОСОБА_3, однак її відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, та повідомлено, що спадкова справа після смерті ОСОБА_3 не зареєстрована, що вбачається з Витягу зі Спадкового реєстру за №53685131 від 17.10.2018 року (а.с.25).
Відповідно до п.п. 2, 23 Постанови Пленуму ВС України Про судову практику у справах про спадкування № 7 від 30.05.2008 р., якщо виникнення права на спадкування залежить від доведення певних фактів, особа може звернутися в суд про встановлення цих фактів. Зокрема, у такому порядку суди повинні розглядати заяви про встановлення постійного проживання із спадкодавцем на час відкриття спадщини . Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв'язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд з заявою про встановлення факту постійного проживання з спадкодавцем на час відкриття спадщини .
Частинами 1,3 ст. 1268, ч.1 ст.1269, ч.1 ст.1270 ЦК передбачено, що спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її. Спадкоємець, який постійно проживав із спадкодавцем на час відкриття спадщини вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого ст.1270 Кодексу він не заявив про відмову від неї. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини. Для прийняття спадщини встановлюється строк шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
За змістом зазначених норм прийняття особою спадщини обумовлюється або постійним проживанням спадкоємця із спадкодавцем на час відкриття спадщини, або, в разі відсутності наведених вище обставин, поданням до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини у визначений ч.1 ст.1270 ЦК строк.
Якщо постійне проживання особи зі спадкодавцем на час відкриття спадщини не підтверджено відповідними документами, у зв'язку із чим нотаріус відмовив особі в оформленні спадщини, спадкоємець має право звернутися в суд із заявою про встановлення факту постійного проживання зі спадкодавцем на час відкриття спадщини.
Позивачка зазначила у позові, що проживала разом з матір'ю по АДРЕСА_1.
Факт постійного проживання ОСОБА_1 в будинку по АДРЕСА_1 разом із спадкодавцем ОСОБА_3, підтверджується письмовими доказами: актом обстеження матеріально-побутових умов та сімейних обставин від 17.08.2018 року, складеним депутатом Новоселицької сілської ради (а.с.12), довідками № 997 від 17.08.2018 року та № 1005 від 20.08.2018 року виданими виконавчим комітетом Новоселицької сільської ради Долинського району Івано-Франківської області (а.с.23,24).
У відповідності до вимог ст.392 ЦК України - власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також в разі втрати документа, який засвідчує його право власності.
З урахуванням викладеного суд вважає, що оскільки факт постійного проживання ОСОБА_1З разом зі спадкодавцем ОСОБА_3, на час відкриття спадщини знайшов своє підтвердження у судовому засіданні, а також враховуючи, що право ОСОБА_3, на вказане домоволодіння на момент її смерті ніким не оспорюється, суд вважає можливим позовні вимоги задоволити - встановити факт постійного проживання ОСОБА_1 та ОСОБА_3 на день її смерті ІНФОРМАЦІЯ_1, та визнати за позивачкою право власності на домоволодіння АДРЕСА_1, у порядку спадкування після смерті ОСОБА_3
На підставі ст.ст. 392,1216,1218, 1221, 1261, 1268, 1270 ЦК України, керуючись статтями 200, 206, 211, 206, 207, 211, 258, 259, 263, 265, 268 ЦПК України, суд,-
В И Р І Ш И В:
Позов задоволити.
Встановити факт постійного проживання ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_3, із спадкодавцем ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_1 на час відкриття спадщини в житловому будинку АДРЕСА_1.
Визнати за ОСОБА_1, право власності в порядку спадкування на домоволодіння АДРЕСА_1, яке складається з житлового будинку загальною площею 62, 9 кв. м. житловою - 34, 3 кв. м., допоміжною - 28, 6 кв. м. ( літ. А), літньої кухні ( літ. Б), стодоли ( літ. В), стайні ( літ. Г), вбиральні ( літ. Д), воріт, огорожі ( №№ 1, 2), яке належало померлій ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення до Івано-Франківського апеляційного суду через Долинський районний суд.
Учасник справи, якому рішення суду не було вручене у день проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Строк на апеляційне оскарження може бути також поновлений в разі пропуску з інших поважних причин, крім випадків зазначених у частині другій статті 358 ЦПК України.
Позивачка: ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_4, АДРЕСА_2, п. і. 77541, паспорт НОМЕР_6 виданий Долинським РВ УМВС України в Івано-Франківській області 03.03.1998 року, РНОКПП: НОМЕР_1.
Відповідач: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_5, АДРЕСА_3, п. і. 77541, паспорт НОМЕР_7.
Третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача: Новоселицька сільська рада, с.Новоселиця Долинського району Івано-Франківської області, п.і.77541, код ЄДРПОУ: 04356018.
Суддя Долинського районного суду І. І. Керніцький
Суд | Долинський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 16.11.2018 |
Оприлюднено | 29.11.2018 |
Номер документу | 78162552 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Долинський районний суд Івано-Франківської області
Керніцький І. І.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні