221/7984/18
2/221/1643/2018
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 листопада 2018 року м. Волноваха
Волноваський районний суд Донецької області
у складі: головуючого - судді Чальцевої Т.В.,
за участю секретаря судового засідання Сєрих І.С.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу 221/7984/17 за позовом ОСОБА_1 до Волноваської міської ради Донецької області про відшкодування майнової та моральної шкоди,
встановив:
21 листопада 2018 року позивач ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Волноваської міської ради, в якому зазначила, що 08 жовтня 2015 року о 12 годині біля магазину Актеон , що по вулиці Центральній у місті Волновасі на її автомобіль HYUNDAY GETZ, реєстраційний номер НОМЕР_1, 2004 року випуску, впала гілка дерева. У момент падіння гілки позивач разом з онуком знаходилась у автомобілі, фізичних пошкоджень вони не отримали, але дуже злякались. В результаті падіння гілки автомобіль отримав механічні пошкодження, а вона з онуком великий стрес. Згідно висновку від 14.11.2015 року ТОВ Експертна компанія УКРАВТОЕКСПЕРТИЗА вартість матеріальної шкоди, завданої позивачеві, становить 7926,79 грн., тому просила з відповідача стягнути вказану матеріальну шкоду, 800 грн. вартості розрахунку матеріальної шкоди, 10000 грн. моральної шкоди, оскільки позивач дуже перехвилювалась за своє життя та життя онука. Крім того, з метою усунення механічних пошкоджень автомобіля, позивач постійно витрачала свій час для поїздок до міста Маріуполя.
У судове засідання позивач не з'явилася, у позовній заяві просила розглянути справу за її відсутності.
Представник відповідача у судове засідання не з'явився, належним чином був повідомлений про дату та місце розгляду справи, надав клопотання про розгляд справи за його відсутності, рішення просив прийняти на розсуд суду.
Суд, дослідивши матеріали цивільної справи, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до копії свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу судом встановлено, що власником автомобіля HYUNDAY GETZ, реєстраційний номер НОМЕР_1, 2004 року випуску, є ОСОБА_2 (а.с.23).
Згідно копії довіреності від 23.04.2010 року, посвідченої приватним нотаріусом Донецького міського нотаріального округу, зареєстровано в реєстрі №1469, позивач ОСОБА_1 уповноважена продати, надати в оренду, заставити та експлуатувати вищевказаний автомобіль (а.с.24).
Відповідно до договору №100 від 10.11.2015 року позивач замовила надання послуг з проведення товарознавчої оцінки колісного транспортного засобу (а.с.6).
Згідно звіту №321 про оцінку вартості матеріальної шкоди, спричиненої власникові колісного транспортного засобу, позивачеві ОСОБА_1 спричинено матеріальну шкоду на суму 7926,79 грн. (а.с.7-22).
Згідно квитанції №0.0.463714583.1 від 18.11.2015 року позивач ОСОБА_1 сплатила за розрахунок матеріальної шкоди (а.с.5).
Відповідно до ч.1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідно до статті 1166 ЦК України шкода, завдана майну фізичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо доведе, що шкода завдана не з її вини.
Виходячи із визначених цивільно-процесуальним законодавством принципів змагальності і диспозитивності цивільно-процесуального судочинства, законодавством не покладається на позивача обов'язок доказування вини відповідача в заподіянні шкоди. Разом з тим, потерпілий має довести належними доказами факт завдання шкоди за участю відповідача, розмір завданої шкоди, а також факт того, що відповідач є заподіювачем шкоди.
Згідно з пунктом сьомим частини 1 статті 17 Закону України Про благоустрій населених пунктів передбачено право громадян звертатись до суду з позовом про відшкодування шкоди, заподіяної майну чи здоров'ю громадян унаслідок дій чи бездіяльності балансоутримувачів об'єктів благоустрою.
Частиною 1 статті 21 Закону України Про благоустрій населених пунктів до елементів благоустрою віднесено зелені насадження уздовж вулиць і доріг в парках, скверах, на алеях, бульварах, в садах, інших об'єктах благоустрою загального користування, санітарно - захисних зонах, на прибудинкових територіях.
До об'єктів благоустрою території житлової та громадської забудови належать земельні ділянки в межах населених пунктів, на яких розміщені об'єкти житлової забудови, громадські будівлі та споруди, інші об'єкти загального користування (ст.23 Закону).
Відповідно до частин 1,2 статті 20 Закону України Про благоустрій населених пунктів організацію благоустрою населених пунктів забезпечують місцеві органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування відповідно до повноважень, установлених законом. Благоустрій здійснюється в обов'язковому порядку на всій території населеного пункту.
З метою реалізації даних повноважень міські ради визначають на конкурсних засадах підприємства, установи та організації (балансоутримувачів), відповідальні за утримання об'єктів благоустрою (п.4 ч.1 ст.10 Закону).
У відповідності до ст. 15 Закону України Про благоустрій населених пунктів , органи державної влади та органи місцевого самоврядування можуть утворювати підприємства для утримання об'єктів благоустрою державної та комунальної власності. У разі відсутності таких підприємств органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах своїх повноважень визначають на конкурсних засадах відповідно до закону балансоутримувачів таких об'єктів. Підприємство та балансоутримувач забезпечують належне утримання і своєчасний ремонт об'єкта благоустрою власними силами або можуть на конкурсних засадах залучати для цього інші підприємства, установи та організації.
Таким чином, враховуючи те, що земельна ділянка, на якій росло дерево, відповідно до положень Земельного кодексу України , перебуває у віданні Волноваської міської ради, а тому саме даний орган був уповноважений визначити балансоутримувача даного об'єкту благоустрою.
Відповідно до пункту 3.2 Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України від 10 квітня 2006 року № 105, яким врегульовано питання утримання зелених насаджень у населених пунктах України до елементів благоустрою віднесено, зокрема, зелені насадження (у тому числі, снігозахисні, протиерозійні) уздовж вулиць і доріг, у парках, скверах і алеях, бульварах, садах, інших об'єктах благоустрою загального користування, санітарно-захисних зонах, на прибудинкових територіях.
Пунктом 5. 5 вказаних Правил передбачено, що відповідальними за збереження зелених насаджень і належний догляд за ними є: на об'єктах благоустрою державної чи комунальної власності - балансоутримувачі цих об'єктів; на територіях установ, підприємств, організацій та прилеглих територіях - установи, організації, підприємства; на територіях земельних ділянках, які відведені під будівництво, - забудовники чи власники цих територій; на безхазяйних територіях, пустирях - місцеві органи самоврядування; на приватних садибах і прилеглих ділянках - їх власники або користувачі.
Відповідно до підпункту 7 пункту а частини першої статті 30 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні , до відання виконавчих органів сільських, селищних, міських рад належать організація благоустрою населених пунктів, залучення на договірних засадах з цією метою коштів, трудових і матеріально-технічних ресурсів підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності, а також населення; здійснення контролю за станом благоустрою виробничих територій, організації озеленення, охорони зелених насаджень і водойм, створення місць відпочинку громадян.
Враховуючи те, що відповідачем не надано відомості про балансоутримувача, суд приходить до переконання, що забезпечення благоустрою об'єкта, на якому росло дерево, падінням гілки якого спричинено матеріальну шкоду, відноситься до відання Волноваської міської ради, отже вимоги про стягнення 7926,79 грн. матеріальної шкоди та 800 грн. вартості розрахунку матеріальної шкоди підлягають задоволенню.
Згідно ст. 23 ЦК України особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав.
Під моральною шкодою слід розуміти втрати немайнового характеру внаслідок моральних чи фізичних страждань, або інших негативних явищ, заподіяних фізичній чи юридичної особі незаконними діями або бездіяльністю інших осіб.
Згідно ч.1 1167 ЦК України моральна шкода, завдана фізичній або юридичній особі неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю, відшкодовується особою, яка її завдала, за наявності її вини, крім випадків, встановлених частиною другою цієї статті.
Визначаючи розмір моральної шкоди, суд враховує обставини по справі, те, що безпосередньою причиною події, внаслідок якої позивач та її онук отримали стрес, став неналежний контроль з боку балансоутримувача зелених насаджень в особі Волноваської міської ради, а також враховує засади виваженості та справедливості з урахуванням характеру та обсягу страждань, яких зазнали позивач та її онук, характеру вимушених зміни у життєвих стосунках та зусилля, необхідні для відновлення попереднього стану.
У відповідності до ст. 141 ЦПК України суд стягує з відповідача на користь держави судовий збір в сумі 704 гривні 80 коп.
На підставі ст.ст.23, 1166, 1167 ЦК України, керуючись ст.ст.19, 81, 82, 89, 263-265 ЦПК України, суд
вирішив:
Позов ОСОБА_1 до Волноваської міської ради Донецької області про відшкодування майнової та моральної шкоди задовольнити повністю.
Стягнути з Волноваської міської ради Волноваського району Донецької області, місцезнаходження: вул. Центральна, буд. 88 м. Волноваха Донецької області, ЄДРПОУ 04053105, на користь ОСОБА_1 7926 (сім тисяч дев'ятсот двадцять шість) гривень 79 копійок матеріальної коди, 800 (вісімсот) гривень 00 копійок вартості розрахунку матеріальної шкоди, 10000 (десять) тисяч гривень 00 копійок моральної шкоди.
Стягнути з Волноваської міської ради Волноваського району Донецької області, місцезнаходження: вул. Центральна, буд. 88 м. Волноваха Донецької області, ЄДРПОУ 04053105 до спеціального фонду Державного бюджету України судовий збір в сумі 704 гривні 80 копійок.
Апеляційна скарга на рішення подається до апеляційного суду Донецької області через Волноваський районний суд Донецької області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому рішення суду не було вручено у день його проголошення має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому відповідного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Т.В.Чальцева
Суд | Волноваський районний суд Донецької області |
Дата ухвалення рішення | 27.11.2018 |
Оприлюднено | 30.11.2018 |
Номер документу | 78182792 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Волноваський районний суд Донецької області
Чальцева Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні