РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
28 листопада 2018 р. Справа № 0240/3783/18-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді: Томчука А.В.,
за участю:
секретаря судового засідання: Кушніренко О.В.
представника позивача: ОСОБА_1
представника відповідача: ОСОБА_2
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом: Фермерського господарства "НИВА+"
до: Головного управління ДФС у Вінницькій області
про: визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення
ВСТАНОВИВ:
Фермерське господарство "НИВА+" (далі - ФГ "НИВА+", позивач) звернулось в суд з позовом до Головного управління ДФС у Вінницькій області (далі - ГУ ДФС у Вінницький області) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення.
В обґрунтування заявленого позову зазначили, що 10.10.2018 ФГ "НИВА+" отримало податкове повідомлення-рішення №0104865001, яким було збільшене грошове зобов'язання на загальну суму 37 510,41 грн., з них штраф у розмірі 20% 37510,41 за затримку на 349, 347, 276, 275, 171, 135, 75 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання у розмірі 187552, 05 грн. Дане рішення винесене на підставі Акта про результати камеральної перевірки щодо порушення правил сплати (перерахування) узгодженої суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість №21766/50-01/32276844 від 04.09.2018. Не погоджуючись з висновками акту перевірки, оскільки систему електронного адміністрування ПДВ запроваджено поетапно: з січня по червень 2015 тестовий період, а з липня 2015 року - повноцінна робота системи електронного адміністрування ПДВ, та зважаючи на те, що в період дії тестової системи електронного адміністрування ПДВ, позивач суму ПДВ за травень 2015 безпосередньо перерахував на спеціальний рахунок ФГ "НИВА +", а не на бюджетний електронний рахунок, виникла технічна заборгованість ПДВ у той період, яка в подальшому була усунута, позивач звернувся до суду з вимогами про скасування вказаного податкового-рішення.
Ухвалою суду від 26.10.2018 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження, постановлено розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження.
09.11.2018 представником ГУ ДФС у Вінницький області подано відзив на адміністративний позов, зі змісту якого вказав, що відповідач не визнає позовні вимоги та обставини викладені в позовній заяві. Щодо аргументу позивача, що порушено строк на проведення перевірки, вказав з посиланням п.76.3 ст.76 ПКУ, що протягом 30 днів проводиться камеральна перевірка, лише податкової декларації, в конкретному випадку проводилась перевірка своєчасності сплати самостійно визначеного грошового зобов'язання. Перевірка з цього питання, відповідно до норм ПК України проводиться в загальні строки.
Щодо того, що помилкове зарахування суми ПДВ за травень 2015 року було здійснене безпосередньо на спеціальний рахунок ФГ "Нива +", та направлення листа до податкового органу про виправлення помилки.
Відповідно до Постанови КМУ від 16.10.2014 № 569 "Про деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість" за підсумками звітного (податкового) періоду відповідно до задекларованих у податковій декларації з податку результатів діяльності платником податку проводиться розрахунок з бюджетом у порядку, визначеному статтею 200 Податкового кодексу України, та/або здійснюється перерахування сум податку на спеціальний рахунок.
Суми податку, зазначені в податкових деклараціях з податку, перераховуються до бюджету та/або на спеціальний рахунок з електронного рахунка платника податку.
Для перерахування до бюджету та/або на спеціальний рахунок платника податку сум узгоджених податкових зобов'язань відповідно до поданих податкових декларацій з податку ДФС не пізніше ніж за три робочі дні до закінчення граничного строку, встановленого Податковим кодексом України для самостійної сплати податкових зобов'язань, надсилає Казначейству реєстр платників податку, в якому зазначаються найменування або прізвище, ім'я та по батькові платника податку, податковий номер або номер та серія паспорта (для фізичних осіб - підприємців, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта), індивідуальний податковий номер платника податку, звітний період та сума податку, що підлягає перерахуванню до бюджету та/або на спеціальний рахунок.
На підставі таких реєстрів Казначейство не пізніше останнього дня строку, встановленого Податковим кодексом України для самостійної сплати податкових зобов'язань, перераховує суми податку до бюджету та/або на спеціальні рахунки платників податку з їх електронних рахунків.
Повідомили, що лист до податкового органу було направлено 09.06.2016, тобто через рік після виникнення обов'язку сплати зобов'язання. Після отримання податковим органом платіжних доручень з супровідним листом було здійснено відповідні коригування. Проте, за період з дати граничного строку подання по момент внесення відомостей до інформаційної системи податкового органу нараховано штрафні санкції.
Щодо аргументу позивача, що перерахунок коштів було здійснено не на бюджетний рахунок в зв'язку з тим, що бюджетний рахунок було відкрито лише 29.07.2015.
Відповідач не покладає на платника податку обов'язку сплати зобов'язання на неіснуючий в той момент рахунок.
В даному випадку у платника податку виник обов'язок сплати самостійно визначеного зобов'язання з дотриманням порядку передбаченого постановою № 569. Про це платник самостійно зазначає в позові, що ним кошти були самостійно перераховані на спеціальний рахунок ФГ „Нива+» , а не на бюджетний електронний рахунок.
В судовому засіданні представник позивача надала пояснення, що відтворюють зміст позовної заяви, позовні вимоги просила задовольнити повністю.
Представник відповідача заперечила щодо заявленого позову з підстав викладених у відзиві.
Розглянувши документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено наступне.
Згідно виписки з ЄДР юридичних осіб та фізичних осіб підприємців серії АВ №360909 Фермерське господарство "НИВА+" зареєстроване 25.12.2002 як юридична особа, основний вид діяльності 01.11 вирощування зернових культур (крім рису), бобових культур і насіння олійних культур.
ГУ ДФС у Вінницькій області проведено камеральну перевірку щодо порушення правил сплати (перерахування) узгодженої суми грошового зобов'язання з податку на додану вартість ФГ "НИВА+", про що складено акт від 04.09.2018 №21766/50-01/32276844.
Згідно акту щодо перевірки термінів своєчасності сплати податкового зобов'язання податкової декларації №9039996088 від 21.03.2016 встановлено 75 днів затримки сплати узгодженого податкового зобов'язання, №9128826581 від 19.06.2015 - 276 днів затримки сплати узгодженого податкового зобов'язання, №9128826581 від 19.06.2015 - 349 днів затримки сплати узгодженого податкового зобов'язання, №9128826581 від 19.06.2015 - 171 день затримки сплати узгодженого податкового зобов'язання, №9128826581 від 19.06.2015 - 276 днів затримки сплати узгодженого податкового зобов'язання, №9273754563 від 20.01.2016 - 135 днів затримки сплати узгодженого податкового зобов'язання, №9128826581 від 19.06.2015 - 349 днів затримки сплати узгодженого податкового зобов'язання.
У висновках акту вказано щодо порушення ФГ "НИВА+" термінів (перерахування) узгодженого грошового зобов'язання з податку на додану вартість в сумі 187552,05 грн. Відповідальність платника передбачена пунктом 126.1 ст.126 глави 11 розділу ІІ Податкового кодексу України.
На підставі акту перевірки від 04.09.2018 №21766/50-01/32276844 ГУ ДФС у Вінницькій області 24.09.2018 винесено податкове повідомлення-рішення №0104865001 яким за затримку на 349, 349, 276, 276, 171, 135, 75 календарних днів сплати суми грошового зобов'язання в розмірі 187 552,05 грн. зобов'язано ФГ "НИВА+" сплатити штраф у розмірі 20% - 37 510,41 грн. платежем податок на додану вартість.
Не погоджуючись з прийнятим податковим повідомленням рішенням та підставами для його винесення, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, порядок їх адміністрування та повернення в разі переплати, права та обов'язки платників податків, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства встановлені Податковим кодексом України.
Відповідно до п.31.1 ст.31 Податкового кодексу України (далі - ПК України) визначено, що строком сплати податку та збору визнається період, що розпочинається з моменту виникнення податкового обов'язку платника податку із сплати конкретного виду податку і завершується останнім днем строку, протягом якого такий податок чи збір повинен бути сплачений у порядку, визначеному податковим законодавством. Податок чи збір, що не був сплачений у визначений строк, вважається не сплаченим своєчасно.
Згідно з п. 38.1 ст.38 ПК України встановлено, що виконанням податкового обов'язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов'язань у встановлений податковим законодавством строк.
Приписами п.87.9 ст.87 ПК України передбачено, що у разі наявності у платника податків податкового боргу контролюючі органи зобов'язані зарахувати кошти, що сплачує такий платник податків, в рахунок погашення податкового боргу згідно з черговістю його виникнення незалежно від напряму сплати, визначеного платником податків.
Відповідно до вимог п.110.1 ст.110 ПК України платники податків несуть відповідальність у разі вчинення порушень, визначених законами з питань оподаткування та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Вимогами п.126.1 ст.126 ПК України визначено, що у разі, якщо платник податків не сплачує узгоджену суму грошового зобов'язання протягом строків, визначених цим Кодексом, такий платник податків притягується до відповідальності у вигляді штрафу у таких розмірах: при затримці до 30 календарних днів включно, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 10% погашеної суми податкового боргу; при затримці більше 30 календарних днів, наступних за останнім днем строку сплати суми грошового зобов'язання, - у розмірі 20 % погашеної суми податкового боргу.
У 2015 році Фермерське господарство "НИВА +" знаходилось на спеціальному режимі оподаткування у сфері сільського та лісовоого господарства.
Згідно податкової декларації з ПДВ за травень 2015 року позивач зарахував суму ПДВ за травень 2015 року у розмірі 161 804,08 грн. відповідно платіжних доручень:
- №6 від 18.05.2015 на суму 49 378,08 грн. на спец рахунок 26046007945670;
- №24 від 10.06.2015 на суму 112 426,00 грн. на спец рахунок 26046007945670.
З 01 січня 2015 року набрав чинності Закон України від 28 грудня 2014 року №71-VIII Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи , яким запроваджено нові правила функціонування системи електронного адміністрування податку на додану вартість.
Основні принципи функціонування системи електронного адміністрування ПДВ визначено статтею 200-1 розділу V Податкового кодексу України (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до пункту 200-1.1 статті 200-1 Податкового кодексу України система електронного адміністрування податку на додану вартість забезпечує автоматичний облік в розрізі платників податку: суми податку, що містяться у виданих та отриманих податкових накладних та розрахунках коригування, зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних; суми податку, сплачені платниками при ввезенні товару на митну територію України; суми поповнення та залишку коштів на рахунках в системі електронного адміністрування податку на додану вартість; суми податку, на яку платники мають право зареєструвати податкові накладні та розрахунки коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктом 200-1.2 статті 200-1 Податкового кодексу України платникам податку автоматично відкриваються рахунки в системі електронного адміністрування податку на додану вартість. Для відкриття рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість центральний орган виконавчої влади, що забезпечує реалізацію податкової та митної політики, надсилає органу, що здійснює казначейське обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, реєстр платників, в якому зазначаються назва платника, податковий номер та індивідуальний податковий номер платника.
Відповідно до пункту 200-1.5 статті 200-1 Податкового кодексу України кошти з електронного рахунка платника ПДВ перераховуються Казначейством в автоматичному режимі виключно до: державного бюджету; на рахунок, відкритий у банку та/або органі Казначейства сільськогосподарськими підприємствами - суб'єктами спеціального режиму оподаткування, визначений статтею 209 Податкового кодексу України, для акумулювання сум податку, що нараховуються на вартість поставлених ними сільськогосподарських товарів (послуг), у порядку, передбаченому статтею 209 Податкового кодексу України; на поточний рахунок платника податку за його заявою у розмірі суми коштів, що перевищує суму задекларованих до сплати до бюджету податкових зобов'язань.
Протягом дії системи електронного адміністрування ПДВ у тестовому режимі платники податку самостійно зараховують на такі електронні рахунки кошти з власних поточних рахунків, відкритих у банківських установах, у сумах, необхідних для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань з цього податку, задекларованих ними в податковій звітності з ПДВ.
З 1 липня 2015 року на рахунки в системі електронного адміністрування ПДВ платники податку зараховують також кошти у сумах, необхідних для збільшення розміру суми, що обчислюється відповідно до пункту 200-1.3 статті 200-1 Податкового кодексу України та надає право для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкових накладних/розрахунків коригування.
Порядок електронного адміністрування податку на додану вартість затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 року №569 "Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість" (далі - Порядок №569, далі в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин). Цей Порядок визначає механізм відкриття та закриття рахунків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість (далі - податок), особливості складення податкових накладних та розрахунків коригування кількісних і вартісних показників до податкових накладних (далі - розрахунки коригування) у такій системі, а також механізм проведення розрахунків з бюджетом з використанням зазначених рахунків.
Система електронного адміністрування податку запроваджується поетапно:
Пункт 1 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 82 від 04.02.2015
на перехідний період (до 1 липня 2015 р. або іншої дати, визначеної окремим рішенням Верховної Ради України про скорочення такого періоду) - у тестовому режимі;
Пункт 1 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 82 від 04.02.2015
із зазначеної дати - на постійній основі.
Пункт 1 доповнено абзацом згідно з Постановою КМ № 82 від 04.02.2015 .
Рахунок у системі електронного адміністрування податку (далі - електронний рахунок) - рахунок, відкритий платнику податку в Казначействі, на який таким платником перераховуються кошти з власного поточного рахунка у сумі, необхідній для досягнення розміру суми, на яку платник податку має право зареєструвати податкові накладні та/або розрахунки коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), а також у сумі, необхідній для сплати до бюджету узгоджених податкових зобов'язань. Кошти з такого рахунка підлягають перерахуванню до бюджету та/або на спеціальний рахунок.
Електронний рахунок відкривається платнику податку Казначейством автоматично на безоплатній основі. Платникам податку, які застосовують спеціальний режим оподаткування відповідно до статті 209 Податкового кодексу України, відкривається єдиний електронний рахунок для обліку сум податку за результатами діяльності, передбаченої зазначеною статтею, та іншої діяльності. Електронні рахунки відкриваються виключно на підставі реєстру платників податку, який ДФС після присвоєння особі індивідуального податкового номера платника податку надсилає Казначейству. У такому реєстрі зазначаються найменування або прізвище, ім'я та по батькові платника податку, податковий номер або номер та серія паспорта (для фізичних осіб - підприємців, які мають відмітку в паспорті про право здійснювати будь-які платежі за серією та номером паспорта), індивідуальний податковий номер платника податку та дата реєстрації його платником податку. Датою початку здійснення платником податку операцій з використанням електронного рахунка є дата реєстрації його платником податку (для платників податку, зареєстрованих до 1 січня 2015 р., -1 січня 2015 року) (пункти 4,5 Порядку №569).
Відповідно до пункту 23 Порядку №569 якщо платником податку, який застосовує спеціальний режим оподаткування у сфері сільського та лісового господарства, а також рибальства, за результатами звітного періоду задекларовано суми податку, які підлягають сплаті до бюджету та/або на його спеціальний рахунок, кошти з електронного рахунка перераховуються до бюджету, а після розрахунку в повному обсязі з бюджетом - на спеціальний рахунок такого платника.
В силу пункту 3 Порядку акумулювання сільськогосподарськими підприємствами сум податку на додану вартість на спеціальних рахунках, відкритих у банках та/або органах, які здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів, затвердженого постановою КМУ 12.01.2011 №11 (в редакції чинній на момент виникнення спірних правовідносин) на підставі даних бухгалтерського та податкового обліку сільськогосподарське підприємство складає податкову декларацію і в строки, встановлені статтею 203 Кодексу, подає її в електронному вигляді до територіального органу ДФС.
Сума податку на додану вартість, що підлягає сплаті (перерахуванню) сільськогосподарським підприємством відповідно до податкової декларації за операціями з постачання вироблених (наданих) ним сільськогосподарських товарів (послуг) на власних або орендованих основних фондах, а також на давальницьких умовах (крім підакцизних товарів, за винятком виноматеріалів за кодами згідно з УКТЗЕД 2204 29 і 2204 30, які поставляються підприємствами первинного виноробства), тобто різниця між сумою податкового зобов'язання за звітний (податковий) період та сумою податкового кредиту за такий період, перераховується із рахунку платника в системі електронного адміністрування податку на додану вартість на спеціальний рахунок у порядку та строки, встановлені постановою Кабінету Міністрів України від 16 жовтня 2014 р. № 569 «Деякі питання електронного адміністрування податку на додану вартість» (Офіційний вісник України, 2014 р., № 87, ст. 2482; 2015 р., № 19, ст. 518).
Судом встановлено, що в період дії тестової системи електронного адміністрування ПДВ, ФГ "НИВА+" суму ПДВ за травень 2015 року перераховано на спеціальний рахунок ФГ "НИВА+", а не на бюджетний електронний рахунок.
В контексті даної спірної ситуації слід вказати, що законодавцем передбачено тестовий період дії системи електронного адміністрування ПДВ, у зв'язку з чим на переконання суду у платника відсутній як такий обов'язок щодо перерахування коштів на бюджетний електронний рахунок з січня по травень 2015 року, за умови дії системи електронного адміністрування у тестовому режимі.
Крім того судом, згідно наданих позивачем доказів, які не спростовано представником відповідача, встановлено, що ДФС відкрито бюджетний рахунок №37523100072967 лише 29.07.2015 (а.с.37), згідно електронного повідомлення про взяття рахунків на облік в органах ДФСУ за даними, отриманими від банків та інших фінансових установ.
Таким чином суд констатує, що позивач не міг сплатити на вказаний рахунок ПДВ за звітний період 2015 року жодним чином, адже бюджетний рахунок №37523100072967 відкрито лише 29.07.2015.
Судом встановлено, 09.06.2016 позивач направив лист начальнику Вінницького відділення Вінницької ОДПІ ГУ ДФС у Вінницький області, зі змісту якого вказали, що оскільки в період дії тестової системи електронного адміністрування ПДВ, ФГ "НИВА+" помилково суму ПДВ за травень 2015 року перерахувало на спеціальний рахунок ФГ "НИВА+" , а не на бюджетний електронний рахунок, виникла заборгованість з ПДВ , яка складає 123 3331,41 грн. У зв'язку з чим, просили технічним способом виправити цю помилку у картці ФГ "НИВА+". В якості додатків додано платіжні доручення.
В судовому засіданні встановлено, що відповідачем на виконання даного листа податковим органом здійснено відповідні коригування.
Проте, за період з дати граничного строку подання на момент внесення відомостей до інформаційної системи податкового органу, на переконання суду, відповідачем неправомірно нараховано штрафні санкції, за умови роботи системи електронного адміністрування у тестовому режимі з січня по червень 2015 року та формування електронного рахунку лише 29.07.2015.
Щодо доводів представника позивача стосовно порушення відповідачем строків проведення перевірки, зокрема проведення її поза межами строків визначених для проведення камеральної перевірки, суд зауважує, що така позиція не знайшла свого законодавчого обґрунтування під час розгляду даної адміністративної справи.
За таких підстав та враховуючи встановлені вище обставини, суд приходить до висновку про протиправність та доцільність скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Вінницькій області №0104865001 від 24.09.2018 року.
За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.
Згідно із частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
На виконання цих вимог, ГУ ДФС у Вінницькій області, як суб'єкт владних повноважень, жодних доказів, які б спростували доводи позивача, не надано.
З огляду на зазначене, системно проаналізувавши норми законодавства, беручи до уваги докази, наявні у матеріалах справи у їх сукупності, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно, беручи до уваги положення статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, на користь позивача підлягає стягненню за рахунок бюджетних асигнувань відповідача здійсненні ним судові витрати.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у Вінницькій області №0104865001 від 24.09.2018 року.
Стягнути на користь Фермерського господарства "НИВА+" сплачений при зверненні до суду судовий збір у сумі 1762 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Вінницькій області.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Позивач: Фермерське господарство "НИВА+" (вул. Гагаріна, 68, с. Писарівка, код ЄДРПОУ 32276844)
Відповідач: Головне управління ДФС у Вінницькій області (Хмельницьке шосе, 7, м.Вінниця, код ЄДРПОУ 39402165)
Повний текст рішення суду складено 06.12.2018
Суддя Томчук Андрій Валерійович
Суд | Вінницький окружний адміністративний суд |
Дата ухвалення рішення | 28.11.2018 |
Оприлюднено | 10.12.2018 |
Номер документу | 78351987 |
Судочинство | Адміністративне |
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Томчук Андрій Валерійович
Адміністративне
Вінницький окружний адміністративний суд
Томчук Андрій Валерійович