Постанова
від 30.11.2018 по справі 539/4570/18
ЛУБЕНСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ПОЛТАВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 539/4570/18

Провадження № 1-кс/539/1679/2018

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30.11. 2018 року м. Лубни

Слідчий суддя Лубенського міськрайонного суду Полтавської області ОСОБА_1 ,

за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

прокурора ОСОБА_3 ,

представників власника майна ОСОБА_4 , ОСОБА_5 ,

розглянувши клопотання слідчого Лубенського ВП ГУНП в Полтавській області лейтенанта поліції ОСОБА_6 , погоджене з прокурором Лубенської місцевої прокуратури ОСОБА_3 , про накладення арешту на майно в рамках кримінального провадження №42018171240000176 від 16.10.2018 року, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 272 КК України,

ВСТАНОВИВ:

29.11.2018 року слідчий Лубенського ВП ГУНП в Полтавській області лейтенант поліції ОСОБА_6 за погодженням з прокурором Лубенської місцевої прокуратури ОСОБА_3 звернувся до Лубенського міськрайонного суду Полтавської області з вказаним клопотанням в якому просить: накласти арешт на технологічне обладнання, призначене для приймання, зберігання скрапленого газу та заправлення ним автотранспорту, а саме: ємність без маркувальних позначень, герметичну, призначену для зберігання скрапленого газу та обладнання призначене для заправлення автотранспорту без маркувальних позначень, встановлене на земельних ділянках під кадастровими номерами 5310700000:01:063:0016 та 5310700000:01:063:0017, розташоване на території АГЗС за адресою: АДРЕСА_1 , яке належать на праві власності ФОП ОСОБА_7 , АДРЕСА_2 , з позбавленням права відчуження, розпоряджання та користування, до скасування арешту майна у встановленому КПК України порядку.

В обґрунтування клопотання зазначено, що накладення арешту на технологічне обладнання необхідне для досягнення повноти, всебічності та неупередженості розслідування кримінального правопорушення, для збереження інформації та для встановлення всіх обставин вчиненого злочину.

Прокурор ОСОБА_3 в судовому засіданні наполягала на задоволенні клопотання, пояснила, що на сайті «Інспекційний портал» помилково зазначена адреса : АДРЕСА_3 , в той час як перевірка проводилась за адресою: АДРЕСА_1 .

Представники власника майна ОСОБА_4 , ОСОБА_5 в судовому засіданні заперечували проти задоволення клопотання, зазначили, що у ФОП ОСОБА_8 є всі дозволи, об`єкт прийнятий в експлуатацію, земельна ділянка перебуває в оренді, а тому автогазозаправочний пункт працює законно.

Дослідивши клопотання та додані до нього матеріали, вислухавши учасників, приходжу до наступного висновку.

Як вбачається з ч. ч. 1, 2 і 3 ст. 170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, зокрема, що воно є доказом злочину. Завданням арешту майна є запобігання можливості його приховування, пошкодження, псування, зникнення, втрати, знищення, використання, перетворення, пересування, передачі, відчуження. Підставою арешту майна є наявність ухвали слідчого судді за наявності сукупності підстав чи розумних підозр вважати, що майно є предметом, доказом злочину, засобом чи знаряддям його вчинення, тощо. Арешт майна допускається з метою забезпечення, зокрема, збереження речових доказів. У випадку, передбаченому пунктом 1 частини другої цієї статті, арешт накладається на майно будь-якої фізичної або юридичної особи за наявності достатніх підстав вважати, що воно відповідає критеріям, зазначеним у статті 98 цього Кодексу.

Згідно вимог ст. 98 КПК України, речовими доказами є матеріальні об`єкти, які були знаряддям вчинення кримінального правопорушення, зберегли на собі його сліди або містять інші відомості, які можуть бути використані як доказ факту чи обставин, що встановлюються під час кримінального провадження, в тому числі предмети, що були об`єктом кримінально протиправних дій, гроші, цінності та інші речі, набуті кримінально протиправним шляхом або отримані юридичною особою внаслідок вчинення кримінального правопорушення.

Згідно норм Глави 10 та Глави 17 КПК України, правові підстави, з яких слідчим вноситься клопотання про накладення арешту та, відповідно, накладається арешт слідчим суддею, мають співвідноситися з обставинами кримінального провадження.

В обгрунтування необхідності накладення арешту слідчим в клопотанні зазначене наступне.

Невідомими особами у невстановлені в ході досудового розслідування дату та час, на земельних ділянках в промисловій та житловій зонах у Лубенському районі, самовільно встановлено та в подальшому розпочато експлуатацію автозаправних пунктів.

Так, за адресою: АДРЕСА_1 невстановлені особи в порушення вимог чинного протипожежного, екологічного, архітектурно-будівельного та трудового законодавства встановили автогазозаправний пункт, який безперервно експлуатується та створює загрозу навколишньому середовищу, а також людям, які проживають в навколо цієї АГЗС.

Відповідно до НАПБ Б.03.002-2007 «Норми визначення категорій приміщень, будинків та зовнішніх установок за вибухопожежною та пожежною небезпекою», автозаправні станції відносяться до вибухопожежних категорій зовнішніх установок за вибухопожежною та пожежною небезпекою, тому подальша їх експлуатація може призвести до загибелі та травмування людей в разі виникнення аварії або надзвичайної ситуації техногенного характеру.

Згідно відповіді №24-883/29 від 19.10.2018 наданої Лубенським районним відділенням Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуації у Полтавській області, встановлено, що АГЗП ФОП ОСОБА_7 по АДРЕСА_1 , прийнято в експлуатацію на підставі Акта Державної технічної комісії про прийняття закінченого будівництвом об`єкту в експлуатацію від 14.01.2008, остання планова перевірка ДСНС проводилася в термін з 21.05.2018 по 05.06.2018, матеріали перевірки внесено до Інспекційного порталу Пілотного модуля планування заходів державного нагляду (контролю) та збору інформації для запуску інтегрованої автоматизованої системи державного нагляду (контролю) (https://inspections.gov.ua).

Згідно інформаційної довідки перевірки №538705, сформованої із офіційного державного сайту «Інспекційний портал» (https://inspections.gov.ua) встановлено, що в період часу з 21.05.2018 по 05.06.2018 ДСНС проводилася планова перевірка додержання законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки АГЗС ФОП ОСОБА_7 АДРЕСА_1 . Так, в ході перевірки виявлено порушення нормативного документу «Про затвердження Правил пожежної безпеки в Україні», а саме: Розділ ІІ, пункт 15 (Особами, які виконують обов`язки пов`язані із забезпеченням пожежної безпеки не пройдено навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки з отримання відповідного посвідчення), Розділ V підпункти 1.2-1.4. (Не обладнано автоматичною пожежною сигналізацією приміщення відповідно вимогам Додатку А таблиці А.1 п.12.6 ДБН В.2.5-56:2014 "Системи протипожежного захисту"), Розділ VI пункт 10.4, (Не вивішено на видиму місці плакат, який містять обов`язки водія під час заправляння автотранспорту, а також інструкцію про заходи пожежної безпеки), Розділ VII п.11 (Не оснащено жорсткою буксирною штангою для евакуації транспортних засобів з території у випадку пожежі довжиною не менше 3м), Розділ VII п.27 (Відсутній набір інструменту з металу, що не утворює іскор, для проведення робіт у вибухонебезпечних зонах), нормативного документу «Про затвердження Порядку проведення навчання керівного складу та фахівців, діяльність яких пов`язана з організацією і здійсненням заходів з питань цивільного захисту», а саме: пункт 10, 16 (Відсутнє посвідчення встановленого зразка про проходження функціонального навчання у сфері цивільного захисту відповідними категоріями осіб), Кодекс цивільного захисту України, а саме: ст.130 п.21 (Відсутня інструкція щодо дій персоналу об`єкта у разі загрози або виникнення конкретних надзвичайних ситуацій та Потребує поновлення свідоцтво потенційно-небезпечного об`єкта).

Отже, в роботі АГЗС допущено значну кількість порушень, як у сфері пожежної безпеки (відсутність пожежної сигналізації, у зв`язку з чим неможливо запобігти небезпечним ситуаціям, через які можуть настати значні збитки чи людські жертви), так і щодо правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою (працівники АЗГС не пройшли необхідних навчань та інструктажів, не компетентні діяти в разі виникнення надзвичайних ситуацій, що може призвести до людських жертв), за фактом чого проводиться досудове розслідування у вказаному кримінальному провадженні.

Також в ході досудового розслідування як свідка допитано ОСОБА_9 , який повідомив, що 23.10.2018 перебував у м. Лубни та пересувався у власних справах на автомобілі «ВАЗ 21150», д.н.з. НОМЕР_1 , який взяв у свого знайомого. Даний автомобіль обладнаний газовою установкою. Коли у вказаному автомобілі закінчувалося пальне, то свідок заїхав на автозаправний пункт, що поруч з Лубенським молокозаводом та дозаправив автомобіль на 7л газу. Раніше цією заправкою свідок не користувався, проте після того, як останній заправив там автомобіль, він почав погано працювати, у зв`язку з чим і звернувся до прокуратури.

Згідно офіційної кадастрової карти за посиланням http://gisfile.com/map/, земельні ділянки, на яких розташований автогазозаправний комплекс, мають кадастрові номери5310700000:01:063:0016 та 5310700000:01:063:0017з цільовим призначенням «Для будівництва та обслуговування будівель торгівлі» площею 0,1509га та 0,1491га відповідно.

Згідно інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єктів нерухомого майна, встановлено, що право власності на земельні ділянки, розташовані за адресою: АДРЕСА_1 , зареєстроване за Лубенською міською радою.

Окрім цього, згідно вказаної довідки встановлено, що земельна ділянка за адресою: АДРЕСА_1 , яка має кадастровий номер 5310700000:01:063:0016, передана в оренду ФОП ОСОБА_7 на підставі договору оренди землі від 15.12.2015.

Таким чином, невстановлені особи, порушуючи правила безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою, встановили автозаправну станцію у АДРЕСА_1 , чим створили реальну загрозу загибелі людей та настання інших тяжких наслідків.

23.11.2018 до чергової частини Лубенського ВП за телефоном «102» надійшла заява про те, що на АГЗСза адресою: АДРЕСА_1 відсутній автозаправник.

23.11.2018 з метою припинення протиправної діяльності, пов`язаної із грубим порушенням правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою, що створює загрозу загибелі людей чи настання інших тяжких наслідків, а також з метою отримання відомостей щодо нецільового використання земельної ділянки, самовільного встановлення споруд для здійснення господарської діяльності з продажу скрапленого газу проведено огляд за адресою: АДРЕСА_1 на території АГЗП, що належить ФОП ОСОБА_7 , в ході якого виявлено та вилучено технологічне обладнання, призначене для приймання, зберігання скрапленого газу та заправлення ним автотранспорту, а саме: ємність без маркувальних позначень, герметичну, призначену для зберігання скрапленого газу та обладнання, призначене для заправлення автотранспорту без маркувальних позначень.

В подальшому, 23.11.2018 постановою слідчого СВ Лубенського відділу поліції, ємність без маркувальних позначень, герметичну, призначену для зберігання скрапленого газу та обладнання призначене для заправлення автотранспорту без маркувальних позначень визнано речовими доказами по кримінальному провадженню №42018171240000176 від 16.10.2018.

Як зазначає слідчий, технологічне обладнання , призначене для приймання, зберігання скрапленого газу та заправлення ним автотранспорту, а саме: ємність без маркувальних позначень, герметична, призначена для зберігання скрапленого газу та обладнання призначене для заправлення автотранспорту без маркувальних позначень, являються засобами вчинення злочину та використовувалися для незаконного здійснення господарської діяльності з продажу скрапленого газу та використання у власних, корисливих мотивах в той час, як вказані дії створюють загрозу загибелі людей.

Вважаю за необхідне зауважити, що клопотання про арешт вищевказаного майна подане в рамках кримінального провадження за ознаками злочину, передбаченого ч.1 ст. 272 КК України, а тому незрозуміла мотивація клопотання слідчим щодо використання обладнання для незаконного здійснення господарської діяльності з продажу скрапленого газу та використання у власних, корисливих мотивах в той час, як вказані дії створюють загрозу загибелі людей. До того ж, представниками власника майна в судовому засіданні надано документи, які спростовують таке твердження слідчого, а саме: акт державної технічної комісії про прийняття закінченого будівництвом об`єкту автогазозаправочного пункту по АДРЕСА_4 в експлуатацію, дозвіл Управління Держпраці у Полтавській області від 08.09.2017 року на експлуатацію машин, механізмів, устаткування підвищеної небезпеки за адресою: АДРЕСА_1 , зі строком дії до 07.09.2022 року; дозвіл Управління Держпраці у Полтавській області від 08.09.2017 року на виконання роботи підвищеної небезпеки за місцем виконання: АДРЕСА_1 , зі строком дії до 07.09.2022 року, договір оренди землі від 15.12.2015 року, в якому зазначено, що земельній ділянці знаходяться об`єкти нерухомого майна АГЗС, зареєстрований у встановленому законом порядку.

Підставою для накладення арешту на тимчасове вилучене майно слідчий вказує порушення, які були виявлені під час перевірки Лубенським районним відділенням Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуації у Полтавській області АГЗП ФОП ОСОБА_7 .

З цього приводу зауважую, що згідно роздруківки з сайту «Інспекційний портал» в період з 05.06.2018 року по 21.05.2018 року проводилась перевірка суб`єкта господарювання ОСОБА_7 за місцем провадження господарської діяльності АДРЕСА_3 , а тому незрозуміло яке відношення вказана перевірка має до тимчасово вилученого майна за адресою АДРЕСА_1 .

До клопотання додано витяг з ЄРДР, з якого вбачається, що працівниками Лубенської місцевої прокуратури в ході об`їзду піднаглядної території виявлено порушення правил безпеки під час виконання робіт з підвищеною небезпекою, а саме на п`яти автозаправних комплексах у Пирятинському районі та на трьох у м. Лубнах Полтавської області. Тобто, дане клопотання подане саме в рамках цього кримінального провадження, однак доказів того, що АГЗС за адресою: м. Лубни, вул. Індустріальна, 2А є однією з трьох автозаправних комплексів у м. Лубнах, на якому працівники прокуратури виявили порушення в ході об`їзду піднаглядної території, не надано.

Відповідно до вимог статті 41 Конституції України кожен має право володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю, результатами своєї інтелектуальної, творчої діяльності. Ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності. Право приватної власності є непорушним.

У відповідності до статті 319 ЦК України власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону.

З огляду на викладене вище, слідчий суддя вважає, що слідчим не була доведена необхідність застосування такого заходу забезпечення кримінального провадження, про який йдеться в клопотанні, що він виправдовує такий ступінь втручання у права і свободи особи, якій належить майно, що є правові підстави для такого арешту. В даному випадку обмеження права власності є не співрозмірним завданням кримінального провадження.

За правилами ст.169 Кримінального процесуального кодексу України тимчасово вилучене майно повертається особі, у якої воно було вилучено: 1) за постановою прокурора, якщо він визнає таке вилучення майна безпідставним; 2) за ухвалою слідчого судді чи суду, у разі відмови у задоволенні клопотання прокурора про арешт цього майна; 3) у випадках, передбачених частиною п`ятою статті 171, частиною шостою статті 173 цього Кодексу; 4) у разі скасування арешту.

Керуючись ст. ст. 169-173, 309, 395 КПК України, слідчий суддя,-

у х в а л и в:

В задоволенні клопотання слідчого Лубенського ВП ГУНП в Полтавській області лейтенанта поліції ОСОБА_6 , погодженого з прокурором Лубенської місцевої прокуратури ОСОБА_3 , про накладення арешту на майно в рамках кримінального провадження № №42018171240000176 від 16.10.2018 року, за ознаками кримінального правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 272 КК України відмовити.

Технологічне обладнання, призначене для приймання, зберігання скрапленого газу та заправлення ним автотранспорту, а саме: ємність без маркувальних позначень, герметичну, призначену для зберігання скрапленого газу та обладнання призначене для заправлення автотранспорту без маркувальних позначень, встановлених на земельних ділянках під кадастровими номерами 5310700000:01:063:0016 та 5310700000:01:063:0017, розташоване на території АГЗС за адресою: АДРЕСА_1 , яке належать на праві власності ФОП ОСОБА_7 повернути власнику - негайно.

Ухвала слідчого судді може бути оскаржена безпосередньо до Полтавського апеляційного суду протягом п`яти днів з дня отримання її копії.

Слідчий суддя ОСОБА_1

СудЛубенський міськрайонний суд Полтавської області
Дата ухвалення рішення30.11.2018
Оприлюднено01.03.2023
Номер документу78233723
СудочинствоКримінальне

Судовий реєстр по справі —539/4570/18

Ухвала від 13.12.2018

Кримінальне

Полтавський апеляційний суд

Нізельковська Л. В.

Постанова від 30.11.2018

Кримінальне

Лубенський міськрайонний суд Полтавської області

Алтухова О. С.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні