Рішення
від 30.11.2018 по справі 288/1560/18
ПОПІЛЬНЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЖИТОМИРСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 288/1560/18

Провадження № 2/288/762/18

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 листопада 2018 року смт. Попільня

Попільнянський районний суд Житомирської області в складі:

головуючого судді - Рудник М. І.,

з участю секретаря судових засідань - ОСОБА_1,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в смт. Попільня Житомирської області у порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до Відділу у Попільнянському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області, Попільнянської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання права на земельну частку (пай),

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_2 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Відділу у Попільнянському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області (далі - відповідач -1), Попільнянської районної державної адміністрації Житомирської області (далі - відповідач-2) про визнання права на земельну частку (пай), в якому вказує, що 28 червня 1995 року видано державний акт на право колективної власності на землю серії ЖТ 04-27-000021, відповідно до якого КСП Хлібороб України було передано у колективну власність 2635,6 га землі.

ОСОБА_2 пропущений у списках членів КСП Хлібороб України , які мають право на земельну частку (пай).

Позивач був членом КСП Хлібороб України , проте помилково не був включений до списку осіб, які мають право на отримання земельних часток (паїв) із земель колективної власності КСП, що додавався до державного акту на право колективної власності на землю1995 року.

Позивач вказує, що хоча він і звільнився проте не переривав свого членства у колгоспі Комуніст України до його реорганізації.

Згідно Закону України Про колективне сільськогосподарське підприємство , який вступив у дію в 1992 році, КСП Хлібороб України стало правонаступником колгоспу Комуніст України .

За таких обставин членство позивача в колгоспі, чиє волевиявлення було спрямоване лише на зміну форми господарювання, трансформувалось в членство КСП Хлібороб України .

Тож, станом на 28 червня 1995 року (дату видачі державного акту), позивач був членом КСП Хлібороб України , в зв'язку з чим набув право на земельну частку (пай) у розмірі, рівному з паями інших членів цього КСП.

Розмір паю в умовних кадастрових гектарах на території села Харліївка становить 6,0 в умовних кадастрових гектарах. Вартість земельної частки (паю) складає 24 946 гривень 00 копійок.

З приводу отримання земельної частки (паю) позивач звернувся до Відділу Держгеокадастру у Попільнянському районі Житомирської області, проте йому було відмовлено та рекомендовано звернутись до суду.

Таким чином позивач вважає, що помилково він не був включений до списку, який додавався до державного акту на право колективної власності на землю і тому він не має змоги реалізувати своє право на земельну частку (пай).

Позивач просить визнати за ним право на земельну частку (пай) члена колективного сільськогосподарського підприємства Хлібороб України розміром 6,0 в умовних кадастрових гектарах, без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) в селі Харліївка Попільнянського району Житомирської області та справу розглядати в порядку спрощеного позовного провадження. Надав до суду клопотання в якому просив справу розглядати без його участі.

Ухвалою суду від 06 листопада 2018 року відкрито спрощене позовне провадження по даній справі.

Відповідачі копію ухвали про відкриття спрощеного позовного провадження отримали 07 листопада 2018 року, однак станом на 30 листопада 2018 року відповідачами не подано відзиву протягом строку, встановленого судом, відповідно до положень ч. 1 ст. 278 ЦПК України .

Представники відповідачів надали до суду заяви про розгляд справи без участі їх представників, проти задоволення позовних вимог не заперечують.

Клопотань від сторін про розгляд справи в судовому засіданні з участю сторін не надійшло, відповідно до положень ч. 5 ст. 279 ЦПК України , тому суд з власної ініціативи, розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження з повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Зважаючи на те, що справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження з повідомлення сторін, але без їх участі, відповідно до ч. 2 статті 247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

За таких обставин, суд вважає за можливе розглянути справу за відсутності сторін, на підставі наявних у справі письмових доказів.

Справу судом розглянуто у порядку спрощеного позовного провадження, згідно з вимогами ст. ст. 274-279 ЦПК України.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства, оцінивши в сукупності докази по справі, приходить до висновку, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом встановлено, що згідно повідомлення № 6-0.31-1397/116-18 від 05 листопада 2018 року Відділу у Попільнянському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області, згідно документації по паюванню земель, переданих у колективну власність КСП Хлібороб України на території села Харліївка Попільнянського району Житомирської області ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, пропущений у списках членів КСП Хлібороб України , які мають право на земельну частку (пай). Державний акт на право колективної власності на землю серії ЖТ 04-27-000021 за № 1 видано 28 червня 1995 року.

Довідкою № 6-0.31-1398/116-18 від 05 листопада 2018 року Відділу у Попільнянському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області визначено, що вартість земельної частки (паю) на території с. Харліївка, Попільнянського району, Житомирської області, згідно Сертифікату становить 24 946 гривень, розмір земельної частки (паю) становить 6,0 умовних кадастрових га.

Відповідно до Статуту КСП Хлібороб України , затверджений протоколом зборів уповноважених членів КСП від 15.10.1992 року № 1 та відповідно до Статуту ПСП Хлібороб , затверджений засновником ПСП 02.03.2000 року, виданих Архівним сектором Попільнянської РДА Житомирської області 05 листопада 2018 року за № 04-04/357, КСП Хлібороб України є правонаступником бувшого колгоспу Комуніст України с. Харліївка Попільнянського району Житомирської області, підприємство Хлібороб створюється шляхом реорганізації КСП Хлібороб України , підприємство є правонаступником активів та пасивів КСП Хлібороб України відповідно Акту його розподілу.

Згідно повідомлення Архівного сектору Попільнянської РДА Житомирської області № 01-15/62 від 05 листопада 2018 року ПСП Хлібороб (і.к. 30617873) є правонаступником активів та пасивів КСП Хлібороб України (с. Харліївка, Попільнянського району, Житомирської області) відповідно Акту його розподілу (п. 4.3 Р.4 статуту ПСП Хлібороб , затвердженого засновником 02.03.2000 року). 18.10.2002 року ПСП Хлібороб ліквідовано.

Як вбачається з трудової книжки колгоспника заповненої 31 грудня 1976 року, колгосп Комуніст Україна , Харліївська сільська рада Попільнянського району, ОСОБА_2 вступив в члени колгоспу в 1976 році, в 1978 році звільнений з роботи.

Відповідно до повідомлення № 01-15/358 від 06 листопада 2018 року Архівного сектору Попільнянської РДА Житомирської області, в архівному фонді колгоспу Комуніст України с. Харліївка Попільнянського району Житомирської області, в протоколах загальних зборів членів колгоспу за період 11.09.1979 - 1993 роки включно, відомості про виведення з членів колгоспу ОСОБА_2, відсутні.

Повідомленням Державного архіву Житомирської області № С/3525 від 12 листопада 2018 року визначено, що у протоколах загальних зборів колгоспників та засідань правління колгоспу Комуніст України с. Харліївка, Попільнянського району, Житомирської області за 1976-1979 роки, відомостей про звільнення з роботи та виключення з членів колгоспу ОСОБА_2 не виявлено.

Згідно довідки № 243 від 25 вересня 1998 року КСП Хлібороб України с. Харліївка Попільнянського району Житомирської області, ОСОБА_2 на день видачі державного акту на право колективної власності на землю дійсно є членом КСП Хлібороб України та пропущений у списках на розпаювання землі.

Як вбачається з повідомлення № 1792/02-14 від 19 листопада 2018 року Попільнянської РДА Житомирської області, земельна частка (пай) реформованого КСП Хлібороб України на план схемі під № 187 в селі Харліївка є вільною та може бути виділена ОСОБА_2 в порядку передбаченому Законом України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних частко (паїв) на підставі рішення суду.

Статтею 131 Земельного Кодексу України вказано, що громадяни та юридичні особи України, а також територіальні громади та держава мають право набувати у власність земельні ділянки на підставі міни, ренти, дарування, успадкування та інших цивільно-правових угод.

Згідно п. а ч. 3 статті 152 Земельного Кодексу України, захист прав громадян та юридичних осіб на земельні ділянки здійснюється шляхом визнання прав.

Указом Президента України від 8 серпня 1995 року №720/95 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям визначено, що право на земельний пай мають члени колективного сільськогосподарського підприємства, в тому числі пенсіонери, які раніше працювали в ньому і залишаються членами цього підприємства, відповідно до списку, що додається до державного акта на право колективної власності на землю. При паюванні вартість і розміри в умовних кадастрових гектарах земельних часток (паїв) всіх членів підприємства, кооперативу, товариства є рівними.

Відповідно до частини 3 Указу Президента України № 666/94 від 10.11.1994 року Про невідкладні заходи щодо прискорення земельної реформи у сфері сільськогосподарського виробництва , право на земельну частку (пай) є об'єктом купівлі-продажу, дарування, міни, успадкування, застави. Кожному члену підприємства, кооперативу, товариства видається сертифікат на право приватної власності на земельну частку (пай) із зазначенням у ньому розміру частки (паю) в умовних кадастрових гектарах, а також у вартісному вираженні.

Частиною 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року № 7 Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ , член колективного сільськогосподарського підприємства (далі - КСП), включений до списку, що додається до державного акту на право колективної власності на землю, набуває права на земельну частку (пай) з дня видачі цього акту, і в разі його смерті успадкування права на земельний пай здійснюється за нормами ЦК, у тому числі й у випадку, коли з різних причин ця особа не отримала сертифікат на право на земельну частку (пай).

Згідно абзацу 2 п.1 Перехідних положень Земельного Кодексу України від 25 жовтня 2001 року рішення про передачу громадянам України безоплатно у приватну власність земельних ділянок, прийняті органами місцевого самоврядування відповідно до Декрету Кабінету Міністрів України від 26 грудня 1992 року Про приватизацію земельних ділянок , є підставою для виготовлення та видачі цим громадянам або їх спадкоємцям державних актів на право власності на земельну ділянку за технічною документацією щодо складання документів, що посвідчують право на земельну ділянку.

Відповідно до пунктів 16, 17 Перехідних положень Земельного кодексу України , громадянам - власникам земельних часток (паїв) за їх бажанням виділяються в натурі (на місцевості) земельні ділянки з видачею державних актів на право власності на землю. Сертифікати на право на земельну частку (пай), отримані громадянами, вважаються правовстановлюючими документами при реалізації ними прав вимоги на відведення земельної частки (пай) в натурі (на місцевості) відповідно до законодавства.

Згідно статті 2 Закону України Про порядок виділення в натурі (на місцевості) земельних ділянок власникам земельних часток (паїв) документами, що посвідчують право на земельну частку (пай), також є: свідоцтво про право на спадщину; посвідчені у встановленому законом порядку договори купівлі - продажу, дарування, міни, до яких додається сертифікат на право на земельну частку (пай); рішення суду про визнання права на земельну частку (пай).

Частиною першою статті 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.

Зазначені обставини у їх системному зв'язку свідчать, що є всі підстави для визнання за позивачем ОСОБА_2 права на земельну частку (пай) члена КСП Хлібороб України .

Керуючись Указом Президента України від 8 серпня 1995 року №720/95 Про порядок паювання земель, переданих у колективну власність сільськогосподарським підприємствам і організаціям ; Постановою Пленуму Верховного Суду України від 16 квітня 2004 року № 7 Про практику застосування судами земельного законодавства при розгляді цивільних справ ; статтями, 131, 152 Земельного Кодексу України; статтям 373, 374 Цивільного Кодексу України; статтями 4, 12, 13, 19, 23, 28, 48, 76, 78, 81, 128, 258, 259, 263-265, 274-279, 352, 354, 355 ЦПК України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_2 до Відділу у Попільнянському районі Головного управління Держгеокадастру у Житомирській області, Попільнянської районної державної адміністрації Житомирської області про визнання права на земельну частку (пай) -задовольнити.

Визнати за ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_2, право на земельну частку (пай) члена колективного сільськогосподарського підприємства Хлібороб України розміром 6,0 в умовних кадастрових гектарах, без визначення меж цієї частки в натурі (на місцевості) в селі Харліївка Попільнянського району Житомирської області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Житомирського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.

Відповідно до пункту 15.5 Перехідних положень Цивільного процесуального Кодексу України в редакції Закону № 2147-VІІІ від 03 жовтня 2017 року, апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Суддя Попільнянського

районного суду ОСОБА_3

СудПопільнянський районний суд Житомирської області
Дата ухвалення рішення30.11.2018
Оприлюднено02.12.2018
Номер документу78223070
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —288/1560/18

Рішення від 30.11.2018

Цивільне

Попільнянський районний суд Житомирської області

Рудник М. І.

Ухвала від 06.11.2018

Цивільне

Попільнянський районний суд Житомирської області

Рудник М. І.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні