ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХЕРCОНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул.Театральна,18, м. Херсон, 73000,
тел./0552/26-47-84, 49-31-78, факс 49-31-78, веб сторінка: ks.arbitr.gov.ua/sud5024/
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 листопада 2018 року Справа № 923/926/18
Господарський суд Херсонської області у складі судді Литвинової В.В. при секретарі Горголь О.М., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу
за позовом : Акціонерного товариства "Херсонобленерго", м.Херсон
до : Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Пріор", м.Херсон
про стягнення заборгованості в сумі 25 245,92 грн за договором про постачання електричної енергії
за участю представників сторін
від позивача : Дереза Т.І., представник за довіреністю № 07/004-18 від 07.05.2018;
від відповідача: не прибув;
Акціонерне товариство "Херсонобленерго" (позивач) звернулося до Господарського суду Херсонської області з позовною заявою № 07/08-02402 від 24.10.2018 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Пріор" (відповідач) про стягнення заборгованості у розмірі 25 245,92 грн за договором про постачання електричної енергії № 540 від 24.03.2003.
Ухвалою Господарського суду Херсонської області від 31.10.2018 суд прийняв позовну заяву № 07/08-02402 від 24.10.2018 до розгляду та відкрив провадження у справі. Розгляд справи здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням сторін.
Цією ж ухвалою суд запропонував сторонам надати відповідачу відзив на позовну заяву - протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі, але не пізніше 20 . 11.2018, позивачу відповідь на відзив - протягом п'яти днів з дня отримання відзиву, але не пізніше 20.11.2018.
У призначене судове засідання представник відповідача не прибув та не надав документи визначені ухвалою суду про відкриття провадження.
Згідно з ч. 1, 3 ст. 202 ГПК України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час та місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті. Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника у разі повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника) незалежно від причин неявки.
Частиною 5 статті 176 ГПК України передбачено, що ухвала про відкриття провадження у справі надсилається учасникам справи, а також іншим особам, якщо від них витребовуються докази, в порядку, встановленому статтею 242 цього Кодексу, та з додержанням вимог частини четвертої статті 120 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 6 ст. 242 ГПК України у випадку розгляду справи за матеріалами в паперовій формі судові рішення надсилаються в паперовій формі рекомендованим листом з повідомленням про вручення.
Згідно ч. 2 ст. 50 Цивільного кодексу України фізична особа здійснює своє право на підприємницьку діяльність за умови її державної реєстрації в порядку, встановленому законом. Інформація про державну реєстрацію фізичних осіб - підприємців є відкритою.
За приписами частини 1 статті 7 Закону України "Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань" Єдиний державний реєстр створюється з метою забезпечення державних органів та органів місцевого самоврядування, а також учасників цивільного обороту достовірною інформацією про юридичних осіб, громадські формування, що не мають статусу юридичної особи, та фізичних осіб - підприємців з Єдиного державного реєстру.
Так, з метою повідомлення відповідача про розгляд справи судом та про його право подати відзив на позовну заяву, на виконання приписів Господарського процесуального кодексу України, ухвала суду про відкриття провадження у справі від 31.10.2018 була направлена судом рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу місцезнаходження відповідача, зазначену в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, а саме: м. Херсон, вулиця Суворова, буд.22, квартира 24.
До суду повернулась копія ухвали суду від 31.10.2018 направлена на адресу відповідача із зазначенням причини повернення "за закінченням встановленого строку зберігання".
У даному випаду судом також враховано, що за приписами частини 1 статті 9 ГПК України ніхто не може бути позбавлений права на інформацію про дату, час і місце розгляду своєї справи або обмежений у праві отримання в суді усної або письмової інформації про результати розгляду його судової справи. Будь-яка особа, яка не є учасником справи, має право на доступ до судових рішень у порядку, встановленому законом.
Відповідно до частини 2 статті 2 Закону України "Про доступ до судових рішень" усі судові рішення є відкритими та підлягають оприлюдненню в електронній формі не пізніше наступного дня після їх виготовлення і підписання.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 3 Закону України "Про доступ до судових рішень" для доступу до судових рішень судів загальної юрисдикції Державна судова адміністрація України забезпечує ведення Єдиного державного реєстру судових рішень. Єдиний державний реєстр судових рішень - автоматизована система збирання, зберігання, захисту, обліку, пошуку та надання електронних копій судових рішень.
Судові рішення, внесені до Реєстру, є відкритими для безоплатного цілодобового доступу на офіційному веб-порталі судової влади України (ч. 1 ст. 4 Закону України "Про доступ до судових рішень").
Враховуючи наведене, суд зазначає, що відповідач не був позбавлений права та можливості ознайомитись, ухвалами винесеними по даній справі у Єдиному державному реєстрі судових рішень (www.reyestr.court.gov.ua).
Зважаючи на те, що неявка відповідача не перешкоджає всебічному, повному та об'єктивному розгляду всіх обставин справи, а також приймаючи до уваги, що відповідач у строк, встановлений частиною 1 статті 251 Господарського процесуального кодексу України, не подав до суду відзив на позов, а відтак не скористався наданими йому процесуальними правами, за висновками суду, у матеріалах справи достатньо документів, які мають значення для правильного вирішення спору, внаслідок чого справа з метою дотримання процесуальних строків вирішення спору може бути розглянута за наявними у ній документами.
Позивач наполягає на задоволенні позовних вимог.
Після закінчення розгляду справи в судовому засіданні 27.11.2018, відповідно до ч. 1 ст. 240 ГПК України, оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників, які прибули в судове засідання, суд
в с т а н о в и в:
24.03.2003 року між Акціонерним товариством "Херсонобленерго" (далі - позивач, постачальник) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Пріор" (далі -відповідач, споживач) було укладено договір про постачання електричної енергії № 540 (далі - Договір).
Відповідно до пункту 1 Договору постачальник продає електричну енергію споживачу для забезпечення потреб електроустановок споживача з дозволеною потужністю 472 кВт, а споживач оплачує постачальнику вартість використаної (купленої) електричної енергії та здійснює інші платежі згідно з умовами цього Договору.
Під час виконання умов цього Договору, а також вирішення всіх питань, що не обумовлені цим Договором, сторони зобов'язуються керуватися чинним законодавством України та Правилами користування електричною енергією (далі - ПКЕЕ, п.2.1.Договору).
Відповідач, відповідно до п.1 додатку № 2 до Договору "Порядок розрахунків та графік зняття показань лічильників та подання їх до електропередавальної організації" знімає показання електролічильників, встановлених на своїх об'єктах (передбачених у додатку № 5 Договору), 28 числа у місяці з 31 днем, 26 числа у місяці з 29 днями, 27 числа у місяці з 30 днями та 25 числа у місяці з 28 днями та згідно з п.п.1, 3, Додатку № 2 оформлює акт про обсяги використаної електроенергії за розрахунковий період, який надає до розрахункового відділу позивача протягом 0,5 доби з моменту зняття цих показників.
Пунктом 6.11 ПКЕЕ передбачено, що остаточний розрахунок споживача за електроенергію, спожиту протягом розрахункового періоду здійснюється на підставі виставленого постачальником електроенергії рахунка відповідно до даних про фактичне споживання електроенергії, визначеного за показами розрахункових засобів обліку, які фіксуються у терміни, передбачені договором.
Рахунки на оплату електричної енергії відповідач повинен сплатити у термін, встановлений умовами договору, а саме протягом 5 операційних днів з моменту отримання даного рахунку (п.1 додатку № 2 до Договору).
Так, на виконання умов Договору позивачу вересні 2016 року поставив відповідачу активну електроенергію в кількості 9745 кВт/год на суму 21 023,47 грн, та протягом серпня, вересня 2016 року передав реактивну електричну енергію на суму 4 222,25 грн, а відповідач, здійснивши її споживання та, в порушення умов Договору, кошти не сплатив.
Відповідно до п. 3.1.1. Договору постачальник має право отримувати від споживача своєчасної оплати за електроенергію та інших платежів відповідно до умов договору та законодавства України.
Обсяг спожитої електроенергії був визначений на підставі акту контрольного огляду приладу обліку № 00376432 від 12.09.2016.
Пунктами 2.3.3., 2.3.4 Договору на споживача покладено обов'язок оплачувати постачальнику вартість електричної енергії та здійснювати оплату за послуги з компенсації перетікання реактивної енергії згідно умов Договору.
Крім того, згідно з п.12 Додатку № 9 до Договору, за підсумками розрахункового періоду постачальник виписує споживачу рахунок на оплату послуг з компенсації перетікання реактивної електричної енергії. Кошти за послуги з компенсації перетікання реактивної електричної енергії перераховуються споживачем на поточний рахунок енергопостачальника протягом 5 днів від дати вказаного рахунку.
Відповідно до ч.1 п. 8.1. ПКЕЕ постачальник електричної енергії за регульованим тарифом має право на отримання від споживача своєчасної оплати за електроенергію та інших платежів відповідно до умов договору та законодавства України.
31.08.2018 АТ "Херсонобленерго" направило рекомендованим листом № 09/05-050621 з повідомленням про вручення копії акту контрольного огляду приладу обліку № 00376432 від 12.09.2016, оригінал рахунку № 540 від 14.09.2016 та два екземпляри оригіналів актів звірки взаємних розрахунків станом на 28.08.2018.
Товариство з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Пріор" рахунок № 540 від 14.09.2016 за спожиту активну електричну енергію в сумі 21 023,47 грн та 4 222,45 грн за отриману реактивну електричну енергію не сплатило, що призвело до утворення загальної заборгованості в сумі 25 245,92 грн. Такими діями відповідач порушив право позивача на отримання коштів за поставлену електроенергію.
Оцінюючи подані докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді в судовому засіданні всіх обставин справи в їх сукупності, та, враховуючи те, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог і заперечень, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню, з наступних підстав.
Згідно з ч. 1, п. 1 ч. 2 ст. 11 Цивільного кодексу України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Частинами 1, 4 статті 202 Цивільного кодексу України визначено, що правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Відповідно до ч. 1 ст. 174 Господарського кодексу України господарські зобов'язання можуть виникати, зокрема, з господарського договору та інших угод, передбачених законом, а також з угод, не передбачених законом, але таких, які йому не суперечать.
Частина 1 статті 626 Цивільного кодексу України передбачає, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Судом встановлено, що укладений між Акціонерним товариством "Херсонобленерго" та Товариством з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Пріор" було укладено договір про постачання електричної енергії № 540 від 24.03.2003 за своїм змістом та правовою природою є договором енергопостачання.
Відповідно до статті 275 Господарського кодексу за договором енергопостачання енергопостачальне підприємство (енергопостачальник) відпускає електричну енергію, пару, гарячу і перегріту воду (далі - енергію) споживачеві (абоненту), який зобов'язаний оплатити прийняту енергію та дотримуватися передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного обладнання, що ним використовується.
Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України "Про ринок електричної енергії" (Законом України "Про електроенергетику" чинним на момент виникнення спірних правовідносин).
За приписами статті 26 Закону України "Про електроенергетику" споживання енергії здійснюється лише на підставі договору з енергопостачальником. Споживач енергії зобов'язаний додержуватись вимог нормативно-технічних документів та договору про постачання енергії. Нормами даної статті встановлено, що у випадку перевищення договірної величини потужності споживачі (крім населення та навчальних закладів) сплачують енергопостачальникам двократну вартість різниці між найбільшою величиною потужності, що зафіксована протягом розрахункового періоду, та договірною величиною потужності.
Споживач енергії несе відповідальність за порушення умов договору з енергопостачальником та правил користування електричною і тепловою енергією та виконання приписів державних інспекцій з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної та теплової енергії згідно із законодавством України.
Згідно наданого позивачем типового договору № 540 від 24.03.2003 укладеного сторонами пп. 2.3.1, п.п.2.3.2, п.п.2.3.3 споживач зобов'язується виконувати умови договору, дотримуватись режиму споживання електричної енергії згідно з умовами розділу 5 даного Договору та режиму роботи електроустановки, оплачувати постачальнику електричної енергії вартість електричної енергії згідно з умовами додатків "Порядок розрахунків та Графік зняття показів засобів обліку електричної енергії та подання їх до електропостачальної організації".
Згідно приписів ст. 712 Цивільного кодексу України за договором поставки продавець (постачальник), який здійснює підприємницьку діяльність, зобов'язується передати у встановлений строк (строки) товар у власність покупця для використання його у підприємницькій діяльності або в інших цілях, не пов'язаних з особистим, сімейним, домашнім або іншим подібним використанням, а покупець зобов'язується прийняти товар і сплатити за нього певну грошову суму.
Відповідно до ст. 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства. Однією із складових належного виконання договору у розумінні ЦК України є виконання його у встановлений законом або договором строк та у повному обсязі. Таким чином, Споживач, виконуючи зобов'язання по сплаті поставленої електроенергії, повинен оплачувати вартість такої електроенергії у повному обсязі та у строки, встановлені відповідно до умов Договору та законодавства.
Згідно із ст. 612 ЦК України, боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом. При цьому, прострочення боржника не має наслідком припинення зобов'язання, оскільки відповідно до ст. 599 ЦК України зобов'язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
В силу вимог ст. 610, ст.525 ЦК України порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання). Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом.
Пунктом 1 ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах ставляться.
Відповідно до ст. 73 ГПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно ч. 1 ст. 74 ГПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. За змістом ст. 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Водночас обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ст. 77 ГПК України).
Позовні вимоги щодо стягнення заборгованості в сумі 25 245,92 грн за договором про постачання електричної енергії є доведеними, обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Відповідно до матеріалів справи, судові витрати складають 1 762,00 грн витрат по сплаті судового збору, які відповідно до ст. 129 ГПК України стягуються з відповідача на користь позивача.
На підставі вищевикладених норм права, керуючись статтями 74, 76-79, 86, 123, 129, 232, 233, 236, 237, 238, 240, 241, 252 ГПК України, суд -
у х в а л и в:
1.Позовні вимоги задовольнити в повному обсязі.
2.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Пріор" (73000, м.Херсон, вул.Суворова, буд. 22, кв. 24, код ЄДРПОУ 32267672, інші реквізити суду не відомі) на користь Акціонерного товариства "Херсонобленерго" (73003, м.Херсон, вул. Пестеля, 5, код ЄДРПОУ 05396638) на рахунок із спеціальним режимом використання № 26033301243802 в ТВБВ № 10021/01 філії Херсонського обласного управління АТ "Ощадбанк", МФО 352457, код 02766367 - 21 023,47 грн заборгованості за спожиту активну електричну енергію.
3.Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Агрофірма "Пріор" (73000, м.Херсон, вул.Суворова, буд. 22, кв. 24, код ЄДРПОУ 32267672, інші реквізити суду не відомі) на користь Акціонерного товариства "Херсонобленерго" (73003, м. Херсон, вул. Пестеля, 5, код ЄДРПОУ 05396638) на поточний рахунок № 26008303243802 в ТВБВ № 10021/01 ФХОУ АТ "Ощадбанк", МФО 352457, код 02766367 - 4 222,45 грн заборгованості за реактивну енергію та 1 762,00 грн витрат зі сплати судового збору.
Накази видати після набрання рішенням законної сили.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи, апеляційна скарга подається до Південно-західного апеляційного господарського суду через Господарський суд Херсонської області (підпункт 17.5 пункту 1 Розділу ХІ "Перехідні положення" Господарського процесуального кодексу України).
Дата складання повного тексту рішення 03.12.2018 року
Суддя В.В.Литвинова
Суд | Господарський суд Херсонської області |
Дата ухвалення рішення | 27.11.2018 |
Оприлюднено | 03.12.2018 |
Номер документу | 78248553 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд Херсонської області
Литвинова В.В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні