27.11.2018 Справа № 756/15687/17
Унікальний №756/15687/17
Провадження №2/756/2191/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
27 листопада 2018 року Оболонський районний суд м. Києва в складі:
головуючого - судді - Тітова М.Ю.
за участю секретаря - Іванової І.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Києві цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Київської міської ради, третя особа: Кооператив по будівництву та експлуатації індивідуальних гаражів Схід , про визнання права власності в порядку спадкування,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернулася до суду з позовом до Київської міської ради, третя особа: Кооператив по будівництву та експлуатації індивідуальних гаражів Схід , про визнання права власності в порядку спадкування. Свої вимоги обґрунтовує тим, що у ІНФОРМАЦІЯ_2 помер його батько - ОСОБА_2, після смерті якого залишилась спадщина, до складу якої, зокрема, увійшов гаражний бокс АДРЕСА_1. Позивач звернувся до Другої КДНК із заявою про прийняття спадщини, однак державним нотаріусом було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом, оскільки у позивача відсутній правовстановлюючий документ на гаражний бокс.
За таких обставин, позивач просить визнати за собою право власності в порядку спадкування на гаражний бокс АДРЕСА_1.
Від позивача на адресу суду надійшла заява, в якій останній просить розглянути справу у його відсутність, позов підтримує в повному обсязі та просить задовольнити.
Київська міська явку свого представника у судове засідання не забезпечила, про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином, заяв, клопотань, відзиву на адресу суду від відповідача не надійшло.
Від голови правління КБЕІГ Схід Машини М.М. надійшла заява про розгляд справи у відсутність представника третьої особи відповідно до чинного законодавства, проти задоволення позову не заперечують.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані у справі докази, суд встановив наступне.
ОСОБА_2 помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в м. Києві, що підтверджується копією свідоцтва про смерть від 28.03.2017, серія НОМЕР_2 (а.с. 11).
Позивач ОСОБА_1 є сином померлого ОСОБА_2, про що свідчить копія свідоцтва про народження (а.с. 60).
Згідно з довідкою Кооперативу по будівництву та експлуатації індивідуальних гаражів Схід від 01.11.2017 № 73, ОСОБА_2 був членом кооперативу та власником гаражного боксу АДРЕСА_1, на підставі договору купівлі-продажу № 2-0150/96 від 02.07.1997, укладеного між ОСОБА_4 та ОСОБА_2 Сума пайового внеску за гаражний бокс сплачена 01.02.1996 в повному обсязі (а.с. 14).
У відповідності до положень ст. 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті. (ст. 1218 Цивільного кодексу України)
За приписами ст. ст. 1220, 1221 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи. Місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Статтею 1258 ЦК України встановлена черговість спадкування за законом, а саме: спадкоємці за законом одержують право на спадкування почергово. Кожна наступна черга спадкоємців за законом одержує право на спадкування у разі відсутності спадкоємців попередньої черги, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини або відмови від її прийняття, крім випадків, встановлених статтею 1259 цього Кодексу.
За приписами ст. 1261 ЦК України у першу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки.
За правилами ст. 1268 ЦК України спадкоємець за заповітом чи за законом має право прийняти спадщину або не прийняти її.
Відповідно до ст. 1270 ЦК України для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини.
Спадкоємець, який прийняв спадщину, у складі якої є нерухоме майно, зобов'язаний звернутися до нотаріуса за видачею йому свідоцтва про право на спадщину на нерухоме майно (стаття 1297 Цивільного кодексу України).
Як убачається з матеріалів справи, спадщина щодо майна померлого ОСОБА_2 відкрилася ІНФОРМАЦІЯ_2.
08.08.2017 позивач звернувся до Другої державної нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини. Також із заявою про прийняття спадщини до нотаріальної контори звернулася дочка спадкодавця ОСОБА_5 Дружина спадкодавця ОСОБА_6 звернулася до нотаріальної контори із заявою про відмову від прийняття спадщини після смерті чоловіка ОСОБА_2 Заяв від інших спадкоємців до нотаріальної контори не надходило.
Таким чином, єдиними спадкоємцями першої черги за законом, які прийняли спадщину після смерті ОСОБА_2, є його діти ОСОБА_1 та ОСОБА_5
05.10.2017 між позивачем ОСОБА_1 та ОСОБА_5 укладено договір про поділ спадкового майна після смерті ОСОБА_2, згідно з яким сторони дійшли згоди, що гаражний бокс за АДРЕСА_1, переходить у спадщину позивача.
Спадкодавець на час відкриття спадщини був членом ГБК Схід з правом зайняття боксу АДРЕСА_1.
За приписами ст. 15 Закону Української РСР Про власність , який був чинний на час виникнення спірних правовідносин, член житлового, житлово-будівельного, дачного, гаражного чи іншого кооперативу або товариства, який повністю вніс свій пайовий внесок за квартиру, дачу, гараж, іншу будівлю або приміщення, надані йому в користування, набуває права власності на це майно.
Громадянин, який став власником цього майна, має право розпоряджатися ним на свій розсуд: продавати, обмінювати, здавати в оренду, укладати інші угоди, не заборонені законом.
Відповідно до п. 8 постанови Пленум Верховного Суду України від 30.05.2008 N 7 Про судову практику у справах про спадкування якщо спадкодавець повністю вніс пайовий внесок, то до складу спадщини включається відповідно квартира, дача, гараж, садовий будинок, інші будівлі та споруди.
Матеріалами справи підтверджено, що пайовий внесок за гаражний бокс сплачений повністю, а тому на час відкриття спадщини спадкодавець набув право власності на вищезазначене нерухоме майно.
За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають.
У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Постановою державного нотаріуса Другої КДНК Литвиненко Л.В. від 05.10.2017 позивачу було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину, у зв'язку з відсутністю правовстановлюючих документів на гаражний бокс АДРЕСА_1.
Отже, позивач у позасудовому порядку позбавлена можливості вирішити питання про визнання за собою право власності на спірне майно.
Судом встановлено, що спадкодавець за своє життя набув право власності на гаражний бокс, визнання права власності на який за позивачем прав та інтересів третіх осіб не порушує.
Враховуючи наведене, суд доходить висновку про задоволення позовних вимог.
З викладеного, керуючись ст.ст. 1-19, 23,76-113, 128-132, 223, 259, 263, 264, 265, 268, 280-283 ЦПК України, -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_2, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) до Київської міської ради (місцезнаходження: м. Київ, вул. Хрещатик, буд. 36, код ЄДРПОУ 22883141), третя особа: Кооператив по будівництву та експлуатації індивідуальних гаражів Схід (місцезнаходження: м. Київ, вул. Північна, буд. 5, код ЄДРПОУ 22906422), про визнання права власності в порядку спадкування - задовольнити.
Визнати за ОСОБА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, право власності в порядку спадкування на гаражний бокс АДРЕСА_1, після смерті ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Позивач має право оскаржити заочне рішення до Апеляційного суду м. Києва шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених ЦПК України, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Суддя М.Ю. Тітов
Суд | Оболонський районний суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 27.11.2018 |
Оприлюднено | 30.11.2018 |
Номер документу | 78204004 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Оболонський районний суд міста Києва
Тітов М. Ю.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні