Рішення
від 27.11.2018 по справі 916/1749/18
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ОДЕСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"27" листопада 2018 р.м. Одеса Справа № 916/1749/18

Господарський суд Одеської області у складі судді Погребна К.Ф.

при секретарі судового засідання Арзуманян В.А.

розглянувши справу №916/1024/18

за позовом: Акціонерного товариства Комерційний банк «ПРИВАТБАНК» (01001, м. Київ, вул.. Грушевського 1Д, код ЄДРПОУ 14360570)

до відповідача: ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «Виробничо-інженерна компанія «ФОРТЕКС - УКРАЇНА» (65059, м. Одеса, вул.. Краснова, буд. 11-А, код ЄДРПОУ 38546999)

про стягнення 214 473,46грн.

Представники сторін:

Від позивача: не з'явився;

Від відповідача: не з'явився;

ВСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство Комерційний банк «ПРИВАТБАНК» звернулось до господарського суду Одеської області з позовною заявою до відповідача ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «Виробничо-інженерна компанія «ФОРТЕКС - УКРАЇНА» про стягнення 214 473,46грн., з якої заборгованість за кредитом в розмірі 135 883,99грн., заборгованість по процентам за користування кредитом в сумі 31 417,98грн., пеня в розмірі 27 371,54грн. та комісія 1 799,95грн.

Позовні вимоги обґрунтовано неналежним виконанням відповідачем зобов'язань за Договором банківського обслуговування від 13.07.2016р.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 23.08.2018р. провадження по справі №916/1749/18 було відкрито. Розгляд справи призначено за правилами загального позовного провадження.

Ухвалою Господарського суду Одеської області від 22.10.2018р. підготовче провадження було закрито, розгляд справи призначено по суті в судовому засіданні.

Відповідач про місце, дату та час судових засідань повідомлявся судом за юридичною адресою. Відзив на позовну заяву від відповідача до суду не надходив.

Відповідно до ч.7 ст.120 ГПК України у разі відсутності заяви про зміну місця проживання ухвала про повідомлення чи виклик надсилається учасникам судового процесу, які не мають офіційної електронної адреси, та за можливості сповістити їх з допомогою інших засобів зв'язку, які забезпечують фіксацію повідомлення або виклику, за останньою відомою суду адресою і вважається врученою, навіть якщо відповідний учасник судового процесу за цією адресою більше не знаходиться або не проживає.

Відповідно до ч.9 ст. 165 Господарського процесуального кодексу України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин, суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Судом після повернення з нарадчої кімнати, в порядку ст. 240 ГПК України, було проголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Розглянувши матеріали справи та заслухавши пояснення представника позивача, суд встановив .

13 липня 2016р. ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «Виробничо-інженерна компанія «ФОРТЕКС - УКРАЇНА» була подана заява на відкриття поточного рахунку, на підставі якої ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «Виробничо-інженерна компанія «ФОРТЕКС - УКРАЇНА» було відкрито поточний рахунок № 26005052602542, та заява про приєднання до умов та правил надання банківських послуг (далі - Заява), відповідно до якої ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «Виробничо-інженерна компанія «ФОРТЕКС - УКРАЇНА» приєдналось до "ОСОБА_2 та правил надання банківських послуг" (далі - ОСОБА_2), ОСОБА_3, що розміщені в мережі інтернет на сайті www.privatbank.ua , та прийняло на себе зобов'язання дотримуватись даних умов та правил. Відповідно до даних заяви відповідача, узгодженої банком, ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «Виробничо-інженерна компанія «ФОРТЕКС - УКРАЇНА» було встановлено кредитний ліміт, на поточний рахунок № 26005052602542 в електронному вигляді через встановлені засоби електронного зв'язку в розмірі 15000грн.

Відповідно до 3.2.1.1.16. ОСОБА_2, при укладанні договорів і угод, чи вчинення інших дій, що свідчать про приєднання Клієнта до „ОСОБА_2 і правил надання банківських послуг» (або у формі „Заяви про відкриття поточного рахунку та картки із зразками підписів і відбитка печатки» або у формі авторизації кредитної угоди в системах клієнт-банк/ інтернет клієнт-банк, або у формі обміну паперовій або електронній інформацією, або в будь-який іншій формі), ОСОБА_2 і Клієнт допускають використання підписів Клієнта у вигляді електронно цифрового підпису та/або підтвердження через пароль, спрямований ОСОБА_3 через верифікований номер телефону, який належить уповноваженій особі Клієнта з правом "першого" підпису. Підписання договорів і угод таким чином прирівнюється до укладання договорів та угод у письмовій формі.

Згідно до п. 3.2.1.1.1. ОСОБА_2, кредитний ліміт на поточний рахунок надається на поповнення оборотних коштів та здійснення поточних платежів Клієнта, в межах кредитного ліміту. Про розмір ліміту ОСОБА_2 повідомляє Клієнта на свій вибір або в письмовій формі, або встановлені засоби електронного зв'язку ОСОБА_3 і Клієнта. ОСОБА_3 здійснює обслуговування Ліміту Клієнта, що полягає у проведенні його платежів понад залишок коштів на поточному рахунку Клієнта, при наявності вільних грошових ресурсів, за рахунок кредитних коштів в межах Ліміту, шляхом дебетування поточного рахунку. При цьому утворюється дебетове сальдо.

Згідно 3.2.1.1.3. ОСОБА_2, кредит надається в обмін на зобов'язання Клієнта з повернення кредиту, сплаті відсотків та винагороди. .

Відповідно до 3.2.1.1.8 ОСОБА_2 - Проведення платежів Клієнта у порядку обслуговування кредитного ліміту, проводиться ОСОБА_3 протягом одного року з моменту підписання угоди про приєднання Клієнта до „ОСОБА_2 і правил надання банківських послуг» (або у формі „Заяви про відкриття поточного рахунку та картки із зразками підписів і відбитка печатки» або у формі авторизації кредитної угоди в системах клієнт-банк/ інтернет клієнт-банк, або у формі обміну паперовій або електронній інформацією, або в будь-який іншій формі).

Відповідно до п. 3.2.1.1.6 ОСОБА_2 зазначає, що Ліміт може бути змінений ОСОБА_3 в односторонньому порядку, передбаченому Умовами і правилами надання банківських послуг, у разі зниження надходжень грошових коштів на поточних рахунок або настання інших факторів, передбачених внутрішніми нормативними документами ОСОБА_3. Підписавши угоду, Клієнт висловлює свою згоду на те, що зміна Ліміту проводиться ОСОБА_3 в односторонньому порядку шляхом повідомлення Клієнта на свій вибір або в письмовій формі, або через встановлені засоби електронного зв'язку ОСОБА_3 і Клієнта (системи клієнт0банк, Інтернет клієнт банк, sms-повідомлення або інших).

Як вказує позивач, в подальшому розмір кредитного ліміту ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «Виробничо-інженерна компанія «ФОРТЕКС - УКРАЇНА» було збільшено до 200 000грн.

На виконання умов договору Публічним акціонерним товариством комерційний банк "ПриватБанк" перераховувались на поточний рахунок ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «Виробничо-інженерна компанія «ФОРТЕКС - УКРАЇНА» в межах встановленого ліміту кредитні кошти.

Згідно до п. 3.2.1.1.3. ОСОБА_2, кредит надається в обмін на зобов'язання Клієнта щодо його повернення, сплаті процентів та винагороди.

Відповідно до п.3.2.1.2.2.2. ОСОБА_2, клієнт зобов'язується сплатити відсотки за весь час фактичного користування кредитом згідно п.п.3.2.1.4.1, 3.2.1.4.2, 3.2.1.4.3.

Згідно п.3.2.1.2.2.5. ОСОБА_2, клієнт зобов'язується повернути кредит у строки, встановлені п.п. 3.2.1.1.10., 3.2.1.2.3.4., 3.2.1.2.2.17.

Згідно розділу 3.2.1.4 ОСОБА_2 за користування кредитом в період з дати виникнення дебетового сальдо на поточному рахунку Клієнта при закритті банківського дня Клієнт сплачує відсотки, виходячи з процентної ставки, розмір якої залежить від строку користування кредитом (диференційована процентна ставка). За сумами кредиту, отриманими клієнтами до 31.01.2015р. включно і до моменту обнулення кредитного ліміту, за період користування кредитом з моменту виникнення дебетового сальдо до дати обнулення дебетового сальдо в одну з дат до 25-го числа поточного місяця, якщо дебетове сальдо на поточному рахунку утворилося з 1-го до 20-го (включно) числа поточного місяця або до 25-го числа наступного місяця, якщо дебетове сальдо на поточному рахунку утворилось з 21-го до кінцевого числа поточного місяця (далі - "період, в який дебетове сальдо підлягає обнулінню"), розрахунок відсотків проводиться за процентною ставкою в розмірі 0% річних від суми залишку непогашеної заборгованості. За сумами кредиту, отриманими з 01.02.2015р. період користування кредитом з моменту виникнення дебетового сальдо до дати обнулення дебетового сальдо не повинен перевищувати 30 днів.

За сумами кредиту, отриманими Клієнтом до 31.01.2015р. включно і до моменту обнулення кредитного ліміту, при не обнуленні дебетового сальдо в одну з дат періоду, в якому дебетове сальдо підлягає обнулінню, протягом 90 днів з кінцевої дати періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнулінню, Клієнт сплачує ОСОБА_3 за користування кредитом проценти у розмірі 36% річних, починаючи з останньої дати періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнулінню.

За сумами кредиту, отриманими з 01.02.2015р. за користування кредитом у період з дати виникнення дебетового сальдо на поточному рахунку Позичальника при закритті банківського дня Клієнт сплачує ОСОБА_3 за користування кредитом відсотки в розмірі 30% річних. За сумами кредиту, отриманими з 01.05.2015р. за користування кредитом у період з дати виникнення дебетового сальдо на поточному рахунку Позичальника при закритті банківського дня Клієнт сплачує ОСОБА_3 за користування кредитом відсотки в розмірі 33% річних. За сумами кредиту, отриманими з 01.01.2016р. при наявності дебетового сальдо на поточному рахунку Позичальника при закритті банківського дня, проводиться нарахування відсотків за користування кредитом у розмірі 32 % річних. Списання нарахованих відсотків проводяться по 1-х числах кожного місяця за попередній місяць.

За суму кредиту отриману з 01.04.2016р., при наявності дебіторського сальдо на поточному рахунку Позичальника про закритті банківського дня, проводиться нарахування відсотків за користування кредитом у розмірі 30 (тридцять) % річних для договорів забезпечених порукою, 34 (тридцять чотири) % для договорів незабезпечених порукою, Списання нарахованих відсотків проводиться по 1-х числах кожного місяця, за попередцій місяць.

За суму кредиту отриману з 01.11.2016р., при наявності дебіторського сальдо на поточному рахунку Позичальника про закритті банківського дня, проводиться нарахування відсотків за користування кредитом у розмірі 29 (двадцять дев'ять) % річних для договорів забезпечених порукою, 30 (тридцять) % для договорів незабезпечених порукою, Списання нарахованих відсотків проводиться по 1-х числах кожного місяця, за попередцій місяць.

За суму кредиту отриману з 10.02.2017р., при наявності дебіторського сальдо на поточному рахунку Позичальника про закритті банківського дня, проводиться нарахування відсотків за користування кредитом у розмірі 21 (двадцять один) % річних для договорів забезпечених порукою, 34 (тридцять чотири) % для договорів незабезпечених порукою, Списання нарахованих відсотків проводиться по 1-х числах кожного місяця, за попередцій місяць.

У випадку непогашення кредиту впродовж 90 днів з дати закінчення періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнулінню, починаючи з 91 дня після дати закінчення періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнулінню, кредит вважається простроченим, а грошові зобов'язання Клієнта щодо погашення заборгованості вважаються порушеними. При порушенні Клієнтом будь-якого з грошових зобов'язань Клієнт сплачує ОСОБА_3 відсотки за користування кредитом у розмірі 56% річних від суми залишку непогашеної заборгованості. У разі порушення Клієнтом будь-якого з грошових зобов'язань і при реалізації права ОСОБА_3 на встановлення іншого терміну повернення кредиту, передбаченого "Умовами та Правилами надання банківських послуг", Клієнт сплачує ОСОБА_3 пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми залишку непогашеної заборгованості за кожен день прострочення, виходячи з 360 днів у році. Сплата пені здійснюється з дня, наступного за датою порушення зобов'язань.

Відповідно до п.3.2.1.5.1. ОСОБА_2, у разі порушення Клієнтом будь-якого із зобов'язань по сплаті відсотків за користування кредитом, передбачених п.п. 3.2.1.2.2.2, 3.2.1.4.1, 3.2.1.4.2, 3.2.1.4.3, строків повернення кредиту, передбачених п.п. 3.2.1.1.8, 3.2.1.2.2.3, 3.2.1.2.3.4, винагороди, передбаченої п.п. 3.2.1.2.2.5, 3.2.1.4.4, 3.2.1.4.5, 3.2.1.4.6, Клієнт сплачує ОСОБА_3 за кожен випадок пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла в період, за який сплачується пеня, (в % річних) від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу. А в разі реалізації ОСОБА_3 права на встановлення іншого строку повернення кредиту, Клієнт сплачує ОСОБА_3 пеню в розмірі, зазначеному в п.3.2.1.4.1.3 від суми заборгованості за кожен день прострочки. Сплата пені здійснюється в гривні. У разі якщо кредит надається в іноземній валюті, пеня сплачується в гривневому еквіваленті по курсу НБУ в дату сплати.

Згідно п. 3.2.1.5.2. ОСОБА_2, у разі порушення Клієнтом будь-якого із зобов'язань, передбачених п.п. 3.2.1.2.2.9, 3.2.1.2.2.10, 3.2.1.2.2.13, 3.2.1.4.11, 3.2.1.7.1, Клієнт сплачує ОСОБА_3 за кожен випадок порушення штраф у розмірі 2% від суми отриманого кредиту. Сплата штрафу здійснюється в гривні. У разі, якщо кредит надається в іноземній валюті, штраф сплачується в гривневому еквіваленті по курсу НБУ в дату сплати.

З урахуванням п. 3.2.1.5.3. ОСОБА_2, Клієнт сплачує ОСОБА_3 штраф в розмірі 5% від суми кредиту, використаного не по цільовому призначенню. Сплата штрафу здійснюється в гривні. У разі, якщо кредит надається в іноземній валюті, штраф сплачується в гривневому еквіваленті по курсу НБУ в дату сплати.

Нарахування неустойки за кожен випадок порушення зобов'язань, передбачений п.п. 3.2.1.5.1, 3.2.1.5.2, 3.2.1.5.3, здійснюється на протязі 15 (п'ятнадцяти) років з дня, коли відповідний обов'язок повинен був бути виконаний Клієнтом (п. 3.2.1.5.4. ОСОБА_2).

Відповідно до п. 3.2.1.5.7. ОСОБА_2, строки позовної давності за вимогою про стягнення кредиту, відсотків за користування кредитом, винагороди, неустойки - пені, штрафів встановлюються сторонами тривалістю 5 років.

Відповідно до даних проведеного позивачем розрахунку, за відповідачем рахується заборгованість зі сплати кредиту у сумі 214 473,46грн., з яких: заборгованість по кредиту у розмірі 153 883,99 грн., заборгованість по відсоткам у розмірі 31 417,98 грн., комісія у розмірі 1799,95грн., пеня у розмірі 27 371,54 грн.

Посилаючись на вищенаведені обставини Публічного акціонерного товариства Комерційний банк «ПРИВАТБАНК» , звернулось до господарського суду Одеської області з відповідним позовом за захистом свого порушеного права.

Дослідивши в сукупності всі обставини та матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства, що регулюють спірні відносини, суд дійшов висновку про відмову в задоволені позовних вимог з наступних підстав.

З правового аналізу умов укладеного шляхом підписання відповідачем 13.07.2016р. заявки договору, правовідносини сторін за яким регламентуються Умовами та Правилами надання банківських послуг та Тарифами банку, які розміщені в мережі Інтернет на сайті www.pb.ua, вбачається, що між сторонами виникли кредитні правовідносини, оскільки договором банківського обслуговування передбачена можливість кредитування рахунка відповідача.

Згідно з ч. 1 ст. 1054 ЦК України, за кредитним договором банк або інша фінансова установа (кредитодавець) зобов'язується надати грошові кошти (кредит) позичальникові у розмірі та на умовах, встановлених договором, а позичальник зобов'язується повернути кредит та сплатити проценти.

Разом з тим відповідно до частини 1 статті 55 Закону України „Про банки і банківську діяльність» від 7 грудня 2000 року 2121-III (з наступними змінами і доповненнями) відносини банку з клієнтом регулюються законодавством України, нормативно-правовими актами Національного банку України та угодами (договорами) між клієнтом та банком.

Відповідно до ст. 2 Закону України „Про банки і банківську діяльність» банківський кредит - будь-яке зобов'язання банку надати певну суму грошей, будь-яка гарантія, будь-яке зобов'язання придбати право вимоги боргу, будь-яке продовження строку погашення боргу, яке надано в обмін на зобов'язання боржника щодо повернення заборгованої суми, а також на зобов'язання на сплату процентів та інших зборів з такої суми.

Укладений між банком та відповідачем договір, який за своєю суттю відноситься до договору банківського обслуговування, є підставою для виникнення у сторін за цим договором кредитних правовідносин відповідно до ст.ст. 173, 174 ГК України (ст.ст. 11, 202, 509 ЦК України), і згідно ст. 629 ЦК України є обов'язковим для виконання його сторонами.

Відповідно до статті 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку. Зобов'язання виникають з підстав, встановлених статтею 11 цього Кодексу.

Так, згідно зі ст. 11 ЦК України цивільні права та обов'язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов'язки. Підставами виникнення цивільних прав та обов'язків, зокрема, є: договори та інші правочини.

Частиною 1 статті 626 ЦК України передбачено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Частина 1 статті 202 ЦК України визначає, що правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

При цьому за правилами статті 14 ЦК України цивільні обов'язки виконуються у межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства.

Згідно з частиною 1 статті 175 ГК України майново-господарськими визнаються цивільно-правові зобов'язання, що виникають між учасниками господарських відносин при здійсненні господарської діяльності, в силу яких зобов'язана сторона повинна вчинити певну господарську дію на користь другої сторони або утриматися від певної дії, а управнена сторона має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку.

Майнові зобов'язання, які виникають між учасниками господарських відносин, регулюються Цивільним кодексом України з урахуванням особливостей, передбачених цим Кодексом.

В силу ч. 1 ст. 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. При цьому до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених ГК України.

Відповідно до ст. 526 ЦК України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом (ст. 525 ЦК України).

Статтею 530 Цивільного кодексу України встановлено, що якщо у зобов'язанні встановлений строк його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк.

Як встановлено судом, відповідно до укладеного між сторонами 13.07.2016р. договору банківського обслуговування позивач зобов'язався надавати клієнту кредитні кошти в межах суми встановленого кредитного ліміту, а відповідач як клієнт зобов'язався повертати ПАТ КБ „ПриватБанк» отримані кредитні кошти, сплачувати відсотки за користування кредитом та комісію (винагороду) в строки та в розмірі, визначеному в ОСОБА_2 та правилах надання банківських послуг, а також виконувати інші зобов'язання, що передбачені Умовами.

При цьому суд зазначає, що згідно вимог ст. 204 ЦК України укладений сторонами договір банківського обслуговування б/н від 13.07.2016р., як правочин є правомірним на час розгляду справи, оскільки його недійсність прямо не встановлена законом, і його недійсність не була визнана судом, а тому зазначений договір в силу вимог ст. 629 ЦК України є обов'язковим для виконання сторонами, і зобов'язання за ним мають виконуватися належним чином відповідно до закону та умов договору.

Частиною 2 ст. 1054 ЦК України передбачено, що до відносин за кредитним договором застосовуються положення параграфа 1 глави 71 („Позика» ), якщо інше не встановлено цим параграфом і не випливає із суті кредитного договору.

Згідно ч. 1 ст. 1046 ЦК України встановлено, що за договором позики одна сторона (позикодавець) передає у власність другій стороні (позичальникові) грошові кошти або інші речі, визначені родовими ознаками, а позичальник зобов'язується повернути позикодавцеві таку ж суму грошових коштів (суми позики) або таку ж кількість речей того ж роду та такої якості.

Водночас вимогами ч. 1 ст. 1049 Цивільного кодексу України передбачено, що позичальник зобов'язаний повернути позикодавцеві позику (грошові кошти у такій самій сумі або речі, визначені родовими ознаками, у такій самій кількості, такого самого роду та такої самої якості, що були передані йому позикодавцем) у строк та в порядку, що встановлені договором. Якщо договором не встановлений строк повернення позики або цей строк визначений моментом пред'явлення вимоги, позика має бути повернена позичальником протягом тридцяти днів від дня пред'явлення позикодавцем вимоги про це, якщо інше не встановлено договором.

Згідно з ч. 1 ст. 1048 ЦК України позикодавець має право на одержання від позичальника процентів від суми позики, якщо інше не встановлено договором або законом. Розмір і порядок одержання процентів встановлюються договором. Якщо договором не встановлений розмір процентів, їх розмір визначається на рівні облікової ставки Національного банку України. У разі відсутності іншої домовленості сторін проценти виплачуються щомісяця до дня повернення позики.

Судом встановлено, що позивач свої зобов'язання за Договором виконав у повному обсязі та надав відповідачу кредитний ліміт у розмірі 200 00 грн. що підтверджується наданою до матеріалів справи банківською випискою.

Згідно розділу 3.2.1.4 ОСОБА_2 за користування кредитом в період з дати виникнення дебетового сальдо на поточному рахунку Клієнта при закритті банківського дня Клієнт сплачує відсотки, виходячи з процентної ставки, розмір якої залежить від строку користування кредитом (диференційована процентна ставка). За сумами кредиту, отриманими клієнтами до 31.01.2015р. включно і до моменту обнулення кредитного ліміту, за період користування кредитом з моменту виникнення дебетового сальдо до дати обнулення дебетового сальдо в одну з дат до 25-го числа поточного місяця, якщо дебетове сальдо на поточному рахунку утворилося з 1-го до 20-го (включно) числа поточного місяця або до 25-го числа наступного місяця, якщо дебетове сальдо на поточному рахунку утворилось з 21-го до кінцевого числа поточного місяця (далі - "період, в який дебетове сальдо підлягає обнулінню"), розрахунок відсотків проводиться за процентною ставкою в розмірі 0% річних від суми залишку непогашеної заборгованості. За сумами кредиту, отриманими з 01.02.2015р. період користування кредитом з моменту виникнення дебетового сальдо до дати обнулення дебетового сальдо не повинен перевищувати 30 днів.

За сумами кредиту, отриманими Клієнтом до 31.01.2015р. включно і до моменту обнулення кредитного ліміту, при не обнуленні дебетового сальдо в одну з дат періоду, в якому дебетове сальдо підлягає обнулінню, протягом 90 днів з кінцевої дати періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнулінню, Клієнт сплачує ОСОБА_3 за користування кредитом проценти у розмірі 36% річних, починаючи з останньої дати періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнулінню.

За сумами кредиту, отриманими з 01.02.2015р. за користування кредитом у період з дати виникнення дебетового сальдо на поточному рахунку Позичальника при закритті банківського дня Клієнт сплачує ОСОБА_3 за користування кредитом відсотки в розмірі 30% річних. За сумами кредиту, отриманими з 01.05.2015р. за користування кредитом у період з дати виникнення дебетового сальдо на поточному рахунку Позичальника при закритті банківського дня Клієнт сплачує ОСОБА_3 за користування кредитом відсотки в розмірі 33% річних. За сумами кредиту, отриманими з 01.01.2016р. при наявності дебетового сальдо на поточному рахунку Позичальника при закритті банківського дня, проводиться нарахування відсотків за користування кредитом у розмірі 32 % річних. Списання нарахованих відсотків проводяться по 1-х числах кожного місяця за попередній місяць.

За суму кредиту отриману з 01.04.2016р., при наявності дебіторського сальдо на поточному рахунку Позичальника про закритті банківського дня, проводиться нарахування відсотків за користування кредитом у розмірі 30 (тридцять) % річних для договорів забезпечених порукою, 34 (тридцять чотири) % для договорів незабезпечених порукою, Списання нарахованих відсотків проводиться по 1-х числах кожного місяця, за попередцій місяць.

За суму кредиту отриману з 01.11.2016р., при наявності дебіторського сальдо на поточному рахунку Позичальника про закритті банківського дня, проводиться нарахування відсотків за користування кредитом у розмірі 29 (двадцять дев'ять) % річних для договорів забезпечених порукою, 30 (тридцять) % для договорів незабезпечених порукою, Списання нарахованих відсотків проводиться по 1-х числах кожного місяця, за попередцій місяць.

За суму кредиту отриману з 10.02.2017р., при наявності дебіторського сальдо на поточному рахунку Позичальника про закритті банківського дня, проводиться нарахування відсотків за користування кредитом у розмірі 21 (двадцять один) % річних для договорів забезпечених порукою, 34 (тридцять чотири) % для договорів незабезпечених порукою, Списання нарахованих відсотків проводиться по 1-х числах кожного місяця, за попередцій місяць.

У випадку непогашення кредиту впродовж 90 днів з дати закінчення періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнулінню, починаючи з 91 дня після дати закінчення періоду, в якому дебетове сальдо підлягало обнулінню, кредит вважається простроченим, а грошові зобов'язання Клієнта щодо погашення заборгованості вважаються порушеними. При порушенні Клієнтом будь-якого з грошових зобов'язань Клієнт сплачує ОСОБА_3 відсотки за користування кредитом у розмірі 56% річних від суми залишку непогашеної заборгованості. У разі порушення Клієнтом будь-якого з грошових зобов'язань і при реалізації права ОСОБА_3 на встановлення іншого терміну повернення кредиту, передбаченого "Умовами та Правилами надання банківських послуг", Клієнт сплачує ОСОБА_3 пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ від суми залишку непогашеної заборгованості за кожен день прострочення, виходячи з 360 днів у році. Сплата пені здійснюється з дня, наступного за датою порушення зобов'язань.

Відповідно до п.3.2.1.2.3.4 ОСОБА_2 має право при порушенні Клієнтом будь-якого із зобов'язань, передбаченого "Умовами та Правилами надання банківських послуг", змінити умови кредитування - вимагати від Клієнта дострокового повернення кредиту, сплати процентів за його користування, виконання інших зобов'язань за кредитом у повному обсязі

Як встановлено судом, ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «Виробничо-інженерна компанія «ФОРТЕКС - УКРАЇНА» допущено прострочення по поверненню суми кредитних коштів та строкових відсотків, у зв'язку з чим у Публічного акціонерного товариства комерційний банк "ПриватБанк" виникло право стягнення з відповідача суми кредитних коштів, строкових відсотків, комісії та штрафних санкцій

Відповідно до ст. 230 Господарського Кодексу України штрафними санкціями визнаються господарські санкції у вигляді грошової суми (неустойка, штраф, пеня), яку учасник господарських відносин зобов'язаний сплатити у разі порушення ним правил здійснення господарської діяльності, невиконання або неналежного виконання господарського зобов'язання.

Згідно ст. 549 Цивільного Кодексу України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов'язання.

Відповідно до п.3.2.1.5.1. ОСОБА_2, у разі порушення Клієнтом будь-якого із зобов'язань по сплаті відсотків за користування кредитом, передбачених п.п. 3.2.1.2.2.2, 3.2.1.4.1, 3.2.1.4.2, 3.2.1.4.3, строків повернення кредиту, передбачених п.п. 3.2.1.1.8, 3.2.1.2.2.3, 3.2.1.2.3.4, винагороди, передбаченої п.п. 3.2.1.2.2.5, 3.2.1.4.4, 3.2.1.4.5, 3.2.1.4.6, Клієнт сплачує ОСОБА_3 за кожен випадок пеню у розмірі подвійної облікової ставки НБУ, яка діяла в період, за який сплачується пеня, (в % річних) від суми простроченого платежу за кожен день прострочення платежу. А в разі реалізації ОСОБА_3 права на встановлення іншого строку повернення кредиту, Клієнт сплачує ОСОБА_3 пеню в розмірі, зазначеному в п.3.2.1.4.1.3 від суми заборгованості за кожен день прострочки. Сплата пені здійснюється в гривні. У разі якщо кредит надається в іноземній валюті, пеня сплачується в гривневому еквіваленті по курсу НБУ в дату сплати.

Суд, перевіривши розрахунок позивача щодо стягнення заборгованості ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «Виробничо-інженерна компанія «ФОРТЕКС - УКРАЇНА» за договором, яка становить 214 473,46грн., та складається з заборгованості по кредиту у розмірі 13500 грн., заборгованість по відсоткам у розмірі 30892,96 грн., комісія у розмірі 7007 грн., пеня у розмірі 44208,01 грн., вважає його вірним, а вимоги про стягнення - правомірними.

Згідно зі ст.73 Господарського процесуального Кодексу України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Відповідно до ст.74 Господарського процесуального Кодексу України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.

Приписами ст. 79 Господарського процесуального Кодексу України передбачено, що достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування. Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Відповідно до п. 1 ст. 86 Господарського процесуального Кодексу України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

Підсумовуючи вищезазначене, суд доходить висновку, що позовні вимоги Публічного акціонерного товариства Комерційний банк «ПРИВАТБАНК» є обґрунтованими і правомірними, а тому підлягають задоволенню господарським судом.

Судові витрати зі сплати судового збору за подання позовної заяви покладаються на відповідача відповідно до приписів ст. 129 ГПК України.

Керуючись ст.ст. 129, 232, 233, 236-238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України,

В И Р І Ш И В:

1. Позов Публічного акціонерного товариства Комерційний банк «ПРИВАТБАНК» (01001, м. Київ, вул.. Грушевського 1Д, код ЄДРПОУ 14360570) до ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «Виробничо-інженерна компанія «ФОРТЕКС - УКРАЇНА» (65059, м. Одеса, вул.. Краснова, буд. 11-А, код ЄДРПОУ 38546999) про стягнення 214 473,46грн. - задовольнити повністю.

2. Стягнути з ОСОБА_1 з обмеженою відповідальністю «Виробничо-інженерна компанія «ФОРТЕКС - УКРАЇНА» (65059, м. Одеса, вул.. Краснова, буд. 11-А, код ЄДРПОУ 38546999) на користь Публічного акціонерного товариства Комерційний банк «ПРИВАТБАНК» (01001, м. Київ, вул.. Грушевського 1Д, код ЄДРПОУ 14360570) заборгованість за кредитом в розмірі 153 883 (сто п'ятдесят три вісімсот вісімдесят три)грн. 99коп., заборгованість по процентам за користування кредитом в сумі 31 417 (тридцять одна тисяча чотириста сімнадцять)грн.. 98 коп., пеня в розмірі 27 371 (двадцять сім тисяч триста сімдесят одна)грн.. 54 коп., комісія в сумі 1 799 (одна тисяча сімсот дев'яносто дев'ять)грн. 95коп. та 3 217 (три тисячі двісті сімнадцять) грн. 10 коп. судового збору

Рішення набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 241 ГПК України.

Наказ видати після набрання рішенням законної сили.

Відповідно до ст. ст. 254, 256 ГПК України учасники справи, особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, інтереси та (або) обов'язки, мають право подати апеляційну скаргу на рішення суду першої інстанції. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 07 грудня 2018 р.

Суддя К.Ф. Погребна

СудГосподарський суд Одеської області
Дата ухвалення рішення27.11.2018
Оприлюднено10.12.2018
Номер документу78378355
СудочинствоГосподарське

Судовий реєстр по справі —916/1749/18

Рішення від 27.11.2018

Господарське

Господарський суд Одеської області

Погребна К.Ф.

Ухвала від 14.11.2018

Господарське

Господарський суд Одеської області

Погребна К.Ф.

Ухвала від 22.10.2018

Господарське

Господарський суд Одеської області

Погребна К.Ф.

Ухвала від 09.10.2018

Господарське

Господарський суд Одеської області

Погребна К.Ф.

Ухвала від 18.09.2018

Господарське

Господарський суд Одеської області

Погребна К.Ф.

Ухвала від 23.08.2018

Господарське

Господарський суд Одеської області

Погребна К.Ф.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні