Справа № 342/1113/18
Провадження № 2/342/736/2018
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 листопада 2018 року м. Городенка
Городенківський районний суд Івано-Франківської області в складі:
головуючого судді Гайдич Р.М.,
секретаря судового засідання Лукасевич М.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Городенка цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Глушківської сільської ради про визначення додаткового строку для прийняття спадщини за заповітом,
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся в суд з позовом до Глушківської сільської ради, в якому просить визначити йому додатковий строк для подання в нотаріальну контору заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_3. Позовні вимоги мотивовані тим, що згідно свідоцтва про народженняпозивач, ОСОБА_1 є сином ОСОБА_4 та ОСОБА_3. ІНФОРМАЦІЯ_3 року померла мати ОСОБА_3. У вересні поточного року, перебираючи документи в будинку мати, позивач виявив заповіт, складений нею 29 жовтня 2008 року на його користь, посвідчений секретарем Глушківської сільської ради, згідно з яким спадкодавець розпорядила йому все належне їй майно, в тому числі житловий будинок та земельну ділянку. Заповіт ніким не скасовувався та не оскаржувався. Бажаючи прийняти спадщину за заповітом на належний матері житловий будинок по АДРЕСА_1 та земельні ділянки позивач звернувся до нотаріуса, однак йому було відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину у зв'язку з тим, що позивач своєчасно не звернувся в Городенківську нотаріальну контору із заявою про прийняття спадщини. Причиною пропуску строку для прийняття спадщини позивач вважає поважною, оскільки не знав про існування заповіту так як зареєстрований та постійно проживає і працює у м. Івано-Франківську, та не проживав разом із спадкодавцем.
Сторони, їх представники в судове засідання не зявилися. Представник позивача ОСОБА_5 подала до суду заяву про розгляд справи у відсутності позивача та представника позивача, позов підтримують та просять задовольнити. Глушківська сільська рада подала до суду заяву про розгляд справи без участі представника сільської ради.
Передбачених ч.1 ст. 223 ЦПК України підстав для відкладення розгляду справи судом не встановлено, судом прийнято рішення про розгляд справи за відсутності учасників справи. Відповідно до положень ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши письмові докази, прийшов до наступного.
Копією свідоцтва про народження позивача серії НОМЕР_4, виданого 10 березня 1979 року Чернятинською сільською радою с. Чернятин Городенківського району Івано-Франківської області, стверджується, що батьками ОСОБА_6 ІНФОРМАЦІЯ_1, є ОСОБА_4 та ОСОБА_3.
За заповітом від 29 жовтня 2008 р., посвідченим секретарем Глушківської сільської ради Городенківського району Івано-Франківської області та виконавчим комітетом, ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_2, уродженка с. Глушків Городенківського району Івано-Франківської області, що мешкає в с. Глушків Городенківського району Івано-Франківської області по АДРЕСА_1, НОМЕР_1, виданий Городенківським РВ УМВС від 08.09.2008 року, ідентифікаційний код НОМЕР_2 на випадок своєї смерті усю спадщину, права, які мені належать на момент складання заповіту (житловий будинок, земельну ділянку), а також права і обов'язки, які можуть належати мені в майбутньому заповіла своєму синові ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителю м. Івано-Франківська. Заповіт зареєстровано в реєстрі за № 113 від 29.10.2008 року.
ОСОБА_3 померла ІНФОРМАЦІЯ_3 р. у віці 61 років в с. Глушків Городенківського району Івано-Франківської області, актовий запис № 12 від 27.10.2009 р., про що свідчить копія Свідоцтва про смерть серії НОМЕР_5, виданого 27.10.2009р. Глушківською сільською радою Городенківського району Івано-Франківської області.
Відповідно до ст. 1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). За загальними положеннями про спадкування право на спадщину виникає в день відкриття спадщини, спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ч.3 ст.1222, ч.1 ст.1220, ч.1 ст.1270 ЦК України). Згідно з ст. 1223 ЦК України право на спадкування мають особи, визначені у заповіті. Спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу заяву про прийняття спадщини (ч.1 ст.1269 ЦК України). Відповідно до ч.3 ст.1272 ЦК України за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Позивач ОСОБА_1 є спадкоємцем за заповітом спадкодавця ОСОБА_3 На час смерті останньої спадкоємець не проживав разом з спадкодавцем. Відміткою в паспорті ОСОБА_1 серії НОМЕР_6, виданому 05 квітня 1996 р. Калуським МВ УМВС в Івано-Франківській області, місцем проживання позивача є АДРЕСА_3 з 29.02.2008р.
Внаслідок смерті спадкодавця ОСОБА_3 відкрилась спадщина, до якої входять житловий будинок по АДРЕСА_1 згідно технічного паспорта на садибний (індивідуальний) житловий будинок та копії виписки з інвентаризаційних матеріалів № 61505 від 22.05.2018р., який належав померлій відповідно до свідоцтва про право власності видане Городенківським райвиконкомом 05.07.1990 р. на підставі рішення цього ж виконкому № 167 від 14.09.1988р.
Постановою в.о. державного нотаріуса Городенківської РДНК про відмову у вчиненні нотаріальної дії № 3083/02-31 від 19.09.2018 р. позивачу ОСОБА_1 відмовлено у видачі свідоцтва про право на спадщину за заповітом на майно належне його матері ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 року у зв'язку з пропущенням строку на прийняття спадщини.
Законодавцем не надається ніякого значення тривалості періоду, який пройшов з дня закінчення строку для прийняття спадщини, що не виключає можливості одержання своєї частки спадкоємцем, який пропустив строк для прийняття спадщини, також і після спливу значного строку. Відповідно до роз'яснень, зазначених у п. 24 Постанови Пленуму Верховного Суду України від 30.05.2008 року № 7 "Про судову практику у справах про спадкування", особа, яка не прийняла спадщину в установлений законом строк, може звернутися до суду з позовною заявою про визначення додаткового строку для прийняття спадщини відповідно до частини третьої статті 1272 ЦК України. Вирішуючи питання про визначення особі додаткового строку, суд досліджує поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини. При цьому необхідно виходити з того, що поважними є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій. Ураховуючи викладене, правила ч. 3 ст. 1272 ЦК України можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини визнані судом поважними.
Наведені позивачем доводи щодо причин пропуску строку прийняття спадщини - відсутність відомостей про існування заповіту, - суд вважає поважними, визнання позову не суперечить закону, не порушує права, свободи чи інтереси інших осіб. Тому суд приходить до висновку, що позовні вимоги слід задовольнити.
На підставі ст.ст. 1216,1217,1220, 1222-1223,1268-1270,1272 ЦК України, керуючись ст. ст. 206, 223, 258, 259, 263-265, 268, 352, 354 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В:
Позов задовольнити.
Визначити ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, додатковий строк - три місяці з часу набрання рішенням законної сили для подання в нотаріальну контору заяви про прийняття спадщини за заповітом після смерті ОСОБА_3, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 р.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Івано-Франківського апеляційного суду або через Городенківський районний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Місце проживання позивача ОСОБА_1 - АДРЕСА_2, реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3.
Місцезнаходження відповідача Глушківської сільської ради - вул. Шевченка, 1, с. Глушків, Городенківський район, Івано-Франківська область, код ЄДРПОУ 20550464.
Суддя: Гайдич Р. М.
Суд | Городенківський районний суд Івано-Франківської області |
Дата ухвалення рішення | 30.11.2018 |
Оприлюднено | 02.12.2018 |
Номер документу | 78223129 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Городенківський районний суд Івано-Франківської області
Гайдич Р. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні