Олевський районний суд Житомирської області
Справа № 287/289/18-ц
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
26 листопада 2018 року м. Олевськ
Олевський районний суд Житомирської області в складі:
головуючого судді Волощука В.В.
з участю:
секретаря судових засідань Федорчук О.В.
розглянувши у відкритому судовому засіданні, в залі судових засідань Олевського районного суду Житомирської області цивільну справу за позовом Органу опіки та піклування Олевської міської ради Житомирської області в інтересах малолітньої дитини ОСОБА_3 до ОСОБА_4, третя особа: Служба у справах дітей Олевської райдержадміністрації про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів на утримання дитини, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач Орган опіки та піклування Олевської міської ради Житомирської області звернувся в суд з позовом до ОСОБА_4, третя особа Служба у справах дітей Олевської районної державної адміністрації про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів на утримання дитини, мотивуючи позовні вимоги наступним. Відповідач є батьком малолітньої дитини: сина - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, який на даний час навчається в Новоград-Волинській школі-інтернаті. Стверджує, що відповідач ухиляються від виконання своїх обов'язків по вихованню дитини, не забезпечує її матеріально, не піклується належним чином. У зв'язку із цим просить суд позбавити батьківських прав відповідача ОСОБА_4 відносно малолітнього сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1; стягнути із ОСОБА_4 аліменти на утримання дитини у розмірі ? частини заробітку (доходу) відповідача, але не менше, ніж 50 % прожиткового мінімуму на дитину відповідного віку, щомісяця, з моменту подачі до суду позовної заяви і досягнення повноліття дитини, встановленого Законом України Про державний бюджет України . Судові витрати покласти на відповідача.
Представник позивача подав до суду письмову заяву, в якій просить розглянути справу без його участі. Позовні вимоги підтримує повністю та просить їх задовольнити.
Відповідач в судове засідання не з'явився, але надав до суду письмову заяву з проханням розглядати справу у його відсутність. Позовні вимоги визнає. Відзив на позов від відповідача суду не надійшов.
Від представника третьої особи до суду надійшла письмова заява, в якій просить розглянути справу у його с відсутність. Позовні вимоги підтримує.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до висновку, що позов підлягає задоволення з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідач ОСОБА_4 є батьком малолітньої дитини: сина - ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, що стверджується свідоцтвом про народження дитини (а.с 6), витягом з державного реєстру актів цивільного стану громадян щодо актового запису про народження (а.с. 7,8).
Матір малолітньої дитини ОСОБА_5 померла ІНФОРМАЦІЯ_3, що стверджується копією свідоцтва про смерть (а.с 11).
Висновком органу опіки та піклування Олевської міської ради від 25.01.2018 року, який затверджений рішенням виконавчого комітету Олевської міської ради Житомирської області № 24 від 28.02.2018 року (а.с.9-10) визначено за доцільне позбавити батьківських прав ОСОБА_4 відносно малолітньої дитини ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Відповідно до довідок Новоград-Волинської загальноосвітньої школи-інтернату ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1, навчається в даному закладі з 06.12.2016 року по даний час. Батьки дитини ОСОБА_5 та ОСОБА_4 за період навчання зв'язки зі школою не підтримували, дитину не відвідували, не цікавилися її життям та здоров'ям, не підтримували сина ні морально, ні матеріально, не забирали на вихідні та святкові дні. Організацією питання влаштування у заклад освіти та перебування ОСОБА_3 на канікулярних днях займався орган опіки та піклування Олевської міської ради (а.с. 14, 16).
Станом на 01.06.2018 року відповідач ОСОБА_4 має заборгованість в розмірі 1717,20 грн. за перебування дитини в школі-інтернаті , що стверджується довідкою Новоград-Волинської загальноосвітньої школи-інтернату (а.с 17).
Відповідно до актів обстеження матеріально-побутових умов від 30.01.2018, 12.02.2018, 16.03.2018, 03.07.2018 року слідує, що сім'я проживає у власному будинку, який потребує капітального ремонту, малолітня дитина ОСОБА_3 не залучався до навчання, батько дитини ОСОБА_4 ніде не працює, займається тимчасовими заробітками.
Відповідач притягувався 03.07.2018 року до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 184 КУпАП, тобто за ухилення від виконання своїх батьківських обов'язків по догляду та вихованню свого сина ОСОБА_3 та на нього накладено Олевським ВП адміністративне стягнення у виді попередження (а.с 24).
Відповідно до ст. 150 ч.2, Сімейного Кодексу України батьки зобов'язані піклуватись про здоров'я дітей, їх фізичний, духовний та моральний розвиток.
Згідно ст. 164 ч. 1 п. 2 Сімейного Кодексу України батьки можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вони ухиляються від виконання батьківських обов'язків.
Статтею 12 Закону України Про охорону дитини (далі - Закон) передбачено, що на кожного з батьків покладається однакова відповідальність за виховання, навчання і розвиток дитини. Батьки, або особи, які їх замінюють, мають право і зобов'язані виховувати дитину, піклуватися про її здоров'я, фізичний, духовний і моральний розвиток, навчання, створювати належні умови для розвитку її природних здібностей, поважати гідність дитини, готувати її до самостійного життя та праці.
Згідно ст.155 Закону, батьківські права не можуть здійснюватися всупереч інтересам дитини, відмова батьків від дитини є неправозгідною, суперечить моральним засадам суспільства, ухилення батьків від виконання батьківських обов'язків є підставою для покладення на них відповідальності, встановленої законом.
Статтею 164 Сімейного кодексу України передбачено, зокрема, що мати, батько можуть бути позбавлені судом батьківських прав, якщо вона, він ухиляються від виконання своїх обов'язків по вихованню дитини. Мати, батько можуть бути позбавлені батьківських прав щодо усіх своїх дітей або когось із них.
Пленумом Верховного Суду України у Постанові від 30.03.2007 року №7 Про практику застосування судами законодавства при розгляді справ про усиновлення і про позбавлення та поновлення батьківських прав надано роз'яснення про те, що особи можуть бути позбавлені батьківських прав лише щодо дитини, яка не досягла вісімнадцяти років, і тільки з підстав, передбачених ст. 164 СК України. Ухилення батьків від виконання своїх обов'язків має місце, коли вони не піклуються про фізичний і духовний розвиток дитини, її навчання, підготовку до самостійного життя, зокрема: не забезпечують необхідного харчування, медичного догляду, лікування дитини, що негативно впливає на її фізичний розвиток як складову виховання; не спілкуються з дитиною в обсязі, необхідному для її нормального самоусвідомлення; не надають дитині доступу до культурних та інших духовних цінностей; не сприяють засвоєнню нею загальновизнаних норм моралі; не виявляють інтересу до її внутрішнього світу; не створюють умов для отримання нею освіти. Зазначені фактори, як кожен окремо, так і в сукупності, можна розцінювати як ухилення від виховання дитини лише за умови винної поведінки батьків, свідомого нехтування ними своїми обов'язками (п.16).
Судом достовірно встановлено, що відповідач ОСОБА_4 ухиляється від виконання своїх батьківських обов'язків щодо дитини.
Відповідач ОСОБА_4, на думку суду, не може позитивно впливати на виховання та становлення дитини, оскільки не спілкується з сином, зв'язків не підтримує, не цікавиться його вихованням та навчанням, не надає матеріальної допомоги на утримання, крім того він визнав позов, не намагався спростувати позовні вимоги, що свідчить про його байдуже ставлення до дитини.
Крім того, згідно ч. 2 ст. 166 Сімейного кодексу України, особа, позбавлена батьківських прав, не звільняється від обов'язку щодо утримання дитини.
Частина 3 ст. 166 Сімейного кодексу України передбачає, що при задоволенні позову щодо позбавлення батьківських прав суд одночасно приймає рішення про стягнення аліментів на дитину. Відповідно до ст. 180 Сімейного кодексу України, батьки зобов'язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.
Згідно ч. 1 ст. 182 Сімейного кодексу України, при визначенні розміру аліментів суд враховує: стан здоров'я та матеріальне становище дитини; стан здоров'я та матеріальне становище платника аліментів; наявність у платника аліментів інших дітей, непрацездатних чоловіка, дружини, батьків, дочки, сина; наявність рухомого та нерухомого майна, грошових коштів; доведені стягувачем аліментів витрати платника аліментів, у тому числі на придбання нерухомого або рухомого майна, сума яких перевищує десятикратний розмір прожиткового мінімуму для працездатної особи, якщо платником аліментів не доведено джерело походження коштів; інші обставини, що мають істотне значення.
Частиною 2 ст. 182 Сімейного кодексу України передбачено, що розмір аліментів має бути необхідним та достатнім для забезпечення гармонійного розвитку дитини. Мінімальний розмір аліментів на одну дитину не може бути меншим, ніж 50 відсотків прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.
Згідно ч. 1 ст. 191 Сімейного кодексу України, аліменти на дитину присуджуються за рішенням суду від дня пред'явлення позову.
Оцінюючи докази у їх сукупності, оскільки відповідач ухиляється від виконання своїх обов'язків по вихованню малолітнього сина, що проявляється відсутності його піклування про фізичний та духовний розвиток сина, його навчання, що було встановлено в судовому засіданні, суд приходить до висновку, що позов слід задовольнити .
При визначенні розміру аліментів, суд враховує стан здоров'я і матеріальне становище відповідача, інші обставини справи та вважає за необхідне стягнути з відповідача аліменти на утримання малолітнього сина в розмірі 1/4 частини всіх видів заробітку (доходу), але не менше 50 % прожиткового мінімуму, передбаченому Законом України Про державний бюджет України (на відповідний рік) для дитини відповідного віку, починаючи з дня подачі позовної заяви до суду та до досягнення дитиною повноліття, які слід зарахувати на особистий рахунок дитини відкритий в установах Ощадбанку України до призначення їй опікуна.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 150,155,164-166,180-183,191,193 СК України, ст.ст. 7,12,13,81,141,258,259,263-265, 268, 273,354,355 ЦПК України, суд, -
У Х В А Л И В :
Позов Органу опіки та піклування Олевської міської ради Житомирської області в інтересах малолітньої дитини ОСОБА_3 до ОСОБА_4, третя особа: Служба у справах дітей Олевської райдержадміністрації про позбавлення батьківських прав та стягнення аліментів на утримання дитини - задовольнити.
Позбавити батьківських прав ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, жителя АДРЕСА_1 відносно його малолітньої дитини: сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1.
Стягнути з ОСОБА_4 аліменти в розмірі 1/4 частини всіх видів заробітку (доходу) на утримання сина ОСОБА_3, ІНФОРМАЦІЯ_1, але не менше 50% прожиткового мінімуму передбаченого Законом України Про державний бюджет України (на відповідний рік) для дитини відповідного віку, починаючи з дня подачі позовної заяви до суду, тобто з 16.08.2018 року, до досягнення дитиною повноліття, тобто до 03.01.2026 року, щомісячно, які зарахувати на особистий рахунок дитини відкритий в установах Ощадбанку України до призначення їй опікуна.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до суду Апеляційної інстанції через Олевський районний суд Житомирської області. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду - якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Копію рішення суду в повному обсязі, можна буде отримати 05.12.2018 року після 11:00 години.
Відомості про учасників справи згідно п.4 ч.5 ст.265 ЦПК України:
Позивач: Органу опіки та піклування Олевської міської ради Житомирської області, місце знаходження: 11001, м. Олевськ, вул. Володимирська, 2 Житомирської області, р/р 35412020025818, код ЄДРПОУ 04343470, МФО 811039.
Відповідач: ОСОБА_4, ІНФОРМАЦІЯ_2, місце проживання: АДРЕСА_1, ІПН - НОМЕР_1, паспорт НОМЕР_2 від 27.07.1996 року.
Третя особа: Служба у справах дітей Олевської районної державної адміністрації, місце знаходження: 11001, м. Олевськ, вул. Свято-Миколаївська, 4, Житомирської області, код ЄДРПОУ 04053418.
Суддя: В.В.Волощук
Суд | Олевський районний суд Житомирської області |
Дата ухвалення рішення | 26.11.2018 |
Оприлюднено | 11.12.2018 |
Номер документу | 78420046 |
Судочинство | Цивільне |
Цивільне
Олевський районний суд Житомирської області
Волощук В. В.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні