27.11.2018
Провадження №2/389/439/18
ЄУН 389/1372/18
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
27 листопада 2018 року Знам'янський міськрайонний суд Кіровоградської області у складі:
головуючого судді - Тьор Є.М.,
при секретарі - Пахуті Н.М.,
за участю:
представника позивача - ОСОБА_1,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Знам'янка Кіровоградської області в порядку загального позовного провадження цивільну справу за позовом ОСОБА_2 до ОСОБА_3 сільської ради Знам'янського району Кіровоградської області, третя особа: Знам'янська районна державна нотаріальна контора про визначення додаткового строку для подання заяви на прийняття спадщини , -
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визначити йому додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини, що відкрилась після смерті матері ОСОБА_4, померлої 05 листопада 2015 року.
Вимоги обґрунтував тим, що 05 листопада 2015 року померла його мати - ОСОБА_4, після смерті якої відкрилася спадщина, зокрема на земельну ділянку №348 площею 4,29 га, кадастровий номер 3522280800:02:000:0348, розташовану на території ОСОБА_3 сільської ради Знам'янського району Кіровоградської області, яку за життя мати заповіла йому. Зазначає, що у встановлений законом строк, а саме 08 квітня 2016 року через ОСОБА_3 сільську раду, звернувся до Знам'янської районної державної нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини за заповітом. Після реєстрації зазначеної заяви у ОСОБА_3 сільській раді, 12 квітня 2016 року, останню через відділення поштового зв'язку ОСОБА_3 сільської ради було направлено до Знам'янської районної нотаріальної контори. При зверненні до нотаріуса з метою належного оформлення свого права на спадщину, отримав роз'яснення про те, що оскільки ним пропущено встановлений законодавством строк для подання заяви про прийняття спадщини, йому необхідно звернутися до суду для визначення додаткового строку для прийняття спадщини. Вважає причину пропуску строку поважною, оскільки його пропущено з незалежних від нього обставин, а саме в зв'язку з тим, що з невідомих йому причин, його заяву не доставлено відділенням поштового зв'язку ОСОБА_3 сільської ради до Знам'янської районної державної нотаріальної контори. Просить визначити додатковий строк, достатній для подання заяви про прийняття спадщини.
Ухвалою суду від 29 травня 2018 року у справі відкрито провадження та призначено підготовче судове засідання на 21 червня 2018 року.
Ухвалою від 30 жовтня 2018 року підготовче провадження закрито та призначено справу до розгляду.
Представник позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримав у повному обсязі посилаючись на обставини зазначені в позовній заяві .
Представник відповідача ОСОБА_3 сільської ради Знам'янського району Кіровоградської області у судове засідання не з'явився, надав до суду заяву в якій вирішення питання про задоволення позову залишив на розсуд суду, просив справу розглянути у його відсутність. Зазначив, що не може підтвердити факти викладені позивачем в позовній заяві, а саме те, що ОСОБА_2 звернувся до нотаріуса з заявою про прийняття спадщини за заповітом через ОСОБА_3 сільську раду, оскільки сільська рада не має повноважень щодо вказаних дій та не погоджується з твердженням позивача про надіслання зазначеної заяви до нотаріуса через відділення поштового зв'язку ОСОБА_3 сільської ради, оскільки відділення поштового зв'язку в с. Володимирівка не підпорядковане сільській раді (а.с.27).
Представник третьої особи Знам'янської районної державної нотаріальної контори у судове засідання не з'явився, про час, дату та місце розгляду справи повідомлений належним чином, причини неявки не відомі.
Заслухавши пояснення представника позивача та дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, про відмову у задоволенні позову, з наступних підстав.
Судом встановлено, що 05 листопада 2015 року у с. Сабліне Знам'янського району Кіровоградської області померла ОСОБА_4 (а.с.8).
Згідно Державного акту на право приватної власності на землю, серії І-КР №013658, ОСОБА_4 передано у приватну власність земельну ділянку №348, площею 4,29 гектарів, розташовану на території ОСОБА_3 сільської ОСОБА_1 (а.с.9).
Згідно з заповітом від 18 серпня 2009 року, посвідченим секретарем Володимирівської сільської ради Знам'янського району Кіровоградської області, зареєстрованим в реєстрі за №27, ОСОБА_4 заповіла все своє майно ОСОБА_2 (а.с.10).
Витягом з книги нотаріальних дій ОСОБА_3 сільської ради Знам'янського району Кіровоградської області підтверджено, що ОСОБА_2, 08.04.2018 року звернувся до сільської ради з заявою про прийняття спадщини (а.с.44-45).
З довідки виконавчого комітету ОСОБА_3 сільської ради №147 від 03.04.2018 року, вбачається, що 08.04.2016 року за реєстровим №9, сільською радою підтверджено справжність підпису ОСОБА_5 на заяві про прийняття спадщини до Знам'янської районної державної нотаріальної контори (а.с.13).
З листа Кіровоградської дирекції ПАТ Укрпошта надісланого на запит суду, щодо надання інформації про пересилання та доставку у квітні 2016 року реєстрованої поштової кореспонденції на ім'я ОСОБА_2 вбачається, що зазначену інформацію надати неможливо (а.с.49).
Відповідно до роз'яснення Знам'янського районного державного нотаріуса №241/01-16 від 01.03.2017р., позивачу відмовлено у прийнятті заяви про прийняття спадщини у зв'язку з пропуском встановленого строку для її подання. (а.с.12).
Згідно з повідомленням Знам'янської районної державної нотаріальної контори №552/01-16 від 04.06.2018 року, спадкова справа після смерті ОСОБА_4, померлої 05 листопада 2015 року, не заводилась.
За змістом положень книги 6 ЦК України, спадкове право захищає власність фізичних осіб. Усі права та обов'язки, що належали спадкодавцю на момент відкриття спадщини в розумінні ст.1 Першого протоколу до Конвенції, становитиме майно позивача, виходячи із законодавчого визначення спадкових правовідносин, суб'єктом яких є позивач.
Відповідно до ст.1216 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців).
Спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою. Часом відкриття спадщини є день смерті особи (частина перша та друга статті 1220 ЦК України).
Частиною першою та другою статті 1269 ЦК України передбачено, що спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати нотаріусу або в сільських населених пунктах - уповноваженій на це посадовій особі відповідного органу місцевого самоврядування заяву про прийняття спадщини. Заява про прийняття спадщини подається спадкоємцем особисто.
Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (частина перша статті 1270 ЦК України).
Наслідки пропущення строку для прийняття спадщини визначені статтею 1272 ЦК України.
Відповідно до частини першої статті 1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого статтею 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
Разом з тим, частиною третьою статті 1272 ЦК України передбачено, що за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.
Пленум Верховного Суду України у п.24 постанови №7 від 30.05.2008 року Про судову практику у справах про спадкування роз'яснив, що поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини, вважаються причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення дій для прийняття спадщини.
Відповідно до частини першої статті 16 ЦК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Частиною першою статті 15 ЦК України визначено право кожної особи на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання.
З урахуванням цих норм правом на звернення до суду за захистом наділена особа лише в разі порушення, невизнання або оспорювання саме її прав, свобод чи інтересів, а також у разі звернення до суду органів і осіб, уповноважених захищати права, свободи та інтереси інших осіб або державні та суспільні інтереси. Суд повинен установити, чи були порушені, не визнані або оспорені права, свободи чи інтереси цих осіб, і залежно від установленого вирішити питання про задоволення позовних вимог або відмову в їх задоволенні.
Правила частини третьої 1272 ЦК України про надання додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини можуть бути застосовані, якщо: 1) у спадкоємця були перешкоди для подання такої заяви; 2) ці обставини суд визнав поважними.
За змістом цієї статті поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини є причини, пов'язані з об'єктивними, непереборними, істотними труднощами для спадкоємця на вчинення цих дій, які має оцінити суд з урахуванням доводів та заперечень учасників справи та врахувавши її фактичних обставин.
А відповідно до положень ч.ч.1-4 ст.12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона несе ризик настання наслідків, повязаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій та згідно з ч.ч.1, 5, 6, 7 ст.81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях. Суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їх процесуальних прав або виконанні обов'язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.
Отже, судом встановлено, що позивач дійсно 08 квітня 2016 року подав до ОСОБА_3 сільської ради заяву про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4, померлої 05 листопада 2015 року. Зазначену заяву зареєстровано у книзі нотаріальних дій сільської ради. Однак, після реєстрації заяви в сільській раді, до нотаріуса її не надіслано.
Звертаючись до суду із даним позовом, поважними причинами пропуску строку для прийняття спадщини позивач зазначає незалежні від нього обставини, а саме не доставлення до нотаріуса його вчасно поданої заяви поштовим відділенням. Однак на підтвердження зазначено, жодних доказів не додано. Докази надіслання зазначеної заяви поштою, відсутні взагалі.
Отже, посилання позивача на зазначені обставини, як на поважність причин пропуску строку для звернення з заявою до нотаріуса, суд не приймає до уваги.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до переконання, що правові підстави для визначення позивачу додаткового строку, достатнього для подання заяви про прийняття спадщини після померлої 05 листопада 2015 року ОСОБА_4 відсутні, а тому у задоволенні позову слід відмовити.
На підставі викладеного ст.ст.1220, 1222, 1268-1270, 1272 ЦК України, керуючись ст.ст. 13, 206, 263-265, 268, 273, 354 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні позову ОСОБА_2 до ОСОБА_3 сільської ради Знам'янського району Кіровоградської області, третя особа: Знам'янська районна державна нотаріальна контора про визначення додаткового строку для подання заяви на прийняття спадщини - відмовити.
Судові витрати залишити по фактично понесеним.
На рішення суду може бути подана апеляційна скарга до Кропивницького апеляційного суду в тридцятиденний строк з дня його проголошення.Учасник справи, якому повне рішення суду не були вручені у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження: на рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
У відповідності до п.15 п.п.15.5 Розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Повний текст рішення буде складено протягом десяти днів.У відповідності до п.15 п.п.15.5 Розділу ХІІІ Перехідних положень ЦПК України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди.
Повний текст рішення складено 01 грудня 2018 року.
Суддя Знам'янського міськрайонного суду
Кіровоградської області ОСОБА_6
Суд | Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області |
Дата ухвалення рішення | 27.11.2018 |
Оприлюднено | 10.12.2018 |
Номер документу | 78390096 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Знам’янський міськрайонний суд Кіровоградської області
Тьор Є. М.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2025Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні