Рішення
від 30.11.2018 по справі 711/2521/18
ПРИДНІПРОВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД М.ЧЕРКАС

Придніпровський районний суд м.Черкаси

Справа № 711/2521/18

Р І Ш Е Н Н Я

21 листопада 2018 року Придніпровський районний суд м. Черкаси в складі:

головуючого-судді Демчика Р.В.

при секретарі Бузун Л.В.,

за участі представників позивача ОСОБА_1, ОСОБА_2

представника відповідача ОСОБА_3 ,

представника третьої особи ОСОБА_4,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Черкаси цивільну справу за позовом ОСОБА_5, в особі ОСОБА_1 до Житлово-будівельного кооперативу № 20, третя особа Відкрите акціонерне товариство Черкасиобленерго про зобов'язання укласти договір та усунення перешкод у користуванні підвальним приміщенням шляхом підключення електричної енергії, -

встановив:

ОСОБА_5, в особі ОСОБА_1 звернулася до Придніпровського районного суду з позов до ЖБК № 20, третя особа ВАТ Черкасиобленерго про зобов'язання укласти договір та усунути перешкоди у користуванні підвальним приміщенням шляхом підключення електричної енергії

Позов обгрутовує тим, що вона є власником підвальних приміщень площею 52,6 кв.м, за адресою м.Черкаси вул.Гуржіївська, 48. Будинок знаходиться на балансі ЖБК 20. На час купівлі приміщення по проекту електрона напруга була 2,3 квт. 27лютого 2011 року голова ЖБК №20 ОСОБА_6 без попередження припинила електропостачання до підвальних приміщень.

Вказує, що з цього приводу 18 квітня 2011 року вона зверталась до ВАТ Черкасиобленерго та отримала відповідь про те, що відключення від електропостачання виконано балансоутримувачем ЖБК №20 і ВАТ Черкасиобленерго не має підстав для відновлення електропостачання.

Крім того, на звернення до НКРЕ, 1 березня 2013 року була отримана відповідь, що ЖБК №20 зобов'язано надати технічну можливість підключення електроустановки підвального приміщення до внутрішньобудинкових мереж та укласти з ВАТ Черкасиобленерго договір про спільне використання технологічних мереж у встановленому Правилами користування електричної енергією, затвердженими постановою НКРЕ від 31 липня 1996 року №28. Згідно листа Національної комісії регулювання електроенергетики України від 25 листопада 2008 року технічні умови видаються на інженерне забезпечення об'єкта архітектури - будинку чи споруди, а не на окрему квартиру чи приміщення.

Також зазначає, що неодноразово письмово зверталась до правління ЖБК №20 з проханням заключити договір і підключити до електричних мереж, але відповіді не отримувала. В усній формі було роз'яснено про підключення до мереж ВАТ Черкасиобленерго . Неодноразово відбувались наради за участю представників ВАТ Черкасиобленерго , Черкаського РЕМ, ДІЕГ, НКРЕ, правління ЖБК №20, на яких роз'яснювалось, що підключення підвальних приміщень можливе тільки від внутрішніх електромереж.

Вона письмово зверталась до НКРЕ м. Києва на що була отримана відповідь, що ЖБК №20 зобов'язане надати технічну можливість підключити електроустановки. Крім того, з проханням про підключення до електромереж були звернення до РЕМ м. Черкаси, ВАТ Черкасиобленерго , НКРЕ в Черкаській області і всі організації пояснили, що підключення може бути тільки від будинкових електромереж. Незважаючи на це, ЖБК №20 відмовляється укласти договір і підключити до будинкових електромереж.

ЖБК №20 аргументує свою відмову тим, що між позивачем та ЖБК № 20 не укладений договір про приєднання до електричних мереж електроустановок будинку 48 по вул. Гуржіївська в м.Черкаси, але відповідно до листа від 28 листопада 2013 року відповідач зазначив, що надає позивачу технічну можливість підключити електроустановки підвального приміщення до мереж ВАТ Черкасиобленерго окремою лінією в межах 1 кіловата.

Листом від 3 травня 2013 року ЖБК-20 повідомило, що позивачем нанесені збитки в сумі 1185 грн. за безоплатне користування електромережею, крім того відповідач зобов'язав ОСОБА_5 заключити договір на спільне користування електромережами з щомісячною оплатою в сумі 500 грн.

15 лютого 2018 року та 26 лютого 2018 року позивач зверталася з проханням до відповідача заключити договір, однак жодної відповіді не отримала.

16 лютого 2018 року відповідачу був направлений адвокатський запит з вимогою повідомити причини відмови в укладанні договору. Даний запит відповідачем проігнорований.

Враховуючи викладене, позивач просить суд зобов'язати ЖБК №20 укласти з нею договір про користування електричною енергією та усунути перешкоди у користуванні підвальним приміщенням, яке належить їй на праві власності.

Ухвалою суду від 4 квітня 2018 року відкрито провадження по справі та призначено до розгляду за правилами загального позовного провадження.

5 червня 2018 року ухвалою суду закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду.

В судовому засіданні представники позивача ОСОБА_1 та ОСОБА_2 заявлені вимоги підтримали в повному обсязі. Наполягали на їх задоволенні.

В судовому засідання представник відповідача за дорученням ОСОБА_4 О,В. заперечувала проти задоволення позову. Пояснила, що

В судовому засіданні представник третьої особи ОСОБА_4 ВАТ Черкасиобленерго поклався на розсуд суду.

Дослідивши матеріали справи. суд приходить до наступного.

Відповідно до ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Частиною першою статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свободпередбачено право на справедливий суд, зокрема кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов'язків цивільного характеру.

Згідно з положеннями ст. 3 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.

Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ для захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави (ст. 1 ЦПК).

Судом встановлено, що позивачці ОСОБА_5 на праві власності належить підвальне приміщення, площею 52, що знаходиться по вул. Гуржіївська ( колишня Р.Люксембург), 48 в м. Черкаси, що стверджується договором купівлі-продажу підвального приміщення від 23 червня 2009 року, технічним паспортом на приміщення та Витягом з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності.

Постачання електричної енергії до нежитлового приміщення, розташованого на цокольному поверсі будинку по вул. Гуржіївській, 48 в м. Черкаси здійснювалося внутрішньо будинковими мережами місць загального користування, балансоутримувачем яких є ЖБК №2027 липня 2011 року було припинено електропостачання вказаного приміщення.

Як вбачається з листа ВАТ Черкасиобленерго від 18 квітня 2011 року, ВАТ Черкасиобленерго не заперечує щодо видачі технічних умов на приєднання електроустановки ОСОБА_5 для живлення нежитлового приміщення, розташованого на цокольному поверсі по вул. Р.Люксембург,48 від мереж Черкаського міського РЕМ, за умови отримання дозволу на внесення відповідних змін у технічну документацію від власника будинку по вул. Р. Люксембург, 48 (електричну частину) та погодження цих змін з усіма зацікавленими організаціямию.

Згідно листа НКРЕ № 1583/26/47-13 від 1 березня 2013 року, ЖБК-20 зобов'язане надати ОСОБА_5 технічну можливість підключити електроустановки її підвального приміщення до внутрішньо будинкових електричних мереж та укласти з ПАТ Черкасиобленерго договір про спільне використання технологічних електричних мереж у встановленому порядку.

З листа Державної інспекції з енергетичного нагляду за режимами споживання електричної і теплової енергії у Черкаській області від 8 квітня 2013 року №13/182 вбачається, що комісія пропонує заявниці ОСОБА_5 звернутися до керівника ЖБК-20 рекомендованим листом з письмовою заявою про підключення до електричних мереж ЖБК-20 відповідно до рекомендації НКРЕ України, відображених в листі від 1 березня 2013 року. А в разі відмови ЖБК-20, ОСОБА_5 може звернутися до ПАТ Черкасиобленерго щодо приєднання її електроустановки жол мереж енергопостачальної організації згідно з Правилами приєднання електроустановок до електричних мереж, затверджених постановою НКРЕ від 17 січня 2013 року №32. Крім того, ОСОБА_5 може звернутися до суду щодо спонукання ЖБК-20 підключити її нежитлове приміщення до мереж ЖБК-20? оскільки приміщення ОСОБА_5 є невід'ємною частиною об'єкта архітектури житлового будинку і його електропостачання було передбачено проектною документацією на будинок.

15 лютого 2018 року та 26 лютого 2018 року ОСОБА_5 зверталася до голови правління ЖБК-20 з проханням укласти договір, але вказані листи залишилися без відповідного реагування.

16 березня 2018 року державним підприємством Черкаський експертно-технічний центр Держпраці виготовлено технічний звіт № 71.09.05-0152.18 за результатами електровимірювальних робіт в офісному приміщення за адресою вул. Гуржіївська, 48 в м. Черкаси. Згідно вказаного звіту можливий подальший термін експлуатації електрообладнання та електропроводки за умови дотримання вимог заводу виробника та діючих НД.

Крім того, позивачем в підтвердження того, що в неї не має заборгованості, сплачені витрати за електропостачання надані квитанції.

За правилами, встановленими нормами ст.4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів. Жодна особа не може бути позбавлена права на участь у розгляді своєї справи у визначеному цим Кодексом порядку.

Приписами статей 3, 6, 203, 626, 627 ЦК України визначені загальні засади цивільного законодавства, зокрема поняття договору і свободи договору та сформовані загальні вимоги до договорів як різновиду правочинів (вільне волевиявлення учасника правочину).

Відповідно до частини першої статті 626 ЦК України договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

Згідно з пунктом 2 частини першої статті 208 ЦК України правочин між фізичною і юридичною особами належить вчиняти у письмовій формі, за виключенням випадків, передбачених частиною першою статті 206 цього Кодексу.

Договір є укладеним, якщо сторони в належній формі досягли згоди з усіх істотних умов договору (частина перша статті 638 ЦК України). Інші випадки визнання договору укладеним зазначені у статтях 642, 643 ЦК України.

Частина перша статті 628 ЦК України передбачає, що зміст договору становлять умови (пункти), визначені на розсуд сторін і погоджені ними, та умови, які є обов'язковими відповідно до актів цивільного законодавства.

Відповідно до змісту статей 6, 627 ЦК України свобода договору полягає в праві сторін вільно вирішувати питання при укладенні договору, виборі контрагентів та погодженні умов договору.

Закріпивши принцип свободи договору, ЦК України разом з тим визначив, що свобода договору не є безмежною, оскільки відповідно до абзацу другого частини третьої статті 6 та статті 627 цього Кодексу при укладенні договору, виборі контрагентів, визначенні умов договору сторони не можуть діяти всупереч положенням цього Кодексу та інших актів цивільного законодавства.

Зазначені положення узгоджуються з приписами частини першої статті 203, частини першої статті 215 ЦК України, відповідно до яких підставою недійсності правочинів є суперечність їх актам цивільного законодавства.

Правилами приєднання електроустановок до електричних мереж, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики від 17.01.2013 № 32, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08.02.2013 за № 236/22768 (далі - Правила).

Відповідно до вимог пункту 1.2 Правил приєднання електроустановок до електричних мереж, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики від 17.01.2013 № 32, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08.02.2013 за № 236/22768 (далі - Правила), стандартне приєднання - це приєднання електроустановки замовника до діючих мереж електропередавальної організації на відстань, що не перевищує 300 метрів по прямій лінії від місця забезпечення потужності до місця приєднання, яке диференціюється за ступенями потужності об'єкта замовника: перший ступінь - до 16 кВт включно; другий ступінь - від 16 кВт до 50 кВт включно; третій ступінь - від 50 кВт до 160 кВт включно.

Згідно з діючим законодавством з 01.01.2017 забезпечується стандартне приєднання електроустановок І, ІІ та ІІІ ступеня потужності (до 160 кВт включно).

Відповідно до вимог пункту 1.7.1 Правил, для визначення типу приєднання (стандартне приєднання або приєднання, яке не є стандартним) за точку забезпечення потужності приймається найближча точка в існуючих (діючих) електричних мережах (кабельна лінія, повітряна лінія або трансформаторна підстанція) електропередавальної організації ступеня напруги, що відповідає ступеню напруги в точці приєднання.

Згідно з вимогами пункту 1.3 Правил, електропередавальна організація не має права відмовити в приєднанні до її мереж електроустановки замовника, за умови дотримання ним вимог Правил. Приєднання електроустановок замовника до електричних мереж полягає у створенні технічної можливості для фізичного підключення цих електроустановок до електричних мереж та безпечної подачі напруги. Приєднання електроустановок може включати в себе як будівництво нових електричних мереж, так і реконструкцію чи технічне переоснащення існуючих електричних мереж, необхідних для електрозабезпечення об'єктів замовника.

Згідно з вимогами абзацу 6 пункту 1.2 Правил, зміна технічних параметрів - це збільшення величини дозволеної до використання потужності електроустановки внаслідок реконструкції чи технічного переоснащення об'єкта, підвищення рівня надійності електрозабезпечення електроустановки, зміна точки приєднання, зміна схеми живлення електроустановок замовника з однофазної на трифазну.

Відповідно до вимог частини першої статті 316 ЦК України, правом власності є право особи на річ (майно), яке вона здійснює відповідно до закону за своєю волею, незалежно від волі інших осіб.

Згідно з вимогами частини першої статті 317 ЦК України, власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном. Відповідно до вимог частин першої, другої та шостої статті 319 ЦКУ, власник володіє, користується, розпоряджається своїм майном на власний розсуд. Власник має право вчиняти щодо свого майна будь-які дії, які не суперечать закону. Держава не втручається у здійснення власником права власності.

Згідно з Законом України Про архітектурну діяльність (із змінами): -

- об'єкти архітектурної діяльності (об'єкти архітектури) - це будинки і споруди житлово-цивільного, комунального, промислового та іншого призначення, їх комплекси, об'єкти благоустрою, садово-паркової та ландшафтної архітектури, монументального і монументально-декоративного мистецтва, території (частини територій) адміністративно-територіальних одиниць і населених пунктів;

- проект - це документація для будівництва об'єктів архітектури, що складається з креслень, графічних і текстових матеріалів, інженерних і кошторисних розрахунків, які визначають містобудівні, об'ємно-планувальні, архітектурні, конструктивні, технічні та технологічні рішення, вартісні показники конкретного об'єкта архітектури, та відповідає вимогам державних стандартів, будівельних норм і правил;

- замовник - це фізична або юридична особа, яка має у власності або у користуванні земельну ділянку, подала у встановленому законодавством порядку заяву (клопотання) щодо її забудови для здійснення будівництва або зміни (у тому числі шляхом знесення) об'єкта містобудування.

Слід зазначити, що відповідно до положень частини п'ятої статті 4 Закону України Про регулювання містобудівної діяльності (із змінами, внесеними від 09.04.2015 за № 320-VIII), об'єктами будівництва є будинки, будівлі, споруди будь-якого призначення, їх комплекси та частини, лінійні об'єкти інженерно-транспортної інфраструктури.

Отже, окремі приміщення об'єкта архітектури - багатоповерхового будинку (квартири, нежитлові приміщення тощо) не підпадають під визначення об'єкти будівництва, оскільки вони вже збудовані і введені в експлуатацію у складі об'єкта архітектури.

Таким чином, технічні умови видаються на об'єкт архітектури в цілому (як при новому будівництві, так і для існуючих об'єктів) з подальшим приєднанням окремих приміщень об'єкта архітектури (у даному випадку нежитлового приміщення) від внутрішньобудинкових мереж.

Згідно з вимогами частин першої та другої пункту 1.5 Правил, суб'єкт господарювання має право за зверненням замовника погодити приєднання його електроустановок до власних технологічних електричних мереж у рахунок зменшення дозволеної потужності за договором про постачання електричної енергії або в межах резерву потужності існуючих трансформаторів та пропускної спроможності електричних мереж цього суб'єкта у відповідний період доби. Про своє рішення щодо погодження суб'єкт господарювання протягом трьох робочих днів з дня отримання звернення повідомляє замовнику.

У разі приєднання електроустановок замовника до електричних мереж суб'єкта господарювання, який не є електропередавальною організацією, електропередавальна організація, на території здійснення ліцензованої діяльності якої розташовані електроустановки замовника, видає технічні умови на приєднання до електричних мереж цього суб'єкта господарювання, які погоджуються цим суб'єктом господарювання.

Враховуючи те, що відмовляючи укласти договір приєднання до власних мереж ЖБК-20 чинить перешкоди позивачці в користування їй на праві власності майном, суд приходить до висновку усунути перешкоди ОСОБА_5 у користуванні підвальним приміщенням, яке належить їй на праві власності та знаходиться за адресою м. Черкаси. вул. Гуржіївська,48, шляхом зобов'язання ЖБК № 20 укласти з ОСОБА_5 договору приєднання до власних мереж в межах величини потужності дозволеної до використання відповідно до договору з постачальником електричної енергії.

На підставі наведеного ст.ст. 3, 6, 203, 626, 627,638 ЦПК України, Правилами приєднання електроустановок до електричних мереж, затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сфері енергетики від 17 січня 2013 року № 32, керуючись ст.ст. 76-81, 263-265,268,273 ЦПК України,-

вирішив:

Позов ОСОБА_5 (РНОКПП НОМЕР_1, 01001, м. Київ, бул. Праці,3, кв.35), в особі ОСОБА_1 до Житлово-будівельного кооперативу № 20 (18005, м. Черкаси. вул. Гуржіївська, 48, МФО 354057, код 21368566 ), третя особа Відкрите акціонерне товариство Черкасиобленерго (18002, м. Черкаси, вул. Гоголя, 285, МФО 354507, код 22800735) про зобов'язання укласти договір та усунення перешкод у користуванні підвальним приміщенням шляхом підключення електричної енергії задовольнити.

Усунути перешкоди ОСОБА_5 у користуванні підвальним приміщенням, яке належить їй на праві власності та знаходиться за адресою м. Черкаси. вул. Гуржіївська,48, шляхом зобов'язання Житлово-будівельного кооперативу № 20 укласти з ОСОБА_5 договору приєднання до власних мереж в межах величини потужності дозволеної до використання відповідно до договору з постачальником електричної енергії.

Рішення може бути оскаржене до апеляційного суду Черкаської протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повне судове рішення складено 30 листопада 2018 року.

Головуючий: ОСОБА_7

СудПридніпровський районний суд м.Черкас
Дата ухвалення рішення30.11.2018
Оприлюднено12.12.2018
Номер документу78458307
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —711/2521/18

Рішення від 30.11.2018

Цивільне

Придніпровський районний суд м.Черкас

Демчик Р. В.

Рішення від 22.11.2018

Цивільне

Придніпровський районний суд м.Черкас

Демчик Р. В.

Ухвала від 06.06.2018

Цивільне

Придніпровський районний суд м.Черкас

Демчик Р. В.

Ухвала від 04.04.2018

Цивільне

Придніпровський районний суд м.Черкас

Демчик Р. В.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2025Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні