ПОЛТАВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД
Справа № 545/6/17 Номер провадження 22-ц/814/55/18Головуючий у 1-й інстанції Стрюк Л.І. Доповідач ап. інст. Одринська Т. В.
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 грудня 2018 року м. Полтава
Полтавський апеляційний суд в складі:
головуючого судді : Одринської Т.В
суддів: Панченка О.О., Триголова В.М.
за участю секретаря - Коротун І.В.
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження матеріали цивільної справи за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3, ОСОБА_4, Ковалівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, за участі третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Міськрайонного управління Держгеокадастру у Полтавському районі та м. Полтаві про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою, визнання незаконним та скасування рішення органу місцевого самоврядування, визнання недійсним та скасування Державного акта на право приватної власності
за апеляційною скаргою Ковалівської сільської ради Полтавського району Полтавської області
на рішення Полтавського районного суду Полтавської області від 08 червня 2018 року
В С Т А Н О В И В:
У грудні 2017 року позивач звернулася до суду з позовом , в якому з урахуванням уточненої позовної заяви, просила визнати незаконним та скасувати рішення 13 сесії 6 скликання Ковалівської сільської ради Полтавського району від 05.11.2011 року в частині передачі у власність ОСОБА_4 земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд загальною площею 0,1600 га, з них: ріллі - 0,0565 га, під одноповерховою житловою забудовою - 0,1035 га, що розташована по АДРЕСА_1
Також прохала визнати недійсним Державний акт на право приватної власності на вищевказану земельну ділянку та скасувати його державну реєстрацію у Державному земельному кадастрі. В обґрунтування позовних вимог вказала, що після проведення земельно-технічної експертизи з'ясувалося, що земельна ділянка ОСОБА_4 накладається на належну їй земельну ділянку. З 2014 року у сусідньому домоволодінні стала проживати ОСОБА_3, яка самовільно змістила межу належної позивачу земельної ділянки, зменшивши її площу, в зв'язку з чим виник спір.
Рішенням Полтавського районного суду Полтавської області від 08 червня 2018 року позов ОСОБА_2 до ОСОБА_3, ОСОБА_4, Ковалівської сільської ради Полтавського району Полтавської області про усунення перешкод у користуванні земельною ділянкою, визнання незаконним та скасування рішення органу місцевого самоврядування, визнання недійсним та скасування Державного акта на право приватної власності - задоволено.
Визнано незаконним та скасовано рішення 13 сесії 6 скликання Ковалівської сільської ради Полтавського району та області від 05.11.2011 року в частині передачі у власність ОСОБА_4 земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд загальною площею 0,1600 га, з них: ріллі - 0,0565 га, під одноповерховою житловою забудовою - 0,1035 га, що розташована по АДРЕСА_1
Визнано недійсним Державний акт на право приватної власності на земельну ділянку НОМЕР_2, кадастровий номер : НОМЕР_1, площею 0,1600 га з цільовим призначенням - для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд , за адресою: АДРЕСА_1 що розташована на території Ковалівської сільської ради Полтавського району Полтавської області, зареєстрований в Книзі записів державних актів на право приватної власності на землю та право постійного користування землею, договорів оренди землі за №5324001009945 від 04.05.2012 року, та скасовано його державну реєстрацію у Державному земельному кадастрі.
Зобов'язано ОСОБА_3 усунути перешкоди шляхом відновлення меж в користуванні ОСОБА_5 належною їй земельною ділянкою площею 0,17 га, наданій для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд, за адресою: АДРЕСА_1 відповідно до Державного акту на право приватної власності на землю НОМЕР_3 зареєстрованого в Книзі записів державних актів за №981.
Стягнуто з ОСОБА_3, ОСОБА_4, Ковалівської сільської ради Полтавського району Полтавської області на користь ОСОБА_2 судові витрати по справі у розмірі 5 751,20 грн. у рівних частинах - по 1917,06 грн. з кожного.
Задовольняючи позові вимоги, суд першої інстанції виходив з того, що наявність чинного державного акту на право власності ОСОБА_6 на спірну земельну ділянку являється порушенням прав позивача, яке підлягає захисту шляхом визнання його недійсними та скасування державної реєстрації в Державному земельному кадастрі
З даним рішенням не погодилася Ковалівська сільська рада, в зв'язку з чим її представник подав на нього апеляційну скаргу, в якій просить рішення суду першої інстанції скасувати та ухвалити нове рішення про відмову у задоволенні позовних вимог в повному обсязі. Вказав, що Ковалівська сільська рада була позбавлена можливості подати заяву про застосування до спірних правовідносин строку позовної давності, тому просить суд апеляційної інстанції застосувати строк позовної давності, оскільки позивачу стало відомо про порушення своїх прав ще у 2011 році. Крім того, зазначає, що суд безпідставно поклав судові витрати на Ковалівську сільську раду, оскільки спірні правовідносини виникли щодо спільної межі, а встановлення межових знаків, не входить до функцій органу місцевого самоврядування.
Відзив на апеляційну скаргу не надходив.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 374 ЦПК України за наслідками розгляду апеляційної скарги на рішення суду першої інстанції апеляційний суд має право залишити судове рішення без змін, а скаргу без задоволення.
Відповідно до ст. 375 ЦПК України, суд апеляційної інстанції залишає апеляційну скаргу без задоволення, а судове рішення без змін, якщо визнає, що суд першої інстанції ухвалив судове рішення з додержанням норм матеріального і процесуального права.
Судова колегія, заслухавши доповідь судді - доповідача, представника Ковалівської сільської ради, перевіривши матеріали справи і обговоривши доводи апеляційної скарги, вважає за необхідне залишити апеляційну скаргу без задоволення з наступних підстав.
Як вбачається з матеріалів справи, рішенням виконавчого комітету Ковалівської сільської ради Полтавського району від 22.04.1997 року за №40 позивачу передано у власність земельну ділянку площею 0,17 га для обслуговування житлового будинку та господарських будівель в с. Затурине Ковалівської сільської ради. Державний акт на право приватної власності на землю від 29.09.1998 року, НОМЕР_3, зареєстровано в Книзі записів державних актів за №981. /а.с.22 том 2/.
Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом від 10.06.2009 року, власником житлового будинку з господарськими будівлями по АДРЕСА_1 розташованого на земельній ділянці державного фонду, є ОСОБА_4 / а.с.78 том 2/ .
Рішенням 11 сесії 6 скликання Ковалівської сільської ради Полтавського району Про надання дозволу на розробку технічної документації по виготовленню державного акту на право приватної власності на земельну ділянку від 03 вересня 2011 року надано дозвіл ОСОБА_4 на розробку технічної документації на виготовлення державного акту на право приватної власності на земельну ділянку в розмірі 0,16 га для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд за адресою АДРЕСА_1 /а.с.27 Том 2/.
Крім того, рішенням 13 сесії 6 скликання Ковалівської сільської ради Полтавського району від 05.11. 2011 року Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельну ділянку затверджено технічну документацію із землеустрою щодо складання документів, що посвідчують право власності на земельні ділянку ОСОБА_4 для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд, що розташована в АДРЕСА_1 на території Ковалівської сільської ради Полтавського району Полтавської області; передано у власність ОСОБА_4 для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд, загальною площею 0,1600 га, з них: ріллі - 0,0565 га, під одноповерховою житловою забудовою - 0,1035 га, що розташована в АДРЕСА_1 на території Ковалівської сільської ради Полтавського району Полтавської області / а.с.68 том 2/.
На підставі зазначеного рішення виданий Державний акт на право власності на земельну ділянку НОМЕР_2 ОСОБА_4 земельної ділянки площею 0,1600 га, що розташована по АДРЕСА_1 та області, цільове призначення для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд, який зареєстрований в Книзі записів реєстрації державних актів на право приватної власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі №532400001003943 04.05.2012 року, кадастровий номер: НОМЕР_1 /а.с.81 том 2/ .
Як встановлено судом першої інстанції, земельна ділянка позивача межує з земельною ділянкою, належній ОСОБА_4, проте на даний час даною земельною ділянкою користується ОСОБА_7., на підставі договору дарування від 14 травня 2018 року / а.с. 223, 224 том 2/.
Відповідно до висновку судової земельно-технічної експертизи №09-17 від 15.06.2017 року межа земельної ділянки та її конфігурація, що знаходиться у фактичному користуванні ОСОБА_2, не відповідають межам земельної ділянки, зазначених у Державному акті приватної власності на землю НОМЕР_3 , зареєстрованого в Книзі записів державних актів за №981; порушення меж земельної ділянки, що знаходиться у фактичному користуванні ОСОБА_2 має місце, а саме: спостерігається викривлення межі земельної ділянки ОСОБА_2 та ОСОБА_6 в бік земельної ділянки ОСОБА_2 на відрізках 23.39 та 25.13 з максимальним відхиленням 0.9м площею 21 м.кв. /а.с. 93-97 том 2/.
Висновком додаткової судової земельно-технічної експертизи №43-17 від 27.10.2017 року встановлено, що земельна ділянка площею 0,16 га ОСОБА_4 по АДРЕСА_1 накладається на земельну ділянку площею 0,17 га , яка належить ОСОБА_2, та що розташована в АДРЕСА_2 (на відрізках 23.39м та 25.13м з максимальним відхиленням 0.9м площею 21 м2. Має місце порушення меж та накладення земельних ділянок по АДРЕСА_2 та АДРЕСА_1 до правовстановлюючих документів на ці ділянки /а.с.130-134 том 2/.
Частиною 5 статті 116 Земельного Кодексу України , який діяв на момент прийняття рішення Ковалівською сільською радою Полтавського району та області в частині передачі у власність ОСОБА_4 земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд загальною площею 0,1600 га, з них: ріллі - 0,0565 га, під одноповерховою житловою забудовою - 0,1035 га, що розташована по АДРЕСА_1, визначено, що передача у власність громадян земельних ділянок, що перебувають у власності або користуванні інших громадян чи юридичних осіб, провадиться лише після вилучення (викупу) її в порядку, передбаченому цим Кодексом.
Проте, доказів правомірного вилучення частини земельної ділянки по АДРЕСА_2 у позивача у справі, не надано як суду першої інстанції так і суду апеляційної інстанції.
Встановивши, першочерговість набуття земельної ділянки позивачем, суд першої інстанції дійшов правомірного висновку про визнання незаконними та такими, що підлягають скасуванню рішення 13 сесії 6 скликання Ковалівської сільської ради Полтавського району та області від 05.11.2011 року в частині передачі у власність ОСОБА_4 земельної ділянки для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд загальною площею 0,1600 га, з них: ріллі - 0,0565 га, під одноповерховою житловою забудовою - 0,1035 га, що розташована по АДРЕСА_1
Також, колегія суддів вважає, що судом першої інстанції визначено вірний спосіб захисту порушених прав позивача шляхом визнання державного акту на право власності на земельну ділянку недійсним та скасування державної реєстрації, виходячи з наступного.
Згідно із частинами першою, другою статті 116 ЗК України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Частиною першою статті 155 ЗК України передбачено, що у разі видання органом виконавчої влади або органом місцевого самоврядування акта, яким порушуються права особи щодо володіння, користування чи розпорядження належною їй земельною ділянкою, такий акт визнається недійсним.
Щодо доводів апеляційної скарги в частині застосування судом апеляційної інстанції строків позовної давності до спірних правовідносин, в зв'язку з неможливістю заявлення такого клопотання в суді першої інстанції, колегія суддів зазначає наступне.
Сплив позовної давності, про застосування якої заявлено стороною у спорі, є підставою для відмови у позові (частина четверта статті 267 ЦК України).
Цивільне законодавство передбачає два види позовної давності: загальну і спеціальну.
Загальна позовна давність встановлюється тривалістю у три роки (стаття 257 ЦК України).
Велика Палата Верховного Суду у Постанові від 17.04.2018 по справі №200/11343/14-ц визначила, якщо відповідач, який не був належно повідомлений судом першої інстанції про час і місце розгляду справи, не брав участі у такому розгляді, це є підставою для вирішення апеляційним судом заяви цього відповідача про застосування позовної давності, навіть якщо така заява не подавалася у суді першої інстанції.
В свою чергу, як вбачається з матеріалів справи, Ковалівська сільська рада Полтавського району , як відповідач у справі, була належним чином повідомлена про день та час судового засідання, що також підтверджується їх заявою до суду, в якій представник прохає проводити слухання справи без її участі, при прийнятті рішення покладаються на розсуд суду / а.с. 237 том 2/
Крім того, судом першої інстанції вірно встановлено, що про порушення своїх прав, позивачу стало відомо в жовтні 2015 року , коли ОСОБА_3 самостійно змінила межі земельної ділянки, що було підтверджено висновком узгоджувальної комісії, тому підстав для застосування строків позовної давності до спірних правовідносин, у суду немає.
Також, колегія суддів не може погодитись з доводами апеляційної скарги в частині неправомірного покладення судових витрат на Ковалівську сільську раду, оскільки саме внаслідок прийняття оскаржуваних рішень, на підставі яких, відповідач ОСОБА_4 оформила право власності на частину земельної ділянки, яка належала позивачу у справі, виник спір у справі.
Від сплати судового збору відповідач не звільнений.
Висновки місцевого суду відповідають обставинам справи, узгоджуються з нормами матеріального та процесуального права, які судом застосовані правильно, а доводи апеляційної скарги не спростовують правильності висновків суду першої інстанції, тому підстави для задоволення апеляційної скарги відсутні.
Оскільки апеляційна скарга задоволенню не підлягає, підстав для нового розподілу судових витрат, понесених у зв'язку з розглядом справи у суді першої інстанції, а також розподілу судових витрат, понесених у зв'язку з переглядом справи у суді апеляційної інстанції, немає.
Керуючись п.1 ч.1 ст. 374, 375, 381, 382 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В:
Апеляційну скаргу Ковалівської сільської ради Полтавського району Полтавської області - залишити без задоволення.
Рішення Полтавського районного суду Полтавської області від 08 червня 2018 року-залишити без змін .
Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дня її прийняття, касаційна скарга на неї подається протягом тридцяти днів з дня її проголошення безпосередньо до суду касаційної інстанції, у разі проголошення лише вступної та резолютивної частини судового рішення, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст постанови складений 05 грудня 2018 року.
Головуючий суддя:
Судді:
Суд | Полтавський апеляційний суд |
Дата ухвалення рішення | 04.12.2018 |
Оприлюднено | 06.12.2018 |
Номер документу | 78342944 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Полтавський апеляційний суд
Одринська Т. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні