Харківський окружний адміністративний суд 61004, м. Харків, вул. Мар'їнська, 18-Б-3, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710 Рішення
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
Харків
"22" листопада 2018 р. № 2040/6544/18
Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кухар М.Д.,
при секретарі судового засідання - Єрьомкіній К.І.,
за участі:
позивач - не прибув,
представника відповідача - Мараховського С.В.,
розглянув у відкритому судовому засіданні в приміщенні Харківського окружного адміністративного суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_2 до Вільшанської сільської ради Дворічанського району Харківської області про визнання протиправним та скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В:
Позивач, ОСОБА_2, звернувся до Харківського окружного адміністративного суду з адміністративним позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у Харківській області, в якому просить суд:
- визнати протиправним та скасувати Рішенням ХХ сесії VII скликання Вільшанської сільської ради Дворічанського району Харківської області від 06 червня 2018 року № 372-VII "Про відмову в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства з подальшою передачею у власність ОСОБА_2;
- зобов'язати Вільшанську сільську раду Дворічанського району Харківської області повторно розглянути заяву ОСОБА_2 від 10.05.2018 року з приводу надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,000 га, яка розташована в межах с. Вільшана на території Вільшанської сільської ради Дворічанського району Харківської області.
- стягнути з Вільшанської сільської ради Дворічанського району Харківської області на користь ОСОБА_2 судовий збір сплачений при зверненні до суду у розмірі 704 грн. 80 коп.
В обґрунтування позову зазначено, що Рішенням XX сесії VII скликання Вільшанської сільської ради Дворічанського району Харківської області від 06 червня 2018 року № 373- VII позивачу було відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства з подальшою передачею у власність без зазначення причин.
Представник позивача в судове засідання не прибув, до суду надав заяву про розгляд справи за його відсутності.
Представник відповідача в судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечував в повному обсязі.
Суд, вислухавши пояснення сторін, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вивчивши норми матеріального та процесуального права, якими врегульовані спірні правовідносини встановив наступні обставини.
З метою отримання земельної ділянки у приватну власність, позивач звернувся до Вільшанської сільської ради Дворічанського району Харківської області із заявою від 10.05.2018 ліку про надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності для ведення особистого селянського господарства, орієнтовною площею 2.000 га. яка розташована в межах с. Вільшана на території Вільшанської сільської ради Дворічанського району Харківської області.
До вказаної заяви були долучені усі визначені чинним законодавством документи, зокрема планово-картографічні матеріали, документи, що посвідчують особу та довідка і державної статистичної звітності.
Рішенням XX сесії VII скликання Вільшанської сільської ради Дворічанського району Харківської області від 06 червня 2018 року № 373- VII позивачу було відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства з подальшою передачею у власність.
Вказане рішення не містить будь-яких обґрунтувань чи посилань на законні підстави для відмови у наданні такого дозволу позивачу. Натомість причиною відмови у вказаному рішенні зазначено результати голосування депутатів Вільшанської сільської ради.
В судовому засіданні Вільшанський сільський голова ОСОБА_1 зазначив, що відмова ґрунтувалася на тому факті, що позивач не є мешканцем с. Вільшана.
Частинами шостою, сьомою, восьмою ст. 118 Земельного кодексу України установлено, що громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею частина шоста).
Відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу розглядає клопотання у місячний строк і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об'єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Як було встановлено судом вище, Рішенням XX сесії VII скликання Вільшанської сільської ради Дворічанського району Харківської області від 06 червня 2018 року № 373- VII позивачу було відмовлено у наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства з подальшою передачею у власність без зазначення причин та підстав.
Суд зазначає, що отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного рішення про надання її у власність, а відтак не є відчуженням в розумінні закону.
Вказану позицію викладено в Постанові Верховного Суду від 27.02.2018 року у справі № 545/808/17.
Частиною другою статті 6 КАС України передбачено, що суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Так, Європейський суд з прав людини у рішенні по справі Рисовський проти України (№ 29979/04) визнав низку порушення пункту 1 статті 6 Конвенції, статті 1 Першого протоколу до Конвенції та статті 13 Конвенції у справі, пов'язаній із земельними правовідносинами; в ній також викладено окремі стандарти діяльності суб'єктів владних повноважень, зокрема, розкрито елементи змісту принципу доброго врядування .
Цей принцип, зокрема, передбачає, що у разі якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і послідовний спосіб (рішення у справах Beyeler v. Italy № 33202/96, Oneryildiz v. Turkey № 48939/99, Moskal v. Poland № 10373/05).
З урахуванням вищевикладеного суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.
Судовий збір підлягає розподілу відповідно до ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України.
Керуючись ст.ст. 139, 246, 250, 255, 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_2 до Вільшанської сільської ради Дворічанського району Харківської області про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати Рішенням ХХ сесії VII скликання Вільшанської сільської ради Дворічанського району Харківської області від 06 червня 2018 року № 372-VII "Про відмову в наданні дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки для ведення особистого селянського господарства з подальшою передачею у власність ОСОБА_2.
Зобов'язати Вільшанську сільську раду Дворічанського району Харківської області повторно розглянути заяву ОСОБА_2 від 10.05.2018 року з приводу надання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки із земель сільськогосподарського призначення комунальної власності для ведення особистого селянського господарства орієнтовною площею 2,000 га, яка розташована в межах с. Вільшана на території Вільшанської сільської ради Дворічанського району Харківської області.
Стягнути з Вільшанської сільської ради Дворічанського району Харківської області (62732, Харківська область, Дворічанський район, с. Вільшана, вул. Миру, 89, код ЄДРПОУ: 04398726) на користь ОСОБА_2 (64305, АДРЕСА_1, ідентифікац. код: НОМЕР_1) судовий збір сплачений при зверненні до суду у розмірі 704 грн. 80 коп.(сімсот чотири гривні 80 копійок).
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Скарга може бути подана у порядку п.15.5 Розділу VII КАС України до Харківського апеляційного адміністративного суду через Харківський окружний адміністративний суд.
Повний текст рішення складено 30.11.2018 року.
Суддя Кухар М.Д.
Суд | Харківський окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 22.11.2018 |
Оприлюднено | 04.12.2018 |
Номер документу | 78259595 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Харківський окружний адміністративний суд
Кухар М.Д.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні