ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 284-18-98, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Київ
28.11.2018Справа № 910/13503/18 Господарський суд міста Києва у складі судді Чебикіної С.О. при секретарі судового засідання Астаповій Ю.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Флоріда Клуб" до Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРЦ Лавина" про зобов'язання вчинити дії, за участю представників позивача - Коваленка С.П., довіреність №б/н від 02.11.2018 року, відповідача - Стеблєцової І.В., довіреність № 161018 від 16.10.2018 року,.
ВСТАНОВИВ:
У жовтні 2018 року позивач звернувся до господарського суду міста Києва з позовом до відповідача про зобов'язання відповідача прийняти від позивача нежитлове приміщення, розташоване на першому поверсі за адресою: м. Київ, вул. Берковецька, 6Д (ТРЦ "Лавина"), загальною площею 32,49 кв.м., лот № А 1048, за договором оренди нерухомого майна №А 1048 від 29.11.2016 року шляхом підписання акту приймання-передачі цього приміщення на підставі ст.ст. 283, 291 ГК України.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 11.10.2018 року відкрито провадження у справі та призначено підготовче судове засідання на 05.11.2018 року.
24.10.2018 року відповідачем через канцелярію суду надано відзив на позовну заяву, у якому він просив суд відмовити в позові з тих підстав, що позивач не підтвердив свій намір достроково припинити договір, а той факт, що позивач звернувся до відповідача з пропозицією про розірвання договору не свідчить про автоматичне розірвання договору та при цьому позивач вказує на наявність значної суми заборгованості у відповідача перед відповідачем.
05.11.2018 року в судовому засіданні оголошено перерву на 21.11.2018 року.
13.11.2018 року від позивача до суду надійшла відповідь на відзив.
Ухвалою господарського суду міста Києва від 21.11.2018 року закрито підготовче провадження та призначити справу до судового розгляду по суті на 28.11.2018 року.
Заслухавши пояснення представників позивача та відповідача, дослідивши наявні в матеріалах справи докази, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні дані, на яких грунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд вважає, що позовні вимоги підлягають задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що 29.11.2016 року між Товариством з обмеженою відповідальністю "ТРЦ Лавина" (далі - орендодавець) та Товариством з обмеженою відповідальністю "Флоріда Клуб" (далі - орендар) укладено договір оренди №А1048 (далі - договір), за умовами якого (п. 2.1 договору) орендодавець зобов'язується передати у строкове, платне користування орендарю приміщення, а орендар зобов'язаний прийняти приміщення в строкове користування, сплачувати орендодавцеві обумовлені в цьому договорі оренди платежі та виконувати інші умови цього договору.
Згідно п. 3.1. договору цей договір оренди набуває чинності з моменту його підписання сторонами та діє до закінченні строку оренди. Зобов'язання фінансового характеру (в тому числі ті, що стосуються сплати орендарем на користь орендодавця будь-яких платежів, штрафних санкцій, відшкодування шкоди, збитків) припиняються з моменту їх належного виконання, незалежно від припинення дії договору оренди (в тому числі, дострокового).
Відповідно до п. 3.2. договору, строк оренди вказано в додатку № 1 (пункт 7). Строк оренди починає обчислюватися з.моменту настання в сукупності таких обставин: настання дня, наступного за останнім днем періоду, впродовж якого орендар повинен закінчити роботи орендаря та передачі орендодавцем орендареві приміщення в орендне користування відповідно до цього договору оренди.
Пунктом 9.1. договору встановлено , що після закінчення строку оренди (в тому числі дострокового припинення договору) не пізніше як в останній день строку оренди орендар зобов'язаний повернути орендодавцеві приміщення та ключі від вхідних груп та інших дверей приміщення у справному стані відповідно до технічних паспортів на приміщення та іншої технічної документації щодо приміщення.
Пунктом 9.2. договору встановлено, що повернення приміщення та ключів фіксується сторонами шляхом підписання акту приймання-гіередачі приміщення.
Відповідно до п. 9.7. договору обладнання та товари орендаря, залишаються його власністю та мають вилучатися (вивозитися) орендарем не пізніше як в день закінчення строку оренди.
Згідно п. 22.3 договору орендар має право в односторонньому порядку, незалежно від причин та обставин, розірвати договір оренди, направивши повідомлення про це орендодавцеві не менше ніж за шість місяців.
Відповідно до додатку №1 договору сторони встановити строк дії договору 35 місяців.
Як вбачається з акту приймання-передачі приміщення в орендне користування до договору 01.12.2016 року, копія якого міститься в матеріалах справи, відповідач передав, а позивач прийняв в платне користування орендне приміщення, розташоване на першому поверсі за адресою: м.Київ, вул.Берковецька, 6Д.
Поясненнями позивача, частково відповідача, листом-повідомленням № 10 від 01.02.2018 року, направленого позивачем на адресу відповідача, підтверджується факт того, що позивач (орендар) повідомив відповідача (орендодавця) про розірвання договору оренди МА1048 від 29.11.2016 року за шість місяців, у відповідності до вимог п. 22.3 договору з 01 серпня 2018 року.
Відповідно до ст. 651 Цивільного кодексу України договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Таким чином, договір оренди МА 1048 від 29.11.2016 року є припиненним з 01 серпня 2018 року у зв 'язку із його достроковим розірванням на підставі п. 22.3. договору.
Відповідно до п. 5.1 постанови пленуму Вищого господарського суду України Про деякі питання практики застосування законодавства про оренду (найм) майна від 29.05.2013 № 12 позовні вимоги, пов'язані з прийняттям майна з оренди (за наслідками припинення відповідного договору оренди), узгоджуються з приписом пункту 5 частини другої статті 16 ЦК України, яким передбачений такий спосіб захисту цивільних прав та інтересів, як примусове виконання обов'язку в натурі.
За приписами ч. 2 ст. 795 Цивільного кодексу України, повернення наймачем предмета договору найму оформляється відповідним документом (актом), який підписується сторонами договору. З цього моменту договір найму припиняється.
При цьому, розірвання договору створює для сторін такого договору зобов'язання щодо повернення орендарем та прийняття орендодавцем орендованого майна, адже підстава для користування таким майном є відсутньою.
Оскільки до цього часу об'єкт оренди орендодавцем не прийнято, позивач звернувся до суду із позовом про прийняття від нього майна та отримання документа (акта) про таке прийняття як підтвердження виконання ним зобов'язання.
Разом із тим, встановленому законодавством та договором обов'язку орендаря повернути орендоване приміщення після закінчення строку дії договору кореспондує зустрічний обов'язок орендодавця прийняти це приміщення.
Отже, орендар на підтвердження виконання зобов'язання за договором оренди (найму) вправі в судовому порядку вимагати прийняття від нього орендодавцем майна, яке було предметом договору, та документального оформлення такого прийняття згідно з частиною першою статті 545, частиною другою статті 795 ЦК України.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного суду України від 20.03.2012.
Судом дана належна оцінка відзиву відповідача, водночас, доводи відповідача про неможливість в односторонньому порядку розірвати договір є безпідставними, оскільки умовами п. 22.3 договору передбачено право орендаря (позивача) в односторонньому порядку розірвати договір оренди.
Також, посилання відповідача (орендодавця) на те, що стан орендованого приміщення, яке орендар вимагає прийняти за актом приймання-передачі, є незадовільним і не знаходиться у стані, у якому об'єкт оренди був переданий орендодавцю, відхилено судом, оскільки чинним законодавством та умовами договору оренди не передбачено можливості орендодавця після припинення дії договору оренди відмовитися від прийняття об'єкта оренди з посиланням на пошкодження речі.
До того ж, право на вимогу про відшкодування коштів у зв'язку з пошкодженням речі орендодавець набуває з моменту повернення речі, а юридичним фактом повернення нерухомої речі з огляду на положення ч. 2 ст. 795 Цивільного кодексу України слугує складений обома сторонами відповідний документ (акт про повернення).
Наявність претензій орендодавця до стану речі, яка передається з оренди, не звільняє орендодавця від обов'язку прийняти таку річ від орендаря. Аналогічна правова позиція викладена в постанові Вищого господарського суду України від 28.09.2017 року у справі №910/1327/17.
Відповідно до ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень.
Відповідачем в розумінні зазначеної правової норми не надано суду жодних доказів на спростування обставин, повідомлених позивачем у позовній заяві та не надано доказів наявності правових підстав для неприйняття спірних приміщень за актом приймання-передачі.
Враховуючи все вищевикладене, суд приходить до висновку, що вимоги позивача про зобов'язання відповідача прийняти від позивача нежитлове приміщення, розташоване на першому поверсі за адресою: м. Київ, вул. Берковецька, 6Д (ТРЦ "Лавина"), загальною площею 32,49 кв.м., лот № А 1048, за договором оренди нерухомого майна №А 1048 від 29.11.2016 року шляхом підписання акту приймання-передачі цього приміщення є обгрунтованими і тому позов підлягає задоволенню.
Судовий збір відповідно до вимог ст. 129 ГПК України покладається на відповідача.
Керуючись ст.ст. 86, 129, 232, 233, 236 - 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Зобов'язати Товариство з обмеженою відповідальністю "ТРЦ Лавина' (04070, м. Київ, вул. Набережно-Хрещатицька, 25, код 38537759) прийняти вц Товариства з обмеженою відповідальністю "Флоріда Клуб" (04060, м.Київ, вул М.Берлінського, 20, офіс 4, код 24933400) нежитлове приміщення, розташоване на першому поверсі за адресою: м. Київ, вул. Берковецька, 6-Д (ТРЦ Лавина ) загальною площею 32,49 кв.м., лот № А 1048, за договором оренди нерухомоп майна №А1048 від 29.11.2016 року шляхом підписання акту приймання передачі цього приміщення.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "ТРЦ Лавина (04070, м. Київ, вул. Набережно-Хрещатицька, 25, код 38537759) на корист Товариства з обмеженою відповідальністю "Флоріда Клуб" (04060, м.Київ, Byj М.Берлінського, 20, офіс 4, код 24933400) 1 762 (одна тисяча сімсот шістдеся дві) грн. 00 коп. судового збору.
Після вступу рішення в законну силу видати накази.
Рішення господарського суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 241 ГПК України та підлягає оскарженню в порядку та у строк, які визначені розділом IV ГПК України.
Повне рішення складено 10.12.2018 р.
Суддя С.О. Чебикіна
Суд | Господарський суд міста Києва |
Дата ухвалення рішення | 28.11.2018 |
Оприлюднено | 11.12.2018 |
Номер документу | 78449538 |
Судочинство | Господарське |
Господарське
Господарський суд міста Києва
Чебикіна С.О.
Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці
© 2016‒2023Опендатабот
🇺🇦 Зроблено в Україні