707/1703/18
2/707/1146/18
Р І Ш Е Н Н Я
І м е н е м У к р а ї н и
(заочний розгляд справи)
05 грудня 2018 року Черкаський районний суд Черкаської області у складі:
головуючого - судді Тептюка Є.П.
за участю секретаря Федоровій Л.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Черкаси в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третя особа: виконавчий комітет Вергунівської сільської ради Черкаського району Черкаської області про визнання особи такою, що втратила право користування житловим будинком , -
в с т а н о в и в :
Стислий виклад позиції позивача:
20 серпня 2018 року, ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до ОСОБА_2, третя особа: виконавчий комітет Вергунівської сільської ради Черкаського району Черкаської області про визнання особи такою, що втратила право користування житловим будинком . Свої вимоги позивач мотивувала тим, що вона є власником будинку по вул. Чигиринська,53 в с. Нечаївка Черкаського району Черкаської області. В даному будинку крім неї зареєстровані: чоловік - ОСОБА_3, син - ОСОБА_4, до чка - ОСОБА_2 та онука - ОСОБА_5 Відповідач ОСОБА_2 зареєстрована, але не проживає у вищевказаному будинку з 20.12.2000 року, чим чинить позивачу як власнику житла, перешкоди у користуванні майном.
Добровільної згоди на зняття з реєстрації позивач не може отримати від ОСОБА_2 через відсутність даних щодо її місця перебування.
За утримання житлового будинку, ОСОБА_1 нараховуються комунальні платежі з розрахунку кількості осіб, що зареєстровані у ньому. Відповідачем тривалий час не сплачується її частка за комунальні послуги, що призводить до появи додаткових витрат у позивача.
У зв'язку з вищевикладеним позивач просила визнати ОСОБА_2 такою, що втратила право користування житловим будинком по вул. Чигиринська,53 в с. Нечаївка Черкаського району Черкаської області.
Сторони в судове засідання не з'явилися.
Відповідач про час і місце проведення судових засідань повідомлялася відповідно до вимог п. 1 ч. 8, ч. 11 ст. 128 ЦПК України, а тому суд зі згоди позивача та враховуючи відсутність відзиву на позовну заяву, ухвалює рішення при заочному розгляді справи відповідно до вимог ст.280 ЦПК України.
Заяви та клопотання, інші процесуальні дії у справі:
Ухвалою Черкаського районного суду Черкаської області від 07.11.2018 року дана справа прийнята до розгляду з відкриттям провадження.
27.11.2018 року від позивача через канцелярію суду надійшла письмова заява про розгляд справи без її участі, підтримання позовних вимог та відсутність заперечень щодо заочного рішення.
27.11.2018 року від сільського голови Вергунівської сільської ради на адресу суду надійшов лист про розгляд справи без участі представника сільської ради та визнання позовних вимог.
Встановлені судом обставини:
У судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 на праві приватної власності належить домоволодіння по вул. Чигиринська (Леніна),53, в с. Нечаївка Черкаського району Черкаської області, що підтверджується даними витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності від 03.08.2018 року (а.с.10). Даний факт також підтверджується довідкою з КП ЧООБТІ від 27.07.2018 року №4005 о, згідно якої станом на 01.01.2013 року домоволодіння по вул. Чигиринській,53 в с. Нечаївка Черкаського району Черкаської області зареєстроване за ОСОБА_1 (а.с.17).
Відповідач ОСОБА_6, ІНФОРМАЦІЯ_1 є дочкою ОСОБА_1, що підтверджується даними її свідоцтва про народження від ІНФОРМАЦІЯ_2, Серії І-СР №309861 (а.с.9).
Згідно довідки Вергунівської сільської ради Черкаського району Черкаської області від 12.07.2018 року №1418, ОСОБА_1 зареєстрована і проживає в ІНФОРМАЦІЯ_3, і має такий склад сімї: ОСОБА_3 - чоловік, ОСОБА_4 - син, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_4 - дочка та ОСОБА_5 - онука (а.с.15).
З акту обстеження на підтвердження факту проживання сім'ї ОСОБА_1 за адресою: вул. Чигиринська,53 в с. Нечаївка від 13.07.2018 року вбачається, що в будинку зареєстрована, але не проживає дочка - ОСОБА_2,ІНФОРМАЦІЯ_4 з 20.12.2000 року (а.с.16).
Згідно рішення Вергунівської сільської ради від 12.02.2016 року Про перейменування вулиць №5-2, вулицю Леніна перейменовано на вулицю Чигиринську (а.с.18).
Відповідно до довідки Вергунівської сільської ради Черкаського району Черкаської області від 02.11.2018 року №02-80/871, ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 зареєстрована в ІНФОРМАЦІЯ_5 (а.с.24).
Отже в судовому засіданні встановлено, що житловий будинок по вул. Чигиринська (Леніна),53, в с. Нечаївка Черкаського району Черкаської області належить на праві приватної власності ОСОБА_1. Відповідач ОСОБА_2 зареєстрована, але не проживає в будинку по вул. Чигиринська,53 в с. Нечаївка Черкаського району Черкаської області, як член сім'ї власника будинку з 20.12.2000 року, без поважних причин.
Норми права, що підлягають застосуванню:
Відзиву на позовну заяву від відповідачів до суду не надійшло.
Згідно ч. 8 ст. 178 ЦПК України - у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений законом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо даних про права та взаємовідносини сторін, суд вважає можливим вирішити справу на підставі наявних у ній матеріалів.
Відповідно до ч.1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
В тому числі, суд враховує вимоги ст. 80 ЦПК України, зокрема достатність доказів для вирішення справи, наданих до суду.
ст. 41 Конституції України проголошує право кожного володіти, користуватися і розпоряджатися своєю власністю.
При цьому право приватної власності набувається в порядку, визначеному законом; ніхто не може бути протиправно позбавлений права власності; право приватної власності є непорушним.
Непорушність права власності проголошена і в низці міжнародних документів (ст. 17 Загальної декларації прав людини (ООН,10.12.1948 року), ст.1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (ОСОБА_4, 1950).
Відповідно до ч. 1 ст.317 ЦК України власникові належить право володіння, користування та розпорядження своїм майном, а ст.150 ЖК Української РСР передбачає, що громадяни, які мають у приватній власності будинок (частину будинку), квартиру, користуються ним (нею) для особистого проживання і проживання членів їх сімей і мають право розпоряджатися цією власністю на свій розсуд: продавати, дарувати, заповідати, здавати в оренду, обмінювати, закладати, укладати інші не заборонені законом угоди.
Згідно ч. 1 ст. 319 ЦК України - власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд.
ч. 1 ст. 391 ЦК України встановлює, що власник майна має право вимагати усунення перешкод у здійсненні ним права користування та розпоряджання своїм майном.
До членів сім'ї наймача належать дружина наймача, їх діти і батьки. Членами сім'ї наймача може бути визнано й інших осіб, якщо вони постійно проживають разом з наймачем і ведуть з ним спільне господарство (ч. 2 ст. 64 Житлового Кодексу УРСР).
Відповідно до ч.2 ст.405 ЦК України член сім'ї власника житла втрачає право на користування цим житлом у разі відсутності члена сім'ї без поважних причин понад один рік, якщо інше не встановлено домовленістю між ним і власником житла або законом.
Житлом фізичної особи є житловий будинок, квартира, інше жиле приміщення, призначені та придатні для постійного або тимчасового проживання в них (ст.. 379 ЦК України).
Позиція та висновки суду за результатами розгляду справи:
З наявних матеріалів справи вбачається, що відповідач ОСОБА_2 зареєстрована, проте не проживає в будинку по вул. Чигиринська,53, в с. Нечаївка Черкаського району Черкаської області як член сім'ї власника будинку, з 20.12.2000 року, без поважних причин.
У матеріалах справи відсутні дані щодо укладання цивільно-правових угод між позивачем та відповідачем, які б давали право останній на користування житловим приміщенням у будинку.
Відповідно до п.1 ст. 8 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожен має право на повагу до свого житла. Втручання у це право здійснюється виключно з підстав, передбачених п. 2 ст. 8 Конвенції.
Зазначене покладає на Україну в особі її державних органів зобов'язання вживати розумних і адекватних заходів для захисту прав (рішення ЄСПЛ у справі Пауел і Райнер проти Сполученого Королівства від 21.02.1990 р.). Такий захист поширюється як на власника квартири (рішення ЄСПЛ у справі Джілоу проти Сполученого Королівства від 24.11.1986 р.), так і наймача (рішення ЄСПЛ у справі Ларкос проти Кіпру від 18.02.1999 р.).
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що є достатні правові підстави для виправданого, тобто законного втручання у гарантоване ст. 8 Конвенції право кожного на повагу до свого житла - для визнання ОСОБА_2такою, що втратила право користування житловим приміщення в жилому будинку по вул. Чигиринська (Леніна),53, в с. Нечаївка Черкаського району Черкаської області , у зв'язку з відсутністю її у даному домоволодінні як члена сім'ї власника будинку, понад один рік, без поважних причин.
Судові витрати:
Питання про розподіл судових витрат суд вирішує відповідно до вимог ст. 141 ЦПК України. З відповідача на користь позивача необхідно стягнути судовий збір в розмірі 704,80 грн.
Керуючись ст.317, 405 ЦК України, ст.ст. 263-265,280 ЦПК України суд, -
в и р і ш и в :
Цивільний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2, третя особа: виконавчий комітет Вергунівської сільської ради Черкаського району Черкаської області про визнання особи такою, що втратила право користування житловим будинком - задовольнити.
Визнати ОСОБА_2 такою, що втратила право на користування житловим приміщенням в жилому будинку по вул. Чигиринська,53, в с. Нечаївка Черкаського району Черкаської області.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 704,80 грн.
Ознайомитись з повним текстом судового рішенням, в електронній формі, сторони можуть за веб-адресою Єдиного державного реєстру судових рішень: http://www.reyestr.court.gov.ua/.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення не було вручене в день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно - телекомунікаційної системи апеляційні скарги на рішення можуть бути подані протягом 30 днів з дня його складення через суд першої інстанції до апеляційного суду Черкаської області або безпосередньо до апеляційного суду Черкаської області.
Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день його (її) проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду
Позивач: ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_6, зареєстрована в ІНФОРМАЦІЯ_7, РНОКПП:НОМЕР_1.
Відповідач: ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрована в ІНФОРМАЦІЯ_8, паспорт: НС №646158, виданий 13.05.1999 року Соснівським РВ УМВС України в Черкаській області; РНОКПП:НОМЕР_2.
Третя особа: виконавчий комітет Вергунівської сільської ради Черкаського району Черкаської області, вул. Свято-Троїцька,122/1, с. Вергуни, код ЄДРПОУ:26324504.
Суддя: Є. П. Тептюк
Суд | Черкаський районний суд Черкаської області |
Дата ухвалення рішення | 05.12.2018 |
Оприлюднено | 10.12.2018 |
Номер документу | 78371950 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Черкаський районний суд Черкаської області
Тептюк Є. П.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні