ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
21 жовтня 2018 року Справа № 0840/3375/18 м.Запоріжжя Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Стрельнікової Н.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу
за позовом ОСОБА_1
до Енергодарського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області
про визнання дій неправомірними та зобов'язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернувся до Запорізького окружного адміністративного суду із адміністративним позовом до Енергодарського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (надалі - відповідач), в якому позивач просить суд:
-визнати неправомірними дії відповідача щодо відмови в призначенні позивачу пенсії по втраті годувальника після смерті батька ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2;
- зобов'язати відповідача призначити ОСОБА_1 пенсію по втраті годувальника після смерті батька ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2, з 20.04.2018 року.
Ухвалою судді від 22 серпня 2018 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомлення) сторін та призначено перше судове засідання на 20 вересня 2018 року.
За вимогами статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Таким чином останній день розгляду справи є 21 жовтня 2018 року.
Позивачем в обґрунтування позовних вимог зазначено те, що він є інвалідом з дитинства. Після смерті батька позивач звернувся до відповідача із заявою про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника. Однак, відповідач відмовив позивачу мотивуючи тим, що підстави для призначення пенсії по втраті годувальника відсутні. Вважає таку відмову неправомірною, просить задовольнити позовні вимоги.
Відповідач проти задоволення позовних вимог заперечив з підстав, викладених у письмовому відзиві (вх.№ 29464 від 19.09.2018). В обґрунтування заперечень послався на відсутність у поданих позивачем документах інформації про час настання інвалідності на день звернення позивачем до Пенсійного фонду, а тому підстав для призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника не було. Просить в задоволені позовної заяви відмовити.
Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, судом встановлено наступне.
Дослідивши матеріали адміністративної справи судом встановлено, що ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, після досягнення 18 років, а саме 06.03.2018 міжрайонною медико-соціальною експертною комісією №3 м.Донецьк позивачу встановлено другу групу інвалідності, причина інвалідності - інвалід з дитинства до 18 років, про що свідчить виписка із Акту огляду МСЕК серії НОМЕР_2 від 06.03.2008.
04.05.2011 призначено другу групу інвалідності безстроково, причина інвалідності - інвалід з дитинства до 18 років, про що свідчить виписка із Довідкаи до акту огляду МСЕК серії НОМЕР_3 від 04.05.2011.
Згідно свідоцтва про народження позивача НОМЕР_4 від 22.02.1990, батьками позивача є ОСОБА_2 та ОСОБА_3.
ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 (батько позивача) помер, про що свідчить свідоцтво про смерть від 26.01.2018 серії НОМЕР_5
20.04.2018 позивач звернувся до Енергодарського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області із заявою про призначення пенсії по втраті годувальника.
04.05.2018 листом №132/Б-1 Енергодарське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повідомило про відсутність підстав для призначення пенсії по втраті годувальника.
Не погоджуючись із такою відмовою позивач звернувся до суду із цим позовом.
Відповідно до статті 9 Закону України Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування №1058-VІ від 09 липня 2003 року, в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
У відповідності до ч. 1 ст. 36 Закону №1058, пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається непрацездатним членам сім'ї померлого годувальника, які були на його утриманні, за наявності в годувальника на день смерті страхового стажу, який був би необхідний йому для призначення пенсії по III групі інвалідності, а в разі смерті пенсіонера або осіб, зазначених у частині другій статті 32 цього Закону, а також у разі смерті (загибелі) особи внаслідок поранення, каліцтва, контузії чи інших ушкоджень здоров'я, одержаних під час участі у масових акціях громадського протесту в Україні з 21 листопада 2013 року по 21 лютого 2014 року за євроінтеграцію та проти режиму Януковича (Революції Гідності), - незалежно від тривалості страхового стажу. При цьому дітям пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від того, чи були вони на утриманні годувальника.
Батьки і чоловік (дружина) померлого, які не були на його утриманні, мають право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника, якщо втратили джерело засобів до існування.
Згідно із ч. 2 ст. 36 Закону №1058, непрацездатними членами сім'ї вважаються:
1) чоловік (дружина), батько, мати, якщо вони є особами з інвалідністю або досягли пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону;
2) діти (у тому числі діти, які народилися до спливу 10 місяців з дня смерті годувальника) померлого годувальника, які не досягли 18 років або старші цього віку, якщо вони стали особами з інвалідністю до досягнення 18 років.
Діти, які навчаються за денною формою навчання у загальноосвітніх навчальних закладах системи загальної середньої освіти, а також професійно-технічних, вищих навчальних закладах (у тому числі у період між завершенням навчання в одному із зазначених навчальних закладів та вступом до іншого навчального закладу або у період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем та продовженням навчання за іншим за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців), - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років, та діти-сироти - до досягнення ними 23 років незалежно від того, навчаються вони чи ні;
3) чоловік (дружина), а в разі їх відсутності - один з батьків або брат чи сестра, дідусь чи бабуся померлого годувальника незалежно від віку і працездатності, якщо він (вона) не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років.
Пунктом 2.3 цього Порядку встановлено, що до заяви про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника подаються документи померлого годувальника, перелічені в підпунктах 2, 3 пункту 2.1 цього розділу.
Також надаються такі документи:
1) документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків або свідоцтво про загальнообов'язкове державне соціальне страхування особи, якій призначається пенсія, та померлого годувальника (подається у разі, якщо особа, яка звернулася із заявою про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника, має такі документи);
2) свідоцтво про народження або паспорт особи, якій призначається пенсія;
3) довідка про склад сім'ї померлого годувальника та копії документів, що засвідчують родинні стосунки члена сім'ї з померлим годувальником (за наявності);
4) свідоцтво органу ДРАЦС про смерть годувальника або рішення суду про визнання його безвісно відсутнім або оголошення його померлим;
5) документи про вік померлого годувальника сім'ї за відсутності таких даних у свідоцтві про смерть чи рішенні суду про визнання годувальника безвісно відсутнім або оголошення його померлим;
6) довідки загальноосвітніх навчальних закладів системи загальної середньої освіти, професійно-технічних, вищих навчальних закладів про те, що особи, зазначені в абзаці другому пункту 2 частини другої статті 36 Закону, навчаються за денною формою навчання;
7) довідка про те, що чоловік (дружина), а в разі їх відсутності - один з батьків, дід, баба, брат чи сестра померлого годувальника незалежно від віку і працездатності не працюють і зайняті доглядом за дитиною (дітьми) померлого годувальника до досягнення нею (ними) 8 років;
8) документи про місце проживання (реєстрації);
9) документ про перебування членів сім'ї (крім дітей) на утриманні померлого годувальника;
10) експертний висновок про встановлення причинного зв'язку смерті годувальника з дією іонізуючого випромінювання та інших шкідливих чинників внаслідок аварії на Чорнобильській АЕС (крім дружин (чоловіків), які втратили годувальника з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, та звернулися за призначенням пенсії у зв'язку з втратою годувальника).
Орган, що призначає пенсію, додає до заяви одержані ним від МСЕК виписки з актів огляду в МСЕК дорослих членів сім'ї, яким право на пенсію у зв'язку з втратою годувальника надається внаслідок їх інвалідності.
При цьому пунктом 2.18 Порядку передбачено, що визнання особи інвалідом з дитинства або дитиною-інвалідом засвідчується випискою з акта огляду в МСЕК, медичним висновком закладів охорони здоров'я, посвідченням одержувача допомоги, довідкою органу, що призначає допомогу, про період призначення допомоги. У разі якщо дитина визнана дитиною-інвалідом після досягнення шестирічного віку або інвалідом з дитинства після досягнення вісімнадцятирічного віку, надається відповідно висновок лікарсько-консультаційної комісії про те, що вона мала медичні показання для визнання її дитиною-інвалідом до досягнення шестирічного віку, та/або висновок МСЕК про можливість настання інвалідності до досягнення особою 18-ти років (висновок про час настання інвалідності).
Отже, суд погоджується з тим, що основним документом для визнання особи інвалідом з дитинства є висновок МСЕК, отриманий особою після досягнення нею 18 років, де зазначено причину інвалідності.
Так, на підтвердження того факту, що позивач став особою з інвалідністю до 18 років до заяви про призначення пенсії у зв'язку з втратою годувальника було долучено висновки медико-соціальних комісій, а саме виписка з Акту огляду МСЕК №170328 від 06.03.2018 (а.с. 15), якою позивачу вперше після досягнення 18 років було встановлено другу групу інвалідності, причина інвалідності - інвалід з дитинства до 18 років, та довідку до Акту огляду МСЕК №395063 від 04.05.2011.
Суд звертає увагу, що на підставі вказаних документів позивач отримував державну соціальну допомогу в Куйбишевському районі м.Донецька та в наступному в УПСЗН Енергодарської міської ради, де позивач перебуває на обліку як внутрішньо переміщена особа згідно довідки від 07.12.2015 №2328001135 (а.с. 12).
Крім того, позивачем надана до матеріалів справи копію медичного висновку про дитину - інваліда віком до 18 років №87 від 01.08.2005, (а.с. 14), який свідчить про наявність у позивача до досягнення ним 18 років статусу дитини - інваліда.
Відповідно до ч.3 ст.45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається з дня, що настає за днем смерті годувальника, якщо звернення про призначення такого виду пенсії надійшло протягом 12 місяців з дня смерті годувальника.
В даному випадку днем смерті годувальника є ІНФОРМАЦІЯ_2, позивач звернувся до відповідача про призначення пенсії 20.04.2018, то, відповідно до вказаної вище норми пенсія повинна бути призначена з 13.01.2018, проте позивач просить призначити пенсію по втраті годувальника з 20.04.2018.
Стаття 19 Конституції України передбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно вимог статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частини 1 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
З урахуванням з'ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
В матеріалах справи наявна банківська квитанція, які свідчить про сплату позивачем судового збору у сумі 1409,60 грн., а тому вказана сума підлягає стягненню з відповідача.
Керуючись статтями 2, 77, 139, 241, 243-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Енергодарського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії Енергодарського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області щодо відмови в призначенні ОСОБА_1 пенсії по втраті годувальника після смерті батька ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2.
Зобов'язати Енергодарське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області призначити ОСОБА_1 пенсію по втраті годувальника після смерті батька ОСОБА_2, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2, з 20.04.2018 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 (71504, АДРЕСА_1, ідентифікаційний номер НОМЕР_1) сплачену суму судового збору в розмірі 1409,60 грн. (одна тисяча чотириста дев'ять гривень 60 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань до Енергодарського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (71503, м. Енергодар, вул. Українська, буд.4-а, код ЄДРПОУ 41249795).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Відповідно до п.п. 15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд шляхом подачі протягом тридцяти днів, з дня його проголошення апеляційної скарги. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 21.10.2018.
Суддя Н.В.Стрельнікова
Суд | Запорізький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 21.10.2018 |
Оприлюднено | 05.12.2018 |
Номер документу | 78286280 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Запорізький окружний адміністративний суд
Стрельнікова Наталя Вікторівна
Адміністративне
Запорізький окружний адміністративний суд
Стрельнікова Наталя Вікторівна
Адміністративне
Запорізький окружний адміністративний суд
Стрельнікова Наталя Вікторівна
Адміністративне
Запорізький окружний адміністративний суд
Стрельнікова Наталя Вікторівна
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні