Рішення
від 12.12.2018 по справі 603/640/18
МОНАСТИРИСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Справа № 603/640/18

Провадження №2/603/334/2018

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"12" грудня 2018 р. м. Монастириська

Монастириський районний суд Тернопільської області у складі:

головуючого судді Іванчука В. М.

при секретарі : Швець Н.С.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Монастириська справу за позовом ОСОБА_1, ОСОБА_2 до Дубенківської сільської ради Монастириського району Тернопільської області про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 та ОСОБА_2 звернулись до суду з позовом до Дубенківської сільської ради Монастириського району, в якому просять ухвалити рішення, яким визначити позивачам додатковий строк для подання заяви про прийняття спадщини, що залишилась після смерті матері - ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3.

В обґрунтування позовних вимог посилаються на те, що після смерті ОСОБА_4 залишилось спадкове майно до якого входить земельна ділянка площею 1,58 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована на території Дубенківської сільської ради Монастириського району Тернопільської області, згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серія НОМЕР_1 та житловий будинок з надвірними будівлями, розташований за адресою: АДРЕСА_2. Позивачі ОСОБА_2 та ОСОБА_1 є спадкоємцями за законом першої черги. Крім того, на вищевказане спадкове майно спадкодавцем ОСОБА_4 було складено заповіт на ім'я позивачів. Після смерті спадкодавця, позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 у шестимісячний строк до нотаріальної контори не звернулись у зв'язку з тим, що:1) їм не було відомо про наявність заповіту; 2) у них були відсутні кошти на оформлення спадкових прав; 3) значна відстань між місцем проживання позивачів та нотаріальною конторою за місцем відкриття спадщини. А тому, позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 просять суд визначити їм додатковий строк для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, що залишилась після смерті ОСОБА_4

Позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в судове засідання не з'явились, хоча належним чином повідомлялись про дату, час та місце розгляду справи, проте подали заяви про розгляд справи у їх відсутності, позовні вимоги підтримують повністю.

Представник відповідача Дубенківської сільської ради Монастириського району Тернопільської області в судове засідання не з'явився, хоча повідомлявся про дату, час та місце розгляду справи, подав заяву, в якій просить розглядати справу у його відсутності, позов визнає.

Згідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України у разі неявки в судове засідання сторін, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

В ході розгляду справи сторони (їх представники) заяв та/чи клопотань не подавали.

Судом не вирішувалося питання про забезпечення доказів, не вживалися заходи забезпечення позову, зупинення і поновлення провадження тощо.

Дослідивши матеріали справи, суд знаходить, що позов підлягає до задоволення, виходячи із наступного :

ОСОБА_4 померла ІНФОРМАЦІЯ_3, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2, виданим ІНФОРМАЦІЯ_3 Дубенківською сільською радою Монастириського району Тернопільської області, актовий запис №10.

Як вбачається із наданих суду правовстановлюючих документів, після смерті ОСОБА_4 залишилось спадкове майно до якого входять земельна ділянка площею 1,58 га для ведення товарного сільськогосподарського виробництва, розташована на території Дубенківської сільської ради Монастириського району Тернопільської області, згідно державного акту на право власності на земельну ділянку серія НОМЕР_1 та житловий будинок з надвірними будівлями, розташований за адресою: АДРЕСА_2.

Згідно заповіту від 08.10.2012 року, посвідченого секретарем виконавчого комітету Дубенківської сільської ради Монастириського району тернопільської області, ОСОБА_4 на випадок своєї смерті все своє майно, де б воно не знаходилось та з чого б воно не складалось і взагалі все те, що буде належати на день смерті і на що вона за законом матиме право заповіла позивачам ОСОБА_1 та ОСОБА_2 в рівних частинах.

Згдно положень ЦК України, спадкуванням є перехід прав та обов'язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців) (частина перша статті 1216 ЦК України). Спадкування здійснюється за заповітом або за законом (частина перша статті 1217 ЦК України). До складу спадщини входять усі права та обов'язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок його смерті (частина перша статті 1218 ЦК України).

Заповіт є особистим розпорядженням спадкодавця, зроблене на випадок смерті, основним змістом якого є призначення спадкоємця або спадкоємців, а також визначення юридичної долі майна.

Статтею 1223 ЦК України встановлено, що право на спадкування мають особи, визначені у заповіті.

Згідно ст.1269 ЦК України спадкоємець, який бажає прийняти спадщину, але на час відкриття спадщини не проживав постійно із спадкодавцем, має подати до нотаріальної контори заяву про прийняття спадщини.

Строк для прийняття спадщини встановлений ст.1270 ЦК України і він становить шість місяців.

Як вбачається з повідомлення приватного нотаріуса Монастириського районного нотаріального округу №209/02-14 від 22.08.2018 року, у встановлений законом строк позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 не звернулись до нотаріальної контори із заявою про прийняття спадщини після смерті ОСОБА_4, у зв'язку з чим нотаріус не може оформити свідоцтво про право на спадщину.

Так, згідно ст.1272 ЦК України, за позовом спадкоємця, який пропустив строк для прийняття спадщини з поважної причини, суд може визначити йому додатковий строк, достатній для подання ним заяви про прийняття спадщини.

У відповідності до правової позиції Верховного Суду України щодо визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, викладеної у цивільній справі №6-496цс17 необізнаність спадкоємця про наявність заповіту є поважною причиною пропуску строку для прийняття спадщини. У вирішенні питання про поважність причин пропуску строку для прийняття спадщини потрібно враховувати свободу заповіту як фундаментальний принцип спадкового права.

Незначний часовий проміжок між закінченням строку прийняття спадщини та подачею позовної заяви про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини є підставою для задоволення таких вимог (ВС/КЦС № 681/203/17-ц від 17.10.2018)

У встановлений законом строк позивачі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до нотаріальної контори з заявою про прийняття спадщини не звернулись. Причини пропуску шестимісячного строку для прийняття спадщини позивачем суд вважає поважними, а тому наявні підстави для визначення їм додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини, що залишилась після смерті ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3.

Суд також враховує незначний часовий проміжок між закінченням строку прийняття спадщини та подачею позовної заяви про визначення додаткового строку.

Враховуючи наведене, керуючись ч. 3 ст. 1272 Цивільного кодексу України, ст. ст. 5, 13, 76, 82, 206, 258, 259, 263, 265, 268 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -

УХВАЛИВ :

Позов ОСОБА_1 та ОСОБА_2 до Дубенківської сільської ради Монастириського району про визначення додаткового строку для подання заяви про прийняття спадщини - задоволити.

ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 та ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_2 визначити додатковий строк для подання до нотаріальної контори заяви про прийняття спадщини, що залишилась після смерті ОСОБА_4, яка померла ІНФОРМАЦІЯ_3 - три місяці з дня набрання судовим рішенням законної сили.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Тернопільського апеляційного суду через Монастириський районний суд Тернопільської області протягом тридцяти днів з дня його складення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Позивач: ОСОБА_1, АДРЕСА_1, паспорт громадянина України серії НОМЕР_3; ОСОБА_2, АДРЕСА_3, паспорт громадянина України серії НОМЕР_4.

Відповідач: Дубенківська сільська рада Монастириського району, с.Дубенка, Монастириський район, Тернопільська область, код ЄДРПОУ 01034768.

Суддя В. М. Іванчук

СудМонастириський районний суд Тернопільської області
Дата ухвалення рішення12.12.2018
Оприлюднено13.12.2018
Номер документу78500116
СудочинствоЦивільне

Судовий реєстр по справі —603/640/18

Рішення від 12.12.2018

Цивільне

Монастириський районний суд Тернопільської області

Іванчук В. М.

Ухвала від 22.10.2018

Цивільне

Монастириський районний суд Тернопільської області

Іванчук В. М.

Ухвала від 11.09.2018

Цивільне

Монастириський районний суд Тернопільської області

Іванчук В. М.

🇺🇦 Опендатабот

Опендатабот — сервіс моніторингу реєстраційних даних українських компаній та судового реєстру для захисту від рейдерських захоплень і контролю контрагентів.

Додайте Опендатабот до улюбленого месенджеру

ТелеграмВайбер

Опендатабот для телефону

AppstoreGoogle Play

Всі матеріали на цьому сайті розміщені на умовах ліцензії Creative Commons Із Зазначенням Авторства 4.0 Міжнародна, якщо інше не зазначено на відповідній сторінці

© 2016‒2023Опендатабот

🇺🇦 Зроблено в Україні