Постанова
від 27.11.2018 по справі 815/908/18
П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П'ЯТИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

27 листопада 2018 р.м.ОдесаСправа № 815/908/18

Категорія: 8.3 Головуючий в 1 інстанції: Вовченко О. А.

П'ятий апеляційний адміністративний суд у складі колегії суддів:

головуючого судді: Потапчук В.О.

суддів: Шляхтицький О.І. , Семенюк Г.В.

при секретарі Алексєєвій Н.М.

за участю представника позивача Чайка О.М.

представника скаржника Коротких О.М.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Одесі адміністративну справу за апеляційною скаргою Головного управління ДФС в Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11 червня 2018 року прийнятого у відкритому судовому засіданні о 13:07 год. у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "РІВ'ЄРА ДЕВЕЛОПМЕНТ" до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень

В С Т А Н О В И В :

Короткий зміст позовних вимог.

У березні 2018 року товариство з обмеженою відповідальністю "РІВ'ЄРА ДЕВЕЛОПМЕНТ" (далі - ТОВ "РІВ'ЄРА ДЕВЕЛОПМЕНТ", позивач) звернулося до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДФС в Одеській області (далі - ГУ ДФС в Одеській області), в якому позивач просить суд:

1. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області № 0005621401 від 13 лютого 2018 року за декларацією №9081436679 від 02 березня 2015 року на суму 3 481 484 грн.;

2. Визнати протиправним та скасувати повністю податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області № 0005631401 від 13 лютого 2018 року на суму 89 168,00 грн.;

3. Визнати протиправним та скасувати повністю податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області № 0005661402 від 13 лютого 2018 року на суму 86 052,69 грн.;

4. Визнати протиправним та скасувати повністю податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області № 0005691402 від 13 лютого 2018 року на суму 170,00 грн.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 15 травня 2018 року судом прийнято до розгляду заяву про збільшення позовних вимог у позові товариства з обмеженою відповідальністю "РІВ'ЄРА ДЕВЕЛОПМЕНТ" до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, у якій позовні вимоги викладені в такій редакції: визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області № 0005621401 від 13 лютого 2018 року в частині, а саме за декларацією №9081436679 від 02 березня 2015 року на суму 3 481 484 грн., за декларацією №9276747767 на суму 1 057 879 грн., за декларацією №9270583015 на суму 195 000 грн.; визнати протиправним та скасувати повністю податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області № 0005631401 від 13 лютого 2018 року на суму 89 168,00 грн.; визнати протиправним та скасувати повністю податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області № 0005661402 від 13 лютого 2018 року на суму 86 052,69 грн.; визнати протиправним та скасувати повністю податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області №0005691402 від 13 лютого 2018 року на суму 170,00 грн.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що згідно акту перевірки вбачається відсутність у контрагентів позивача необхідної кількості працівників та підрядників, а також дефектності складених первинних документів та невідповідності проведених розрахунків. При цьому, позивач вказує, що ТОВ "РІВ'ЄРА ДЕВЕЛОПМЕНТ" не може нести відповідальність за дії своїх контрагентів, порушення податкового законодавства якими до того ж безперечно не встановлені. Позивач зазначає, що Європейський суд з прав людини визначає правило індивідуальної відповідальності платника податків. Тобто, добросовісний платник податків не має зазнавати негативних наслідків через порушення з боку його контрагентом.

Окрім того, позивач зазначає про те, що до перевірки товариством надавалися податкові накладні по вищенаведеним контрагентам, які маються в наявності та зареєстровані у електронній формі. Сам факт наявності господарських операцій з контрагентом, який порушує податкове законодавство не може тягнути за собою негативні наслідки для платника податків у вигляді зменшення податкового кредиту з податку на додану вартість чи валових витрат, оскільки, даних про те, що позивач був обізнаний про такі дії його контрагентів до суду не надано та якщо контрагент не виконав свого зобов'язання щодо сплати податку до бюджету, то це тягне відповідальність та негативні наслідки саме для цієї особи.

До того ж, позивач зазначає, що товариство не погоджується з висновками перевіряючих щодо трактування послуг як послуги "інжинірингу", оскільки ці роботи більш відносяться до послуг у сфері архітектурного дизайну, та на які не розповсюджується п. 160.1 ст. 160 ПК України. ТОВ "РД" був наданий сертифікат резиденції, виданий Міністерством Фінансів США Федеральною податковою службою, Філадельфія, відповідно якого Компанія PERKINS+WILL є резидентом Сполучених Штатів Америки, про що зазначено на стор.46 Акту перевірки. Але перевіряючими зроблений висновок, що даний документ нібито не відповідає вимогам пункту 103.5 статті 103 ПК України та складений не за формою, затвердженою законодавством відповідної країни та не легалізований і не перекладений належним чином. Крім того податковим органом не зазначається згідно якого документу законодавства США повинна бути затверджена дана довідка та яким чином встановлено необхідність наявності реквізитів, що зазначені у акті. Позивачем була надана довідка урядового органу США, що була належним чином перекладена на українську мову та переклад завірений нотаріально. Також, податковий орган не надаєь роз'яснення у якому форматі необхідно надати довідку про бенефіціарність нерезидента. Контракт між позивачем та нерезидентом передбачає надання послуг з архітектурного дизайну, а тому виручка від надання таких послуг не повинна оподатковуватися податком з доходів нерезидента. Позивач зазначає, що при виплаті позивачем доходів за виконані роботи/надані послуги нерезидентами, вони не підлягають оподаткуванню, і також надання довідок від нерезидента в такому випадку не передбачено. Аналогічне роз'яснення наведено у листі ДФСУ від 25 вересня 2015 року №20365/6/99-99-19-02-02-15.

При цьому, відповідач у відзиві на адміністративний позов зазначає, що з урахуванням обставин, встановлених в акті перевірки від 19 січня 2018 року №106/15-32-14-01/37803953, відповідач просить суд відмовити ТОВ "РІВ'ЄРА ДЕВЕЛОПМЕНТ" у задоволенні позовних вимог в повному обсязі.

Короткий зміст рішення суду першої інстанції.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 11 червня 2018 року адміністративний позов ТОВ "РІВ'ЄРА ДЕВЕЛОПМЕНТ" задоволено частково.

Визнано протиправним та скасовано податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області № 0005621401 від 13 лютого 2018 року в частині: за декларацією №9081436679 від 02 березня 2015 року на суму 3 481 484 грн., за декларацією №9276747767 на суму 1 057 879 грн., за декларацією №9270583012 на суму 195 000 грн.

Визнано протиправним та скасувано повністю податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області № 0005631401 від 13 лютого 2018 року на суму 89 168,00 грн.

В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Короткий зміст вимог апеляційної скарги.

Не погоджуючись з вказаним рішенням Головне управління ДФС в Одеській області звернулося до суду з апеляційною скаргою, у якій зазначено, що рішення винесено з порушенням норм матеріального та процесуального права, у зв'язку з чим скаржник просив скасувати оскаржуване рішення та прийняту нове, яким у задоволенні позовних вимог відмовити в повному обсязі.

Окрім того, скаржник зазначає, що у контрагентів позивача відсутні необхідні трудові ресурси для використання даного обсягу будівельно-монтажних робіт для ТОВ "РІВ'ЄРА ДЕВЕЛОПМЕНТ" через відсутність необхідної кількості працівників та підрядників, дефективність складених первинних документів та невідповідність проведених розрахунків.

Ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 30 липня 2018 року апеляційну скаргу Головного управління ДФС в Одеській області залишено без руху.

На підставі Указів Президента України №455/2017 від 29 грудня 2017 року "Про ліквідацію апеляційних адміністративних судів та утворення апеляційних адміністративних судів в апеляційних округах" та №296/2018 від 28 вересня 2018 року "Про переведення суддів", частини 6 статті 147 Закону України "Про судоустрій і статус суддів" проведено заходи з передачі справ та матеріалів, що перебували в провадженні Одеського апеляційного адміністративного суду до П'ятого апеляційного адміністративного суду.

За результатами автоматизованого перерозподілу дану справу передано колегії суддів П'ятого апеляційного адміністративного суду у складі: Потапчук В.О., Семенюк Г.В., Шляхтицький О.І.

Ухвалою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 22 жовтня 2018 року прийнято апеляційну скаргу Головного управління ДФС у Одеській області на рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11 червня 2018 року до провадження.

Клопотання Головного управління ДФС у Одеській області задоволено, відстрочено скаржнику сплату судового збору до винесення рішення у справі.

Відкрито апеляційне провадження у справі.

Заслухавши суддю-доповідача, розглянувши матеріали справи та доводи апеляційної скарги Головного управління ДФС в Одеській області, перевіривши законність і обґрунтованість судового рішення в межах позовних вимог і доводів апеляційної скарги, колегія суддів вважає, що апеляційна скарга не підлягає задоволенню з наступних підстав.

Справу розглянуто відповідно ст. 310 КАС України у відкритому судовому засіданні.

Обставини справи.

ТОВ "РІВ'ЄРА ДЕВЕЛОПМЕНТ", код за ЄДРПОУ 37803953, зареєстроване 27 жовтня 2011 року, взято на облік в контролюючих органах 28 жовтня 2011 року за №2290 та станом на 19 січня 2018 року перебувало на обліку в Лиманській ОДПІ ГУ ДФС в Одеській області.

Згідно інформації, яка міститься в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ТОВ "РІВ'ЄРА ДЕВЕЛОПМЕНТ" здійснює наступні види діяльності за КВЕД: 81.10 комплексне обслуговування об'єктів; 68.10 купівля та продаж власного нерухомого майна (основний); 68.20 надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна; 68.31 агентства нерухомості; 68.32 управління нерухомим майном за винагороду або на основі контракту; 41.10 організація будівництва будівель; 41.20 будівництво житлових і нежитлових будівель.

На підставі направлень від 18 грудня 2017 року №10117/14-01, від 18 грудня 2017 року №10118/14-01, від 18 грудня 2017 року №10119/14-01, від 18 грудня 2017 року №10120/14-01, від 18 грудня 2017 року №10121/14-01, від 18 грудня 2017 року №10122/14-01, від 18 грудня 2017 року №10123/14-01, від 18 грудня 2017 року №10124/14-01, відповідно до підпункту 20.1.4. пункту 20.1 статті 20, пункту 77.1 статті 77 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI та плану-графіка проведення документальних планових виїзних перевірок платників податків на IV-й квартал 2017 року проведена планова виїзна документальна перевірка ТОВ "РІВ'ЄРА ДЕВЕЛОПМЕНТ" з питань дотримання вимог податкового законодавства за період з 01 січня 2014 року по 31 грудня 2016 року, єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування за період з 01 січня 2014 року по 31 грудня 2016 року, відповідно до затвердженого плану (переліку питань) документальної перевірки.

Перевірка проводилась з 28 серпня 2017 року по 15 вересня 2017 року.

За результатом вказаної перевірки ГУ ДФС в Одеській області складено акт №106/15-32-14-01/37803953 від 19 січня 2018 року (т.1 а.с.28-62) з додатками (т.1 а.с.63-80), яким встановлено порушення ТОВ "РІВ'ЄРА ДЕВЕЛОПМЕНТ":

1.) п.п.14.1.159 п.14.1 ст.14, п.44.1 ст.44, п.44.2 ст.44, п.п.134.1.1 п.134.1 ст.134, п.п.138.1.1 п. 138.1 ст.138, п.138.2 ст.138, п.138.4 ст. 138, п.138.8 ст.138, п.п.138.10.5 п. 138.10 ст.138, п.п.139.1.9 п.139.1 ст.139, п.140.1 ст.140, п.140.2 ст.140, п.141.1 ст. 141 від 02 грудня 2010 року №2755-VI із змінами та доповненнями, ст. 1, п.2. ст.2, п.2 ст.3, ст.9, п.1. ст.9, п.2 ст.9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність" від 16 липня 1999 року, № 996-XIV (із змінами та доповненнями), п.5, п.6, п.7, п.8, п.10, п.13 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 31 "Фінансові витрати", затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 28 квітня 2006 р. №415, п. 5 Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 11 "Зобов'язання", із змінами і доповненнями, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 31 січня 2000 року №20, п.5 та п.7 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 15 "Дохід", затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 29 листопада 1999 №290, п.5, п.6, п.7 П(С)БО 16 "Витрати", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31 грудня 1999 року №318, в результаті чого від'ємне значення об'єкта оподаткування податком на прибуток в періоді, що перевірявся: за 2014 рік у сумі - (-7 417 330) грн.; за 2015 рік у сумі - (-15 472 414) грн.; за 2016 рік у сумі - (-23 764 665) грн.

2.) п.198.1 ст.198, п.198.2, п.198.3, п.198.6 ст.198, п.201.4 ст.201, п.201.7 ст.201 Податкового Кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI, із змінами і доповненнями, в результаті чого завищено від'ємне значення різниці між сумою податкових зобов'язань та податкового кредиту в періоді, що перевірявся, на загальну суму - 136 706 грн., у тому числі: за лютий 2014 року у сумі - 45 455 грн.; за березень 2014 року у сумі - 27 710 грн., за травень 2014 року у сумі - 1 918 грн., за липень 2014 у сумі - 61 623 грн.

3) п.160.2. ст.160 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (із змінами та доповненнями) в редакції станом на 01 січня 2014 року, в частині не утримання та не перерахування до бюджету податку за ставкою 15% від суми сплаченого доходу нерезиденту Компанії "Perkins+Will" (США) за договором №16od2013 від 16.09.2013 року, в результаті чого занижено податок з доходу нерезидента в сумі 68 842,15 грн., у тому числі за 2014 рік на суму 68 842,15 грн.

4) пп.16.1.3 п.16.1 ст.16, п.103.9 ст.103 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (із змінами та доповненнями) - в частині не подання звіту про виплачені доходи нерезидентам та утриманий з них податок (додаток ПН) за 2014 рік на користь нерезидента компанії "Perkins+Will" (США).

5) п.п.169.1.2 п.169.1, п.п.169.2.3 п.169.2 ст.169 Податкового кодексу України №2755-VІ (із змінами та доповненнями), в результаті чого донараховано ПДФО у сумі 1 216,00 грн.

6.) п.176.2, ст.176 Податкового кодексу України та п. 2.1 Порядку заповнення та подання податковими агентами податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податку і сум утриманого з них податку, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 21 січня 2014 року №49 та зареєстрованого в Мін'юсті України 05 лютого 2014 року за № 228/25005.

ТОВ "РІВ'ЄРА ДЕВЕЛОПМЕНТ" було надано заперечення на акт перевірки (т.1 а.с.88-101). За результатом розгляду заперечень Головним управлінням ДФС в Одеській області було направлено лист №2020/10/15-32-14-01-10 від 12 лютого 2018 року (т.1 а.с.102-117), згідно якого висновки акту залишилися без змін.

На підставі висновків вищевказаного акту перевірки відповідачем прийнято податкові повідомлення-рішення від 13 лютого 2018 року:

- №0005621401, яким позивачу за порушення п.п.14.1.159 п.14.1 ст.14, п.44.1 ст.44, п.44.2 ст.44, п.44.6 ст.44, п.п.134.1.1 п.134.1 ст.134, п.138.1 ст.138, п.п.138.1.1 п.138.1 ст.138, п.138.2 ст.138, п.138.4 ст.138, п.138.8 ст.138, п.п.138.10.5 п.138.10 ст.138, п.п.139.1.9 п.139.1 ст.139, п.141.1 ст.141 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI, ст.1, п.2 ст.2, п.2 ст.3, ст.9, п.1 ст.9, п.2 ст.9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність" від 16 липня 1999 року, № 996-XIV (із змінами та доповненнями), п.5, п.6, п.7, п.8, п.10, п.13 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 31 "Фінансові витрати", затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 28 квітня 2006 року №415, п.5 Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 11 "Зобов'язання", із змінами і доповненнями, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 31 січня 2000 року №20, п.5 та п.7 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 15 "Дохід", затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 29 листопада 1999 року №290, п.5, п.6, п.7, п.27 П(С)БО 16 "Витрати", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31 грудня 1999 року №318, зменшено суму від'ємного значення об'єкта оподаткування податком на прибуток у розмірі: за декларацією №9081436679 від 02 березня 2015 року на суму 7 417 330 грн., за декларацією №9276747767 на суму 15 392 419 грн., за декларацією №9270583015 на суму 23 663 905 грн. (т.1 а.с.81);

- №0005631401, яким позивачу за порушення п.198.1 ст.198, п.198.2, п.198.3, п.198.6 ст.198, п.201.4 ст.201, п.201.7 ст.201 Податкового Кодексу України зменшено розмір від'ємного значення суми податку на додану вартість на суму 89 168 грн. (т.1 а.с.82);

- №0005661402, яким позивачу за порушення гл.3 п.160.2. ст.160 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI (із змінами та доповненнями) визначено суму грошового зобов'язання з податків та зборів, у тому числі з податку на доходи фізичних осіб, пені на суму 86 052,69 грн. (т.1 а.с.83);

- №0005691402, яким до позивача за порушення пп.16.1.3 п.16.1 ст.16, п.103.9 ст.103 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI (із змінами та доповненнями) застосовано штрафні (фінансові) санкції (штраф) у сумі 170,00 грн. (т.1 а.с.84).

Не погоджуючись з вищевикладеними податковими повідомленнями - рішеннями позивач звернувся до суду з адміністративним позовом.

Висновок суду першої інстанції.

Частково задовольняючи позов суд першої інстанції виходив з того, що ТОВ "РІВ'ЄРА ДЕВЕЛОПМЕНТ" під час розгляду справи не надано доказів на підтвердження подання контролюючому органу звіту про виплачені доходи, утримані та перераховані до бюджету податки на доходи нерезидентів, таким чином суд вважає за необхідне відмовити позивачу у задоволенні частини його позовних вимог щодо скасування податкових повідомлень-рішень №0005661402 та №0005691402.

Колегія суддів вважає такий висновок суду першої інстанції правильним та таким, що відповідає вимогам Конституції України, Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) та Податковому кодексу України (далі - ПК України).

Джерела права й акти їх застосування.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, щодо компетенції контролюючих органів, повноважень і обов'язків їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальності за порушення податкового законодавства, врегульовані Податковим кодексом України.

Згідно вимог п.п. 20.1.4 ст. 20 Податкового кодексу України)Контролюючі органи мають право: проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України.

Відповідно до п.61.1 ст.61 Податкового кодексу України визначено, що податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Приписами пп.62.1.3 п.62.1 ст. 62 Податкового кодексу України визначено, що податковий контроль здійснюється шляхом: перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Згідно п.75.1 ст.75 Податкового кодексу України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки. Документальною перевіркою вважається перевірка, предметом якої є своєчасність, достовірність, повнота нарахування та сплати усіх передбачених цим Кодексом податків та зборів, а також дотримання валютного та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами) та яка проводиться на підставі податкових декларацій (розрахунків), фінансової, статистичної та іншої звітності, регістрів податкового та бухгалтерського обліку, ведення яких передбачено законом, первинних документів, які використовуються в бухгалтерському та податковому обліку і пов'язані з нарахуванням і сплатою податків та зборів, виконанням вимог іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також отриманих в установленому законодавством порядку контролюючим органом документів та податкової інформації, у тому числі за результатами перевірок інших платників податків.

Пунктом 77.1 ст.77 Податкового кодексу України встановлено, що документальна планова перевірка повинна бути передбачена у плані-графіку проведення планових документальних перевірок. План-графік документальних планових перевірок на поточний рік оприлюднюється на офіційному веб-сайті центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову та митну політику, до 25 грудня року, що передує року, в якому будуть проводитися такі документальні планові перевірки.

Оцінка суду.

Щодо правомірності винесення податковим органом оскаржуваного податкового повідомлення-рішення №005621401, колегія суддів зазначає наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, податковим органом під час перевірки достовірності відображених показників у поданих податкових деклараціях/розрахунках за період з 01 січня 2014 року по 31 грудня 2014 року встановлено, що згідно рядку 05 "Витрати операційної діяльності" податкової декларації показників за період з 01 січня 2014 року по 31 грудня 2014 року у загальній сумі 23 190 674 грн. на формування даних показників мали вплив витрати придбаних будівельних матеріалів, амортизація ОЗ, витрати на заробітну плату та відрахування на соціальні заходи, витрати на придбання палива, послуг електропостачання, водопостачання, придбання послуг транспортування та інші.

Проведеною перевіркою відображеного показника за 2014 рік в сумі 23 190 674 грн. встановлено завищення задекларованих показників у рядку 05 "Витрати операційної діяльності" всього у сумі 3 481 484 грн., у тому числі за 2014 рік у сумі - 3 481 484 грн.

В ході проведення перевірки встановлено, що у ПП "КАНТРІ 2010" фактично відсутні необхідні трудові ресурси для виконання даного обсягу будівельно-монтажних робіт (БМР) для ТОВ "РІВ'ЄРА ДЕВЕЛОПМЕНТ" через відсутність необхідної кількості працівників та підрядників, дефектність складених первинних документів та невідповідність проведених розрахунків.

Таким чином, встановлено завищення ТОВ "РІВ'ЄРА ДЕВЕЛОПМЕНТ" задекларованих показників у рядку 05.1 декларації по субпідряднику ПП "КАНТРІ 2010" на загальну суму 308 113 грн., в тому числі за 2014 рік у розмірі - 308 113 грн.

В ході проведення перевірки встановлено, що при проведенні фінансово-господарської діяльності ТОВ "РІВ'ЄРА ДЕВЕЛОПМЕНТ" - "Замовник" було укладено з ТОВ "ЕКО-БУД-МОНТАЖ", код ЄДРПОУ 38351999, договір від 04 грудня 2012 року №4/12/12, (Підрядник).

Встановлено, що у ТОВ "ЕКО-БУД-МОНТАЖ", код ЄДРПОУ 38351999, фактично відсутні необхідні трудові ресурси для виконання даного обсягу будівельно-монтажних робіт (БМР) для ТОВ "РІВ'ЄРА ДЕВЕЛОПМЕНТ" через відсутність необхідної кількості працівників та підрядників, дефектність складених первинних документів (через невідповідність дати та суми операцій за даними первинних документів та даними бухгалтерського обліку по контрагенту ТОВ "ЕКО-БУД-МОНТАЖ", код ЄДРПОУ 38351999, за 2014 рік.

Таким чином, встановлено завищення ТОВ "РІВ'ЄРА ДЕВЕЛОПМЕНТ" задекларованих показників у рядку 05.1 декларації по субпідряднику ТОВ "ЕКО-БУД-МОНТАЖ" на загальну суму 891 225 грн., в тому числі за 2014 рік у розмірі 891 225 грн.

З матеріалів справи вбачається, що при здійсненні фінансово-господарської діяльності ТОВ "РІВ'ЄРА ДЕВЕЛОПМЕНТ" - "Покупець" було укладено з ТОВ "ВЕСТТ ТД", код ЄДРПОУ 34108512, договори від 30 жовтня 2012 року № 47/10/2012 та від 28 січня 2014 року №08/01-14 (Постачальник).

Через відсутність первинних документів які супроводжують поставку та приймання - передачу товару та через відсутність фізичної можливості поставки партії бетону в таких розмірах встановлено неможливість поставки партії бетону в таких розмірах за обмежений період часу контрагентом постачальником ТОВ "ВЕСТТ ТД".

Таким чином, встановлено завищення ТОВ "РІВ'ЄРА ДЕВЕЛОПМЕНТ" задекларованих показників у рядку 05.1 декларації по субпідряднику ТОВ "ВЕСТТ ТД" на загальну суму - 2 282 146 грн., в тому числі за 2014 рік у розмірі - 2 282 146 грн.

Встановлено завищення ТОВ "РІВ'ЄРА ДЕВЕЛОПМЕНТ" задекларованих показників у рядку 05.1 декларації по субпідряднику ТОВ "ВЕСТТ ТД" на загальну суму - 3481484 грн., в тому числі по контрагентам: ТОВ "ВЕСТТ ТД" у розмірі 2282146 грн.; ТОВ "ЕКО-БУД-МОНТАЖ" - 891225 грн.; ПП "КАНТРІ 2010" у розмірі 308113 грн.

Перевіркою показників, відображених в рядку 05.1 декларації "Собівартість придбаних (виготовлених) та реалізованих товарів (робіт, послуг)" показників за період з 01 січня 2014 року по 31 грудня 2014 року у загальній сумі 37 648 469 грн., на підставі документів, перелік яких наведено у додатку 4 до акту, встановлено порушення п.п.138.1.1. п.138.1 ст.138 п.138.2. ст.138, п.138.4. ст.138, п.138.8. ст.138, п.п.139.1.9 п.139.1 ст.139 Податкового кодексу, п.1 ст.9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність" від 16 липня 1999 року, № 996-XIV (із змінами та доповненнями), в результаті чого ТОВ "РІВ'ЄРА ДЕВЕЛОПМЕНТ" завищено показники у рядку 05.1 Декларації "Собівартість придбаних (виготовлених) та реалізованих товарів (робіт, послуг)"придбаних (виготовлених) та реалізованих товарів (робіт, послуг)" на загальну суму - 3 481 484 грн., в тому числі за 2014 рік у розмірі - 3 481 484 грн.

Проведеною перевіркою відображеного показника рядку 2050 фінансових звітів суб'єктів малого підприємництва (звіту про фінансовий результат) за формою №2-м "Cобівартість реалізованих товарів (робіт, послуг)" за період з 01 січня 2015 року по 31 грудня 2016 року у сумі - 19 757 400 грн., на підставі документів, перелік яких наведений в додатку № 4 до акту перевірки "Узагальнений перелік документів, які було використано при проведенні перевірки ТОВ "РІВ'ЄРА ДЕВЕЛОПМЕНТ", встановлено завищення задекларованих суб'єктом господарювання показників у рядку 2050 фінансових звітів суб'єктів малого підприємництва (звіту про фінансовий результат) за формою №2-м "Собівартість реалізованих товарів (робіт, послуг)" всього у сумі 1 057 879 грн., у тому числі за 2015 рік на суму - 1 057 879 грн.

Проведеною перевіркою, на підставі наданих до перевірки документів, встановлено завищення в бухгалтерському обліку суми собівартості по контрагенту постачальнику ТОВ "ЕКО-БУД-МОНТАЖ", код ЄДРПОУ 38351999, на загальну суму - 1 057 879 грн., у тому числі за 2016 рік на суму - 1 057 879 грн.

До перевірки не надано первинні документи, на підставі яких проведено операції в бухгалтерському обліку підприємства у 2015, а саме: 1. документи, на підставі яких проводилося нарахування витрат та відображення їх в собівартості виконаних будівельних робі на перевірку не надано; 2. на запит від 28 грудня 2017 року інших первинних документів по взаємовідносинам з ТОВ "ЕКО-БУД-МОНТАЖ", а саме: договорів, актів виконаних робіт, видаткових накладних інших документів та відповідних пояснень, ніж ті що відображено в п.п.1.2 п.3.1.1.2 даного акту до перевірки не надано; 3. на запит від 28 грудня 2017 року про надання пояснень та копій документів підприємством не надано пояснення щодо того, на підставі яких документів по ТОВ "ЕКО-БУД-МОНТАЖ" було сформовано витрати у 2014 році та також у 2015 році.

Отже, на порушення п.44.1 ст.44, п.44.2 ст.44, п.п.134.1.1 п.134.1 ст.134 ПК України, п.2 ст.3, п.1. ст.9, п.2 ст.9 Закону України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність, п.5, п.6, п.7 П(С)БО 16 "Витрати", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31 грудня 1999 року №318, перевіркою відображених у рядку 2050 фінансових звітів суб'єктів малого підприємництва (звіту про фінансовий результат) за формою №2-м "Cобівартість реалізованих товарів (робіт, послуг)" за період з 01 січня 2015 року по 31 грудня 2016 року, на підставі документів, перелік яких наведено у додатку №4 до акту перевірки "Узагальнений перелік документів, які було використано при проведенні перевірки ТОВ "РІВ'ЄРА ДЕВЕЛОПМЕНТ", у сумі 19 757 400 грн. встановлено завищення задекларованих суб'єктом господарювання показників у рядку 2050 фінансових звітів суб'єктів малого підприємництва (звіту про фінансовий результат) за формою №2-м "Cобівартість реалізованих товарів (робіт, послуг)" на загальну суму - 1 057 879 грн., в тому числі за 2015 рік всього у сумі - 1 057 879 грн.

ТОВ "РІВ'ЄРА ДЕВЕЛОПМЕНТ" до декларації з податку на прибуток за 2016 рік було подано додаток ВП від 28 лютого 2017 року №9270583012, із скоригованими показниками за 2014 рік, які були враховані в показниках декларації з податку на прибуток за 2016 рік.

За даними додатку ВП від 28 лютого 2017 року № 9270583012, було зменшено фінансовий результат до оподаткування за 2014 рік на суму - 195 000 грн. та відповідно збільшено показник від'ємного значення об'єкту оподаткування податком на прибуток по рядку 3.2.4 додатку РІ "Сума від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років (підпункт 140.4.2 пункту 140.4 статті 140 розділу ІІІ Податкового кодексу України)" на суму 195 000 грн.

Згідно поданої звітності з податку на прибуток до органів ДФС за 2016 рік ТОВ "РІВ'ЄРА ДЕВЕЛОПМЕНТ" відповідно до п.46.4 ст.46 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року №2755-VI, зі змінами та доповненнями, доповнень до даної Декларації з відповідними поясненнями не надавалися.

Перевіркою встановлено, що ТОВ "РІВ'ЄРА ДЕВЕЛОПМЕНТ" проведено зменшення фінансового результату до оподаткування за рахунок збільшення витрат, не врахованих в 2014 році по контрагенту ТОВ "ЕКО-БУД-МОНТАЖ", а саме: за актом прийому-передачі виконаних підрядних робіт за квітень 2014 року на суму 234 000,00 грн., у тому числі податок на додану вартість 39 000,00 грн. на виконання теплоізоляції виробами із пінопласту стін та колон за адресою: с.Фонтанка, вул.Грецька.

Статтею 135 Податкового кодексу України (в редакції, що діяла на момент виникнення правовідносин) встановлено, що доходи, що враховуються при обчисленні об'єкта оподаткування, включаються до доходів звітного періоду за датою, визначеною відповідно до ст. 137, на підставі документів, визначених п. 135.2 цієї статті та складаються з: доходу від операційної діяльності, який визначається, відповідно до п. 135.4 цієї статті та інших доходів, які визначаються відповідно до п. 135.5 цієї статті, за винятком доходів, визначених у пункті 135.3 цієї статті та у ст. 136 цього Кодексу.

Згідно п.135.2 ст.135 Податкового кодексу України (в редакції, що діяла на момент виникнення правовідносин) доходи визначаються на підставі первинних документів, що підтверджують отримання платником податку доходів, обов'язковість ведення і зберігання яких передбачено правилами ведення бухгалтерського обліку, та інших документів, встановлених розділом II цього Кодексу.

Відповідно до пп. 135.5.4 п. 135.5 ст. 135 Податкового Кодексу України (в редакції, що діяла на момент виникнення правовідносин), інші доходи включають вартість товарів (робіт/послуг) безоплатно отриманих платником податку у звітному періоді, визначена на рівні не нижче звичайної ціни, суми безповоротної фінансової допомоги, отриманої платником податку у звітному податковому періоді, безнадійної кредиторської заборгованості, крім випадків, коли операції з надання/отримання безповоротної фінансової допомоги проводяться між платником податку та його відокремленими підрозділами, які не мають статусу юридичної особи.

Безповоротна фінансова допомога - це сума коштів, передана платнику податків згідно з договорами дарування, іншими подібними договорами або без укладення таких договорів; сума безнадійної заборгованості, відшкодована кредитору позичальником після списання такої безнадійної заборгованості; сума заборгованості одного платника податків перед іншим платником податків, що не стягнута після закінчення строку позовної давності; основна сума кредиту або депозиту, що надані платнику податків без встановлення строків повернення такої основної суми, за винятком кредитів, наданих під безстрокові облігації, та депозитів до запитання у банківських установах, а також сума процентів, нарахованих на таку основну суму, але не сплачених (списаних); сума процентів, умовно нарахованих на суму поворотної фінансової допомоги, що залишається неповерненою на кінець звітного періоду, у розмірі облікової ставки Національного банку України, розрахованої за кожний день фактичного використання такої поворотної фінансової допомоги. (пп. 14.1.257 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України).

Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ "РІВ'ЄРА ДЕВЕЛОПМЕНТ" (Замовник) було укладено з ПП "КАНТРІ 2010" (підрядник), код ЄДРПОУ 36970414, договір від 05 травня 2014 року №05/05/14 (т.1 а.с.122-126), за умовами якого замовник доручає, а підрядник зобов'язується на власний ризик, власними силами та/або залученими силами та засобами, із власних матеріалів та власним обладнанням виконати наступні роботи: 1.1.1. Виготовлення та поставка у власність замовника фасадного декору згідно 1 графіка виконання робіт технічного завдання на виготовлення, які є Додатком №1 до даного договору в групі з 32 зблокованих індивідуальних житлових будинків, розташованих за адресою: с.Фонтанка, вул.Грецька, 1, 3, 5, 7, 9, 11, 15, 17, 19, 21, 23, 25, 27, 29, 31, 33, 35, 37, 39, 41, 43, 45, 47, 49, 51, 53, 55, 57, 59, 61, 63, 65 і групу з 25 зблокованих індивідуальних житлових будинків, розташованих за адресою: с.Фонтанка, вул. Дворянська, 2, 4, 6, 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20, 22, 24, 26, 28, 30, 32, 34, 36, 38, 40, 42, 44, 46, 48, 50; 1.1.2. монтаж фасадного декору на об'єкті, згідно графіка виконання робіт, який є додатком № 2 до даного договору; 1.1.3 нанесення декоративної штукатурки на об'єкт, згідно графіка виконання робіт, який є додатком №3 до даного договору, а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконані роботи відповідно до умов даного договору.

Згідно додатку №1 до договору №05/05/14 (т.1 а.с.127) сума договору по виконанню робіт за адресою с.Фонтанка, вул. Дворянська становить 4 770,00 грн. разом з ПДВ, а за адресою с.Фонтанка, вул.Грецька - 340 248,00 грн. разом з ПДВ. Графік роботи згідно додатку №2 до договору №05/05/14 (т.1 а.с.128) - з 01 червня 2014 року по 30 червня 2014 року. Додаток №3 до договору №05/05/14 (т.1 а.с.129) містить графік фінансування робіт ТХ2ВР1 та ТХ3ВР2.

На підтвердження реальності даного договору №05/05/14, ТОВ "РІВ'ЄРА ДЕВЕЛОПМЕНТ" надало наступні первинні документи: довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати за червень 2014 року (т.1 а.с.130-131), акт приймання виконаних робіт за червень 2014 року (т.1 а.с.132-134), підсумкову відомість ресурсів (т.1 а.с.135-136), податкову накладну №4 від 27 червня 2014 року (т.1 а.с.137), а також платіжні доручення №1313 від 08 вересня 2014 року, №1411 від 26 вересня 2014 року, №1446 та №1447 від 06 жовтня 2014 року, №1486 від 17 жовтня 2014 року, №1517 від 28 жовтня 2014 року (т.1 а.с.140-142).

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, станом на момент укладання договору №05/05/14 від 05 травня 2014 року, ПП "КАНТРІ 2010" здійснювало такі види діяльності за КВЕД: 43.22 монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування, 46.73 оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням, 41.20 будівництво житлових і нежитлових будівель.

Окрім того, з матеріалів справи вбачається, що 04 грудня 2012 року ТОВ "РІВ'ЄРА ДЕВЕЛОПМЕНТ" (замовник) було укладено з ТОВ "ЕКО-БУД-МОНТАЖ" (підрядник), код ЄДРПОУ 38351999, договір від №4/12/12 (а.с.143-147), згідно умов якого замовник доручає, а підрядник зобов'язується на свій ризик, власними і/або залученими силами і засобами, з власних матеріалів та обладнання виконати наступні роботи: 1.1.1 виготовлення і постачання у власність замовника фасадного декору згідно графіка виконання робіт і технічного завдання на виготовлення, які є додатком №1 до даного договору в групі з 32 зблокованих індивідуальних житлових будинків, розташованих за адресою: с.Фонтанка, вул.Грецька, і групі з 25 зблокованих індивідуальних житлових будинків, розташованих за адресою: с.Фонтанка, вул.Дворянська; 1.1.2 монтаж фасадного декору на об'єкті, відповідно до графіка виконання робіт, який є додатком № 2 до даного договору; 1.1.3 нанесення декоративної штукатурки на об'єкт, згідно графіка виконання робіт, який є додатком до даного договору, а замовник зобов'язується прийняти та оплатити виконані роботи відповідно з умовами цього договору.

Згідно додатку №1 до договору №4/12/12 (т.1 а.с.149) сума договору по виконанню робіт за адресою с.Фонтанка, вул.Дворянська становить 1 285 570,00 разом з ПДВ, а за адресою с.Фонтанка, вул.Грецька - 1 878 915,24 разом з ПДВ. Додатком №2 до договору №4/12/12 передбачено графік виконання фасадних робіт за адресою с.Фонтанка, вул. Дворянська 1, 3, 5, 7, 9, 11, 15, 17, 19, 21, 23, 25, 27, 29, 31, 33, 35, 37, 39, 41, 43, 45, 47, 49, 51, 53, 55, 57, 59, 61, 63, 65, та за адресою с.Фонтанка, вул.Грецька 2, 46, 8, 10, 12, 14, 16, 18, 20, 22, 24, 26, 28, 30, 32, 34, 36, 38, 40, 42, 44, 46, 48, 50 (т.1 а.с.150). Додаток №3 до договору №4/12/12 (т.1 а.с.151) містить графік фінансування робіт ТХ2ВР1 та ТХ3ВР2.

На підтвердження реальності даного договору №05/05/14 ТОВ "РІВ'ЄРА ДЕВЕЛОПМЕНТ" надало: довідку про виконання будівельних робіт та витрати за грудень 2012 року (т.1 а.с.152, 216), акт приймання виконаних робіт за грудень 2012 року (т.1 а.с.153-155, 156-158), довідку про виконання будівельних робіт та витрати за травень 2013 року (т.1 а.с.159, 180), акт приймання виконаних робіт за травень 2013 року (т.1 а.с.160-162, 181-183), довідку про виконання будівельних робіт та витрати за липень 2013 року (т.1 а.с.163-164, 184-185), акт приймання виконаних робіт за липень 2013 року (т.1 а.с.165-167, 186-188), довідку про виконання будівельних робіт та витрати за березень 2013 року (т.1 а.с.168, 189), акт приймання виконаних робіт за березень 2013 року (т.1 а.с.169-171, 190-192), довідку про виконання будівельних робіт та витрати за квітень 2013 року (т.1 а.с.172, 176), акт приймання виконаних робіт за квітень 2013 року (т.1 а.с.173-175, 177-179), довідку про виконання будівельних робіт та витрати за червень 2014 року (т.1 а.с.214-215), акт приймання виконаних робіт за червень 2014 року (т.1 а.с.193-196), підсумкова відомість ресурсів за червень 2014 року (т.1 а.с.197-198), довідку про виконання будівельних робіт та витрати за квітень 2014 року (т.1 а.с.199, т.4 а.с.33), акт приймання виконаних робіт за квітень 2014 року (т.1 а.с.200-202, т.4 а.с.28-30), довідку про виконання будівельних робіт та витрати за квітень 2014 року (т.1 а.с.203-204, 208, т.4 а.с.34-35), акт №1 приймання виконаних робіт за квітень 2014 року (т.1 а.с.205-207, т.4 а.с.22-24), довідку про виконання будівельних робіт та витрати за квітень 2014 року (т.1 а.с.209-210, т.4 а.с.31-32), акт №2 приймання виконаних робіт за квітень 2014 року (т.1 а.с.211-213, т.4 а.с.25-27); платіжні доручення №507 від 18 грудня 2012 року, №561 від 17.01.2013 року, №№562, 563 від 18 січня 2013 року, №№645, 652 від 22 лютого 2013 року, №716 від 29 березня 2013 року, №731 від 08 квітня 2013 року, №30 від 03 липня 2013 року, №37 від 04 липня 2013 року, №41 від 05 липня 2013 року, №57 від 09 липня 2013 року, №69 від 11 липня 2013 року, №74 від 15 липня 2013 року, №№91,92 від 19 липня 2013 року, №129 від 30 липня 2013 року, №131 від 31 липня 2013 року, №151 від 02 серпня 2013 року, №154 від 05 серпня 2013 року, №155 від 06 серпня 2013 року, №195 від 22 серпня 2013 року, №248 від 18 вересня 2013 року, №313 від 16 жовтня 2013 року (т.1 а.с.218-229); податкові накладні №1801 від 19 липня 2013 року, 1404 від 15 липня 2013 року, №1004 від 11 липня 2013 року, №302 від 04 липня 2013 року, №402 від 05 липня 2013 року, №802 від 09 липня 2013 року (т.1 а.с.230-235).

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, станом на момент укладання договору №4/12/12 від 04 грудня 2012 року, ТОВ "ЕКО-БУД-МОНТАЖ" здійснювало такі види діяльності за КВЕД: 43.21 електромонтажні роботи, 43.22 монтаж водопровідних мереж, систем опалення та кондиціонування, 43.99 інші спеціалізовані будівельні роботи, н. в. і. у., 46.73 оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням, 71.12 діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах, 41.20 будівництво житлових і нежитлових будівель.

ТОВ "РІВ'ЄРА ДЕВЕЛОПМЕНТ" (Покупець) було укладено з ТОВ "ВЕСТТ ТД" (постачальник), код ЄДРПОУ 34108512, договір від 30 жовтня 2012 № 47/10/2012 (т.1 а.с.236-238), згідно умов якого: 1.1. постачальник в порядку і на умовах договору забезпечує виробництво і поставку товарного бетону (розчину) покупцеві відповідно до заявок і специфікацій, а покупець зобов'язується приймати цей товар та оплачувати його вартість на підставі документів, зазначених у п.3.3 договору. Обсяг партії, марка і клас товару, періодичність поставки товару за зміну вказуються в заявці покупця. 1.2. постачальник підтверджує, що товар, зазначений в специфікаціях, на момент укладення договору належить постачальнику на праві власності, не перебуває під забороною відчуження, арештом, не є предметом застави або іншим засобом забезпечення виконання зобов'язань перед третіми особами, а також не обмежений в обороті будь-яким іншим чином, передбаченим чинним законодавством. 1.3. право власності на товар переходить до покупця з моменту належного оформлення всіх документів, супутніх передачі товару, згідно п.3.3 договору. 2.1. вартість товару, що підлягає оплаті покупцем за договором, визначається специфікаціями.

На підтвердження реальності даного договору позивач надав: видаткові накладні №НФ-0000361 від 07 травня 2014 року, № НФ-0000366 від 15 травня 2014 року, НФ-0000362 від 08 травня 2014 року, НФ-0000013 від 08 січня 2014 року, НФ-0000363 від 12 травня 2014 року, НФ-0000011 від 03 січня 2014 року, НФ-0000010 від 02 січня 2014 року, НФ-0000015 від 10 січня 2014 року, НФ-0000014 від 09 січня 2014 року, НФ-0000012 від 06 січня 2014 року, НФ-0000367 від 19 травня 2014 року, НФ-0000364 від 13 травня 2014 року, НФ-0000365 від 14 травня 2014 року на товар бетон М-350 В25П4 W4F50 (т.1 а.с.239-250, т.2 а.с.1-3); податкові накладні №№32, 33 від 10 квітня 2014 року, №68 від 23 квітня 2014 року, №7 від 04 квітня 2017 року, №№14,15 від 11 лютого 2014 року, №№20,21,22 від 12 лютого 2014 року, №43 від 19 лютого 2014 року (т.2 а.с.4-13) та реєстр виданих та отриманих податкових накладних до декларації з податку на додану вартість (т.2 а.с.14-25); платіжні доручення №426 від 27 листопада 2012 року, №446 від 30 листопада 2012 року, №524 від 21 грудня 2012 року; №552 від 10 січня 2013 року; №611 від 07 лютого 2013 року, №642 від 20 лютого 2013 року, №707 від 22 березня 2013 року, №725 від 04 квітня 2013 року, №844 від 12 лютого 2014 року (т.2 а.с.26-30); товарно-транспортні накладні від 08 січня 2014 року (т.2 а.с.31-34, 126-161, 168-172), від 09 січня 2014 року (т.2 а.с.35-55), від 02 січня 2014 року (т.2 а.с.56-100), від 10 січня 2014 року (т.2 а.с.101-125), від 12 лютого 2014 року (т.2 а.с.162-167), від 03 січня 2014 року (т.2 а.с.173-228), від 19 травня 2014 року (т.2 а.с.229-250, т.3 а.с.1-4), від 15 травня 2014 року (т.3 а.с.5-30), від 13 травня 2014 року (т.3 а.с.31-51, 164-166), від 12 травня 2014 року (т.3 а.с.52-72), від 08 травня 2014 року (т.3 а.с.73-94), від 07 травня 2014 року (т.3 а.с.95-119), від 06 січня 2014 року (т.3 а.с.120-140), від 14 травня 2014 року (т.3 а.с.141-163).

Окрім того, позивач на підтвердження умов вищевказаного договору надав суду:

- договір оренди машин і механізмів №ММ-02/01-14 від 02 січня 2014 року (т.4 а.с.127-128), укладений між колективною фірмою "ВЕСТТ" (орендодавець) та ТОВ "ВЕСТТ ТД" (орендар), за умовами якого орендодавець зобов'язується надати орендарю в тимчасове користування машини і механізми, вказані в п.1.2 договору, а орендар зобов'язується сплачувати орендну плату в розміри та строки, вказані в п.2 договору (п.1.1). Орендодавець зобов'язується передати орендарю в тимчасове користування машини і механізми в наступному складі: автобетонозмішувач СБ-92В1 "КАМАЗ-511" в кількості 5 одиниць; автобетонозмішувач КамАЗ-6520 581453 в кількості 3 одиниці; автобетонозмішувач DAF 85.480 (12 м.куб.) в кількості 1 шт.; бетононасос ЕВР-4516 "Дейтс" в кількості 1 одиниця; КамАЗ 55102, д.н.з. №ВН 8894 АС з причепом бортовим ГКБ-8527, д.н.з. №ВН 5326 ХХ в кількості 1 одиниця (п.1.2);

- акт здачі-приймання робіт (надання послуг) №39 від 27 лютого 2015 року (т.4 а.с.129) до договору №ММ-02/01-14 від 02 січня 2014 року;

- свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу (т.4 а.с.135-143).

Згідно витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, станом на момент укладання договору № 47/10/2012 від 30 жовтня 2012 року, ТОВ "ВЕСТТ ТД" здійснювало такі види діяльності за КВЕД: 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля, 47.19 Інші види роздрібної торгівлі в неспеціалізованих магазинах, 49.41 Вантажний автомобільний транспорт, 71.12 Діяльність у сфері інжинірингу, геології та геодезії, надання послуг технічного консультування в цих сферах, 41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель.

Окрім цього, на підтвердження реальності вищевказаних договорів позивач надав суду: оборотно-сальдову відомість по рахунку 231 за 2014 рік (т.4 а.с.36), по рахунку 231 за 2015 рік (т.4 а.с.37), по рахунку 231 за 2016 рік (т.4 а.с.38); аналіз рахунку 631 за 2014-2015 роки (т.4 а.с.39-40).

Статтею 44 Податкового кодексу України встановлено, що для цілей оподаткування платники податків зобов'язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов'язаних з визначенням об'єктів оподаткування та/або податкових зобов'язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, пов'язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством. Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, на підставі даних, не підтверджених документами. Для обрахунку об'єкта оподаткування платник податку на прибуток використовує дані бухгалтерського обліку та фінансової звітності щодо доходів, витрат та фінансового результату до оподаткування.

Згідно п. 185.1. ст.185 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є операції платників податку з: а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об'єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об'єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю …"

Відповідно до пункту 187.1. ст.187 Податкового кодексу України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку

Згідно положень п.201.1 ст.201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін. Згідно з п.201.7 ст.201 Податкового кодексу України податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс). При цьому, у п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України зазначено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Правові засади регулювання, організації, ведення бухгалтерського обліку та складання фінансової звітності в Україні регулюються Законом №996 "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні". Цей Закон поширюється на всіх юридичних осіб, створених відповідно до законодавства України, незалежно від їх організаційно-правових форм і форм власності, а також на представництва іноземних суб'єктів господарської діяльності, які зобов'язані вести бухгалтерський облік та подавати фінансову звітність (ч.1 ст.2 Закону №996).

Статтею 1 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" визначено загальне поняття та характеристика документу на підставі якого виникає право та обов'язок в платника податків на формування показників податкової, бухгалтерської та фінансової звітності. Таким документом є первинний документ, який містить відомості про господарську операцію та підтверджує її здійснення. Первинні документи повинні бути складені під час здійснення господарської операції, а якщо це неможливо - безпосередньо після її закінчення. Вимоги до первинного документу встановлені ст. 9 цього ж Закону та повинні мати такі обов'язкові реквізити: назву документа (форми); дату складання; назву підприємства, від імені якого складено документ; зміст та обсяг господарської операції, одиницю виміру господарської операції, одиницю виміру господарської операції; посади осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення; особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

Таким чином, з огляду на викладене проведення будь-якої господарської операції підприємства фіксується та підтверджується первинними документами, на підставі яких ведеться бухгалтерський облік.

Згідно ч. 2 ст. 3 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" на даних бухгалтерського обліку базуються фінансова, податкова, статистична та інші види звітності.

Отже, первинні документи по відображенню господарської операції є підставою й для податкового обліку.

Порядок створення, прийняття і відображення у бухгалтерському обліку, а також зберігання первинних документів, облікових регістрів, бухгалтерської звітності підприємствами, їх об'єднаннями та госпрозрахунковими організаціями (крім банків) незалежно від форм власності, установ та організацій, основна діяльність яких фінансується за рахунок коштів бюджету, встановлений Положенням про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженим Наказом Міністерства фінансів України 24 травня 1995 року №88.

Згідно п.1.2 Положення №88 господарські операції відображаються у бухгалтерському обліку методом їх суцільного і безперервного документування. Записи в облікових регістрах провадяться на підставі первинних документів, створених відповідно до вимог цього Положення.

Пунктом 2.1 р.2 Положення №88 встановлено, що первинні документи - це документи, створені у письмовій або електронній формі, які містять відомості про господарські операції, включаючи розпорядження та дозволи адміністрації (власника) на їх проведення. Господарські операції - це факти підприємницької та іншої діяльності, що впливають на стан майна, капіталу, зобов'язань і фінансових результатів.

Згідно п.2.2 р.2 Положення №88 підставою для бухгалтерського обліку господарських операцій є первинні документи. При реалізації товарів за готівку допускається складання первинного документа не рідше одного разу на день на підставі даних касових апаратів, чеків тощо. Для контролю та впорядкування обробки інформації на основі первинних документів можуть складатися зведені документи.

Відповідно до п.2.4 Положення №88 2.4 первинні документи повинні мати такі обов'язкові реквізити: найменування підприємства, установи, від імені яких складений документ, назва документа (форми), дата складання, зміст та обсяг господарської операції, одиниця виміру господарської операції (у натуральному та/або вартісному виразі), посади і прізвища осіб, відповідальних за здійснення господарської операції і правильність її оформлення, особистий підпис або інші дані, що дають змогу ідентифікувати особу, яка брала участь у здійсненні господарської операції.

З наданих до суду копій первинних документів по взаємовідносинах з ПП "КАНТРІ 2010", ТОВ "ЕКО-БУД-МОНТАЖ" та ТОВ "ВЕСТТ ТД" судом першої та апеляційної інстанцій встановлено, що вони мають усі необхідні реквізити та оформлені належним чином.

Доводи податкового органу про відсутність достатніх матеріальних та трудових ресурсів у контрагентів позивача, колегія суддів, як і суд першої інстанції, до уваги не приймає, так як позивач, як платник податку, самостійно несе відповідальність за достовірність і своєчасність обчислення та внесення ним податку до бюджету відповідно до законодавства України і не може нести відповідальність за порушення контрагентами правил здійснення господарської діяльності та/або податкової дисципліни. У разі якщо контрагентами були допущені порушення норм податкового чи норм іншого законодавства, то це тягне відповідальність та негативні наслідки саме щодо цих осіб.

Відповідачем в порушення ч.2 ст.77 КАС України суду не надано в обґрунтування обставин, зазначених в акті перевірки жодних доказів на підтвердження відсутності у контрагентів позивача трудових ресурсів та матеріальних засобів для здійснення господарської діяльності на виконання вищевказаних договорів.

Згідно розділу 1 Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, затверджених Наказом Міністерства транспорту України №363 від 14 жовтня 1997 року, товарно-транспортна документація - комплект юридичних документів, на підставі яких здійснюють облік, приймання, передавання, перевезення, здавання вантажу та взаємні розрахунки між учасниками транспортного процесу, а товарно-транспортна накладна - єдиний для всіх учасників транспортного процесу юридичний документ, що призначений для списання товарно-матеріальних цінностей, обліку на шляху їх переміщення, оприбуткування, складського, оперативного та бухгалтерського обліку, а також для розрахунків за перевезення вантажу та обліку виконаної роботи.

Відповідно п. 11.1, 11.3, 11.4, 11.5, 11.7 вказаних правил основними документами на перевезення вантажів є товарно-транспортні накладні та дорожні листи вантажного автомобіля. Дорожній лист вантажного автомобіля є документом, без якого перевезення вантажів не допускається. Оформлення перевезень вантажів товарно-транспортними накладними здійснюється незалежно від умов оплати за роботу автомобіля. Товарно-транспортну накладну на перевезення вантажів автомобільним транспортом Замовник (вантажовідправник) повинен виписувати в кількості не менше чотирьох екземплярів. Після прийняття вантажу згідно з товарно-транспортною накладною водій (експедитор) підписує всі її екземпляри. Перший екземпляр товарно-транспортної накладної залишається у Замовника (вантажовідправника), другий - передається водієм (експедитором) вантажоодержувачу, третій і четвертий екземпляри, засвідчені підписом вантажоодержувача (у разі потреби й печаткою або штампом), передається Перевізнику.

Разом з тим, вказані правила перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні не встановлюють правил податкового обліку платників податку, а лише встановлюють права, обов'язки та відповідальність власників автомобільного транспорту (перевізників). При цьому документи обумовлені вказаними правилами, зокрема, товарно-транспортна накладна та подорожній лист, не є документами первинного бухгалтерського обліку, що підтверджують обставини придбання та продажу товарно-матеріальних цінностей.

Наявність чи відсутність товарно-транспортних накладних, наявність в них усіх обов'язкових реквізитів є лише дотриманням чи порушенням тільки правил перевезень автомобільним транспортом, які не пов'язані з дотриманням вимог податкового законодавства. Відтак відсутність чи їх недоліки товарно-транспортних накладних не є самодостатнім аргументом, що свідчить про фіктивність операції чи просто порушення податкового законодавства.

З урахуванням вищевикладеного, колегія суддів, як і суд першої інстанції, не погоджується з твердженнями відповідача про порушення ТОВ "РІВ'ЄРА ДЕВЕЛОПМЕНТ" п.п.14.1.159 п.14.1 ст.14, п.44.1 ст.44, п.44.2 ст.44, п.44.6 ст.44, п.п.134.1.1 п.134.1 ст.134, п.138.1 ст.138, п.п.138.1.1 п. 138.1 ст.138, п.138.2 ст.138, п.138.4 ст.138, п. 138.8 ст. 138, п.п.138.10.5 п.138.10 ст.138, п.п.139.1.9 п.139.1 ст.139, п.141.1 ст.141 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року №2755-VI, ст.1, п.2 ст.2, п.2 ст.3, ст.9, п.1 ст.9, п.2 ст.9 Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність" від 16 липня 1999 року, № 996-XIV (із змінами та доповненнями), п.5, п.6, п.7, п.8, п.10, п.13 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 31 "Фінансові витрати", затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 28 квітня 2006 року №415, п.5 Положення (стандарт) бухгалтерського обліку 11 "Зобов'язання", із змінами і доповненнями, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 31 січня 2000 року №20, п.5 та п.7 Положення (стандарту) бухгалтерського обліку 15 "Дохід", затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 29 листопада 1999 року №290, п.5, п.6, п.7, п.27 П(С)БО 16 "Витрати", затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31 грудня 1999 року №318, а відтак вважає, що податкове повідомлення-рішення №0005621401 від 13 лютого 2018 року підлягає скасуванню.

Щодо правомірності винесення податковим органом податкового повідомлення-рішення №0005631401 від 13 лютого 2018 року колегія суддів зазначає наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, за період з 01 січня 2014 року по 31 грудня 2016 року ТОВ "РІВ'ЄРА ДЕВЕЛОПМЕНТ" задекларовано податкового кредиту по податку на додану вартість у сумі - 31 983 080 грн. Перевіркою правомірності визначення податкового кредиту за період з 01 січня 2014 року по 31 грудня 2016 року встановлено його завищення всього у сумі 89 168 грн., у тому числі: за лютий 2014 року у сумі - 25 627 грн., за квітень 2014 року у сумі - 1 918 грн., за червень 2014 року у сумі - 61 623 грн.

В ході проведення перевірки встановлено, що ТОВ "РІВ'ЄРА ДЕВЕЛОПМЕНТ" було відображено у складі податкового кредиту суми податку на додану вартість без наявності відповідних зареєстрованих податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних наданих по контрагенту ТОВ "ВЕСТТ ТД" на загальну суму 27 545 грн., у тому числі за лютий 2014 року у сумі - 25 627 грн., за квітень 2014 року у сумі - 1 918 грн.

В результаті порушень, описаних в п.п.1 п.3.1.1.2 розділу 3 акту перевірки, ТОВ "РІВ'ЄРА ДЕВЕЛОПМЕНТ", було завищено суму податкового кредиту по контрагенту - постачальнику ТОВ "ВЕСТТ ТД", код ЄДРПОУ - 34108512, ІПН- 341085115521 на суму 27 545 грн., у тому числі за лютий 2014 року у сумі - 25 627 грн., за квітень 2014 року у сумі - 1 918 грн.

В ході проведення перевірки встановлено, що ТОВ "РІВ'ЄРА ДЕВЕЛОПМЕНТ" було відображено у складі податкового кредиту суми податку на додану вартість без наявності відповідних зареєстрованих податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних наданих по контрагенту ПП "КАНТРІ 2010", код ЄДРПОУ - 36970414, ІПН- 369704115173, на загальну суму 61 623 грн., у тому числі за червень 2014 у сумі - 61 623 грн.

В результаті порушень, описаних в п.п.1 п.3.1.1.2 розділу 3 акту перевірки, ТОВ "РІВ'ЄРА ДЕВЕЛОПМЕНТ" було завищено суму податкового кредиту по контрагенту - постачальнику ПП "КАНТРІ 2010", у тому числі за червень 2014 у сумі - 61 623 грн.

До того ж, за підсистеми "Автоматизоване система співставлення" ІС "Податковий блок" встановлено, що за червень 2014 по контрагенту - постачальнику ПП "КАНТРІ 2010" обліковуються розбіжності у ТОВ "РІВ'ЄРА ДЕВЕЛОПМЕНТ" на суму податкового кредиту - 61 623 грн.

Правові відносини щодо формування податкового кредиту з податку на додану вартість, а також віднесення сплачених платниками сум до витрат підприємств з 01 січня 2011 року регулюються Податковим кодексом України, ведення бухгалтерського обліку по податкових операціях встановлено Законом України Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні.

Згідно ч.5 ст.16 Закону України "Про судоустрій та статус суддів" висновки щодо застосування норм права, викладені у постановах Верховного Суду, є обов'язковими для всіх суб'єктів владних повноважень, які застосовують у своїй діяльності нормативно-правовий акт, що містить відповідну норму права.

Відповідно до положень пп.134.1.1 п.134.1 ст.134 Податкового кодексу України об'єктом оподаткування є прибуток із джерелом походження з України та за її межами, який визначається шляхом коригування (збільшення або зменшення) фінансового результату до оподаткування (прибутку або збитку), визначеного у фінансовій звітності підприємства відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку або міжнародних стандартів фінансової звітності, на різниці, які виникають відповідно до положень цього Кодексу. Якщо відповідно до цього розділу передбачено здійснення коригування шляхом збільшення фінансового результату до оподаткування, то в цьому разі відбувається: зменшення від'ємного значення фінансового результату до оподаткування (збитку); збільшення позитивного значення фінансового результату до оподаткування (прибутку). Якщо відповідно до цього розділу передбачено здійснення коригування шляхом зменшення фінансового результату до оподаткування, то в цьому разі відбувається: збільшення від'ємного значення фінансового результату до оподаткування (збитку); зменшення позитивного значення фінансового результату до оподаткування (прибутку). Для платників податку, у яких річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку за останній річний звітний (податковий) період не перевищує двадцяти мільйонів гривень, об'єкт оподаткування може визначатися без коригування фінансового результату до оподаткування на усі різниці (крім від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років), визначені відповідно до положень цього розділу. Платник податку, у якого річний дохід (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку за останній річний звітний (податковий) період не перевищує двадцяти мільйонів гривень, має право прийняти рішення про незастосування коригувань фінансового результату до оподаткування на усі різниці (крім від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років), визначені відповідно до положень цього розділу, не більше одного разу протягом безперервної сукупності років в кожному з яких виконується цей критерій щодо розміру доходу. Про прийняте рішення платник податку зазначає у податковій звітності з цього податку, що подається за перший рік в такій безперервній сукупності років. В подальші роки такої сукупності коригування фінансового результату також не застосовуються (крім від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років). Якщо у платника, який прийняв рішення про незастосування коригувань фінансового результату до оподаткування на усі різниці (крім від'ємного значення об'єкта оподаткування минулих податкових (звітних) років), визначені відповідно до положень цього розділу, в будь-якому наступному році річний дохід (за вирахуванням непрямих податків), визначений за правилами бухгалтерського обліку за останній річний звітний (податковий) період перевищує двадцять мільйонів гривень, такий платник визначає об'єкт оподаткування починаючи з такого року шляхом коригування фінансового результату до оподаткування на усі різниці, визначені відповідно до положень цього розділу. Для цілей цього підпункту до річного доходу від будь-якої діяльності, визначеного за правилами бухгалтерського обліку, включається дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), інші операційні доходи, фінансові доходи та інші доходи.

Порядок формування податкового кредиту визначений в ст. 198 Податкового кодексу України.

Підпунктом а п. 198.1 ст. 198 ст. 198 Податкового кодексу України встановлено, що право на віднесення сум податку до податкового кредиту виникає у разі здійснення операцій, зокрема з: придбання або виготовлення товарів та послуг.

Згідно п.198.2 ст.198 Податкового кодексу України датою віднесення сум податку до податкового кредиту вважається дата тієї події, що відбулася раніше: дата списання коштів з банківського рахунка платника податку на оплату товарів/послуг; дата отримання платником податку товарів/послуг. Для операцій із ввезення на митну територію України товарів датою віднесення сум податку до податкового кредиту є дата сплати податку за податковими зобов'язаннями згідно з пунктом 187.8 статті 187 цього Кодексу, а для операцій з постачання послуг нерезидентом на митній території України - дата складення платником податкової накладної за такими операціями, за умови реєстрації такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних. Датою збільшення податкового кредиту орендаря (лізингоотримувача) для операцій фінансової оренди (лізингу) є дата фактичного отримання об'єкта фінансового лізингу таким орендарем. Датою віднесення сум до податкового кредиту замовника з договорів (контрактів), визначених довгостроковими відповідно до пункту 187.9 статті 187 цього Кодексу, є дата фактичного отримання замовником результатів робіт (оформлених актами виконаних робіт) за такими договорами (контрактами). Для товарів/послуг, постачання (придбання) яких контролюється приладами обліку, факт постачання (придбання) таких товарів/послуг засвідчується даними обліку.

Відповідно до п.198.3 ст.198 Податкового кодексу України, податковий кредит звітного періоду визначається виходячи з договірної (контрактної) вартості товарів/послуг та складається із сум податків, нарахованих (сплачених) платником податку за ставкою, встановленою пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу, протягом такого звітного періоду у зв'язку з: придбанням або виготовленням товарів та наданням послуг; придбанням (будівництвом, спорудженням) основних фондів (основних засобів, у тому числі інших необоротних матеріальних активів та незавершених капітальних інвестицій у необоротні капітальні активи); ввезенням товарів та/або необоротних активів на митну територію України. Нарахування податкового кредиту здійснюється незалежно від того, чи такі товари/послуги та основні фонди почали використовуватися в оподатковуваних операціях у межах провадження господарської діяльності платника податку протягом звітного податкового періоду, а також від того, чи здійснював платник податку оподатковувані операції протягом такого звітного податкового періоду.

Пунктом 198.6 ст.198 Податкового кодексу України встановлено, що не відносяться до податкового кредиту суми податку, сплаченого (нарахованого) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, не підтверджені зареєстрованими в Єдиному реєстрі податкових накладних податковими накладними/розрахунками коригування до таких податкових накладних чи не підтверджені митними деклараціями, іншими документами, передбаченими пунктом 201.11 статті 201 цього Кодексу. У разі коли на момент перевірки платника податку контролюючим органом суми податку, попередньо включені до складу податкового кредиту, залишаються не підтвердженими зазначеними у абзаці першому цього пункту документами, платник податку несе відповідальність відповідно до цього Кодексу. Податкові накладні, отримані з Єдиного реєстру податкових накладних, є для отримувача товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. У разі якщо платник податку не включив у відповідному звітному періоді до податкового кредиту суму податку на додану вартість на підставі отриманих податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, таке право зберігається за ним протягом 1095 календарних днів з дати складення податкової накладної/розрахунку коригування. Суми податку, сплачені (нараховані) у зв'язку з придбанням товарів/послуг, зазначені в податкових накладних/розрахунках коригування до таких податкових накладних, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням строку реєстрації, включаються до податкового кредиту за звітний податковий період, в якому зареєстровано податкові накладні/розрахунки коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, але не пізніше ніж через 1095 календарних днів з дати складення податкових накладних/розрахунків коригування до таких податкових накладних, у тому числі для платників податку, які застосовують касовий метод.

З урахуванням викладеного, необхідною умовою для віднесення сплачених у ціні товарів (послуг) сум податку на додану вартість є факт придбання товарів та послуг із метою їх використання у власній господарській діяльності.

Таким чином, податковий кредит відповідно до Податкового кодексу України для цілей визначення об'єкта оподаткування податком на додану вартість має бути фактично підтверджений належним чином складеними первинними документами, що відображають реальність господарської операції, яка є підставою для формування податкового обліку платника податків.

Згідно з п.п.14.1.203 п.14.1 ст.14 Податкового кодексу України, продаж результатів робіт (послуг) - будь-які операції господарського, цивільно-правового характеру з виконання робіт, надання послуг, надання права на користування або розпоряджання товарами, у тому числі нематеріальними активами та іншими об'єктами власності, що не є товарами, за умови компенсації їх вартості, а також операції з безоплатного надання результатів робіт (послуг).

Дослідивши матеріали справи колегією суддів встановлено, що позивачем на підтвердження обґрунтованості віднесення сум податку до складу податкового кредиту за перевіряємий період по взаємовідносинам з контрагентами надані договори, акти виконання робіт, видаткові накладні, платіжні доручення, тощо, які досліджені судом першої та апеляційної інстанцій.

Водночас, суд зазначає, що нормами Податкового кодексу України визначено, що нарахування податкового кредиту здійснюється на підставі податкової накладної, яка сама по собі є підставою для нарахування податкового кредиту за умови її відповідності вимогам законодавства, оскільки це єдиний документ первинного бухгалтерського та податкового обліку, що містить у собі суму ПДВ, яку можливо відобразити в податкових деклараціях з ПДВ. При цьому, будь-які документи (у тому числі договори, накладні, рахунки тощо) мають силу первинних документів лише в разі фактичного здійснення господарської операції.

На виконання вимог п.201.1 ст.201 Податкового кодексу України позивач надав суду відповідні податкові накладні, про що зазначалось вище.

Посилання податкового органу на дані підсистеми "Автоматизоване система співставлення" ІС "Податковий блок", колегія суддів, як і суд першої інстанції до уваги не приймає, оскільки доказів на підтвердження даного факту суду не надано.

В акті відсутній взаємозв'язок щодо зазначення які саме порушення податкового законодавства допущені позивачем з посиланням як на доказ на відповідні первинні документи, які підтверджують ці порушення, що не відповідає вимогам Порядку оформлення результатів документальних перевірок дотримання законодавства України з питань державної митної справи, податкового, валютного та іншого законодавства платниками податків - юридичними особами та їх відокремленими підрозділами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України №727 від 20 серпня 2015 року (далі - Порядок №727).

Надані до суду вищевказані первинні документи (договори, податкові накладні, тощо) по взаємовідносинам позивача з контрагентами в силу Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні" є первинними документами та мають всі необхідні встановлені законом обов'язкові реквізити. При цьому, докази того, що ці первинні документи не мають юридичної сили або визнані в установленому порядку недійсними - відсутні.

Таким чином, колегія суддів погоджується з судом першої інстанції про те, що віднесення позивачем до складу податкового кредиту сум податку на прибуток підприємств та ПДВ відповідає вимогам податкового законодавства, оскільки товариством під час розгляду справи підтверджено належними доказами фактичність отримання послуг від контрагентів.

При розгляді справи судом встановлено, що і позивач на час укладання спірних правочинів був зареєстрований як платник податку на додану вартість.

З системного аналізу вказаних обставин справи та вимог чинного законодавства суд апеляційної інстанції погоджується з висновком суду першої інстанції про те, що податкове повідомлення-рішення №0005631401від 13 лютого 2018 року підлягає скасуванню.

Щодо правомірності прийняття податковим органом податкових повідомлень-рішень №0005661402 та №0005691402 від 13 лютого 2018 року колегія суддів зазначає наступне.

Перевіркою, проведеною за період з 01 січня 2014 року по 31 грудня 2016 року, встановлено здійснення виплати доходу нерезиденту джерелом походження з України у вигляді "інжинірингу" компанії "Perkins+Will", США (юридична адреса: 1315 Peachtree Street NW Atlanta, Georgia 30309, банківські реквізити: Bank Name: Harris N.A. Bank location: Chicago, IL Routing Number 071000288 Company Name . Acc. Numberr: 3769601 Swift addres: HATRUS 44), згідно укладеного з нерезидентом договору №16od2013 від 16 вересня 2013 року, де Компанія "Perkins+Will", США - "Виконавець", а ТОВ "РІВ'ЄРА ДЕВЕЛОПМЕНТ"- "Замовник".

Згідно з умовами договору замовник доручає, а виконавець приймає на себе зобов'язання виконати розробку проектної документації, що відповідає вимогам, які пред'явлені до Детального плану території, згідно ст.19 Закону України "Про регулювання містобудівельної діяльності" від 17 лютого 2011 року № 3038-VІ та інших норм діючого законодавства України з однієї сторони, і до "Маster Рlаn", згідно міжнародних норм з іншої сторони, для Об'єкта: комплекс жилого, оздоровчого та рекреаційного призначення "Чорноморська Рів'єра" (далі Комплекс), який знаходиться за адресою: Одеська область, Комінтернівський район, с. Фонтанка в межах, визначених схемою (яка є Додатком до даного Договору), включаючи послуги по проектуванню, розробці, оформленню, візуалізації Проекту та основних керівництв по проекту на підставі технічного завдання і додатка № 1 "Стандартної анкети послуг архітектора", які є невід'ємною частиною даного Договору.

За надання послуг по проектуванню, розробці та оформленню проекту ТОВ "РІВ'ЄРА ДЕВЕЛОПМЕНТ" здійснено виплату нерезиденту "Perkins+Will" (США) по договору №16od2013 від 16 вересня 2013 року 35000,00 дол. США (458947,65 грн.).

Перевіркою повноти визначення суми податку з доходу нерезидента за період з 01 січня 2014 року по 31 грудня 2016 року встановлено його заниження всього у сумі 68 842,15 грн., у тому числі за 2014 рік - 68 842,15 грн.

Як вбачається з матеріалів справи позивачем до перевірки надано сертифікат резиденції (форма 6166), виданий 03 квітня 2017 року Міністерством Фінансів США Федеральною податковою службою, Філадельфія, РА 19255, відповідно до якого компанія "Perkins+Will", ідентифікаційний код 36-2690384, податковий рік 2014, є американською компанією та податковим резидентом Сполучених Штатів Америки. Сертифікат підписаний регіональним директором відділу ведення рахунків ОСОБА_1.

У акті зазначено, що наданий до перевірки документ не відповідає вимогам пункту 103.5. статті 103 Податкового кодексу України та наданий не за формою, затвердженою згідно із законодавством відповідної країни, а саме Сполучених Штатів Америки: відсутні водяні знаки на папері, на якому друкується форма 6166; колір паперу не співпадає з офіційним урядовим документом; форму 6166 підписує: Daniel J. Nally, Director, Philadelphia Customer Service; документ не легалізовано (відсутність Апостилю). Враховуючи наведене, сертифікат наданий до перевірки, не є документом, підтверджуючий статус податкового резидента Сполучених Штатів Америки компанії "Perkins+Will", чим порушено пункти 103.4 та 103.5 статті 103 Податкового кодексу України.

Також, до перевірки не надано документи, які підтверджують, що бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу є компанія "Perkins+Will" (США) (пункт 103.3 статті 103 Податкового кодексу України).

Окрім того, перевіркою встановлено що ТОВ "РІВ'ЄРА ДЕВЕЛОПМЕНТ" в порушення п.160.2. ст.160 Податкового кодексу України (у редакції станом на 01 січня 2014 року), при виплаті доходів з джерелом походження з України по договору №16od2013 від 16 вересня 2013 року нерезиденту "Perkins+Will" (США), не утримано та не сплачено до бюджету податок з таких доходів за ставкою 15 % у джерела виплати таких доходів за рахунок цих доходів у сумі 68 842,15 грн.

Дослідивши матеріали справи колегією суддів встановлено, що 16 вересня 2013 року ТОВ "РІВ'ЄРА ДЕВЕЛОПМЕНТ" (замовник) та Perkins+Will (виконавець) уклали контракт №16od2013 (т.3 а.с.167-174), за умовами якого замовник доручає, а виконавець приймає на себе зобов'язання виконати розробку проектної документації (далі проект), що відповідає вимогам, які пред'явлені до детального плану території, згідно ст.19 Закону України "Про регулювання містобудівельної діяльності" від 17 лютого 2011 року № 3038-VІ та інших норм діючого законодавства України з однієї сторони, і до "Маster Рlаn", згідно міжнародних норм з іншої сторони, для об'єкта: комплекс жилого, оздоровчого та рекреаційного призначення "Чорноморська Рів'єра" (далі Комплекс), який знаходиться за адресою: Одеська область, Комінтернівський район, с. Фонтанка в межах, визначених схемою (яка є додатком до даного договору), включаючи послуги по проектуванню, розробці, оформленню, візуалізації проекту та основних керівництв по проекті на підставі технічного завдання і додатка № 1 "Стандартної анкети послуг архітектора", які є невід'ємною частиною даного договору (п.1.1). Розробка проекту здійснюється послідовними етапами: вивчення ключових тем і питань, які будуть включені в доопрацьований детальний план і в розробку основних принципів етапу 2; розробка детального плану території і керівництва по будівництву; розробка заключного детального плану території проекту і рекомендації по будівництву (п.1.3). Вартість послуг та умови оплати: Замовник зобов'язується здійснити оплату у сумі 35 000,00 дол. США (п.3.1). Після здійснення замовником 100% оплати, вказаної в п.3.1 цього договору, та виконання виконавцем 100% робіт, вказаних в п.1.4 цього договору, сторони підписують акт прийому-передачі виконаних робіт (пп.3.2.1).

Окрім того, 16 вересня 2013 року ТОВ "РІВ'ЄРА ДЕВЕЛОПМЕНТ" (замовник) та Perkins+Will (виконавець) підписали додаток №1 до договору №16od2013 (т.4 а.с.168-174).

31 жовтня 2014 року ТОВ "РІВ'ЄРА ДЕВЕЛОПМЕНТ" та Perkins+Will підписали акт виконаних послуг до договору №16od2013 (т.3 а.с.175).

На підтвердження реальності умов вказаного договору позивач надав платіжне доручення №1 від 21 серпня 2014 року на суму 35 000,00 доларів США (т.3 а.с.176).

Окрім того, позивач надав суду документ на підтвердження резиденції (т.3 а.с.177, т.4 а.с.165) та його нотаріально засвідчений переклад з англійської мови українською мовою (т.4 а.с.166), згідно якого даний документ виданий 03 квітня 2017 року Міністерством Фінансів США Федеральною податковою службою, Філадельфія, Пенсільванія, 19255, та в якому зазначено, що Perkins+Will, TIN 36-2690384, податковий рік 2014, є корпорацією США та резидентом Сполучених Штатів Америки для цілей оподаткування в США. Сертифікат підписаний регіональним директором менеджером з рахунків ОСОБА_1.

Відповідно до п.160.1 ст. 160 Податкового кодексу України (у редакції станом на 01 січня 2014 року) доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, оподатковуються в порядку і за ставками, визначеними цією статтею. Для цілей цього пункту під доходами, отриманими нерезидентом із джерелом їх походження з України, розуміються, зокрема: доходи від інжинірингу (п.п. "г").

Пунктом 160.2 статті 160 Податкового кодексу України (у редакції станом на 01 січня 2014 року) визначено, що резидент або постійне представництво нерезидента, що здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи (крім постійного представництва нерезидента на території України) будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом від провадження господарської діяльності (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в національній валюті), крім доходів, зазначених у пунктах 160.3-160.7 цієї статті, зобов'язані утримувати податок з таких доходів, зазначених у пункті 160.1 цієї статті, за ставкою в розмірі 15 відсотків їх суми та за їх рахунок, який сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності.

Згідно пп.141.1.1 п.141.1 ст.141 Податкового кодексу України (у чинній редакції) доходи, отримані нерезидентом із джерелом їх походження з України, оподатковуються в порядку і за ставками, визначеними цією статтею. Для цілей цього пункту такими доходами є: фрахт та доходи від інжинірингу (п. "г").

Підпунктом 14.1.85 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України визначено, що інжиніринг - це надання послуг (виконання робіт) із складення технічних завдань, проектних пропозицій, проведення наукових досліджень і техніко-економічних обстежень, виконання інженерно-розвідувальних робіт з будівництва об'єктів, розроблення технічної документації, проектування та конструкторського опрацювання об'єктів техніки і технології, надання консультації та авторського нагляду під час монтажних та пусконалагоджувальних робіт, а також надання консультацій, пов'язаних із такими послугами (роботами).

З урахуванням вказаних норм чинного законодавства та змісту договору №16od2013 від 16 вересня 2013 року колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції, що послуги, які згідно нього зобов'язаний надати виконавець Perkins+Will замовнику ТОВ "РІВ'ЄРА ДЕВЕЛОПМЕНТ", являються послугами з інжинірингу.

Згідно пп.141.4.2 п.141.4 ст.141 Податкового кодексу України (у чинній редакції) резидент або постійне представництво нерезидента, що здійснюють на користь нерезидента або уповноваженої ним особи (крім постійного представництва нерезидента на території України) будь-яку виплату з доходу з джерелом його походження з України, отриманого таким нерезидентом від провадження господарської діяльності (у тому числі на рахунки нерезидента, що ведуться в національній валюті), утримують податок з таких доходів, зазначених у підпункті 141.4.1 цього пункту, за ставкою в розмірі 15 відсотків (крім доходів, зазначених у підпунктах 141.4.3-141.4.6 та 141.4.11 цього пункту) їх суми та за їх рахунок, який сплачується до бюджету під час такої виплати, якщо інше не передбачено положеннями міжнародних договорів України з країнами резиденції осіб, на користь яких здійснюються виплати, що набрали чинності.

Пункт 103.1 статті 103 Податкового кодексу України передбачає, що особа (податковий агент) має право самостійно застосувати звільнення від оподаткування або зменшену ставку податку, передбачену відповідним міжнародним договором України на час виплати доходу нерезиденту, якщо такий нерезидент є бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу і є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України. У разі отримання синдикованого фінансового кредиту особа (податковий агент) застосовує ставку податку, передбачену відповідним міжнародним договором України, на дату виплати процентів або інших доходів, отриманих із джерел в Україні, учасникам синдикату кредиторів з урахуванням того, резидентом якої юрисдикції є кожен учасник синдикованого кредиту, та пропорційно до його частки у межах кредитного договору, за умови що він є бенефіціарним (фактичним) отримувачем (власником) доходу, незалежно від того, виплата здійснюється через агента чи напряму.

Застосування міжнародного договору України в частині звільнення від оподаткування або застосування пониженої ставки податку дозволяється тільки за умови надання нерезидентом особі (податковому агенту) документа, який підтверджує статус податкового резидента згідно з вимогами пункту 103.4 цієї статті.

Відповідно до п.103.4 ст.103 Податкового кодексу України (у чинній редакції) підставою для звільнення (зменшення) від оподаткування доходів із джерелом їх походження з України є подання нерезидентом з урахуванням особливостей, передбачених пунктами 103.5 і 103.6 цієї статті, особі (податковому агенту), яка виплачує йому доходи, довідки (або її нотаріально засвідченої копії), яка підтверджує, що нерезидент є резидентом країни, з якою укладено міжнародний договір України (далі - довідка), а також інших документів, якщо це передбачено міжнародним договором України.

Між Урядом України та Урядом Сполучених Штатів Америки підписано конвенцію про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доходи та капітал (дата підписання 04 березня 1994 року, дата ратифікації Україною 26.05.1995, дата набрання чинності для України 05 червня 2000 року).

Відповідно до пункту 103.5 статті 103 Податкового кодексу України довідка видається компетентним (уповноваженим) органом відповідної країни, визначеним міжнародним договором України, за формою, затвердженою згідно із законодавством відповідної країни, і повинна бути належним чином легалізована, перекладена відповідно до законодавства України.

Згідно статті 1 Конвенції, що скасовує вимогу легалізації іноземних офіційних документів від 05 жовтня 1961 року (далі Конвенція), ця Конвенція поширюється на офіційні документи, які були складені на території однієї з Договірних держав і мають бути представлені на території іншої Договірної держави. Для цілей цієї Конвенції офіційними документами вважаються: a) документи, які виходять від органу або посадової особи, що діють у сфері судової юрисдикції держави, включаючи документи, які виходять від органів прокуратури, секретаря суду або судового виконавця; b) адміністративні документи; c) нотаріальні акти; d) офіційні свідоцтва, виконані на документах, підписаних особами у їх приватній якості, такі як офіційні свідоцтва про реєстрацію документа або факту, який існував на певну дату, та офіційні і нотаріальні засвідчення підписів.

Однак ця Конвенція не поширюється: a) на документи, складені дипломатичними або консульськими агентами; b) на адміністративні документи, що мають пряме відношення до комерційних або митних операцій.

Єдиною формальною процедурою, яка може вимагатися для посвідчення автентичності підпису, якості, в якій виступала особа, що підписала документ, та, у відповідному випадку, автентичності відбитку печатки або штампу, якими скріплений документ, є проставлення передбаченого статтею 4 апостиля компетентним органом держави, в якій документ був складений. Однак дотримання згаданої в попередній частині формальної процедури не може вимагатися, якщо закони, правила або практика, що діють в державі, в якій документ представлений, або угода між двома чи декількома договірними державами відміняють чи спрощують дану формальну процедуру або звільняють сам документ від легалізації (ст.3 Конвенції).

З урахуванням викладеного, документ, який підтверджує статус податкового резидента Сполучених Штатів Америки, з якою Україною підписано конвенцію про уникнення подвійного оподаткування та попередження податкових ухилень стосовно податків на доходи та капітал потребує легалізації.

Дослідивши матеріали справи колегія суддів зазначає, що документ на підтвердження того, що контрагент позивача Perkins+Will є резидентом Сполучених Штатів Америки, не містить на собі апостилю на підтвердження офіційної легалізації уповноваженим органом Сполучених Штатів Америки.

Таким чином, колегія суддів вважає правильним висновок суду першої інстанції щодо правомірності висновку податкового органу про порушення ТОВ "РІВ'ЄРА ДЕВЕЛОПМЕНТ" вимог пп.16.1.3 п.16.1 ст.16, п.103.9 ст.103, п.160.2. ст.160 Податкового кодексу України.

Пункт 103.9 статті 103 Податкового кодексу України передбачає, що особа, яка виплачує доходи нерезидентові, зобов'язана у разі здійснення у звітному періоді (кварталі) виплат нерезидентам доходів із джерелом їх походження з України подавати контролюючому органу за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) звіт про виплачені доходи, утримані та перераховані до бюджету податки на доходи нерезидентів у строки та за формою, встановленими центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Згідно матеріалів справи вбачається, що ТОВ "РІВ'ЄРА ДЕВЕЛОПМЕНТ" не надано доказів на підтвердження подання контролюючому органу звіту про виплачені доходи, утримані та перераховані до бюджету податки на доходи нерезидентів.

З системного аналізу вимог чинного законодавства та обставин справи колегія суддів погоджується з судом першої інстанції про відмову позивачу у задоволенні позовних вимог в частині скасування податкових повідомлень-рішень №0005661402 та №0005691402.

Статтею 316 КАС України встановлено, що суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а рішення або ухвалу суду - без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції правильно встановив обставини справи та ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.

Враховуючи все вищевикладене, колегія суддів вважає, що суд першої інстанції порушень матеріального і процесуального права при вирішенні справи не допустив, а наведені в скарзі доводи правильність висновків суду не спростовують, відповідно, апеляційна скарга задоволенню не підлягає.

Розподіл судових витрат згідно вимог ст.139 КАС України не підлягає.

Керуючись ст.ст. 316, 322, 325 КАС України, суд

П О С Т А Н О В И В :

Апеляційну скаргу Головного управління ДФС в Одеській області - залишити без задоволення.

Рішення Одеського окружного адміністративного суду від 11 червня 2018 року у справі за позовом товариства з обмеженою відповідальністю "РІВ'ЄРА ДЕВЕЛОПМЕНТ" до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень - залишити без змін.

Стягнути з Головного управління ДФС в Одеській області (39398646) на користь Державного бюджету України (отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; код отримувача (ЄДРПОУ) 37993783; банк отримувача Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО) - 899998; рахунок отримувача 31211256026001; кодкласифікації доходів бюджету 22030106) судовий збір у розмірі 108 529,44 грн.

Постанова апеляційного суду набирає законної сили з дати її прийняття та може бути оскаржена до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Повний текст судового рішення складений та підписаний 28 листопада 2018 року.

Головуючий суддя Потапчук В.О. Судді Шляхтицький О.І. Семенюк Г.В.

Дата ухвалення рішення27.11.2018
Оприлюднено02.12.2018
Номер документу78229613
СудочинствоАдміністративне