Справа № 576/2210/18
Провадження № 2/576/704/18
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
29 листопада 2018 року м. Глухів
Глухівський міськрайонний суд Сумської області у складі:
головуючого- судді Мазура С.А.,
за участі:
секретаря Пугач В.Л.,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третя особа Семенівська сільська рада Глухівського району Сумської області про визнання права власності на земельні ділянки, як на спадкове майно,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - позивач), діючи через свого представника ОСОБА_3, звернувся до суду з позовом до ОСОБА_2 (далі - відповідач) про визнання права власності на земельні ділянки, як на спадкове майно, а саме: на земельну ділянку, яка належала ОСОБА_4.
Свої позовні вимоги мотивує тим, що 07 березня 2006 року померла його мати ОСОБА_4, після смерті якої відкрилася спадщина на спадкове майно, яке складається із земельної ділянки у розмірі 4,3259 га, розташованої на території Семенівсьої сільської ради Глухівського району Сумської області. Позивач проживав однією сім'єю зі ОСОБА_4, хоча не був зареєстрований, після смерті якої розпоряджався її майном. З метою отримання свідоцтва про право на спадщину за законом на вказану земельну ділянку він звернувся до нотаріальної контори, де отримав відмову у видачі свідоцтва про право на спадщину за законом після померлої ОСОБА_4 та роз'яснення щодо його права звернутися до суду із заявою про встановлення факту постійного проживання. Однак судом дана заява залишена без розгляду, оскільки ОСОБА_4 залишила заповіт, яким все своє майно заповіла ОСОБА_2, яка є громадянкою ОСОБА_5 Федерації і не прийняла спадщину. Тому змушений звернутися на загальних підставах з даним позовом до суду.
У судове засідання позивач та його представник не з'явились, при цьому представник позивача подав заяву про те, що позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить розглянути справу без його участі та без участі позивача.
Відповідач ОСОБА_2 в судове засідання також не з'явилась, але надіслала завірену в.о. нотаріуса ОСОБА_6 Курського районного нотаріального округу Курської області ОСОБА_5 Федерації заяву від 17.10.2018 про розгляд справи без її участі та відсутність заперечень на позов, зазначаючи при цьому, що спадщину після смерті її матері ОСОБА_4 вона не приймала і приймати не буде, розуміючи, що в подальшому вона не матиме права претендувати на спадщину.
Представник третьої особи - Семенівської сільської ради Глухівського району Сумської області у судове засідання не з'явився, при цьому подав заяву про відсутність заперечень на позов та слухання справи без його участі.
Враховуючи те, що позивач позов підтримав, відповідач проти задоволення позову не заперечував, тому розгляд даної справи по суті був проведений, відповідно до статті 198 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) , у підготовчому судовому засіданні за правилами частини третьої статті 200 ЦПК України.
У зв'язку з неявкою у судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, на підставі частини другої статті 247 Цивільного процесуального кодексу України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши матеріали справи і наявні в них докази, суд приходить до наступного.
Як встановлено, 07 березня 2006 року в с. Некрасове Глухівського району Сумської області померла ОСОБА_4 (а.с.6), яка згідно свідоцтва про народження серії І-БП №284356 записана матір'ю ОСОБА_1 (а.с.7).
Згідно довідки виконкому Семенівської сільської ради Глухівського району Сумської області №872 від 27.09.2011 за померлою 07.03.2006 ОСОБА_4 значиться земельна частка (пай) загальною площею 4,3259 га, яка знаходиться на території Семенівської сільської ради Глухівського району. На день смерті ОСОБА_4 проживала зі своїм сином ОСОБА_1 за адресою: Глухівський район, с. Некрасове, вул. Лугова, буд.24. Заповіт від імені ОСОБА_4, посвідчений виконкомом Семенівської сільської ради 28.10.2005р. за реєстром №12, не змінювався і не скасовувався (а.с.8).
За змістом довідки виконкому Семенівської сільської ради Глухівського району Сумської області №379 від 16.03.2018 ОСОБА_1 дійсно фактично прийняв спадщину після смерті матері ОСОБА_4, 12.08.1939р.н., оскільки протягом шести місяців після її смерті фактично володів будинком за адресою: с. Некрасове, вул. Лугова, буд.24, здійснював за ним нагляд та користувався земельною ділянкою (а.с.9).
Відповідно положень частини третьої статті 1268 Цивільного кодексу України (далі - ЦК України) спадкоємець, який постійно проживав разом із спадкодавцем на час відкриття спадщини, вважається таким, що прийняв спадщину, якщо протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, він не заявив про відмову від неї.
За змістом заповіту від 28.10.2005 ОСОБА_4 все своє майно заповіла ОСОБА_7 (а.с.11).
Відповідно положень статтей 1216 та 1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті.
З копії Державного акту на право власності на земельну ділянку серії СМ №075676, виданого на підставі розпорядження голови Глухівської райдержадміністрації №593 від 14.11.2005 вбачається, що ОСОБА_4 є власником земельної ділянки площею 4,3259 га, яка розташована на території Семенівської сільської ради Глухівського району Сумської області (а.с.10).
За змістом частин першої та п'ятої статті 1273 ЦК України спадкоємець за заповітом або за законом може відмовитися від прийняття спадщини протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу (якщо виникнення у особи права на спадкування залежить від неприйняття спадщини або відмови від її прийняття іншими спадкоємцями, строк для прийняття нею спадщини встановлюється у три місяці з моменту неприйняття іншими спадкоємцями спадщини або відмови від її прийняття). Заява про відмову від прийняття спадщини подається нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини. Відмова від прийняття спадщини є безумовною і беззастережною.
Відповідно до пункту а частини третьої статті 152 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) захист прав громадян юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання прав.
Частиною першою статті 131 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни та юридичні особи України, а також територіальні громади та держава мають право набути у власність земельні ділянки на підставі міни, ренти, дарування, успадкування та інших цивільного-правових угод.
Пунктом 23 Постанови Пленуму Верховного Суду України „Про судову практику у справах про спадкування» №7 від 30.05.2008 передбачено, що свідоцтво про право на спадщину видається за письмовою заявою спадкоємців, які прийняли спадщину в порядку, установленому цивільним законодавством. За наявності умов для одержання в нотаріальній конторі свідоцтва про право на спадщину вимоги про визнання права на спадщину судовому розглядові не підлягають. У разі відмови нотаріуса в оформленні права на спадщину особа може звернутися до суду за правилами позовного провадження.
Оскільки судом встановлено, що відповідач відмовилася від прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_4, а позивач набув у порядку спадкування за законом в силу статті 1261 ЦК України (упершу чергу право на спадкування за законом мають діти спадкодавця, у тому числі зачаті за життя спадкодавця та народжені після його смерті, той з подружжя, який його пережив, та батьки), право на земельну ділянку, розташовану на території Семенівської сільської ради Глухівського району Сумської області площею 4,3259 га умовних кадастрових гектара, що належала ОСОБА_4 відповідно до Державного акту на право приватної власності на землю серії СМ №075676, однак вказане право не визнається, суд вважає за необхідне захистити дане право позивача шляхом його визнання, тому позов підлягає задоволенню повністю.
На підставі викладеного, керуючись статтею 131 Земельного кодексу України, статтями 392, 126, 1218, 1220, 1225, 1235, 1236, 1261, 1269, 1273 Цивільного кодексу України, статтями 7, 8, 12, 13 , 200, 258, 259, 263-265 ЦПК України, суд,
В И Р I Ш И В:
Позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третя особа Семенівська сільська рада Глухівського району Сумської області про визнання права власності на земельні ділянки, як на спадкове майно - задовольнити повністю.
Визнати за ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрований та мешкає за адресою: 41455, Сумська область, Глухівський район, с. Некрасове, вул. Лугова, буд.24, ідентифікаційний номер НОМЕР_1, право власності на земельну ділянку площею 4,3259 га, що належала ОСОБА_4, померлій 07 березня 2006 року, на підставі Державного акту на право приватної власності на землю серії СМ №075676 від 13.12.2005, виданого на підставі розпорядження голови Глухівської райдержадміністрації №593 від 14.11.2005, зареєстрованому в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю під №010561700657, розташовану на території Семенівської сільської ради Глухівського району Сумської області, як на спадкове майно померлої 07 березня 2006 року ОСОБА_4.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана через Глухівський міськрайонний суд Сумської області до Апеляційного суду Сумської області протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складання має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя С.А. Мазур
Суд | Глухівський міськрайонний суд Сумської області |
Дата ухвалення рішення | 29.11.2018 |
Оприлюднено | 30.11.2018 |
Номер документу | 78209123 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Глухівський міськрайонний суд Сумської області
Мазур С. А.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні